Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 44-րդ հոդվածների համաձայն` հունիսի 30-ին գումարվեց Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
ԱԺ պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանը ներկայացրեց «ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի օրակարգային հարցերի քննարկման հատուկ ընթացակարգի մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը, որով առաջարկվում է մի շարք օրենքների նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ դրանք ընդունելուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ մասնակցել է ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի աշխատանքին: Առանձնազրույց է ունեցել  Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Սամեդ Սեիդովի հետ` փորձելով քննարկել հայ ռազմագերիներին առանց որեւէ նախապայմանի եւ անհապաղ Հայաստանին վերադարձնելու հարցը: «Ադրբեջանի դիրքորոշումը շարունակում է մնալ անհանդուրժելի: Ադրբեջանը շարունակում է չընդունել, որ գերեվարված անձինք ռազմագերիներ են»,- նշեց պատգամավորը:

30 июня в соответствии со ст.100 Конституции и ст. 44 Конституционного закона «Регламент Национального Собрания» созвана внеочередная сессия парламента – по   повестке дня инициатора.
Депутат НС Г.Папоян представил проект решения НС «Об особом порядке обсуждения вопросов повестки дня внеочередной сессии НС РА»,  которым предлагается организовать дебаты по ряду законопроектов во втором чтении в течение 24 часов после их принятия в первом чтении.
Депутат НС Н.Зограбян сообщила, что участвовала в работе летней сессии ПАСЕ. Она провела частную беседу с главой азербайджанской делегации С.Сеидовым, пытаясь обсудить вопрос о немедленном возвращении в Армению армянских военнопленных без каких-либо предварительных условий. «Позиция Азербайджана остается нетерпимой. Азербайджан продолжает отрицать, что пленные являются военнопленными», - отметила она.