Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց Կառավարության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի խոսքով՝ նախաձեռնության ընդունումը պայմանավորված է միջազգային պայմանագրերով ՀՀ ստանձնած պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտությամբ. «Դեռեւս 2018-ին ստորագրվել է «Հարկային վարչարարություն իրականացնելու նպատակով  ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջեւ էլեկտրոնային եղանակով տեղեկություն փոխանակելու մասին» արձանագրությունը, որն Ազգային ժողովի կողմից վավերացվել է 2020-ին: Արձանագրությամբ նախատեսված տեղեկատվության փոխանակումը պատշաճ ապահովելու համար առաջարկվում է լրացնել օրենսգրքի 134 հոդվածը»: Սահմանվում է, որ հարկային գործակալները յուրաքանչյուր հաշվետու տարվա համար հարկային մարմին կներկայացնեն տեղեկություններ այն ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների եւ նրանց վճարած եկամուտների, պահված շահութահարկի գումարների վերաբերյալ, որոնց առնչությամբ ՀՀ-ն միջազգային պայմանագրերով ստանձնել է պարտավորություններ:
Գլխադասային՝ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի փոխնախագահ Հովիկ Աղազարյանը:

Парламент рассмотрел в первом чтении внесенный правительством законопроект о внесении дополнения в Налоговый кодекс РА.
По словам заместителя председателя Комитета государственных доходов (КГД) РА А.Манукяна, принятие инициативы обусловлено необходимостью выполнения обязательств, взятых на себя РА по международным соглашениям: «Еще в 2018 г. был подписан протокол «Об электронном обмене информацией между государствам-членами СНГ для налогового администрирования», ратифицированный Национальным Собранием в 2020 г. В целях надлежащего обеспечения обмена информацией, предусмотренной протоколом, предлагается дополнить ст.134 Кодекса». Предусмотрено, что за каждый отчетный год налоговые агенты будут представлять в налоговый орган информацию об организациях-нерезидентах и ​​выплаченных ими доходах, удержанных суммах налога на прибыль, в связи с которыми Республика Армения приняла на себя обязательства по международные соглашениям.
Положительное заключение представил заместитель председателя профильной Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам О.Агазарян.