Օգոստոսի 12-ին շարունակվեց ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը:
ԱԺ  «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրելու  համար առաջադրեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Թագուհի Թովմասյանի թեկնածությունը: Արթուր Վանեցյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց «Հայաստան» խմբակցությանը՝ Դոնթի բանաձեւով իրենց հասանելիք պաշտոնը «Պատիվ ունեմ» խմբակցությանը զիջելու համար, ապա ներկայացրեց թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու աշխատանքային ուղին:
Իր ելույթում Թագուհի Թովմասյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցություններին իր թեկնածությունն այդ կարեւոր պաշտոնում  առաջադրելու համար: «Վստահեցնում եմ ձեզ, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու պարագայում իմ լիազորությունների շրջանակում, այդ թվում՝ խորհրդարանական վերահսկողության  գործիքակազմի կիրառմամբ առավելագույնն եմ ներդնելու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորելու համար»,-ասաց նա:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա խնդիրներին  անդրադառնալով՝ Թագուհի Թոմվասյանն ընդգծեց,  որ ընտրվելու դեպքում իր ուշադրության կենտրոնում է լինելու բոլոր քաղաքացիների, մասնավորապես՝  զինծառայողների,  երեխաների ու սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների իրավունքների պաշտպանությունը: «Ցանկացած անարդարություն պիտի անարձագանք չմնա»,-եզրափակեց Թովմասյանը:

On August 12, the work of the first session of the NA eighth convocation continued.
The Head of the NA With Honor Faction Artur Vanetsyan nominated the member of With Honor Faction Taguhi Tovmasyan for electing in the post for the Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs. Artur Vanetsyan first thanked the Armenia Faction, for giving their position to With Honor Faction according to the D’Hondt method, then he presented the candidate’s biographical data and work experience.
In her speech, Taguhi Tovmasyan thanked the NA With Honor and the Armenia Factions for nominating her as a candidate for that important post. “I assure you that in case of being elected in the post for the Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, in the scope of my authorities, including the use of parliamentary oversight toolkit, I will do my best to guarantee the protection of human rights,” she said.
Referring to the existing problems in the sphere of protection of human rights, Taguhi Tovmasyan has underlined that in case of being elected, she will pay attention to the protection of the rights of all citizens, in particular, servicemen, children and residents of border settlements. “Any injustice should not go unanswered,” Tovmasyan concluded.