Նախագծերի ընդունման պարագայում կբարձրացվի փասթաթղթերի իսկության ստուգման արդյունավետությունը, կկրճատվեն հավելյալ ծախսերը, համապարփակ կկարգավորվի հետախուզվող անձի նկատմամբ նոտարական գործողություն կատարելու մերժման կարգը եւ կհստակեցվի ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների անունից նոտարական գործողություններ կատարող անձանց շրջանակը. ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը նոյեմբերի 23-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Նոտարիատի մասին» եւ «Հյուպատոսական ծառայության մասին» օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունների փաթեթը:
Փոխնախարարի խոսքով առաջարկվում է վերացնել իրավակիրառ պրակտիկայում առաջացած խնդիրները, անհամապատասխանությունները, ճզմիչ կնիքի պարտադիր առկայությունը, ավելացնել «QR» կոդի եւ «e-verify» համակարգի վերաբերյալ դրույթներ, սպառիչ կարգավորել հետախուզվող անձի նկատմամբ նոտարական գործողություններ կատարելու մերժման ընթացակարգը եւ հստակեցնել ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների անունից նոտարական գործողություններ եւ դրանց կատարող անձանց շրջանակը:
Մնացական Սաֆարյանը տեղեկացրել է, որ նախագծի ընդունման պարագայում հնարավորություն կընձեռվի խուսափել իրավական ակտերի միջեւ առկա հակասություններից եւ հստակեցնել հյուպատոսական պաշտոնատար անձանց կողմից մատուցվող նոտարական ծառայությունները:
Հիմնական զեկուցողը, անդրադառնալով փոփոխություններին, նշել է, որ «Էլեկտրոնային հյուպատոսություն» համակարգի անվանումը փոխարինվում է «էլեկտրոնային հյուպատոսական» բառերով:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանն իր ելույթում նշել է, որ օրենքը երկար ժամանակ փոփոխությունների չէր ենթարկվել եւ կատարած փոփոխությունները հնարավորություն կտան ավելի հեշտ աշխատել քաղաքացիների հետ: Կարեւորելով փոփոխությունները՝ նա  ասել է. «Արդյունքում հստակեցվում են դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատանքները: Սրա շահառուներն արտերկրում գտնվող մեր հայրենակիցներն են»:

“В случае принятия проектов повысится эффективность проверки подлинности документов, сократятся дополнительные расходы, будет всесторонне регламентирован порядок отказа в совершении нотариальных действий в отношении разыскиваемого лица,   будет уточнен круга лиц, совершающих нотариальные действий от имени органов дипломатической службы РА”, - отметил 23 ноября заместитель министра иностранных дел РА М.Сафарян на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
Во втором чтении обсуждался пакет поправок, предложенных в законы "О нотариате" и "О консульской службе".
По словам замминистра, предлагается устранить проблемы и несоответствия в правоприменительной практике, полностью урегулировать порядок отказа от совершения нотариальных действий в отношении разыскиваемого лица, уточнить круг лиц, совершающих нотариальные действия от имени органов дипломатической службы РА и т.д.
М.Сафарян сообщил, что в случае принятия проекта можно будет избежать противоречий между правовыми актами и уточнить нотариальные услуги, оказываемые консульскими должностными лицами.
Содокладчик депутат фракции "Гражданский договор" А.Давоян отметила, что закон давно не менялся и внесенные поправки облегчат работу с гражданами. Подчеркнув важность изменений, она заметила: "В результате вносится ясность в работу дипломатических миссий. Бенефециарами являются наши соотечественники за рубежом”.