Կառավարությունը լայն կիրառություն չունեցող հարկային արտոնությունն ուժը կորցրած ճանաչելու օրենսդրական առաջարկ է ներկայացրել
Առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել Կառավարության որոշմամբ հավանության արժանացած գործարար ծրագիր իրականացնող ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողների կողմից գործարար ծրագրի շրջանակում ստեղծված նոր աշխատատեղերի մասով հաշվարկված լրացուցիչ աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված վճարումների հանրագումարը շահութահարկի գումարից նվազեցնելու արտոնությունը:
Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը:
Փոխնախարարը նշել է, որ հայտարարվել է քաղաքականություն՝ միտված հարկման բազայի ընդլայնմանը եւ օրենսդրությամբ սահմանված, սակայն ոչ արդյունավետ գործող հարկային արտոնությունների վերացմանը: Տեւական ժամանակ է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը գույքագրում է այն հարկային արտոնությունները, որոնց հետագա կիրառությունը ծախսեր-եկամուտներ վերլուծության տեսակետից չի հիմնավորվում: Հատկանշական է նաեւ այն, որ արտոնության սահմանման մոտ 10 տարիների ընթացքում այն գործնականում լայն կիրառություն չի ունեցել տնտեսվարող սուբյեկտների շրջանում (նշյալ ժամանակահատվածում արտոնությունից օգտվել է ընդամենը 4 կազմակերպություն): Փոխնախարարն այս համատեքստում բարձրացրել է տնտեսվարողների իրազեկման պակասի խնդիրը:
«Մի կողմից ունենում ենք դեպքեր, երբ տնտեսվարողները հարկային արտոնություններ են ակնկալում, մյուս կողմից էլ օրենսդրական հնարավորությունը մի քանի տարի է կա, սակայն դրանից չեն օգտվում»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը եւ հավելել, որ սա չօգտագործվող արտոնությունը վերացնելուն վերաբերող նախագիծ է: Մեջբերելով փոխնախարար Արման Պողոսյանի՝ տնտեսվարողների պակաս իրազեկված լինելու հանգամանքը՝ Բաբկեն Թունյանն առաջարկել է հետաձգել նախաձեռնության քննարկումը: Նա հույս է հայտնել, որ այս ընթացքում տնտեսվարողները կտեղեկանան արտոնության կամ արտոնության վերացմանը վերաբերող նախագծի մասին եւ կարձագանքեն:
Որոշվել է մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգել նախագծի քննարկումը:
Հանձնաժողովը քննարկել եւ մերժել է դեղատնային գործունեություն իրականացնող ընկերությունների կողմից ներկայացված կոլեկտիվ հանրագիրը
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 10-ի նիստում քննարկել է դեղատնային գործունեություն իրականացնող յոթ ընկերությունների կողմից ներկայացված հանրագիրը, որով առաջարկվում է փոփոխել ՀՀ հարկային օրենգրքի 416-րդ հոդվածով սահմանված իրավակարգավորումները: «Ալֆա Ֆարմ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Միքայել Մացակ...
2024 թ. պետական բյուջեի ծրագրավորված ծախսերը կկազմեն 3 տրիլիոն 17 մլրդ դրամ. Արման Պողոսյան
2024 թվականի կապիտալ ծախսերը կազմելու են շուրջ 710 մլրդ դրամ: Դրանք ավելի քան 30 տոկոսով կգերազանցեն 2023 թվականի պետական բյուջեով սահմանված կապիտալ ծախսերը: Արդյունքում՝ 2024 թվականի կապիտալ ծախսերը կկազմեն համախառն ներքին արդյունքի 6,8 տոկոսը՝ 2023 թվականի նկատմամբ աճելով 0,9 տոկոսային կետով: Այս ...
Նախատեսվում է վերանայել տրանսպորտային միջոցների բնապահպանական հարկի դրույքաչափերը
Օրենքի նախագծի նպատակն ընդհանուր հարկման համակարգում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների կամ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցների գծով ԱԱՀ-ի հարկման բազայի նվազեցմանը նպաստող կարգավորումների վերանայումն է, օտարվող տրանսպորտային միջոցների գծով ...
Առաջարկվում է էլեկտրական շարժիչով աշխատող տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը եւ օտարումն ազատել ավելացված արժեքի հարկից` 2024 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը: «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ն...
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ` մաքսային հարցերով համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» համաձայնագրով հիմքեր են ստեղծվում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի մաքսային ծառայությունների միջեւ համագործակցության ընդլայնման ու ամրապնդման համար. ասել ...
Նախագծի նպատակն է համահարթեցնել համայնքների եկամտային ունակությունները` հաշվի առնելով համայնքների ծախսային կարիքները: ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` նոյեմբերի 10-ի նիստում այս մասին ասել է ՀՀ տարածքա...
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության դատական կազմի դատավորի  թափուր...
Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա սոցիալական աջակցություն ստացող շուրջ 82 համայնքների եւ բնակավայրերի բնակիչներին շարունակել ստանալու փոխհատուցում բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման ջրի դիմաց, ինչպես նաեւ օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված այլ փոխհատուցման ծրագրերից: Այս մասին ասել ...
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, հանձնաժողովի անդամ Մաթեւոս Ասատրյանի հիշատակը: Նոյեմբերի 10-ին հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Երեւան ...

Законодательное предложение правительства об отмене налоговой льготы, не получившей широкого применения
Предлагается признать потерявшей силу льготу по удержанию из суммы налога на прибыль суммы дополнительной заработной платы и доплат, рассчитанных за счет новых рабочих мест, созданных в рамках бизнес-проекта плательщиками налога на прибыль, реализующими утвержденный решением правительства бизнес-план.
Заместитель министра финансов РА А.Погосян представил предлагаемые поправки в Налоговый кодекс на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
Заместитель министра отметил, что объявлена ​​политика расширения налоговой базы и отмены налоговых льгот, определенных законодательством, но неэффективно действующих. В течение длительного времени Министерство финансов РА проводит инвентаризацию тех налоговых льгот, дальнейшее использование которых не оправдано с точки зрения анализа расходов и доходов. Примечательно также, что за почти 10 лет существования льготы она практически не получила широкого применения среди хозяйствующих субъектов (за указанный период льготой воспользовались всего 4 организации). В этом контексте замминистра коснулся неосведомленности среди бизнесменов.
"С одной стороны, у нас есть случаи, когда хозяйствующие субъекты рассчитывают на налоговые льготы, с другой – законодательная возможность существует уже несколько лет, однако они ею не пользуются", - заметил заместитель председателя комиссии Б.Тунян, добавив, что это проект по устранению неиспользуемых льгот. Коснувшись высказанного заместителем министра мнения о неосведомленности хозяйствующих субъектов, Б.Тунян предложил отложить обсуждение инициативы. Он выразил надежду, что за это время бизнесмены будут проинформированы о льготе или проекте по ее отмене и отреагируют.
Решено отложить обсуждение проекта на срок до двух месяцев.
Комиссия обсудила и отклонила коллективную петицию компаний, осуществляющих фармацевтическую деятельность
10 ноября Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила петицию семи компаний, осуществляющих фармацевтическую деятельность, которые предлагают внести изменения в правовые нормы, определенные ст.416 Налогового кодекса (НК).По рассматриваемому вопросу обстоятельно и аргументированно высту...
А.Погосян: “Намеченные расходы госбюджета 2024 г. – 3 трлн 17 млрд драмов
“Капитальные затраты в 2024 г. составят около 710 млрд драмов, превысив капитальные расходы, предусмотренные госбюджетом-2023 более чем на 30%. В итоге в 2024 г. капрасходы составят 6,8% ВВП, что на 0,9 процентных пункта выше, чем в текущем году”, - отметил заместитель министра финансов РА А.Погосян...
Намечается пересмотр ставки экологического налога на транспортные средства
“Цель законопроекта – пересмотр норм по уменьшению налоговой базы по НДС для транспортных средств под определенными кодами организаций или индивидуальных предпринимателей, работающих в общей системе налогообложения, недопущение занижения доходов от отчужденных транспортных средств путем определения ...
Предлагается освободить импорт и  отчуждение транспортных средств с электродвигателем от налога на добавленную стоимость (НДС) с 1 января 2024 г. до 1 января 2025 г.Об этом сообщил министр экономики РА В.Керобян, представляя на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам про...
“Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Индия о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных вопросах” закладывает основу для расширения и укрепления сотрудничества между таможенными службами Армении и Индии”, - отметил 10 ноября на заседании Постоянной комиссии...
“Целью проекта является выравнивание доходов общин с учетом их потребностей в расходах”, - отметил 10 ноября заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского ...
Заявление Председателя НС о выдвижении кандидатов на вакантное место судьи КС
“В соответствии со ст.166.3 Конституции Республики Армения и ст. 143.2 конституционного закона “Регламент НС”, Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры С.Марабяна, Р.Мхитаряна и М.Шахвердяна на вакантное место судьи судебного состава по расследованию коррупционных преступлений Антикоррупцион...
“Принятие проекта позволит жителям около 82 общин и поселений, получающих социальную помощь, продолжать получать возмещение за природный газ, электроэнергию, оросительную воду, а также пользоваться другими компенсационными программами, определенными решением Правительства РА”, - отметил заместитель ...
Члены Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды почтили минутой молчания память депутата НС РА, члена комиссии М.Асатряна.10 ноября комиссия обсудила во втором чтении проект о внесении изменений и дополнения...