ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանի եւ Նիկոլայ Բաղդասարյանի հեղինակած ««Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց հունիսի 30-ին գումարված արտահերթ նստաշրջանում:
Նախագծով հեղինակներն առաջարկում են սահմանել «բազմաբնակարան շենքի արդիականացում» հասկացությունը, վերանայել որոշումների ընդունման համար անհրաժեշտ ձայների հարաբերակցությունը: Նաեւ հստակեցվում է բազմաբնակարան շենքերի կառավարման եւ պահպանման բնագավառում պետական, համայնքային գործունեության հիմնական ուղղությունները, եւ սահմանվում է, որ այդ ուղղություններով ծրագրեր կարող են իրականացվել միայն սեփականատերերի պարտադիր մասնակցության պայմաններում:
Նախագծի համահեղինակ Արտակ Մանուկյանի կարծիքով` նախաձեռնության ընդունումը կնպաստի նաեւ ներդրողների շրջանում կանխատեսելիության բարձրացմանը:
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը նշեց, որ Կառավարության ներկայացրած առաջարկների հիման նախաձեռնությունը լրամշակվել է:

30 июня на внеочередной сессии НС в первом чтении обсужден проект о внесении изменений в закон «Об управлении многоквартирным домом», предложенный депутатами фракции «Мой шаг» А.Манукяном и Н.Багдасаряном.
Авторы проекта предлагают дать определение понятию «модернизация многоквартирного дома», пересмотреть соотношение голосов, необходимое для принятия решения. Уточнены основные векторы государственной и общественной деятельности в сфере управления и содержания многоквартирных домов, и установлено, что программы в этих направлениях могут быть реализованы только при обязательном участии собственников.
По словам соавтора проекта А.Манукяна, принятие инициативы также повысит прогнозируемость круга инвесторов.
Председатель Комитета по градостроительству РА А.Гуларян отметил, что инициатива доработана на основании предложений правительства.