Առաջարկվում է վերանայել սոցապ վճարների դրույքաչափերը
Ազգային ժողովը քառօրյայի երկրորդ օրը սկսեց քվեարկություններով: Խորհրդարանն ընդունեց «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը` առաջին եւ «Նախադպրոցական կրթության մասին» նախագիծը` երկրորդ ընթերցմամբ: Օրենսդիրը վավերացրեց նաեւ Հայաստանի եւ Միջազգային զարգացման ընկերակցության միջեւ կնքված մեկ համաձայնագիր:
Շարունակելով «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու` կառավարության հեղինակած օրենսդրական նախաձեռնության քննարկումները, խորհրդարանականները արտահայտեցին իրենց տեսակետներ: ՀՅԴ խմբակցությունընախագիծը համարում է սոցիալական փաթեթի բաղկացուցիչ մաս եւ անապահով խավի խնդիրները լուծելու` կառավարության որդեգրած քաղաքականության տրամաբանական շարունակություն: Խմբակցության ղեկավար Լեւոն Մկրտչյանը գտնում է, որ կենսաթոշակը բարձրացնելու առաջարկվող չափը բավարար չէ, սակայնքայլ առաջ է եւ հնարավորությունների շրջանակներում օգնություն կլինի բնակչությանը, հատկապես եթե պահպանվի հասցեականությունը: Պատգամավորը կո ղմնակից չէ ցնցումների միջոցով առկա խնդիրները լուծելուն եւ առաջարկում է աստիճանաբար առաջ շարժվել: Նշվեց, որ խմբակցությունը նպատակադրվել է 2007-2008 թթ. նվազագույն աշխատավարձը հասցնել 20 հազար դրամի շեմին: «Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանի բնութագրմամբ նույնպեսառաջարկվող հավելումներըբավարար չեն, եւ նա օրենսդիրների ուշադրությունը հրավիրեց գումարների լրացուցիչ աղբյուրներ գտնելու անհրաժեշտության վրա: Որպես լրացուցիչ աղբյուրպրն. Դալլաքյանը նշեց երկրում կոռուպցիայի մակարդակի նվազեցման կարեւորությունը` մեջբերելով Համաշխարհային բանկի հրապարակածայն թիվը, որի համաձայն կոռուպցիայի ցուցանիշով Հայաստանը 159 երկրների մեջ 89-րդն է: Միայն վառելիքի ստվերային շրջանառությունը, ըստ Վիկտոր Դալլաքյանի, կազմում է համախառն ներքին արդյունքի 1,3 տոկոսը: Թվային արտահայտությամբ` 55 մլն. ԱՄՆ դոլար:
Օրակարգային հաջորդ հարցը նույնպես ուներ սոցիալական ուղղվածություն: Այս դեպքում նախատեսվում է, փոփոխություն կատարելով «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» օրենքում, հաշմանդամ եւ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին տրվող կենսաթոշակն ավելացնել 20 տոկոսով: Միաժամանակ կառավարությունը նախատեսում է որոշ ծառայություններից օգտվելու համարայս խմբին տրվող օգնության չափը ավելացնել հազար դրամով: Նույնքան էլ կբարձրացվի հինգ եւ ավելի անդամներից բաղկացած ընտանիքի յուրաքանչյուր անձի համար տրվողլրացուցիչ գումարը: ԱԺ երկու մշտական հանձնաժողովներն էլ` սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի եւ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի հանձնաժողովները պաշտպանում են օրենսդրական նախաձեռնությունը եւ առաջարկեցին ընդունել:
Գործադիրը երկրորդ ընթերցման է ներկայացրել նաեւ «Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախագիծը, որով նախատեսվում է պատվովճարները 4 հազար 500 դրամի փոխարեն սահմանել 10 հազար դրամ: Նախագծի ընդունման պարագայում կպահանջվի 540 մլն. դրամ, ինչն արդեն նախատեսված է 2006 թ. պետբյուջեի նախագծով: Նախորդ քննարկումների ընթացքում, երբ նախագիծը ներկայացում էր առաջին ընթերցման ընթացակարգով, խորհրդարանականները մտահոգություն էին հայտնել այս պատվովճարների շեմը որոշելու` օրենսդրի լիազորությունները գործադիրին փոխանցելու դրույթի կապակցությամբ: Արդյունքում կառավարությունը լրամշակված նախագծում առաջարկում է ամրագրել, որ պատվովճարը չի կարող լինել ավելի քիչ, քան10 հազար դրամը: ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի հանձնաժողովը ողջունում է այս վճարների շեշտակի աճը եւ տվել է նախագծին դրական եզրակացություն:
«Հանրային ծառայությունների կարգավորման պարտադիր վճարների մասին» եւ «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերով կառավարությունը սահմանում է պարտադիր վճարի նոր տեսակ: Օրենքի ընդունման դեպքում, հ անրային ծառայություններըկարգավոող հանձնաժողովի պահպանության ծախսերը պետբյուջեից կտեղափոխվեն հանձնաժողովի ծառայություններից օգտվողների վրա: Մասնագետների գնահատմամբ, այս փոփոխությունը սակագների վրա էական ազդեցություն չի ունենա: Իսկ «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու» նախաձեռնությամբ նախատեսվում է թողարկել նոր` խնայողական արժեկտրոնային պարտատոմս: Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայինախարարությունը կանխատեսում է, որ պարտատոմսերի թողարկումը կնպաստի պետական դեֆիցիտի ֆինանսավորման եւ կանխիկ հոսքերի կառավարման արդյունավետության մեծացմանը: Քանի որ պարտատոմսն ունի խնայողական բնույթ, քաղաքացիական օրենսգրքում համապատասխան փոփոխություններ կատարելով, որոշակի սահմանափակում է նախատեսվում այն շրջանառելու հարցում. պարտատոմսերը չեն կարող գ րավադրվել, նվիրատվության կամ առքուվաճառքի առարկա դառնալ: Գործադիրն առաջարկում է նաեւ խմբագրական փոփոխություն կատարել «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում: Նպատակը պետության կողմից համայնքների եկամուտների նվազեցմանը եւ ծախսերի փոխհատուցմանը վերաբերող դրույթը հստակեցնելն ու ոչ ճիշտ մեկնաբանությունները բացառելն է:Նշված բոլոր նախագծերի վերաբերյալ խորհրդարանական գլխադասային հանձնաժողովների եզրակացությունները դրական էին:
Այլ էր պատկերը «Պարտադիր սոցիալականապահովագրությանվճարների մասին»օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու» մասին նախագծի եւ եւս 5 օրենքներում փոփոխություններ կատարելուկառավարության օրենսդրական նախաձեռնության դեպքում. այն ստացել է սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, իսկ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովում նախագծի վերաբերյալ կարծիքները կիսվել են: Թեեւ ավելի ուշ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը հանդես եկավ հօգուտ փաստաթղթի: Կառավարությունն առաջարկում է սոցապ վճարների դրույքաչափերի փոփոխություն: Ներկայում գործող` մինչեւ 20 հազար աշխատավարձի դեպքում հաշվարկվող 5000 դրամ սոցիալական վճարը կառավարությունն առաջարկում է փոխարինել 7000-ով` մնացած հաշվարկներում էլ կիրառելով այս շեմը:Կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության պետի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանի հիմնավորմամբ,«Աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագրով» նախատեսվում է2008 թ.-ին կենսաթոշակի միջին մակարդակը հասցնել 14 հազար 500 դրամի: Նույն ծրագրով 2006 թ. նույն ցուցանիշը պետք է լինի 11 հազար 270 դրամ` այսօրվա 9 հազար 800-ի փոխարեն: Հանրապետությունում փաստացի կա 475 հազար կենսաթոշակառու եւ 430 հազար էլ աշխատող: Սոցապ վճարների հավաքագրման գործառույթը սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամից հարկային ծառայությանը փոխանցելու արդյունքում 2005 թ.վճարի այս տեսակի գծով մուտքերը սպասվում է, որ կավելանան 12 մլրդ. դրամով, ասում է պրն.Ալավերդյանը եւ հավելում, որ 2006 թ. պահանջվող գումարները հավաքագրելու եւ նշված ծրագիրն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է լրացուցիչ 14 մլրդ. դրամ: Այս մուտքերը կապահովվեն մասամբ օրենսդրական այս փոփոխության, մասամբ էլ ` տնտեսական աճի եւ վարչարարության` չգրանցված աշխատողների հայտնաբերման արդյունքում: 14-ից շուրջ 8 մլրդ-ը նախատեսվում էհավաքագրել այս նախագծի ընդունմամբ:Օրենսդրական փաթեթով կառավարությունը փորձում է լուծել նաեւ պետական գրանցում ունեցող, սակայն գործունեություն չիրականացնող եւ ապառքներ կուտակած անհատ ձեռնարկատերերի հարցը: Մասնավորապես նրանցհամար սահմանվում ենպայմաններ` գործունեությունը դադարեցնելու համար: Հարկային մարմնի ներկայացուցչի տեղեկացմամբ, գրանցված 67 հազար անհատ ձեռնարկատերերից 47 հազարը որեւէ մուծում չի կատարում:
Նկատելո վ, որ լուծարման գործընթացի հետ կապված այսօր էլ դժգհությունները շատ են` Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հիմնական զեկուցողից փորձեց ճշտել` ինչպե՞ս են ծրագրում գործընթացն իրականացնել: Խորհրդարանի ղեկավարը կարծում է, որ հնարավոր չափով պետք է այն առանց ցնցումների կատարել: Պրն. Ալավերդյանը հավաստում է, որ գործունեությունը դադարեցնելու գործընթացի «հոգսը պետական մարմինների վրա է դրված» եւ լրացուցիչ բարդություններ չեն առաջանա: Նա նաեւ նշում է, որ այսօր բազմաթիվ են անհատ ձեռներեցները, որոնք ցանկանում են դադարեցնել իրենց գործունեությունը, պարզապես չկան մեխանզմներ: ԱԺ նախագահի հաջորդ` կենսաթոշակը 15 հազար դրամի հասցնելու համար պահանջվող գումարի չափի մասին հարցին ի պատասխան հարկային ծառայության պետի տեղակալը նկատեց, որ դրա համար անհրաժեշտ կլինի 85 մլրդ. դրամից ավելի գումար եւ այդ շեմին երկիրըկմոտենա 2008 թ.:
Հարցի վերաբերյալ «Արդարություն» խմբակցության քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանի ներկայացրած տեսակետը հարուստ էր տնտեսական քաղաքականության գնահատականներով: Եթե սոցիալական ուղղվածություն ունեցող` նախորդ հարցերից մեկի դեպքում նա մեջբերում էր վառելիքի ստվերային շրջանառությունը, այս դեպքում նա մատնացույց է անում հացի արտադրության ոլորտում շրջանառվողապօրինի գումարները: Դրանք, ըստ պատգամավորի, կազմում են 118 մլն. դոլար եւ այդ գումարներով կարելի է առկա հիմնախնդիրները լուծել:
Ինչպես նախատեսում է ԱԺ կանոնակարգը, խորհրդարանական քառօրյայի երկրորդ օրվա վերջում պատգամավորները հայտարարություններ հնչեցնելու հնարավորություն ստացան:
25.10.2005
Ստոմատոլոգների համահայկական առաջին հավաքի մասնակիցները Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ընդունեց ատամնաբույժների համահայկական առաջին հավաքի մասնակիցներին, որոնք Հայաստան են ժամանել 16 երկրներից:Ստոմատոլոգների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Աշոտ Գեւորգյանը ներկայացրեց հյուրերին եւ նշեց, որ Հայաստանում են հավաքվել աշխարհի լավագույն ատամնաբ...
Շնորհակալություն նրանց, ովքեր իրենց հոգիներում պահում են Հայաստանը
Հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ընդունեց Ամերիկայի հայկական համագումարի հոգաբարձուների պատվիրակությանը: Հյուրերի խնդրանքով Աժ նախագահը նրանց ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումների գործընթացը, մասնավորապես սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի (որն արժանացել է միջազգա...

The Rates of Social Payments Proposed to Be Reviewed
The National Assembly began the third day of the four-day sittings by voting. The parliament adopted the bill “On Making Amendment to the Law ‘On Minimum Monthly Salary’” in the first reading and the draft “On Pre-School Education” in the second reading. The executive body also ratified an agreement signed between Armenia and International Development Association (IDA).
By continuing the debates of the government submitted legislative initiative “On Making Amendments to the Law ‘On State Pensions,’” the parliamentarians expressed their viewpoints. It was noted that the ARF faction decided the minimal salary of 2007-2008 to reach to the threshold of 20.000 AMD. By the characterization of Viktor Dallakyan, the secretary of “Ardarutiun”/Justice faction, the proposed additions weren’t also sufficient and he drew the legislators’ attention to the necessity of seeking additional sources of sums. As an additional sum Mr. Dallakyan noted the necessity of reducing the corruption level in the country, citing the figure published by the World Bank, according to which, Armenia is the 89th among 159 countries in corruption index. Only the fuel shadow circulation is 1,3% of GDP, according to Viktor Dallakyan. In figures it is 55m USD.
The next agenda issue also had a social orientation. In this case the pension of the disabled and the families of deceased military servants is envisaged to increase by 20%, through making amendments to the law “On Social Security of Military Servants and Their Family Members.” At the same time the government envisaged to increase the amount of the aid by 1000 AMD given to this group for enjoying certain services. In the same amount will be increased the additional sum for each person of families consisting of 5 and more members. Both the NA Standing Committees on Social Affairs, Health Care and Environment and on Defense, National Security and Internal Affairs endorsed the legislative initiatives and proposed to adopt it.
The executive body also submitted the draft “On Making Amendments to the Law ‘On Veterans of Great Patriotic War,” through which it is envisaged to define 10.000 AMD honorable payments instead of 4.500 AMD. In case of adoption of the draft, 540m AMD will be required, which is already envisaged by the 2006 draft state budget. The NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment greeted this abrupt growth and endorsed the draft.
By the drafts “On Regulation of Public Services and Obligatory Payments” and on making addendum to the Law ‘On RA Budget System” the government defines a new kind of obligatory payment. New savings check bond is envisaged to release through the initiative “On Making Amendment and Addenda to the RA Civil Code.” The executive body also proposed to make additional amendment to the law “On Local Self Governance.” The parliamentary leading committees endorsed all the noted drafts.
Other picture has been developed in case of government’s legislative initiative pertaining the draft “On Making Amendments and Addenda to the laws ‘On Payments of Obligatory Social Insurances’” and also on amending 5 more laws. It got the endorsement of the NA Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Environment, and the opinions were shared in the draft in the NA Standing Committee on Financial Credit, Budgetary and Economic Affairs. Though later the Committee Chairman Gagik Minasyan endorsed the bill. The government proposed changes in the rates of social payments. In case of today’s salary up to 20.000 AMD, the accounted 5.000 AMD social payment the government proposed to be 7.000 AMD, in other accounts also to use this threshold. As Armen Alaverdyan, deputy head of state tax service adjunct to the RoA government, assured it is envisaged to have the average level of the pension 14.500 AMD in 2008, by the “Strategy Poverty Reduction Paper” program. By the same program in 2006 the same index will be 11.270 AMD, instead of today’s 9.800 AMD. There are 475.000 pensioners and 430.000 employees. The function of social insurance collecting in the result of passing to tax service from social insurance fund, in the direction of this kind in 2005 the revenues are expected to be added in 12bn AMD, said Mr. Alaverdyan and added, that additional 46bn AMD is necessary for collecting the demanded sums of 2006 and for realization of the noted program. Nearly 8bn AMD from 14 is necessary to collect by the adoption of this draft. By the information of the tax body representative, from the registered 67.000 individual entrepreneurs 47.000 do not make any payments.
Noting, that in connection with liquidation process today there is a discontent:, NA President A. Baghdasaryan tried to find out from the main speaker how they were going to realize the process. The head of the parliament considered that it should be led as far as it is possible without shocks.
Mr. Alaverdyan assured, that “the concern of the liquidation process activity is assigned to the state bodies” and additional complexities will not arise. To the NA President’s next question about the size of the necessary sum for reaching the pension up to 15 thousand - the deputy head of state tax service noted, that more than 85bn will be necessary, and the country will come nearer to this threshold only in 2008.
As it is envisaged by the Rules of Procedure, at the end of the second day of the parliamentary four-day sittings, the MPs had an opportunity to make announcements.
25.10.2005
The Participants of the First Pan-Armenian Meeting of Dentists in National Assembly
On October 25 RA NA President Artur Baghdasaryan received the participants of the first pan-Armenian meeting of dentists, who arrived in Armenia from 16 countries. Ashot Gevorgyan, Chairman of the Armenian Dental Association, represented the guests and noted that the best dentists of the world gathe...
Thanks to Those Who Keep Armenia in Their Souls
On October 25, RA NA President, Artur Baghdasaryan, received the delegation of the Board of Trustees of Armenian Assembly of America. By the guests' request the NA President presented the amendment process in Armenia, especially the constitutional draft amendment (which enjoyed the estimation o...