ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ռիգայի դումայի նախագահին
Անդրադառնալով հայ-լատվիական հարաբերություններին` ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց Հայաստանի եւ Լատվիայի միջեւ վերջին շրջանում հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը, ինչը վկայում է երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդման փոխադարձ շահագրգռվածության, դրանք ավելի խորացնելու պատրաստակամության մասին: Հայ-լատվիական համագործակցության մեջ առանձնահատուկ տեղ վերապահելով խորհրդարանական կապերին` Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ երկկողմ հարաբերությունների առավել սերտացման համար կարեւոր է միջխորհրդարանական գործակցության ակտիվացումը` օգտագործելով համագործակցության հնարավոր բոլոր ձեւաչափերը: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորեց պատգամավորական բարեկամության խմբերի գործունեությունը եւ գոհունակությամբ նշեց, որ Լատվիայի խորհրդարանում ձեւավորված պատգամավորական բարեկամության խումբը իր անդամների թվով` 30 պատգամավոր, ամենամեծն է գործող բարեկամության խմբերի մեջ: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւոր համարեց Երեւանի եւ Ռիգայի միջեւ կապերի ամրապնդումը եւ փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում: ԱԺ նախագահը անհրաժեշտ համարեց տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջեւ գործակցությունը եւ կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Ռիգայի դումայի նախագահը նշեց, որ այցի նպատակն է առավել ամրապնդել Ռիգա-Երեւան փոխգործակցությունը: Պարոն Ուշակովը խորհրդարանի նախագահին ներկայացրեց երկու քաղաքների միջեւ համագործակցության բնագավառները եւ Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հետագա փոխգործակցության շուրջ: Նա համոզմունք հայտնեց, որ երկու քաղաքների միջեւ հաստատված գործակցությունը իր ուրույն դերակատարությունը կունենա երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունների զարգացման գործում: Ռիգայի քաղաքապետը կարեւոր համարեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, երկկողմ շփումների ակտիվացումը, տնտեսական փոխգործակցությունը:
15.10.2012
Հանդիպում ԵԱՀԿ պատվիրակության հետ՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում հոկտեմբերի 15-ին տեղի ունեցավ հանդիպում ԵԱՀԿ պատվիրակության հետ, որի կազմում էին նաեւ Մահմեդականների դեմ անհանդուրժողականության եւ խտրականության դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Սենատոր Ադ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորել է ականավոր գիտնական Գրիգոր Գուրզադյանին ծննդյան 90-ամյակի առթիվ
Մեծարգո պարոն Գուրզադյան, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ՝ ծննդյան 90-ամյակի առթիվ: Դուք համաշխարհային գիտության այն մեծություններից եք, ով ոչ միայն ծանրակշիռ ավանդ եւ հսկայական վաստակ ունի տիեզերական հետազոտությունների եւ աստղաֆիզիկայի բնագավառում, այլեւ միջազգային ճանաչմ...
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը հանդիպեց ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար, Հայաստան-Իրան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 15-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիի հետ: Ողջունելով դեսպանին՝ Գալուստ Սահակյանը հավաստիացրեց...

RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Chairman of the Riga Duma
On October 15 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the Chairman of the Riga Duma Neil Ushakov.
Touching upon the Armenian-Latvian relations the NA President documented with satisfaction the dynamic development of the relationship during the recent period between Armenia and Latvia, which witnessed the reciprocal interest of further strengthening the bilateral relations and the willingness of more deepening them. Reserving a special place in the Armenian-Latvian cooperation to the parliamentary relations, Hovik Abrahamyan expressed conviction that the activation of inter-parliamentary cooperation was important for rapprochement of bilateral relations, using all the possible formats of cooperation. In this context the NA President highlighted the activity of the Parliamentary Friendship Groups and noted with satisfaction that the Parliamentary Friendship Group shaped in the Latvian Parliament with 30 MPs is the biggest among the functioning Friendship Groups. Hovik Abrahamyan considered important the reinforcement and cooperation of relations between Yerevan and Riga in different spheres. The NA President deemed necessary the cooperation between the local self-government bodies and the implementation of concrete programmes.
Thanking for the reception the Chairman of the Riga Duma noted that the goal of the visit was to strengthen Riga-Yerevan cooperation. Mr Ushakov presented to the President of the Parliament the spheres of cooperation between the two cities and the agreements reached with the Mayor of Yerevan Taron Margaryan over the further cooperation. He expressed conviction that established cooperation between the two cities would have its role in the development of relations between the two countries and peoples. The Mayor of Riga deemed important the development of inter-parliamentary relations, the activation of bilateral contacts and economic cooperation.
15.10.2012
Meeting with the OSCE Delegation in the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs
On October 15 in the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs a meeting was held with the OSCE Delegation, which included Senator Adil Akhmetov, Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office on Combating Intolerance and Discrimination against Muslims and R...
RA NA President Hovik Abrahamyan Congratulated the Renowned Scientist Grigor Gurzadyan on His 90th Birthday Anniversary
Dear Mr Gurzadyan I congratulate you on behalf of the RA National Assembly and personally me on the occasion of your 90th birthday anniversary.You are one of the greatest persons of the world science, who has not only weighty and huge contribution to the sphere of universal researches and astrophysi...
Head of the NA RPA Faction Meets the Ambassador of Iran to the RA
On October 15 Galust Sahakyan, Head of the RPA faction of the RA National Assembly, Head of the Armenia-Iran Parliamentary Friendship Group, met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Mohammad Reisi.Welcoming the Amb...