ԱԺ հունիսի 3-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««Հողային օրենսգրքում» փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Պետական գույքի կառավարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», ««Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, որը ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը:
Փոխնախարարը հստակեցրեց, որ նախաձեռնությունը վերաբերում է պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող  հողամասերի ուղղակի վաճառքին: Այն չի վերաբերում ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց գույքին:
Առաջարկվող կարգավորումների մանրամասները՝  այստեղ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը բարձրաձայնեց Արթուր Դավթյանը:

At June 3 NA extraordinary sitting, the package of the draft laws on Amending the Land Code, on Making Addenda to the Law on State Property Management, on Making Addendum to the Law on Property Alienation for Provision of the Eminent Domain authored by the Government and introduced by the RA Deputy Minister of Justice Suren Grigoryan, was debated.
The Deputy Minister has specified that the initiative relates to the direct sale of the state or community property. It does not relate to the physical and legal entities’ property.
The deputy Artur Davtyan voiced the endorsement of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.