Մայիսի 10-ին կայացած խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում լրագրողի հարցին ի պատասխան` ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն անդրադարձավ Մայիսի 9-ի խորհրդին:
«Մայիսի 9-ը մեր կյանքում մշտապես եղել է, կա ու կմնա տոն: Անցած տարին բավականին բարդ էր յուրաքանչյուրի համար: Պետք չէ քաղաքականացնել խնդիրը, քանի որ երեկ ցանկացած հայ խառը զգացմունքներ ուներ: Ծանր էր յուրաքանչյուրիս համար: Շատ դեպքերում մենք փորձում էինք վերապրել եւ վերաիմաստավորել տեղի ունեցածը: Միաժամանակ կյանք կար Արցախում, որովհետեւ այնտեղ շարունակում են հայեր ապրել, լսվում է հայոց լեզուն, Արցախը անկախ է, չի գտնվում որեւէ պետության վերահսկողության ներքո: Մենք բոլորս աշխատելու ենք, որ Արցախի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնվի, որովհետեւ դա մեր եւ՛ քաղաքական, եւ՛ ազգային նվիրական նպատակներից մեկն է»,-ընդգծեց Վարդանյանը:

10 мая в ходе парламентских брифингов, отвечая на вопрос журналиста, депутат фракции НС «Мой шаг» В.Варданян подчеркнул:
«9 мая всегда было, есть и будет праздником в нашей жизни. Прошлый год был для всех непростым. Нет необходимости политизировать вопрос, потому что вчера у любого армянина были смешанные чувства. Каждому из нас было тяжело. Во многих случаях мы пытались заново пережить и переосмыслить происшедшее. В то же время в Арцахе была жизнь, потому что там продолжают жить армяне, звучит армянский язык, Арцах независимый, не подконтрольный ни одному государству. Мы все будем работать над восстановлением территориальной целостности Арцаха, так как это одна из наших заветных и политических, и национальных целей».