Մայիսի 10-ին կայացած խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում լրագրողի հարցին ի պատասխան` ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն անդրադարձավ Մայիսի 9-ի խորհրդին:
«Մայիսի 9-ը մեր կյանքում մշտապես եղել է, կա ու կմնա տոն: Անցած տարին բավականին բարդ էր յուրաքանչյուրի համար: Պետք չէ քաղաքականացնել խնդիրը, քանի որ երեկ ցանկացած հայ խառը զգացմունքներ ուներ: Ծանր էր յուրաքանչյուրիս համար: Շատ դեպքերում մենք փորձում էինք վերապրել եւ վերաիմաստավորել տեղի ունեցածը: Միաժամանակ կյանք կար Արցախում, որովհետեւ այնտեղ շարունակում են հայեր ապրել, լսվում է հայոց լեզուն, Արցախը անկախ է, չի գտնվում որեւէ պետության վերահսկողության ներքո: Մենք բոլորս աշխատելու ենք, որ Արցախի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնվի, որովհետեւ դա մեր եւ՛ քաղաքական, եւ՛ ազգային նվիրական նպատակներից մեկն է»,-ընդգծեց Վարդանյանը:

On May 10, during the parliamentary briefings in response to the journalist’s question, the deputy of the NA deputy Vladimir Vardanyan touched upon the meaning of May 9.
“May 9 has always been, is and will remain a holiday in our life. Last year was rather hard for all of us. We should not politicize the problem, as yesterday every Armenian has mixed feelings. It was hard for everybody. In most cases we tried to survive and give a new meaning to what happened. At the same time there was life in Artsakh, because Armenians continue living, Armenian language is heard there, Artsakh is independent, and is not under control of any state. All of us will work in order the territorial integrity of Artsakh is restored, because it is one of the political and national innermost goals,” Vardanyan underlined.