ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Մարիոս Գարոյանի համատեղ մամլո ասուլիսը
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Մարիոս Գարոյանի պաշտոնական այցը Հայաստան նոյեմբերի 13-ին Ազգային ժողովում ամփոփվեց  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Մարիոս Գարոյանի համատեղ մամլո ասուլիսով:
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Մարիոս Գարոյանը Հայաստան  պաշտոնական այցի արդյունքների մասին ասաց.
-Նախ եւ առաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին Հայաստան` իմ նախնիների հողն այցելելու հրավերի համար: Իմ այցը եւս մեկ անգամ վերահաստատում է այն գերազանց կապերը, որ կան երկու խորհրդարանների միջեւ, ընդգծում է մեր երկկողմ ցանկությունը` ավելի ընդլայնել եւ խորացնել հարաբերությունները: Նախագահ Աբրահամյանի հետ համաձայնության ենք եկել հնարավորինս իրականացնել այն հուշագիրը, որ ստորագրվել է մեր նախորդների օրոք: Աժ նախագահի պաշտոնական այցի ժամանակ Կիպրոսում կստորագրենք միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնված հուշագիր, ուր կընդգրկվեն այն ոլորտները, որոնք նախորդում չկային: Ավելի հաճախական կդառնան երկու խորհրդարանների մշտական հանձնաժողովների փոխադարձ այցերը: Արդեն Աժ-ի Կիպրոսի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամները հրավիրվել են Կիպրոս: Մենք ուզում ենք խորացնել մեր համագործակցությունը եւ տեղեկատվության փոխանակումը միմյանց հետ միջազգային ատյաններում, աշխատակազմերի մեջ էլ անպայման փոխանակումներ կլինեն: Կիպրոսն իբրեւ Եվրամիության անդամ` պատրաստ է գործնականում աջակցել Հայաստանին, որպեսզի իրականացվեն ծրագրեր ԵՄ հարեւանության քաղաքականության շրջանակներում: Այցի ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ շատ գործնական հանդիպումներ ունեցանք, քննարկեցինք նաեւ Կիպրոսի խնդիրը եւ ներկա իրադրությունը: Ես հնարավորություն ունեցա տեղեկանալ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնություններին: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կայացմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված վերջին իրադարձություններին, պետք է նշեմ, որ բոլոր կետերով փոխադարձ համաձայնություն ունենք: Քննարկված բոլոր խնդիրների շուրջ Հայաստանը շարունակում է վարել միջազգային սկզբունքների վրա հիմնված քաղաքականություն, նույնն է Կիպրոսի քաղաքականությունը Հայաստանին վերաբերող հարցերում: Կա երկկողմ ցանկություն ավելի խորացնել եւ ընդլայնել տնտեսական հարաբերությունները Կիպրոսի եւ Հայաստանի միջեւ զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների ու մշակութային ոլորտներում,  մեծ հնարավորություններ կան նաեւ երկու երկրներում ներդրումների համար: Իմ հանդիպումները շատ գործնական էին եւ համարձակվում եմ ասել, որ մի նոր էջ է բացվում Կիպրոսի ու Հայաստանի միջեւ գոյություն ունեցող գերազանց հարաբերությունների զարգացման համար: Իմ այցը պաշտոնական էր, բայց առաջին պահից, երբ ոտքս դրեցի Հայաստան, չեմ կարծում, որ սոսկ արարողակարգով ենք գործել, մենք զգում էինք, որ մի մեծ ընտանիք ենք: Այդ հանգամանքը օգնեց, որ այցը հաջող ու ներդաշնակ անցնի: Շնորհակալություն ԱԺ նախագահ Աբրահամյանին ու Հայաստանի Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովին, մեր բոլոր գործընկերներին ու լրագրողներին, որ լուսաբանել են իմ այցը: Եվ շատ շնորհակալ եմ, որ ինձ հնարավորություն տրվեց ելույթ ունենալ Հայաստանի Ազգային ժողովում, ինձ համար դա անմոռաց օր էր, իմ տպավորությունները ես կփոխանցեմ  երեխաներիս, որ նրանք հպարտ լինեն իրենց ազգային ծագման համար ու Կիպրոսի քաղաքացի լինելու համար:
ՀՀ Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց.
-Մենք պարոն նախագահի հետ առաջին իսկ պահից շատ ջերմ հարաբերություններ ենք ունեցել, թերեւս իր դերն ունեցավ նաեւ նրա հայկական ծագումը: Ես համոզված եմ, որ 2003 թ., 2004 թ. երկու խորհրդարանների նախագահների փոխայցելությունները եղել են շատ արդյունավետ: Մենք պայմանավորվեցինք պարոն արոյանի հետ 2009 թ. Կիպրոսի Հանրապետություն նախատեսվող այցելության ժամանակ համագործակցության համաձայնագիրը նորացնել եւ որոշ կետեր ավելացնել: Մեր հարաբերությունները շատ ջերմ են Կիպրոսի Հանրապետության հետ, քանի որ կան նաեւ ճակատագրական նմանություններ: 2004 թ. մայիսից  Կիպրոսի Հանրապետությունը Եվրամիության լիիրավ անդամ է եւ մեծ դերակատարություն ունի Հայաստանի եվրոպական կառույցներում ինտեգրման գործում: Փորձը ցույց է տալիս, որ Կիպրոսի Հանրապետության պատգամավորները հաճախ են աջակցել Հայաստանի Հանրապետության պատգամավորներին միջազգային կառույցներում: Մենք չենք կարող չնշել, որ 1982 թ. Կիպրոսն առաջիններից  մեկն է ճանաչել  ցեղասպանությունը: Չենք կարող չասել, որ 2008 թ. մայիսի 28-ին Կիպրոսում բացվել է հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան, չենք կարող չնշել Կիպրոսի իշխանության ջերմ վերաբերմունքը հայ համայնքի անդամների նկատմամբ: Իբրեւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ` ես տրամադրված եմ ամեն ինչ անել, որ մեր հարաբերությունները սերտանան Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի  հետ: Ես համոզված եմ, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունների սերտացումը կնպաստի նաեւ մյուս բոլոր բնագավառներում  հարաբերությունների զարգացմանը:
Երկու խորհրդարանների նախագահները պատասխանեցին նաեւ լրագրողների հարցերին.
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ. Դուք նշեցիք, որ տնտեսական ոլորտում համագործակցության մեծ հնարավորություններ կան, նաեւ` ներդրումների ոլորտում, խնդրում եմ մի փոքր մանրամասնեք, կոնկրետ ի՞նչ հնարավորություններ կան:
ՄԱՐԻՈՍ ԳԱՐՈՅԱՆ.
Տնտեսական ոլորտը զարգացնելու շատ մեծ հնարավորություններ ունենք: Ինձ հետ պատվիրակության կազմում Հայաստան են եկել կիպրացի գործարարներ եւ արդեն հանդիպումներ են ունեցել հայ գործարարների հետ: Հայաստան գալուց առաջ ես հանդիպում եմ ունեցել Կիպրոսի գործարարների միության նախագահի հետ, նա եւս շեշտել է Հայաստանում ներդրումներ անելու եւ ապրանքաշրջանառության ծավալները մեծացնելու ցանկությունը: Կիպրոսի գործարարները եւ ցանկանում են, եւ հնարավորություն ունեն համագործակցել հայ գործարարների հետ`  կատարելով նաեւ  ներդրումներ: Ինչ վերաբերում է մոտ ժամանակներս իրականանալիք որեւէ ծրագրի, համոզված եմ` գործարարները քննարկած եւ համաձայնություն ձեռք բերած կլինեն, եւ մենք կկարողանանք ներկայացնել կոնկրետ ծրագիր: Ուսումնասիրելով վիճակագրական տվյալները մինչ Հայաստան գալս, կարծում եմ` մեր երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության մակարդակը բավականին ցածր է: Դուք շուտով տնտեսական ոլորտում աշխուժացման ականատես կլինեք:
ՀՈՎԻԿ ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆ. 2007 թվականին 2006-ի համեմատ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը աճել է 5 անգամ, 2006-ին եղել է 1 մլն դոլարի ապրանքաշրջանառություն, 2007-ին` 5 մլն դոլարի: 2008 թվականի տվյալները կունենանք տարեվերջին:  Իրոք` կոնկրետ ծրագրերի իրականացման առումով դեռ որեւէ լուրջ քայլ չի արվել, բայց մենք փորձելու ենք եկող տարի մեզ հետ տանել գործարարներ, տեղում պայմանագրեր կնքել, քննարկումներ ծավալել: Այդ մասին արդեն պայմանավորվածություն կա Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի հետ:
ԱԶԳ. Արտաքին քաղաքականության ոլորտում երկու երկրների համագործակցության ի՞նչ խնդրներ եք տեսնում:
ՄԱՐԻՈՍ ԳԱՐՈՅԱՆ. Երկու երկրները վարում են անվտանգության, խաղաղության եւ կայունության քաղաքականություն, ամբողջովին ենթարկվում են միջազգային օրենքներին եւ գործում են ԵՄ սկզբունքների շրջանակում: Մենք բոլորս քաջ հասկանում ենք, որ Հայաստանի ցանկությունն է` Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն տեսնել, որը հիմնված կլինի միջազգային նորմերի վրա:  Կիպրոսի Հանրապետությունն ամբողջովին համամիտ է հայկական դիրքորոշման հետ, որովհետեւ մենք էլ համամիտ ենք, որ աշխարհի այսպիսի շատ կարեւոր տարածաշրջանում, որն աստիճանաբար ձեռք է բերում աշխարհաքաղաքական եւ ռազմավարական լուրջ նշանակություն ամբողջ քաղաքական աշխարհի համար, պետք է լինի խաղաղություն: Մենք էլ Կիպրոսում քննարկումների միջոցով ցանկանում ենք լուծել Կիպրոսի խնդիրը: Նախագահ Քրիստո‎ֆիասի նախաձեռնությամբ սկսվել է բանակցությունների նոր շրջան հունակիպրոսցիների եւ թուրքական հատվածի հետ: Մենք ցանկանում  ենք հնարավորինս արագ լուծում գտնել, որը Կիպրոսի համար արդարացի ու ընդունելի կլինի, որը հիմնված կլինի ՄԱԿ-ի բանաձեւերի, ԵՄ սկզբունքների, միջազգային օրենքի վրա: Հայաստանն իր հերթին նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ փորձում  է խաղաղ ճանապարհով վերականգնել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները, ցանկանում է, որ բացվի հայ-թուրքական սահմանը, որը նաեւ հիմնված է միջազգային օրենքների  եւ սկզբունքների վրա, որ պետք է գործեն բոլոր հարեւանների միջեւ:  Բազմաթիվ հարցերում մեր երկու պետությունների տեսակետները համընկնում են: Մի կողմ թողնելով բոլոր պատմական կապերը, որ կան երկու պետությունների միջեւ, պատմությունը մեզ դրել է այն փաստի առջեւ, որ մենք այսօր ընդհանուր հակառակորդ ունենք: Անհասկանալի են Թուրքիայի ընդլայնվելու ցանկությունները, անհասկանալի են դիրքորոշումները եւ ցանկությունը` շրջանցել միջազգային իրավունքը եւ ոտնահարել ԵՄ սկզբունքները եւ արժեքները: Դա ասել եմ երեկ եւ այսօր կրկին շեշտում եմ. Թուրքիան բռնագրավել է Կիպրոսի 37 տոկոսը 1974 թվականից մինչ օրս, 45 հազարանոց բանակ է պահում այդ տարածաշրջանում, Թուրքիայի Անատոլիայի շրջանից Կիպրոս  է տեղափոխել  175000  մարդ, ամեն օր ոտնահարում է մարդու իրավունքները, եւ ցանկանում է Կիպրոսում պահել իր ուժերը, զուգահեռ փորձում է իր կանոնները դնել ԵՄ անդամ մի երկրի եւ ՄԱԿ-ի անդամ մի երկրի առջեւ: Խոսուն է Հայաստանի օրինակը. 1915 թվականին տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի ցեղասպանություն, բայց Թուրքիան այնպես է պահում իրեն, իբր ոչինչ  չի եղել: Դա ինչքա՞ն է համընկնում այն դեմքի հետ, որ Թուրքիան ցուցադրում է ամբողջ աշխարհին, իբր խաղաղության ձգտող երկիր է, երբ անփոփոխ է թողնում իր դիրքորոշումը եւ փորձում  ներկայացնել, որ 1915 թվականին չեն սպանվել 1,5 մլն մարդիկ, որոնք ոչ մի մեղք չունեին, ոչ մեկին վատություն չէին արել, մի ժողովուրդ, որն այդքան շատ բան է  տվել մարդկությանը, համաշխարհային մշակույթին, որը միայն խաղաղության է ձգտում: Այդ ամենն ինչպե՞ս կարող է համադրվել: Մի երկիր, որն ուզում է  իր դեմքը ցույց տալ իբրեւ խաղաղության ձգտող երկիր, որը իբր թե ցանկանում է Կասպյան տարածաշրջան խաղաղություն բերել` առաջարկելով ստեղծել պլատֆորմ, որը փորձում է բոլորին համոզել, որ խաղաղության է ձգտում եւ անվտանգություն է ցանկանում բոլոր ժողովուրդների համար: Եզրափակելով ասեմ` եթե Թուրքիան իրոք այդ ցանկանում է,  պետք է դուրս բերի իր զորքը Կիպրոսից, վերադարձնի ապօրինի այնտեղ տեղափոխած մարդկանց, եւ համաձայնության գա, որ Կիպրոսի հարցում լինի այնպիսի լուծում, որն ընդունելի լինի բոլոր կողմերի համար: Եթե այն ամենը, ինչ ասում է Թուրքիան այսօր, իրականություն է,  պետք է վերսկսի իր հարաբերությունները Հայաստանի հետ, պետք է բացի սահմանները, եւ պարտավոր է ճանաչել հայերի ցեղասպանությունը, ոչ թե որովհետեւ մենք ուզում ենք պատժել Թուրքիային, այլ դա իրենց պարտքն է:
ԱԶԳ.Հայկական սփյուռքին եւ մեզ հետաքրքրում է Կիպրոսի Մելքոնյան վարժարանի հետագա ճակատագիրը: Եթե տեղեկացված եք, խնդրում եմ` խոսեք այդ մասին:
ՄԱՐԻՈՍ ԳԱՐՈՅԱՆ. Մեզ համար էլ շատ վատ է, որ վարժարանն այս իրավիճակում է հայտնվել, մենք համաձայն չենք այդ գործընթացի եւ դիրքորոշման հետ: Իմ զբաղեցրած նախորդ պաշտոնում համագործակցելով համայնքի հետ` փորձում էինք այս գործընթացի դեմն առնել եւ կփորձենք հնարավոր ամեն ինչ անել, որպեսզի Մելքոնյան  վարժարանը, որը հայ ժողովրդի դեսպանորդն էր ամբողջ աշխարհի համար, կրկին կարողանա գործել: Շատերն են գնացել ԱՄՆ եւ այլ պետություններ, եւ հուսով եմ` այն մարդիկ, ովքեր պատասխանատու են,  ճիշտ որոշում կկայացնեն  վարժարանի ապագայի համար եւ այն չի փակվի: Դա հայ համայնքի եւ մեր բոլորի ցանկությունն է:
ՆԻԿՈՍ ՊԱՏԿԻԴԻՍ.Պարոնայք նախագահներ, հարցը ուղղում եմ երկուսիդ, ասացիք` կաշխատեք, որ հարաբերություններն ավելի սերտանան, մեծանա պատվիրակությունների փոխանակումը խորհրդարանների միջեւ, իսկ այլ քայլեր  նախաձեռնու՞մ եք երկկողմ հարաբերությունները խորացնելու` օրինակ Հայաստանում բացել Կիպրոսի Հանրապետության դեսպանություն:
ՄԱՐԻՈՍ ԳԱՐՈՅԱՆ. Սա մի հարց է, որ մտահոգում է երկու կառավարություններին եւ, իհարկե, արտաքին գործերի նախարարություններին: Եւ ես, եւ Ազգային ժողովի նախագահը կցանկանայինք, որպեսզի Հայաստանում գործի Կիպրոսի Հանրապետության դեսպանություն եւ Կիպրոսում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն: Տեղյակ եմ, որ երկու երկրների  արտաքին գործերի նախարարները մոտ ժամանակներս հանդիպում պետք է ունենան, ինչպես նաեւ մյուս տարի նախատեսվում է Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի պաշտոնական այցը Հայաստան, հուսով եմ, որ մինչ այդ ժամանակ դրական զարգացումներ կունենանք  այդ բնագավառում:
ՀՈՎԻԿ ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆ. Համամիտ եմ իմ գործընկերոջ հետ եւ ուզում եմ ավելացնել, որ  Հունաստանում Հայաստանի դեսպան Վահրամ Կաժոյանը համատեղում է Կիպրոսի Հանրապետության դեսպանի պաշտոնը,  ուղղակի մենք Կիպրոսում դեսպանատուն չունենք: Ես էլ եմ գտնում, որ դեսպանատան առկայությունը շատ կօգնի մեր կապերի ամրապնդմանը Կիպրոսի Հանրապետության հետ:
ՊԱՆԱՅՈՏԻՍ ԿԱՊԱԴԻՍ. Կցանկանայի առաջին հարցը ուղղել ՀՀ ԱԺ նախագահին` ի՞նչ է սպասում այսօր Հայաստանը Եվրամիությունից, եւ երկրորդ հարցը ուղղել Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին` ինչո՞վ կարող  է Կիպրոսը աջակցել այս բնագավառում Հայաստանին, ինչպես եք վերաբերվում է Թուրքիայի անդամակցությանը Եվրամիությանը:
ՀՈՎԻԿ ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆ. Մենք  որդեգրել ենք եվրաինտեգրման քաղաքականություն եւ ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի մեր երկիրը` Հայաստանի Հանրապետությունը, իր տեղը գտնի աշխարհում` բոլոր ժողովրդավարական երկրների շարքում: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք Եվրախորհրդի եւ Եվրամիության հետ, Եվրամիության հետ երկու տարի առաջ համագործակցության ծրագիր ենք ստորագրել` նոր հարեւանության քաղաքականության շրջանակներում: Ես ուզում եմ մեկ հարցի մասին էլ նշել,  որի մասին խոսեց իմ գործընկերը` Թուրքիայի Հանրապետության մասին, որը ջանք չի խնայում, որպեսզի դառնա Եվրամիության անդամ, ես չեմ  պատկերացնում, որ արժեքային կայուն համակարգ ունեցող  Եվրամիությունում կարող է մի երկիր ընդգրկվել,  որը իր սահմանները փակում է հարեւանների առջեւ: Իմ կարծիքով` Եվրամիության բարձր արժեքները պետք է պահպանեն անդամ բոլոր երկրները, որոնցից մեկը Կիպրոսի Հանրապետությունն է:
ՄԱՐԻՈՍ ԳԱՐՈՅԱՆ. Հնարավորություն ունեցա Եվրամիության հետ հարաբերությունները քննարկել ինչպես ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ, այնպես էլ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:  Կիպրոսի Հանրապետությունը, որպես Եվրամիության անդամ պետություն, հնարավորություն ունի գործնական դերակատարություն ունենալ Հայաստան-Եվրամիություն կապերի խորացման գործում: Կիպրոսի Հանրապետությունը կարող է Հայաստանի եւ Եվրամիության համագործակցության հատուկ ծրագրեր մշակել:  Կիպրոսի Հանրապետությունը ցանկանում է խորացնել կապերը Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ, նպաստել Հայաստանի  բոլոր ծրագրերի իրականացմանը: Եւ այդ ամենին մենք կարող ենք հասնել Եվրոպայի հարեւանության քաղաքականության միջոցով: Ինչպես շատ ճիշտ նշեց պարոն Աբրահամյանը` Հայաստանը արդեն երկու տարի է, որ հատուկ ծրագիր է ստորագրել Եվրամիության հետ, մենք որպես Եվրամիության  անդամ երկիր, պատրաստ ենք աջակցել այդ ծրագրերին:  Կապի մեջ ենք Հայաստանի կառավարության հետ, որպեսզի առաջ մղենք այդ  ծրագրերը: Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի եւ Եւրամիության հարաբերություններին,  մեր ցանկությունն է, որ Թուրքիան վերափոխվի եւ նոր քաղաքականություն վարի, որը համապատասխան կլինի Եվրամիության որդեգրած արժեքներին ու սկզբունքներին: Մենք համաձայնություն տվեցինք Եվրամիության եւ Թուրքիայի միջեւ բանակցությունների սկզբին, բայց դա ուներ երեք նախապայման` առաջինը, որ կճանաչի Կիպրոսի Հանրապետությունը, երկրորդը, որ հարաբերություններ կսկսի Կիպրոսի Հանրապետության հետ, երրորդը, որ կիրագործի Անկարայի պայմանագիրը, ինչը  նշանակում է, որ պետք է բացի օդանավակայանները եւ նավահանգիստները Կիպրոսի օդանավերի եւ նավերի համար,  եւ` աջակցի, որպեսզի Կիպրոսի հարցում գտնվի մի լուծում, որը կլինի ընդունելի երկու կողմից: Մինչ այսօր Թուրքիան  ոչ մի նախապայման չի կատարել:  Մենք կաշխատենք, որ Թուրքիան կատարի բոլոր նախապայմանները, որ ստանձնել էր Կիպրոսի Հանրապետության եւ Եվրամիության առջեւ, եւ վարի մի քաղաքականություն, որը հիմնված կլինի Եվրամիության սկզբունքերի ու արժեքների վրա, ինչը նշանակում է, որ պետք է Թուրքիան սովորի հարգել նաեւ հարեւանններին, որոնցից մեկը Հայաստանն է: Եւ քաղաքական տեսակետից եւ բազմաթիվ տեսակետներից Կիպրոսի Հանրապետությունը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության կողքին:
ՀՈՎԻԿ ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆ. Հայաստանի Հանրապետությունը եւս պաշտպանում է Կիպրոսի Հանրապետության դիրքորոշումը եւ Ձեր կողքին է, պարոն նախագահ: Մենք գտնում ենք, որ Կիպրոսի հիմնահարցի կարգավորումը պետք է հիմնվի երկհամայնք, երկզոնալ դաշնային կառույցի վրա` մեկ ընդհանուր իշխանությամբ եւ քաղաքացիությամբ:
«ԱԶԱՏՈՒԹՅՈՒՆ». Պարոն Աբրահամյան, Դուք ասացիք, որ Թուրքիայի նման երկիրը, որ փակ է պահում սահմանները հարեւանների հետ, չի կարող ընդգրկվել Եվրամիության կազմում: Ես, որքան տեղյակ եմ, ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգում չկա նման հարց, որպեսզի մենք նախապայմաններ դնենք Եվրամիությանն անդամակցելու Թուրքիայի հարցի վերաբերյալ, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում ինչ- որ բա՞ն է փոխվել:
ՀՈՎԻԿ ԱԲՐԱՀԱՄՅԱՆ. Ես նման ձեւակերպում չեմ արել: Մենք ԵՄ անդամ չենք, ուղղակի կարող ենք մեր երկրի կարծիքը հայտնել: Հայաստանի  երկրորդ եւ երրորդ նախագահները բազմիցս հայտարարել են, որ իրենք պատրաստ են առանց որեւէ նախապայմանի դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ, բայց որեւէ գործնական արձագանք չկա: Ես ուզում եմ եւս մեկ անգամ հաստատել իմ ասածը, որ չեմ պատկերացնում, որ հարեւանների առաջ փակ սահմաններ պահող որեւէ երկիր կարող է դառնալ ԵՄ անդամ::
13.11.2008
ՀՀ 2009 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները շարունակվեցին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում
ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 13-ին, ժամը 18.30-ին գումարվեց ԱԺ արտահերթ նիստ` շարունակելու «ՀՀ 2009 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումները:ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը, շարունակելով ներկայացնել...
Խորհրդարանը քննարկեց «2009 թ. պետական բյուջեի մասին» օրինագիծը
Ազգային ժողովի նոյեմբերի 13-ի նիստում շարունակվեցին «2009 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումները: Հարակից զեկույցում Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, ներկայացնելով ԿԲ եզրակացությունը քննարկվող նախագծի վերաբերյալ, նշեց, որ 2009 թ. պետական բյուջեի կատարման հենասյունը 2008 թ-...

Совместная пресс-конференция Председателя НС РА О.Абраамяна и Председателя Палаты представителей Республики Кипр М.Гарояна
Официальный визит Председателя Палаты представителей Республики Кипр Мариоса Гарояна был обобщен 13 ноября в Национальном Собрании совместной пресс-конференцией Председателя НС РА Овика Абраамяна и Председателя Палаты представителей Республики Кипр Мариоса Гарояна.
Об итогах официального визита в Армению Председатель Палаты представителей Кипра Мариос Гароян сказал следующее:
- Прежде всего хотел бы выразить благодарность Председателю НС РА О.Абраамяну за приглашение посетить землю моих предков – Армению. Мои визит еще раз подтверждает  те прекрасные связи, которые существуют между двумя парламентами, подчеркивает наше обоюдное желание еще более расширить и углубить отношения. Мы пришли к согласию с председателем Абраамяном по возможности реализовать меморандум, подписанный нашими предшественниками. Во время официального визита Председателя НС в Кипр мы подпишем расширенный меморандум межпарламентского сотрудничества, куда войдут сферы, не вошедшие в предшествовавший документ.  Более частыми станут взаимные поездки постоянных комиссий двух парламентов. Члены комиссии межпарламентского сотрудничества НС с Кипром уже приглашены. Мы желаем расширения нашего сотрудничества и обмена информацией друг с другом в международных инстанциях, между аппаратами также обмены обязательно будут. Как член Евросоюза Кипр готов на деле содействовать Армении в осуществлении программ в рамках политики соседства с ЕС.В ходе визита состоялись очень деловые встречи с Президентом РА С.Саргсяном, Премьер-министром Т.Саркисяном, министром ИД Э.Налбандяном, обсуждены были также проблема Кипра и нынешняя ситуация. Я имел возможность ознакомиться с инициативами президента С.Саргсяна.  Что касается становления отношений Армении и Турции, связанных с Нагорным Карабахом последних событий,   должен отметить достигнутое по всем пунктам взаимосогласие. По всем обсужденным проблемам Армения продолжает вести основанную на международных принципах политику, такова же политика Кипра в касающихся Армении вопросах. Есть обоюдное желание еще более углубить и расширить экономические отношения между Кипром и Арменией в сферах туризма, высоких технологий и культуры, есть также широкие возможности для инвестиций в обеих странах. Мои встречи были весьма деловыми и смею сказать, что открывается новая страница в развитии существующих отличных отношений между Кипром и Арменией. Мой визит был официальным, но с первых же шагов по армянской земле не уверен, что руководствовались  исключительно протоколом, чувствовали – мы большая семья. Это обстоятельство помогло успешному и гармоничному течению визита. Спасибо Председателю НС г-ну Абраамяну и Комиссии межпарламентского сотрудничества Армении, всем нашим коллегам и журналистам, освещавшим мой визит. И очень признателен предоставившейся мне возможности выступить в Национальном Собрании Армении, это для меня незабываемый день, эти впечатления я передам своим детям – чтобы  они гордились своим национальным происхождением   и гражданством Кипра.
Председатель НС РА О.Абраамян отметил:
-   С господином председателем у нас сразу же сложились очень теплые отношения, хотя свою роль сыграло также его армянское происхождение. Я уверен, что взаимные визиты председателей обоих парламентов в 2003-2004 гг. были весьма продуктивными. С г-ном Гарояном мы договорились об обновлении соглашения о сотрудничестве с добавлением некоторых пунктов в ходе намечаемого в 2009 г. визита в Республику Кипр. Наши отношения с Республикой Кипр очень теплые, так как есть также схожести судеб. С мая 2004 г. Республика Кипр – полноправный член Евросоюза и играет большую роль в деле интеграции Армении в европейские структуры. Опыт показывает, что депутаты Республики Кипр часто содействовали депутатам РА в международных структурах. Мы не можем не отметить, что Кипр одним из первых признал в 1982 г. Геноцид армян. Не можем не сказать, что 28 мая 2008 г. на Кипре открыт мемориал, посвященный  Геноциду армян, не можем не отметить теплое отношение кипрских властей к членам армянской общины. Как Председатель НС РА, я настроен на еще большее упрочение наших отношений с Палатой представителей Кипра. Убежден, что укрепление межпарламентских отношений будет способствовать также развитию отношений во всех других областях.
Председатели обоих парламентов ответили также на вопросы журналистов:
“Айастани Анрапетутюн”: Вы отметили наличие больших возможностей сотрудничества в экономической области, а также в сфере инвестиций; пожалуйста, несколько детализируйте, каковы конкретные возможности?
Мариос Гароян:     У нас очень большие возможности развития экономической сферы. Со мной в составе делегации в Армению приехали кипрские предприниматели, которые   уже встретились с армянскими бизнесменами. Перед приездом в Армению у меня состоялась  встреча с председателем Союза предпринимателей Кипра, он также выразил пожелание вложения инвестиций и увеличения об’емов товарооборота с Арменией. У бизнесменов Кипра есть и желание, и возможности сотрудничать с армянскими предпринимателями, вкладывать также инвестиции. Что касается реализации в ближайшее время какой-то программы, уверен: бизнесмены обсудят и достигнут ее, и мы сможем представить конкретную программу. Изучив статистические данные до приезда в Армению, убедился, что уровень экономического сотрудничества между нашими странами довольно низок. Вы вскоре будете свидетелями оживления в сфере экономики.
Овик Абраамян: По сравнению с 2006 годом в 2007-м товарооборот между двумя странами возрос в 5 раз: в 2006 г. товарооборот составлял 1 млн долларов, в 2007-м – уже 5 млн. Данные 2008 г. у нас будут в конце года. Действительно, в плане реализации конкретных программ еще не сделано какого-то  серьезного шага, но мы попробуем в следующем году повезти с собой бизнесменов, на месте подписать договоры, развернуть дебаты. Об этом уже есть договоренность с Председателем Палаты представителей Кипра.
“Азг”: Какие задачи видите в сотрудничестве двух стран в сфере внешней политики?
Мариос Гароян: Обе страны ведут политику безопасности, мира и стабильности, целиком подчиняются международным законам и действуют в рамках принципов ЕС. Все мы отлично осознаем, что желание Армении – видеть мир и стабильность в Южнокавказском регионе, опирающиеся на международные нормы. Республика Кипр полностью согласна с армянской позицией, так как и мы осознаем, что должен быть мир в таком крайне важном регионе, постепенно приобретающем серьезное геополитическое и геостратегическое значение для всего политического спектра. И мы желаем переговорным путем решить Кипрскую проблему. По инициативе президента Кристофиаса начат новый этап переговоров между греками-киприотами и турецкой общиной. Мы желаем скорейшего разрешения вопроса, справедливого и приемлемого для Кипра, на основе резолюции ООН, принципов ЕС, международном праве. Армения в свою очередь по инициативе президента С.Саргсяна пытается мирным путем восстановить отношения Армения-Турция, желает открытия армяно-турецкой границы, что также базируется на международных законах и принципах, которые должны действовать между всеми соседями. По множеству вопросов точки зрения наших государств совпадают. Отставив в сторону исторические связи, существующие между нашими государствами, история поставила нас перед фактом, когда сегодня у нас общий противник. Непонятны желания Турции к расширению, непонятны позиции и намерения обойти международное право и попрать принципы и ценности ЕС. Это я говорил вчера и сегодня вновь подчеркиваю: Турция с 1974 года до сегодняшнего дня оккупировала 37%  Кипра, держит в этом районе 45-тысячную армию, переселила из турецкой Анатолии в Кипр 175.000 человек, ежедневно попирает права человека и намерена держать на Кипре свои силы, наряду с этим  пытается диктовать свои условия перед страной-членом ЕС и страной-членом ООН. Красноречив пример Армении: в 1915 г. имел место Геноцид армянского народа, но Турция ведет себя так, как будто ничего не произошло. Насколько это совпадает с тем обликом, который демонстрирует Турция перед всем миром как стремящаяся к миру страна, оставаясь при своей неизменной позиции и пытаясь представить, будто в 1915 г. не были убиты 1,5 миллиона невинных, не делавших никому зла  людей, народ, давший так много человечеству, мировой культуре, стремящийся только к миру. Как все это можно сопоставить? Страна, которая пытается показать лицо миролюбивой страны, которая вроде бы желает принести в Каспийский регион мир, предлагая создание платформы, которая пытается всех убедить, что  стремится к миру и безопасности для всех народов. Заключая, скажу: если Турция действительно желает этого, то должна вывести свои войска из Кипра, вернуть в Турцию незаконно расселенных людей и прийти к  согласию о приемлемом для всех сторон  решении Кипрского вопроса. Если все, что сегодна говорит Турция – реально, то она должна возобновить свои отношения с Арменией, должна открыть границы и обяана признать Геноцид армян – не потому, что мы хотим наказать Турцию, а в силу ее долга.
“Азг”: Армянскую диаспору и нас интересует дальнейшая судьба училища Мелконян на Кипре.  Если Вы информированы, прошу пару слов об этом.
Мариос Гароян:   И мы очень озабочены состоянием дел в училище – мы не согласны с позицией и таким ходом событий. Сотрудничая с общиной еще на ранее занимаемой мною должности, пытались противодействовать такому течению событий; и впредь попытаемся сделать все возможное, чтобы училище Мелконян, являющееся посланником армянского народа для всего мира, могло бы вновь функционировать. Многие переехали в США и другие страны, и, надеюсь,   ответственные за него люди представят верное решение о судьбе училища и оно не закроется.
Никос Паткидис:  Господа председатели, вопрос вам обоим: вы сказали, что  поработаете над упрочением отношений, активизацией взаимных обменов парламентских делегаций, а будут ли инциированы шаги по углублению двусторонних отношений, например, по открытию посольства Республики Кипр в Армении?
Мариос Гароян: Это вопрос, вызывающий озабоченность обоих правительств и, конечно, министерства иностранных дел. И я, и Председатель НС желали бы, чтобы в Армении действовало посольство Республики Кипр, а в Кипре – посольство РА. Я в курсе, что министры иностранных дел обеих стран намерены вскоре встретиться, в будущем году также намечен официальный визит Президента Республики Кипр в Армению, надеюсь на позитивные развития в этой сфере до этого.
Овик Абраамян:     Согласен с моим коллегой и хочу добавить, что посол Армении в Греции  Ваграм Кажоян совмещает должность посла в Республике Кипр, просто у нас нет посольства в Кипре. Я также считаю, что наличие посольства весьма поможет укреплению наших связей с Республикой Кипр.
Панайотис Кападис: Хотел бы задать первый вопрос Председателю НС РА – чего ожидает Армения от Евросоюза, и второй вопрос направить Председателю Палаты представителей Республики Кипр – чем может помочь Кипр Армении в этой сфере, как относитесь к членству Турции в ЕС?
Овик Абраамян:     Мы придерживаемся политики евроинтеграции и сделаем все для того, чтобы наша страна – Республика Армения – нашла свое место в мире, в ряду всех демократических стран. Мы тесно сотрудничаем  с Евросоветом и Евросоюзом, два года назад подписали с ЕС программу сотрудничества  в рамках нового европейского соседства. Хотел бы отметить еще один вопрос, о котором говорил мой коллега о Турецкой Республике, не жалеющей усилий стать членом ЕС: я не представляю, как в имеющий прочную систему ценностей Евросоюз может войти страна, закрывающая свои границы перед соседом. По-моему, высокие ценности ЕС должны соблюдать все страны-члены, одной из которых является Республика Кипр.
Мариос Гароян: У меня была возможность обсуждать отношения с ЕС как с Председателем НС РА О.Абрамяном, так и Президентом РА С.Саргсяном. Республика Кипр как государство-член ЕС может сыграть действенную роль в деле углубления связей Армения-ЕС. Республика Кипр способна разработать специальные программы сотрудничества Армения-ЕС. Республика Кипр желает углублять связи между Арменией и ЕС, содействовать реализации всех программ Армении. И всего этого мы можем достичь благодаря политике европейского соседства. Как совершенно верно заметил г-н Абрамян,  Армения вот уже два года как подписала специальную программу с ЕС, мы как страна-член ЕС готовы содействовать этим программам. Мы поддерживаем связи с Правительством РА для продвижения этих программ. Что касается отношений Турция-ЕС, наше желание, чтобы Турция преобразовалась и вела бы соответствующую  ценностям и принципам ЕС новую политику. Мы дали согласие на начало переговоров между ЕС и Турцией, но оно имело три предусловия: первое – признание Республики Кипр, второе – налаживание отношений с Республикой Кипр, третье – реализация Анкарского договора, что означает открытие аэропортов и морских портов для самолетов и кораблей Кипра и содействие нахождению такого решения Кипрского вопроса, которое будет приемлемо для обеих сторон. До сих пор Турция не выполнила ни одного предусловия. Мы будем работать над тем, чтобы Турция выполнила все предусловия, которые взяла перед Республикой Кипр и ЕС и вела бы политику, основанную на принципах и ценностях ЕС, что означает, что Турция должна научиться уважать своих соседей, одной из которых является Армения. И с политической точки зрения, и с различных точек зрения Республика Кипр рядом с Республикой Армения.
Овик Абраамян:     Республика Армения также защищает позицию Республики Кипр и также рядом с вами, г-н Председатель. Мы считаем, что урегулирование Кипрской проблемы должно базироваться на двухобщинной, двухзональной федеральной структуре – с единой властью и единым гражданством.
“Азатутюн”: Г-н Абрамян, Вы сказали, что такая страна как Турция, которая держит на замке границу с соседом, не может войти в состав ЕС. Насколько я осведомлен, во  внешнеполитической  повестке РА нет подобного вопроса о выдвижении нами предусловий по вопросу членства Турции в ЕС; что-то изменилось во внешней политике Армении?
Овик Абраамян:     Я не давал подобной формулировки. Мы не члены ЕС, просто можем выразить мнение нашей страны. Второй и третий президенты Армении неоднократно заявляли, что они готовы без предусловий установить дипломатические отношения с Турцией, но какой-то действенной реакции нет. Я хочу еще раз подтвердить сказанное мною, что не представляю, как может какая-либо страна, держащая границы закрытыми перед соседями, стать членом ЕС.
13.11.2008
Обсуждения проекта Государственного бюджета РА на 2009 г. продолжены на внеочередном заседании НС
Согласно статье 70 Конституции РА, по инициативе депутатов НС 13 ноября, в 18.30 часов,  созвано внеочередное заседание НС – для продолжения обсуждений по проекту закона   РА “О Государственном бюджете РА на 2009 г.”...
Парламент обсудил законопроект “О Государственном бюджете РА на 2009 г.”
На заседании НС 13 ноября  были продолжены дебаты по проекту закона “О Государственном бюджете РА на 2009 г.”В содокладе председатель Центрального банка А.Джавадян, представляя заключение ЦБ по обсуждаемому проекту, отметил, что базой исполнения госбюджета-2009 является обеспечение  роста ...