ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորել է ականավոր գիտնական Գրիգոր Գուրզադյանին ծննդյան 90-ամյակի առթիվ
Մեծարգո պարոն Գուրզադյան, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ՝ ծննդյան 90-ամյակի առթիվ:
Դուք համաշխարհային գիտության այն մեծություններից եք, ով ոչ միայն ծանրակշիռ ավանդ եւ հսկայական վաստակ ունի տիեզերական հետազոտությունների եւ աստղաֆիզիկայի բնագավառում, այլեւ միջազգային ճանաչման նոր մակարդակի է հասցրել հայ գիտական միտքը:
Համաշխարհային գիտությունը Ձեզ պարտական է այն բեկումնային ու հիմնարար մտահղացումների եւ հայտնագործությունների համար, որոնք համարձակ քայլ ու նոր խոսք էին գիտական մտքի ասպարեզում եւ այսօր էլ շարունակում են տեղեկատվական հարուստ աղբյուր ու կիրառական ամուր հիմք մնալ տարբեր երկրների մասնագետների համար:
Դուք գիտությանն անմնացորդ ու ազնվորեն նվիրվելու լավագույն օրինակ եք՝ գիտնականի, փիլիսոփայի, գրողի ու գեղանկարչի բազմաշերտ մտածողությամբ: Սերունդները սովորելու եւ ընդօրինակելու անվերջանալի նյութ կարող են գտնել եւ Ձեր կյանքում, եւ Ձեր գիտական բեղմնավոր գործունեության մեջ, եւ Ձեր էսսեներում ու գեղանկարչական աշխատանքներում:
Սիրելի պարոն Գուրզադյան, եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան հոբելյանի առթիվ եւ համոզված եմ, որ այսուհետ եւս շարունակելու եք ապրել, աշխատել ու ստեղծագործել երիտասարդական ավյունով: Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, շարունակական եռանդ եւ երկար տարիների կյանք՝ ի շահ մեր ժողովրդի եւ ի փառս հայրենի գիտության:
15.10.2012
Հանդիպում ԵԱՀԿ պատվիրակության հետ՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում հոկտեմբերի 15-ին տեղի ունեցավ հանդիպում ԵԱՀԿ պատվիրակության հետ, որի կազմում էին նաեւ Մահմեդականների դեմ անհանդուրժողականության եւ խտրականության դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Սենատոր Ադ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ռիգայի դումայի նախագահին
Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ռիգայի դումայի նախագահ Նիլ Ուշակովին: Անդրադառնալով հայ-լատվիական հարաբերություններին` ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց Հայաստանի եւ Լատվիայի միջեւ վերջին շրջանում հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը, ինչը վկայում է երկկողմ հարաբերություն...
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը հանդիպեց ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար, Հայաստան-Իրան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 15-ին հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիի հետ: Ողջունելով դեսպանին՝ Գալուստ Սահակյանը հավաստիացրեց...

Председатель НС О.Абраамян поздравил выдающегося ученого Г.Гурзадяна с 90-летием со дня рождения
В своем поздравлении глава армянского парламента поздравил от имени Национального Собрания РА и себя лично выдающегося ученого Г.Гурзадяна с 90-летием со дня рождения и, в частности, сказал:
“Вы из тех величин мировой науки, кто не только внес весомый и колоссальный  вклад в сферу космических исследований и астрофизики, но и поднял армянскую научную мысль на новый уровень международного признания.
Мировая наука обязана Вам теми переломными и фундаментальными идеями и открытиями,  которые явились смелым шагом   и новым словом   в области научной мысли и сегодня продолжают оставаться богатым информационным источником и прочной прикладной  базой   для   специалистов разных стран.
Вы блестящий пример честного и безостаточного служения науке – с многослойным мышлением ученого, философа, писателя и живописца. Поколения могут следовать Вам – учась и находя неисчерпаемый материал  и в Вашей жизни, и в Вашей плодотворной научной деятельности, и в Ваших эссе и  живописных работах.
Дорогой г-н Гурзадян, еще раз поздравляю Вас с юбилеем и убежден, что и впредь будете жить, трудиться и творить с юношеской энергией. Желаю Вам здоровья, неиссякаемого вдохновения и долгих лет жизни – на благо нашего народа и во славу отечественной науки”.
15.10.2012
Встреча с делегацией ОБСЕ в Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам
15 октября в Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам  состоялась встреча с делегацией ОБСЕ, в составе которой были также личный представитель действующего Председателя ОБСЕ по вопросам борьбы с нетерпимостью и дискриминацией мусульман сенатор Адиль Ахметов и ...
Председатель НС О.Абраамян принял председателя Рижской Думы
15 октября Председатель НС О.Абраамян принял председателя Рижской Думы Н.Ушакова.Касаясь армяно-латвийских отношений, спикер НС подчеркнул динамичное развитие в последнее время взаимосвязей между Арменией и Латвией, оживление межпарламентских контактов и, в частности, деятельности депутатских групп ...
Руководитель парламентской фракции РПА встретился с послом Ирана в РА
15 октября лидер парламентской фракции РПА,  руководитель депутатской группы дружбы Армения – Иран Г.Саакян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Мохаммадом Реиси.В ходе встречи рассмотрен широкий круг вопросов традиционно дружественных армяно-иранс...