Խորհրդարանը հունիսի 30-ին հրավիրած արտահերթ նստաշրջանի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի հեղինակած ««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` շինարարության նկատմամբ որակի տեխնիկական հսկողության ընթացակարգերի կիրառման համար առկա փորձը բավականին նվազ հնարավորություններ է ընձեռում: Առաջարկվող փոփոխություններով հնարավորություն կընձեռվի խստացնելու հսկողական ընթացակարգերը ստանդարտների պահպանման տեսանկյունից: Ըստ նախագծի` կապալառու կազմակերպությունն իր հաշվին շինարարական օբյեկտի տարածքը պետք է համալրի տեսախցիկներով, որոնք պետք է շուրջօրյա տեսանկարահանեն ամբողջ շինհրապարակը` ընդգրկելով դրա վրա կառուցվող բոլոր տեսակի շինությունները, եւ այդ տեսախցիկներին հասանելիություն պետք է տրվի ինչպես պատվիրատուին, այնպես էլ գրանցված օգտատերերին: Նախագծի ընդունման պարագայում տեսահսկման մշտադիտարկման եւ ամբողջական տեսանկարահանման կիրառումը հնարավորություն կտա լիարժեք ապահովելու շինարարական հրապարակներում իրականացվող քաղաքաշինական գործունեության նկատմամբ պետական տեսչական վերահսկողությունը` նպաստելով նաեւ հանրային վերահսկողությանը: Այն հնարավորություն կընձեռի աստիճանաբար անցում կատարելու էլեկտրոնային համակարգին` նվազեցնելով նաեւ հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերը առկա փաստաթղթաշրջանառության կառուցակարգերում:
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանը, ներկայացնելով նախագծի վերաբերյալ գործադիրի դրական եզրակացությունը, նշեց, որ թեմայի առնչությամբ տեղի են ունեցել մի շարք քննարկումներ, եւ հիմնականում ստացել են դրական արձագանքներ: Նա ընդգծեց, որ նախագծի ընդունման արդյունքում կունենանք ժամանակակից շինարարական մշակույթի ձեւավորման նոր չափորոշիչներ:

30 июня на внеочередном заседании парламент обсудил в первом чтении проект о внесении дополнения в закон «О градостроительстве», в авторстве депутата А.Манукяна.
По словам основного докладчика, имеющийся опыт применения процедур технического контроля качества в строительстве дает очень мало возможностей. Предлагаемые поправки позволят ужесточить процедуры надзора в части соблюдения стандартов. Согласно проекту, компания-подрядчик должна оборудовать строительную площадку камерами, которые должны круглосуточно снимать всю строительную площадку, охватывая все типы строящихся зданий, и эти камеры должны быть доступны как для заказчика, так и для зарегистрированных пользователей. В случае принятия проекта использование видеонаблюдения и полной видеозаписи позволит в полной мере обеспечить государственный инспекционный контроль за градостроительной деятельностью, проводимой на строительных площадках, а также будет способствовать общественному контролю. Это позволит постепенно перейти на электронную систему, а также снизит возможные коррупционные риски в существующих структурах документооборота.
Заместитель председателя Комитета по градостроительству РА Д.Григорян, представляя положительное заключение исполнительной власти по проекту, отметил, что по данной теме проведен ряд  дискуссий, и, в основном, были получены положительные отзывы. Он подчеркнул, что в результате принятия проекта появятся новые стандарты формирования современной строительной культуры.