ԱԺ հունիսի 3-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««Հողային օրենսգրքում» փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Պետական գույքի կառավարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», ««Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, որը ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը:
Փոխնախարարը հստակեցրեց, որ նախաձեռնությունը վերաբերում է պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող  հողամասերի ուղղակի վաճառքին: Այն չի վերաբերում ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց գույքին:
Առաջարկվող կարգավորումների մանրամասները՝  այստեղ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը բարձրաձայնեց Արթուր Դավթյանը:

3 июня на внеочередном заседании НС в первом чтении рассмотрен предложенный правительством пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы «Об управлении государственным имуществом», «Об отчуждении собственности для обеспечения высших интересов общества», Земельный кодекс РА, представленный заместителем министра юстиции РА С.Григоряном.
Замминистра пояснил, что инициатива касается прямой продажи земельных участков, находящихся в государственной или муниципальной собственности. Это не распространяется на имущество физических и юридических лиц.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам озвучил А.Давтян.