Կառավարությունը լայն կիրառություն չունեցող հարկային արտոնությունն ուժը կորցրած ճանաչելու օրենսդրական առաջարկ է ներկայացրել
Առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել Կառավարության որոշմամբ հավանության արժանացած գործարար ծրագիր իրականացնող ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողների կողմից գործարար ծրագրի շրջանակում ստեղծված նոր աշխատատեղերի մասով հաշվարկված լրացուցիչ աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված վճարումների հանրագումարը շահութահարկի գումարից նվազեցնելու արտոնությունը:
Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը:
Փոխնախարարը նշել է, որ հայտարարվել է քաղաքականություն՝ միտված հարկման բազայի ընդլայնմանը եւ օրենսդրությամբ սահմանված, սակայն ոչ արդյունավետ գործող հարկային արտոնությունների վերացմանը: Տեւական ժամանակ է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը գույքագրում է այն հարկային արտոնությունները, որոնց հետագա կիրառությունը ծախսեր-եկամուտներ վերլուծության տեսակետից չի հիմնավորվում: Հատկանշական է նաեւ այն, որ արտոնության սահմանման մոտ 10 տարիների ընթացքում այն գործնականում լայն կիրառություն չի ունեցել տնտեսվարող սուբյեկտների շրջանում (նշյալ ժամանակահատվածում արտոնությունից օգտվել է ընդամենը 4 կազմակերպություն): Փոխնախարարն այս համատեքստում բարձրացրել է տնտեսվարողների իրազեկման պակասի խնդիրը:
«Մի կողմից ունենում ենք դեպքեր, երբ տնտեսվարողները հարկային արտոնություններ են ակնկալում, մյուս կողմից էլ օրենսդրական հնարավորությունը մի քանի տարի է կա, սակայն դրանից չեն օգտվում»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը եւ հավելել, որ սա չօգտագործվող արտոնությունը վերացնելուն վերաբերող նախագիծ է: Մեջբերելով փոխնախարար Արման Պողոսյանի՝ տնտեսվարողների պակաս իրազեկված լինելու հանգամանքը՝ Բաբկեն Թունյանն առաջարկել է հետաձգել նախաձեռնության քննարկումը: Նա հույս է հայտնել, որ այս ընթացքում տնտեսվարողները կտեղեկանան արտոնության կամ արտոնության վերացմանը վերաբերող նախագծի մասին եւ կարձագանքեն:
Որոշվել է մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգել նախագծի քննարկումը:
Հանձնաժողովը քննարկել եւ մերժել է դեղատնային գործունեություն իրականացնող ընկերությունների կողմից ներկայացված կոլեկտիվ հանրագիրը
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 10-ի նիստում քննարկել է դեղատնային գործունեություն իրականացնող յոթ ընկերությունների կողմից ներկայացված հանրագիրը, որով առաջարկվում է փոփոխել ՀՀ հարկային օրենգրքի 416-րդ հոդվածով սահմանված իրավակարգավորումները: «Ալֆա Ֆարմ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Միքայել Մացակ...
2024 թ. պետական բյուջեի ծրագրավորված ծախսերը կկազմեն 3 տրիլիոն 17 մլրդ դրամ. Արման Պողոսյան
2024 թվականի կապիտալ ծախսերը կազմելու են շուրջ 710 մլրդ դրամ: Դրանք ավելի քան 30 տոկոսով կգերազանցեն 2023 թվականի պետական բյուջեով սահմանված կապիտալ ծախսերը: Արդյունքում՝ 2024 թվականի կապիտալ ծախսերը կկազմեն համախառն ներքին արդյունքի 6,8 տոկոսը՝ 2023 թվականի նկատմամբ աճելով 0,9 տոկոսային կետով: Այս ...
Նախատեսվում է վերանայել տրանսպորտային միջոցների բնապահպանական հարկի դրույքաչափերը
Օրենքի նախագծի նպատակն ընդհանուր հարկման համակարգում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցների գծով ԱԱՀ-ի հարկման բազայի նվազեցմանը նպաստող կարգավորումների վերանայումն է, օտարվող տրանսպորտային միջոցների գծով ...
Առաջարկվում է էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ազատել ավելացված արժեքի հարկից` 2024 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը: «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ն...
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ` մաքսային հարցերով համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագրով հիմքեր են ստեղծվում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի մաքսային ծառայությունների միջեւ համագործակցության ընդլայնման ու ամրապնդման համար. ասել ...
Նախագծի նպատակն է համահարթեցնել համայնքների եկամտային ունակությունները` հաշվի առնելով համայնքների ծախսային կարիքները: ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 10-ի նիստում այս մասին ասել է ՀՀ տարածքա...
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի  թափուր...
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա սոցիալական աջակցություն ստացող շուրջ 82 համայնքների եւ բնակավայրերի բնակիչներին շարունակել ստանալու փոխհատուցում բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի դիմաց, ինչպես նաեւ օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված այլ փոխհատուցման ծրագրերից: Այս մասին ասել ...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, հանձնաժողովի անդամ Մաթեւոս Ասատրյանի հիշատակը: Նոյեմբերի 10-ին հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Երեւան ...

Government presents legislative proposal to recognize invalid the tax privilege not having wide use
It is proposed to recognize invalid the privilege of reducing from the profit tax money the total of the additional salary and the payments equalized to it on new jobs created within the framework of the business programme by the resident profit taxpayers carrying out business programme approved by the decision of the Government.
The RA Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan presented the amendments being proposed in the Tax Code for debate at the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs.
The Deputy Minister noted that a policy was announced aimed at the expansion of the taxation base and the removal of the ineffective operating tax privileges set by the legislation. It is a long time the RA Ministry of Finance takes inventory of the tax privileges, the further use of which is not substantiated from the viewpoint of expenditures-revenues analysis. It is also characteristic that during about 10 years of setting privilege in practice it has no wide use among the entities (during the mentioned period only 4 organizations made use of the privilege). In this context, the Deputy Minister raised the problem of the entities’ awareness lack.
“On one hand we have cases, when the entities expect tax privileges, on the other hand there has been legislative opportunity for several years, but they don’t make use of it,” the Deputy Chair of the Committee Babken Tunyan said and added that this is a draft on removing the unused privilege. Quoting the fact of awareness lack mentioned by the Deputy Minister Arman Poghosyan, Babken Tunyan proposed the attendees to postpone the debate of the initiative. He expressed hope that during this period the entities will be informed about the draft on the privilege or removing the privilege, and they will respond.
Committee debates and rejects collective petition submitted by companies implementing pharmacy activities
The NA Standing Committee on Economic Affairs debated the petition submitted by seven companies implementing pharmacy activities, which proposes to amend the legal regulations defined by Article 416 of the RA Tax Code on November 10.The Chief Executive Officer of Alfa-Pharm CJSC Mikayel Matsakyan pr...
Arman Poghosyan: 3 trillion 17 billion AMD to be the state budget planned expenditures for 2024
The capital expenditures for 2024 will be about 710 billion AMD. They will exceed by 30 percent the capital expenditures set by the state budget for 2023. As a result, the capital expenditures for 2024 will be 6.8% of the gross domestic product (GDP) growing by 0.9 percent against 2023. The RA Deput...
It is designed to review the rates of environmental tax in transportation
The purpose of the draft is the review of the regulations promoting the reduction of the VAT taxation base through the means of transport being classified to the ATG AA 8703 by the organizations or individual entrepreneurs implementing activities in the general taxation system, the prevention of the...
It is proposed to exempt the import of the vehicles working with electric engine and alienation from the value added tax (VAT) from January 1 2024 until January 1, 2025.The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan said this while presenting the draft law on Making Addendum to the RA Tax Code at the sit...
Bases are created for expanding and strengthening the cooperation between the customs services of Armenia and India by the Agreement on Cooperation and Mutual Assistance on Customs Issues between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of India: The Deputy Chairm...
The aim of the draft is to equalize the income capabilities of the communities, taking into consideration the expenditure needs of the communities. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan said this at November 10 sitting of the NA Standing Committee on...
Statement of NA President on nomination of candidates for vacancy of judge of Court of Cassation
“In accordance with Article 166.3 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 143.2 of the Constitutional Law Rules of Procedure of the National Assembly, the Supreme Judicial Council has nominated the candidacies of Sergey Marabyan, Rubik Mkhitaryan and Manvel Shahverdyan for the vac...
The adoption of the draft will give an opportunity to the residents of about 82 communities and settlements receiving social support as compensation for gas, electricity, water irrigation, as well as make use of the other compensation programmes by the decision of the RA Government. The RA Deputy Mi...
The members of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection held a minute’s silence in memory of the RA NA deputy, the Committee member Matevos Asatryan.On November 10, the Committee debated the draft law on Making Amendments and...