Օրենսդրական նախաձեռնության ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2019 թվականի դեկտեմբերին ընդունված եւ 2020 թվականի ապրիլին ուժի մեջ մտած «Սնանկության մասին» օրենքում իրականացված մեծածավալ փոփոխություններով, իրավակիրառ պրակտիկայում ի հայտ եկած բազմաթիվ խնդիրներով եւ էլեկտրոնային արդարադատության գործիքների ներդրման հրամայականով եւ բխում է դատաիրավական ոլորտի 2022-2026 թվականների բարեփոխումների ռազմավարությունից:
Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 23-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Սնանկության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ փոխնախարարի՝ ակնկալվում է ապահովել սնանկության վարույթը՝ սկսած դրա հարուցումից մինչեւ ավարտը, էլեկտրոնային եղանակով իրականացնելու հնարավորություն, ինչպես նաեւ լուծել իրավակիրառ պրակտիկայում ծագած որոշ հրատապ խնդիրներ, մասնավորապես, անդրադառնալով կամավոր սնանկության չարաշահման դեպքերին ու պարտապանի կողմից ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկին, սնանկության կառավարիչների ինստիտուտի որոշ հարցերի, պարտատերերի ժողովների անցկացման եղանակներին, պարտատերերի պահանջների հնարավորինս բավարարման եւ պարտապանի վճարունակության վերականգնման, ֆինանսական առողջացման եւ աճուրդների վերաբերյալ կարգավորումներին:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը շեշտադրել է էլեկտրոնային համակարգի ներդրման կարեւորությունը: Նա գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:

Необходимость принятия законодательной инициативы обусловлена ​​масштабными изменениями, реализованными в законе “О банкротстве”, принятом в декабре 2019 г. и вступившем в силу в апреле 2020 г., многими проблемами, появившимися в правоприменительной практике, и необходимостью внедрения электронных инструментов правосудия, вытекает из стратегии реформирования судебно-правовой сферы на 2022-2026 гг.
Об этом сообщил заместитель министра юстиции РА А.Мкртчян, представляя 23 ноября на очередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам проект о внесении изменений и дополнений в закон “О банкротстве" в первом чтении.
По словам замминистра, предполагается обеспечить возможность электронного осуществления конкурсного производства от его инициирования до завершения, а также решить некоторые актуальные проблемы, возникающие в правоприменительной практике, в частности, по рассмотрению случаев злоупотребления добровольным банкротством и др.
По вопросу высказалась депутат Л.Минасян, подчеркнувшая важность внедрения электронной системы и призвавшая коллег проголосовать в пользу проекта.