Հանձնաժողովը քննարկել եւ մերժել է դեղատնային գործունեություն իրականացնող ընկերությունների կողմից ներկայացված կոլեկտիվ հանրագիրը
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 10-ի նիստում քննարկել է դեղատնային գործունեություն իրականացնող յոթ ընկերությունների կողմից ներկայացված հանրագիրը, որով առաջարկվում է փոփոխել ՀՀ հարկային օրենգրքի 416-րդ հոդվածով սահմանված իրավակարգավորումները:
«Ալֆա Ֆարմ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Միքայել Մացակյանը Հարկային օրենսգրքի նշված հոդվածով սահմանված իրավակարգավորումների վերաբերյալ ներկայացրել է երեք առաջարկություն: Առաջինը` ՀԴՄ կիրառության կանոնների խախտման համար կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը տուգանվում է 200 հազար դրամի եւ տվյալ հարկ վճարողի տվյալ հասցեում բոլոր ՀԴՄ-ներով նախորդ եռամսյակում արձանագրված շրջանառության մինչեւ 0-5 տոկոսի հանրագումարի չափով, բայց ոչ ավելի, քան 10 մլն դրամը:
Երկրորդը` պատասխանատվության ենթարկել նաեւ անհատապես այն ֆիզիկական անձին, որը չի գրանցել վաճառվող ապրանքը ՀԴՄ-ով:
Երրորդը` այդ հոդվածով սահմանված 10 մլն դրամ տուգանքի չափն էականորեն նվազեցնել:
Քննարկմանը ներկա պատգամավորները, նախարարները, ՊԵԿ ներկայացուցիչները բարձրաձայնել են մի շարք հարցադրումներ ու փաստել իրենց դիտարկումները բարձրաձայնված հարցերի վերաբերյալ: Հիմնականում շեշտադրվել է այն հանգամանքը, որ Հարկային օրենսգրքով սահմանված իրավակարգավորումները վերաբերում են բոլոր կազմակերպություններին, եւ օրենքի առաջ հավասար են բոլորը: Իսկ իրավակարգավորումները գործիք են եւ միտված են հարկային կարգապահության ապահովմանը:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանը տեղեկացրել է, որ իրավակարգավորումներն ուժի մեջ մտնելուց հետո ընդամենը 20 կազմակերպություն է տուգանվել 10 մլն դրամով: Ըստ նրա` դրանք հիմնականում բենզալցակայաններ են: Իսկ «Ալֆա Ֆարմ» ՓԲԸ-ն պատկանում է հարկային բարձր կարգապահությամբ օժտված ընկերությունների թվին: Նա շեշտել է, որ օրենքը չի վերաբերում միայն դեղատնային ընկերություններին, այլ բոլորին: ՊԵԿ փոխնախագահն անընդունելի է համարել հանրագրով ներկայացված Հարկային օրենսգրքի դրույթների փոփոխությունը:
Արտյոմ Սմբատյանը փաստել է, որ Հարկային օրենսգրքի 416-րդ հոդվածով սահմանված իրավակարգավորումները դրական են ազդել հարկային կարգապահության վրա:
«Ալֆա Ֆարմ» ՓԲԸ տնօրենը, շնորհակալություն հայտնելով քննարկման համար, նշել է, որ բոլոր իրավական ճանապարհներով շարունակելու են պաշտպանել իրենց շահերը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն ընդգծել է, որ տուգանքի չափը պետք է լինի ոչ թե վճար, այլ զսպող, կանխարգելիչ գործիք: Նա փաստել է, որ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նպատակահարմար չի համարում հանրագրով առաջարկվող Հարկային օրենսգրքի իրավակարգավորումների վերանայումը:
Բաբկեն Թունյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ ՊԵԿ-ի գործընկերների հետ լրացուցիչ գործիքակազմեր են քննարկում` տեխնիկական միջոցների կիրառման մասին: Նշվել է, որ առաջիկայում կունենանք օրենսդրություն` տեսաձայնագրման համակարգերի ներդրման վերաբերյալ, որի նպատակը ոչ թե տնտեսվարողին ստուգելն է, այլ նույն ՊԵԿ-ի աշխատակցի գործելաոճի ստուգումը: «Հասկանանք, թե այդ աշխատողն իրեն ինչպես է պահել: Եթե դեմ չեք` նաեւ տնտեսվարողներին կհրավիրենք»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը:
Հանձնաժողովականները քվեարկությամբ մերժել են կոլեկտիվ հանրագրով ներկայացված առաջարկությունները:
Կառավարությունը լայն կիրառություն չունեցող հարկային արտոնությունն ուժը կորցրած ճանաչելու օրենսդրական առաջարկ է ներկայացրել
Առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել Կառավարության որոշմամբ հավանության արժանացած գործարար ծրագիր իրականացնող ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողների կողմից գործարար ծրագրի շրջանակում ստեղծված նոր աշխատատեղերի մասով հաշվարկված լրացուցիչ աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված վճարումների հանրագումարը շահութահարկի գո...
2024 թ. պետական բյուջեի ծրագրավորված ծախսերը կկազմեն 3 տրիլիոն 17 մլրդ դրամ. Արման Պողոսյան
2024 թվականի կապիտալ ծախսերը կազմելու են շուրջ 710 մլրդ դրամ: Դրանք ավելի քան 30 տոկոսով կգերազանցեն 2023 թվականի պետական բյուջեով սահմանված կապիտալ ծախսերը: Արդյունքում՝ 2024 թվականի կապիտալ ծախսերը կկազմեն համախառն ներքին արդյունքի 6,8 տոկոսը՝ 2023 թվականի նկատմամբ աճելով 0,9 տոկոսային կետով: Այս ...
Նախատեսվում է վերանայել տրանսպորտային միջոցների բնապահպանական հարկի դրույքաչափերը
Օրենքի նախագծի նպատակն ընդհանուր հարկման համակարգում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցների գծով ԱԱՀ-ի հարկման բազայի նվազեցմանը նպաստող կարգավորումների վերանայումն է, օտարվող տրանսպորտային միջոցների գծով ...
Առաջարկվում է էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ազատել ավելացված արժեքի հարկից` 2024 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը: «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ն...
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ` մաքսային հարցերով համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագրով հիմքեր են ստեղծվում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի մաքսային ծառայությունների միջեւ համագործակցության ընդլայնման ու ամրապնդման համար. ասել ...
Նախագծի նպատակն է համահարթեցնել համայնքների եկամտային ունակությունները` հաշվի առնելով համայնքների ծախսային կարիքները: ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 10-ի նիստում այս մասին ասել է ՀՀ տարածքա...
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի  թափուր...
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա սոցիալական աջակցություն ստացող շուրջ 82 համայնքների եւ բնակավայրերի բնակիչներին շարունակել ստանալու փոխհատուցում բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի դիմաց, ինչպես նաեւ օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված այլ փոխհատուցման ծրագրերից: Այս մասին ասել ...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, հանձնաժողովի անդամ Մաթեւոս Ասատրյանի հիշատակը: Նոյեմբերի 10-ին հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Երեւան ...

Committee debates and rejects collective petition submitted by companies implementing pharmacy activities
The NA Standing Committee on Economic Affairs debated the petition submitted by seven companies implementing pharmacy activities, which proposes to amend the legal regulations defined by Article 416 of the RA Tax Code on November 10.
The Chief Executive Officer of Alfa-Pharm CJSC Mikayel Matsakyan presented three proposals regarding the legal regulations defined by the mentioned article of the Tax Code. First, for violating the rules of cash register application, the organization or the sole proprietor is fined 200 thousand drams and the sum of up to 0-5% of the turnover recorded by all cash registers in the previous quarter at the given address of the taxpayer, but not more than 10 million drams.
The second is to hold accountable the physical person who did not register the goods for sale with the cash register.
The third is to significantly reduce the amount of fine of 10 million drams set by that article.
The deputies, the ministers, the representatives of the State Revenue Committee (SRC) present at the debate raised a number of questions and introduced their observations on the raised issues. It was mainly emphasized that the legal regulations defined by the Tax Code apply to all the organizations, and everyone is equal before the law. And the legal regulations are toolkits aimed at ensuring tax discipline.
The Deputy Chairman of the RA SRC Artyom Smbatyan informed that after the legal regulations came into force, only 20 organizations were fined 10 million drams. According to him, they are mainly gas stations. And Alfa-Pharm CJSC belongs to the number of companies endowed with high tax discipline. He stressed that the law does not apply only to pharmaceutical companies, but to everyone. The SRC Deputy Chairman considered the amendment of the provisions of the Tax Code presented in the petition unacceptable.
Artyom Smbatyan stated that the legal regulations defined by Article 416 of the Tax Code had a positive impact on the tax discipline.
The Chief Executive Officer of Alfa-Pharm CJSC, thanking for the debate, noted that they will continue to protect their interests by all legal means.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan underscored that the amount of the fine should not be a payment, but a restraining and preventive toolkit. He mentioned that the NA Standing Committee on Economic Affairs does not consider it appropriate to review the legal regulations of the Tax Code proposed by the petition.
Babken Tunyan also informed that they are discussing additional toolkits with the SRC partners about the use of technical means. It was pointed out that in the near future we will have legislation on the introduction of video recording systems, the purpose of which is not to check the entities, but to check the working style of the same SRC employee. “Let’s understand how that employee behaved. If you don't mind, we will also invite the entities,” the Deputy Chair of the Committee said.
The Committee members rejected the proposals presented in the collective petition by voting.
Government presents legislative proposal to recognize invalid the tax privilege not having wide use
It is proposed to recognize invalid the privilege of reducing from the profit tax money the total of the additional salary and the payments equalized to it on new jobs created within the framework of the business programme by the resident profit taxpayers carrying out business programme approved by ...
Arman Poghosyan: 3 trillion 17 billion AMD to be the state budget planned expenditures for 2024
The capital expenditures for 2024 will be about 710 billion AMD. They will exceed by 30 percent the capital expenditures set by the state budget for 2023. As a result, the capital expenditures for 2024 will be 6.8% of the gross domestic product (GDP) growing by 0.9 percent against 2023. The RA Deput...
It is designed to review the rates of environmental tax in transportation
The purpose of the draft is the review of the regulations promoting the reduction of the VAT taxation base through the means of transport being classified to the ATG AA 8703 by the organizations or individual entrepreneurs implementing activities in the general taxation system, the prevention of the...
It is proposed to exempt the import of the vehicles working with electric engine and alienation from the value added tax (VAT) from January 1 2024 until January 1, 2025.The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan said this while presenting the draft law on Making Addendum to the RA Tax Code at the sit...
Bases are created for expanding and strengthening the cooperation between the customs services of Armenia and India by the Agreement on Cooperation and Mutual Assistance on Customs Issues between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of India: The Deputy Chairm...
The aim of the draft is to equalize the income capabilities of the communities, taking into consideration the expenditure needs of the communities. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan said this at November 10 sitting of the NA Standing Committee on...
Statement of NA President on nomination of candidates for vacancy of judge of Court of Cassation
“In accordance with Article 166.3 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 143.2 of the Constitutional Law Rules of Procedure of the National Assembly, the Supreme Judicial Council has nominated the candidacies of Sergey Marabyan, Rubik Mkhitaryan and Manvel Shahverdyan for the vac...
The adoption of the draft will give an opportunity to the residents of about 82 communities and settlements receiving social support as compensation for gas, electricity, water irrigation, as well as make use of the other compensation programmes by the decision of the RA Government. The RA Deputy Mi...
The members of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection held a minute’s silence in memory of the RA NA deputy, the Committee member Matevos Asatryan.On November 10, the Committee debated the draft law on Making Amendments and...