Հոկտեմբերի 6-ին սկսվեց   ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի եւ ՀՀ ԱԺ-ի կազմակերպած «Ռոուզ-Ռոթ» 61-րդ եռօրյա սեմինարը «Անվտանգությունը Հարավային Կովկասում» թեմայով։ Սեմինարին մասնակցում էին ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, ՆԱՏՕ ԽՎ գլխավոր քարտուղար Սայմոն Լանը, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակությունը, պատվիրակություններ Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Իտալիայից, Չեխիայից, Բելգիայից, Մակեդոնիայից, Գերմանիայից, Լատվիայից, Սլովենիայից, Իսպանիայից, Ռումինիայից, Հայաստանում գործող դիվանագիտական առաքելությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ,  դիտորդներ ՆԱՏՕ-ից:
Բացելով սեմինարի աշխատանքները`  ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության  եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Շահգելդյանը կարեւորեց սեմինարի անցկացումը եւ  նշեց, որ   քննարկվելու են     Հարավային Կովկասի   կայունությանը, զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ողջունելով ներկաներին` վստահություն հայտնեց, որ քննարկումների արդյունքում արդյունավետ եզրակացություններ կարձանա գրվեն Հարավային Կովկասում կայունության, անվտանգության զարգացման համար։- «Իմ կարծիքով, ժողովրդավարության ամենակարճ ու արդյունավետ  ճանապարհը մեր տարածաշրջանի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին դիմակայելն է։ Ժողովրդավարությունը կարող է հիմնական կռվանը լինել, որի զարգացումը կարող է նպաստել մեր տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորմանը, այնպիսի մթնոլորտի ստեղծմանը, որի առկայության պայմաններում մենք կարող ենք համատեղ աշխատել, քննարկել առկա խնդիրները։ Կարծում եմ՝ համագործակցության զարգացմանը միտված այս սեմինարը կարեւոր նշանակություն կունենա, որովհետեւ մենք պետք է կառուցենք այնպիսի Հայաստան, ունենանք այնպիսի տարածաշրջան, որը նայում է ապագային։ Շատ կարեւոր է, որ այդ ապագան կառուցված լինի համագործակցության վրա»։
ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հարավային Կովկասում կուտակված բազմաթիվ խնդիրների լուծման ճանապարհին կարող են կարեւոր առաքելություն ստանձնել ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ն եւ միջազգային այլ կազմակերպություններ։ Նա ասաց, որ ՆԱՏՕ-ի ԽՎ գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել են գալիք տարի Երեւանում ահաբեկչության դեմ պայքարի թեմայով միջազգային կոնֆերանս կազմակերպելու հարցը։
Արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանի կարծիքով ՆԱՏՕ-ն կարող է լուրջ դեր ունենալ տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման հարցում, նպաստել Կովկասի պետությունների միջեւ կառուցողական երկխոսության ծավալմանը։ Սեմինարի  թեման շատ արդիական է եւ համընկնում է Հայաստանի ջանքերին՝ ուղղված ՆԱՏՕ-ի հետ կապերի հնարավորինս սերտացմանը։
Նախարարը նշեց , որ Հայաստանը  սերտ համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ՝ վերջնական տեսքի բերելու անհատական համագործակցության ծրագիրը։ Ծրագրով  փորձ է արվում երեք խնդիր լուծել՝ ինստիտուցիոնալացնել երկխոսությունն ու համագործակցությունը: ՆԱՏՕ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության լայն օրակարգ կա, որը ներառում է միջազգային պայքարն ահաբեկչության դեմ, սպառազինությունների  հսկողությունն ու զենքերի չտարածումը, սահմանների անվտանգությունն ու կառավարումը, մարդկանց թրաֆիքինգը, քաղաքացիական արտակարգ իրավիճակների համար նախապատրաստությունը։
Ըստ նախարարի,  երկրորդ խնդիրը, որ փորձ է արվում լուծել, մեր երկրի պաշտպանական համակարգի բարեփոխումն է։ Մեր զինված ուժերը բարեփոխումների կարիք ունեն, եւ դրանց հիմքում հարկավոր է դնել մեր բանակի քաղաքացիական հսկողության սկզբունքը։ «Դա նաեւ մեր ժողովրդավարացման գործընթացի բաղադրիչ է, եւ մենք կարծում ենք՝ ՆԱՏՕ-ի հետ կարող ենք լուծել այս խնդիրը։ Մենք  հասկանում ենք, որ դա հեշտ չի լինի, մեծ քաղաքական կամք կպահանջվի, բայց պետք է խնդիրը լուծելու համար անհրաժեշտ ջանքերը գործադրենք։ Երրորդ խնդիրն այն է, որ փորձում ենք ապահովել Հայաստանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի վարած օպերացիաներին։ Հայաստանն այսօր մասնակցում է խաղաղարար գործունեությանը Կոսովոյում։ Կցանկանայինք ընդարձակել նման օպերացիաներին մեր մասնակցությունը»։
Վարդան  Օսկանյանը նկատեց, որ «անվտանգություն» հասկացությունը վերջին մի քանի տարիներին փոխվել է։ Եթե ժամանակին այն ավելի շատ հասկանում էին ավանդական իմաստով, այսօր ավելի լայն իմաստ է ձեռք բերել եւ միայն «ազգերի միջեւ պատերազմ» հասկացությունը չէ, ներառում է նաեւ պայքարն ահաբեկչության, զենքերի տարածման դեմ պայքարը, բազմաթիվ այլ առանձնահատկություններ ունի։ Հայաստանը ներգրավված է նշված բոլոր ուղղություններում։ Ավանդաբար Հայաստանն անվտանգության առումով շատ գիտակից է եւ մեծ ուշադրություն է դարձնում անվտանգության հարցերին։ Հաշվի առնելով իր պատմության ներկան ու անցյալը՝ Հայաստանը աշխատում է ամրապնդել անվտանգության միջոցառումները եւ համակարգերը։ Մեր անվտանգության մտածողությունը գաղափարախոսական չէ, այլ՝ ռազմավարական, ոչ քաղաքական։ Անվտանգության մասին խոսելիս Հայաստանը չի մտածում, թե այն ով է ապահովում կամ ինչպիսի գաղափարախոսություն է դրված դրա հիմքում՝ ռուսների՞ հետ իրականացնել դա, ԱՄՆ-ի՞, ԱՊՀ կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի՞, ՆԱՏՕ-ի՞ շրջանակում։ Հայաստանն անվտանգության լուրջ կապեր ունի Ռուսաստանի հետ, Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաներ կան, ՀԱՊ անդամ է, ակտիվ ներգրավված է սպառազինությունների հսկողության եւ զենքերի չտարածման կոնվենցիաների եւ միջոցառումների շրջանակում: Մեր երկիրը սերտացնում է կապերը ՆԱՏՕ-ի հետ։ Հայաստանն անգամ ցանկանում է անհատական ծրագիրը կնքելուց հետո հաջորդ քայլը կատարել՝ խորացնել կապերն այլ պետությունների հետ։ Կարեւոր գործընկեր է Հունաստանը, ԱՄՆ-ը վերջերս կրկին նպաստում է Հայաստանի, մեր տարածաշրջանի անվտանգության ամրապնդմանը։ Հայաստանը պատրաստ է ընդունել անվտանգությանն օժանդակելու ցանկացած երկրի օգնությունը, քանզի Հայաստանն անվտանգության առումով շատ խոցելի է, մեր տրանսպորտային միջոցները սահմանափակ են, մեր տնտեսությունը կախված է էներգառեսուրսների ներկրումից։ Հաշվի առնելով Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը եւ առկա հակամարտությունները՝ մեզ համար բնակչության անվտանգությունն ապահովելը խիստ կարեւոր է։
Այլ մարտահրավերներից ԱԳ նախարարը  առանձնացրեց Հայաստանի՝ երկու հարեւանների հետ խնդիրները. Ադրբեջանի պարագայում առկա է հակամարտություն, որը Հայաստանը փորձում է լուծել։ Այդ հակամարտությունը որոշ հետեւանքներ է ունեցել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վրա. «Մենք կցանկանայինք խզել կապն այդ երկուսի միջեւ, բայց դա մինչ օրս հնարավոր չի եղել։ Անհրաժեշտ է խոսել Թուրքիայի հարցի մասին, քանզի այն այսօր շատ արդիական է ոչ միայն ՆԱՏՕ-ի, այլեւ վերջերս ԵՄ-ի՝ Թուրքիայի հետ բանակցություններ սկսելու որոշման լույսի ներքո։ Հայաստանը, մասնակցելով ՆԱՏՕ-ի ծրագրերին, հույս ուներ, որ կօգտվի այն փաստից, որ ՆԱՏՕ՟-ի անդամ պետության անմիջական հարեւանն է։ Թուրքիան տարածաշրջանում միակ պետությունն է, որ հարեւան է Հարավային Կովկասի երեք պետություններին եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ է։ Դա նրա վրա մեծ պատասխանատվություն եւ պարտավորություններ է դնում՝ խաղալ այն դերը, որը, իրենց պնդմամբ, պատրաստ են կատարել՝ կամուրջ դառնալ Արեւմուտքի եւ Արեւելքի, Կովկասի եւ ՆԱՏՕ-ի, Կովկասի եւ ԵՄ-ի միջեւ, բայց Թուրքիան ի վիճակի չի բավարարել այդ ակնկալիքը, դեռ չի հասել այդ մակարդակին։ Թուրքիան հավասարակշիռ եւ արդար վերաբերմունք չի կիրառում տարածաշրջանի երեք պետությունների հանդեպ, իսկ եթե դա չլինի. Հայաստանը չի կարող ՆԱՏՕ-ի հետ լավագույն արդյունքների հասնել։ Մենք հուսով ենք, որ հատկապես այսօր ԵՄ-ն Թուրքիայի վրա պատասխանատվություն կդնի կառուցողական աշխատել տարածաշրջանի երեք պետությունների հետ։ Մենք կփորձենք եվրոպական տարբեր կառույցների միջոցով Թուրքիային հասցնել ուղերձը, որ անհրաժեշտ է փոխել քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ, այսինքն՝ բացել սահմանները, մի կողմ դնել նախապաշարմունքները եւ իրականացնել կառուցողական երկխոսություն»։
ՆԱՏՕ-ի ԽՎ գլխավոր քարտուղար Սայմոն Լանը նշեց, որ սեմինարի կազմակերպ ումը Հայաստանում վկայում է, որ ՆԱՏՕ-ն կարեւորում է Հարավային Կովկասն ու Հայաստանը, նաեւ՝ որ Հայաստանի խորհրդարանն ավելի ակտիվ է մասնակցում ՆԱՏՕ-ի աշխատանքներին։ Գլխավոր քարտուղարը ներկայացրեց ԽՎ նպատակը` նպաստել խորհրդարանական երկխոսության ծավալմանը, ինչպես նաեւ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի նախաձեռնման նպատակն ու մինչ օրս արձանագրված արդյունքները. «ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը նոր հեռանկարներ ու նոր մարտահրավերներ է բերել, քանի որ անկայուն տարածաշրջաններն ավելի մոտ են դարձել մեր սահմաններին, ուստի ՆԱՏՕ-ի ուշադրությունն արդեն ընդգրկում է նաեւ Բալկանյան թերակղզու տարածքը, Հարավային Կովկասը, Կենտրոնական Ասիան, ընդլայնված Մերձավոր Արեւելքը։ Դրան միանում է «Միջերկրածովյան երկխոսությունը» եւ վերջին շրջանի «Ստամբուլյան համագործակցության նախաձեռնությունը»։ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության եւ գործընկերության ծրագրի ընդլայնումն առաջացնում է ԽՎ-ի՝ զուգահեռ աշխատանքների անհրաժեշտությունը։ Հատկապես կարեւոր է սուր խնդիրների առկայությամբ երկրների հետ աշխատանքը։ Այն տարածաշրջանների համար, որտեղ քաղաքական տարբերությունները խորն են, հակամարտությունների հիմքում դրված են չհամադրվող ազգային, կրոնական կամ էթնիկ տարբերություններ, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ն կարող է չեզոք ֆորում դառնալ կարծիքների ազատ փոխանակման համար, օգնել, խորհրդարանական օժանդակություն նախապատրաստել հաշտեցման համաձայնության հասնելու համար։ Այսպիսի հանդիպումները ժամանակի ընթացքում կնպաստեն երկրների միջեւ վստահության ամրապնդմանը»։
Միացյալ Թագավորության՝ Հարավային Կովկասի  հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Բրայան Ֆոլի խոսքով՝ իր գործը արհեստավարժներին փոխարինելը չէ, այլ ուրիշ մակարդակներով աջակցելը ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ նաեւ երկկողմ հարաբերությունների կառուցման ճանապարհով։ «Մենք Մինսկի խմբի անդամ չենք, չենք ուզում խանգարել Մինսկի գործընթացը։ Բրիտանիայի կառավարությունը դեռ Հարավայիբ Կովկասում հատուկ ներկայացուցիչ չի նշանակել, որովհետեւ մենք նախատեսում ենք այլ քաղաքականություն վարել, քան մեր դաշնակիցները, սակայն օբյեկտիվորեն կայուն, խաղաղ, զարգացող եւ ժողովրդավար Հարավային Կովկասը  բոլորիս նպատակն է, եւ դրան հասնելու համար անհրաժեշտ է համատեղել երկրների ջանքերն ու հնարավորությունները, ոչ վերջին հերթին՝ նաեւ Ռուսաստանի, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵՄ-ի, ՆԱՏՕ-ի Եվրոատլանտյան համագործակցության խորհրդի, այլ միջազգային կառավարական եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների։ Մեր ջանքերն ավելի են բարձրացնում հակամարտությունները՝ Հարավային Օսիայի, Աբխազիայի, ԼՂ-ի։ Արեւմուտքում՝ դրանք հայտնի են որպես սառեցված հակամարտություններ, ինչը հեշտ է բացատրել։ Եթե 10 տարի ետ գնանք՝  այս հակամարտություններն առանձնացել էին բարձր լարվածությամբ եւ պատերազմով։ Այժմ կան զոհեր, բռնի տեղահանվածներ, բայցեւ կա հրադադար եւ այն պահպանելու մեխանիզմներ, եւ կարող ենք հուսալ, որ գլխավոր պատերազմների ժամանակն արդեն անցյալում է։ Մյուս պատճառն այն է, որ ամեն ինչ հարթ չէ հրադադարի ռեժիմի մեջ, որի շրջանակում դիվանագետները փորձում են կարգավորել հակամարտությունը։ Չմոռանալով Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի ազդեցությունը նշված երկրների վրա՝ ես չեմ կարծում, թե Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Վրաստանը ստիպված կլինեն երկուսի միջեւ ընտրություն կատարել»։
Սեմինարի առաջին նիստը սկսվեց «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը եւ միջազգային հանրության դերը հակամարտության լուծման գործում» թեմայի քննարկումներով:  ՀՀ ԱԳՆ ԵԱՀԿ բաժնի վարիչ Վարուժան Ներսիսյանի խոսքով՝ բոլոր տարբերակները քննարկելի են, բայց հայկական կողմի համար ընդունելի է մեկ հանրաքվեի անցկացումը։ Այն, որ մարդիկ խոսում են մինչեւ հակամարտությունը ԼՂ-ում  բնակվող ժողովրդի շրջանում հանրաքվե անցկացնելու մասին, արդեն լուրջ փոխզիջում է. «Կարեւորն այն է, որ պետք է լինի ԼՂ տարածքում ներկայումս կամ՝ մինչ հակամարտությունը բնակվող ժողովրդի ինքնորոշում, դրանից հետո հստակ կլինի, թե նրանք ինչպիսի ապագա են ուզում։ Երկու հանրաքվեի տարբերակը ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ Ղարաբաղի համար ընդունելի չէ»։
Սաբին Ֆրեիզերը (Ճգնաժամերի միջազգային խումբ), անդրադառնալով ԼՂ՟-ում հանրաքվե անցկացնելու խնդրին, նշեց, որ դա զգայուն հարց է եւ առայժմ մանրակրկիտ չի քննարկվել։ «Ըստ Ադրբեջանի Սահմանադրության՝ որեւէ հանրաքվե չի կարող անցկացվել, եթե դա համազգային չէ։ Եթե ԼՂ-ի վերաբերյալ հանրաքվե անցկացվի, ապա դա պետք է արվի ողջ Ադրբեջանում։ Այսինքն՝ հանրաքվեի վերաբերյալ մեծ իրավական խոչընդոտ կա։ Կան նաեւ շրջանառվող այլ գաղափարներ, այն է՝ հանրաքվե անցկացվի միայն ԼՂ-ում, բայց հարցն այն է, թե ով պետք է քվեարկի։ Սա բարդ հարց է։ Հայկական կողմի առաջարկած գաղափարն այն է, որ հանրաքվեն պետք է անցկացվի ԼՂ-ում՝ հետեւյալ հարցով՝ «Անկախություն ցանկանո՞ւմ եք, թե՞ ոչ»։ Ադրբեջանցիները քննարկելի են համարում նաեւ երկու հանրաքվե կազմակերպելու գաղափարը՝ Ղարաբաղի հայերի եւ Ղարաբաղի ադրբեջանցիների շրջանում։ Սա անընդունելի է հայկական կողմի համար»։
Շարունակվող հակամարտությունը ծանր գին ունի երկու երկրների համար կարծում է ԼՂ հարցով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ զեկուցող Գորան Լենմարկերը: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը սառեցված չէ։ Ամեն տարի 35 մարդ է մահանում շփման գծում, շատերը հաշմանդամ են դառնում։ Կան հարյուր  հազարավոր փախստականներ ու ներքին տեղահանված անձինք։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, նորանկախ պետությունները կառուցելու փոխարեն իրենց քաղաքական եւ այլ էներգիան կենտրոնացնում են հակամարտության վրա։ Խնդրի լուծումն այդ էներգիան կուղղի ավելի օգտակար բաների։ Անհրաժեշտ է հասկանալ, որ շարունակվող հակամարտությունը ծանր գին ունի երկու երկրների համար»,- ասաց ԼՂ հարցով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ զեկուցող Գորան Լենմարկերը։  Զեկուցողը կարեւորեց հայացքը ոչ թե անցյալին, այլ՝ ապագային ուղղելը։ Ցավոտ անցյալը չպետք է խանգարի ապագան կերտելու գործին, չպետք է կանգնի լուծում գտնելու ճանապարհին։Գորան Լենմարկերը նկատեց, որ հակամարտության պատճառները խորն են։ Հայաստանի հիմնականհոգսն իր ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելն է։ Ադրբեջանում պետք է հասկանան, որ դա հայերի կողմից բարձրացված օրինական հարց է։ Ադրբեջանական կողմն էլ զգացողություն ունի, թե ագրեսիայի զոհ է, եւ արդարություն պետք է լինի։ Դա էլ պետք է հասկացվի Հայաստանում ու Ղարաբաղում։«Այս մտահոգությունները հնարավոր է լուծել, դրանք մեկը մյուսին չեն խանգարում։ Հակամարտությունը կարելի է լուծել՝ բավարարելով այս պահանջները։ Այդ առումով հակամարտությունը դիտարկելիս ես լավատես եմ»։ Պարոն Լենմարկերի խոսքով՝ անհրաժեշտ է ընդարձակել հակամարտության հեռանկարները։ Այս համակարտությունը երկու երկրների ապագայի հարցն է. նրանք պետք է միասին ապրեն նույն տարածաշրջանում։ Հայաստանի ապագան պետք է ձեւավորվի Ադրբեջանի եւ Վրաստանի հետ նույն համատեքստում, ավելի ընդարձակ հեռանկարում՝ գուցեեւ ԵՄ հետ նույն համատեքստում։ Հնարավոր է հարցի այնպիսի լուծում գտնել, որով երկու կողմն էլ կշահեն։ Չի կարելի այնպիսի լուծման հանգել, որի դեպքում մի կողմը տանուլ է տալիս, այլապես հաջորդ սերունդը հաջորդ պատերազմը կսկսի։ Երկու երկրները կարող են օգտագործել ՆԱՏՕ-ի՝ անվտանգության հարցում ունեցած մեծ ներդրումը։
Գորան Լենմարկերը, կարեւորելով ԵԽ-ի եւ ԵՄ-ի ակտիվ հետաքրքրությունը Հարավային Կովկասի հանդեպ, նշեց, որ առաջարկվող ծրագրերը կօգնեն տարածաշրջանային ապագա ձեւավորել Հարավային Կովկասի համար։-Բանակցություններն սկսվել են Մինսկի խմբի ձեւաչափով։ «Մենք պետք է աջակցենք դրան, նոր շունչ հաղորդենք, բայց չենք կարող փոխարինել Մինսկի խմբին։ Այժմ մենք տեսնում ենք, որ խմբի առաքելությունը հուսադրող է եւ կարող է ավարտվել»,-ասաց պարոն  Լենմարկերը։
Նա սեմինարի պատվիրակներին առաջարկեց իրենց երկրների կառավարություններին հորդորել իրենց ուսերին առնել ականապատված տարածքների ականազերծման խնդիրը։
Գորան Լենմարկերը չմոռացավ շեշտել Հայաստանում եւ Ադրբեջանում հասարակական կարծիքի ձեւավորման անհրաժեշտությունը. «Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրություններ են. դրանց ընթացքում չպետք է Հայաստանի հանդեպ ատելության ճառեր հնչեն, քանզի խորհրդարանականները պատասխանատվություն ունեն խաղաղության գործընթացում ապահովել հասարակության աջակցությունը, ոչ թե հակամարտությունն օգտագործել սեփական կուսակցության համար վարկանիշ ձեռք բերելու նպատակով»։
Հոկտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովը շարունակվեց քննարկել «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:  Աժ պատգամավոր Գրիգոր Ղոնջեյանը ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական տեսակետը օրինագծի վե...

6 октября начался организованный ПА НАТО и НС РА 61-й семинар “Роуз-Рот” на тему “Безопасность на Южном Кавказе”. В семинаре участвовали Председатель НС Артур Багдасарян, Генеральный секретарь ПА НАТО Саймон Лан, армянская делегация  в ПА НАТО, делегации из Франции, России, Италии, Чехии, Бельгии, Македонии, Германии, Латвии, Словении, Испании, Румынии, представители действующих в Армении дипломатических миссий, наблюдатели из НАТО.
Председатель НС А.Багдасарян, приветствуя присутствующих, выразил уверенность, что в итоге дебатов будут представлены эффективные заключения по стабильности Южного Кавказа, упрочению безопасности. “По-моему, самый короткий и эффективный путь демократии – противостоять вызовам, стоящим перед нашим регионом. Демократия может стать основной опорой, развитие которой может содействовать ырегулированию конфликтов в нашем регионе, созданию такой атмосферы, при наличии которой мы можем совместно работать, обсуждать насущные проблемы. Полагаю, направленный на развитие сотрудничества этот семинар будет иметь значение, так как мы должны построить такую Армению, иметь такой регион, которые смотрят в будущее. Очень важно, чтобы это грядущее было построено на сотрудничестве”.
Председатель НС отметил, что на пути решения многочисленных накопившихся на Южном Кавказе задач могут взять на себя важную миссию ПА НАТО и другие международные организации. Он сказал, что с Генеральным секретарем ПА НАТО обсужден вопрос созыва в будущем году в Ереване международной конференции по борьбе с терроризмом.
По мнению министра иностранных дел В.Осканяна, НАТО может сыграть серьезную роль в обеспечении мира и безопасности в регионе – содействовать развертыванию конструктивного диалога между государствами Кавказа. Тема семинара весьма актуальна и совпадает с усилиями Армении, направленными на укрепление связей с НАТО.
Министр отметил, что Армения тесно сотрудничает с НАТО, приводя к окончательному виду программу индивидиуального сотрудничества. Программой делается попытка решить три задачи: институционизировать диалог и сотрудничество. Есть широкая повестка дня сотрудничества между НАТО и Арменией, которая включает  международную борьбу с терроризмом, контроль над вооружениями и нераспространение оружия, безопасность и контроль границ, трафикинг людей, подготовка к гражданским чрезвычайным ситуациям.
По мнению министра, вторая задача, которую делается попытка решить, - реформа оборонительной системы нашей страны. Наши вооруженные силы нуждаются в реформировании, и в ее основу следует положить принцип гражданского контроля нашей армии.
В.Осканян заметил, что в последние несколько лет понятие “безопасность” изменилось. Если в свое время мы понимали ее в традиционном смысле, то сегодня оно обрело более широкий смысл и это не только понятие  “война между народами” – оно включает также борьбу с терроризмом, с респространением оружия, имеет множество особенностей. Армения вовлечена во все указанные направления. Армения традиционно в плане безопасности очень сознательна и уделяет большое внимание проблемам безопасности. Учитывая настоящее и прошлое своей истории, Армения старается укреплять меры и системы безопасности. Наше мышление о безопасности не идеологическое, не политическое, а стратегическое. Говоря о безопасности, Армения не думает, кто ее обеспечивает или какая идеология положена в ее основу – реализовывать ее с русскими, с США, в рамках Договора о коллективной безопасности (ДКБ) СНГ, НАТО?   Армения  по безопасности имеет серьезные связи с Россией, в Армении есть российские военные базы, член ДКБ, активно вовлечена в рамки конвенций и мер по контролю над вооружениями и нераспространению оружия. Наша страна укрепляет связи с НАТО. Армения даже желает после заключения индивидуальной программы сделать следующий шаг – углубить связи с другими государствами. Важный партнер – Греция, США в последнее время вновь содействует укреплению безопасности Армении, нашего региона. Армения готова принять помощь любого государства, содействующего безопасности, так как Армения в плане безопасности очень уязвима – наши транспортные средства ограниченны, наша экономика зависит от импорта энергоносителей. Учитывая географическое положение Армении и существующие конфликты, обеспечение безопасности нашего населения крайне важно.
Из других вызовов министр ИД выделил проблемы с двумя соседями Армении. В случае с Азербайджаном налицо конфликт, который Армения пытается решить. Это противостояние имело определенные последствия на отношения Армения-Турция.
Генеральный секретарь ПА НАТО Саймон Лан отметил, что организация семинара в Армении свидетельствует о важности для НАТО Южного Кавказа и Армении, а также об активном участии парламента Армении в работах НАТО. Генсек представил цель ПА – содействовать налаживанию парламентского  диалога, а также цель инициированного семинара “Роуз-Рот” и зафиксированные до настоящего времени результаты.  “Расширение НАТО  привело к новым перспективам и новым  вызовам, так как нестабильные регионы стали ближе к нашим границам, посему внимание НАТО уже привлечено также к Балканскому полуострову, Южному Кавказу, Центральной Азии, расширенному Ближнему Востоку. К этому прибавляется “Средиземноморский диалог” и в последнее время – “Инициатива Стамбульского сотрудничества”. Расширение программы сотрудничества и партнерства НАТО вызывает необходимость паралллельных работ ПА. Особенно важна работа со странами при наличии острых проблем. Для тех регионов, где политические различия глубоки, в основе конфликтов лежат несопоставимые национальные, религиозные или этнические различия, ПА НАТО может стать нейтральным форумом для свободного обмена мнениями – помочь, оказать парламентское содействие в достижении соглашения о примирении. Подобные встречи со временем могут содействовать  укреплению доверия между странами”.
По словам специального представителя Соединенного Королевства по вопросам Южного Кавказа Брайана Фола, не его дело подменять профессионалов, а на других уровнях содействовать урегулированию нагорно-карабахского конфликта, в том числе  по пути созидания двухсторонних отношений. “Мы не члены Минской группы, не хотим мешать Минскому процессу. Правительство Британии еще не назначило спецпредставителя  в НК, потому что мы предусматриваем проведение иной политики, чем наши союзники, однако обьективно стабильный, мирный, развивающийся и демократический Южный Кавказ – наша общая цель и для  достижения этого необходимо совместить усилия и возможности стран, и не в последнюю очередь – также России, ООН, ОБСЕ, СЕ, Совета Евроатлантического сотрудничества НАТО, других международных правительственных и неправительственных организаций. Наши усилия больше поднимают конфликты – в Южной Осетии, Абхазии, НК. На Западе они известны как замороженные конфликты, что легко обьяснить. Если отойдем на 10 лет назад, эти конфликты  выделялись высокой напряженностью и войной. Ныне есть жертвы, вынужденные переселенцы, но есть и перемирие и механизмы его соблюдения и можем надеяться, что время главных войн в прошлом. Другая причина в том, что не все гладко в режиме перемирия, в рамках которого дипломаты пытаются урегулировать конфликт. Не забывая о влиянии Москвы и Вашингтона на указанные страны, я не думаю, что Армения, Азербайджан и Грузия вынуждены будут выбирать между ними”.
Первое заседание семинара началось обсуждениями по теме “Конфликт в Нагорном Карабахе и роль международного сообщества в решении конфликта”. По словам   завотделом ОБСЕ МИД РА В.Нерсисяна, все варианты открыты для обсуждения, но для армянской стороны приемлемо  проведение одного референдума. Уже то, что люди говорят о проведении референдума среди населения, проживавшего в НК до конфликта, - серьезная  уступка: “Важно то, что должно быть самоопределение народа, проживавшего на территории НК ныне или до конфликта, - после этого станет ясно, какое будущее они хотят. Вариант двух референдумов неприемлем ни для Армении, ни для Карабаха”.
Сабин Фреизер (Международная кризисная группа), обращаясь к проведению в НК референдума, отметил, что это чувствительный вопрос и пока не обсуждался подробно. “По Конституции Азербайджана, какой-либо референдум не может быть проведен, если он не всенародный. Если будет проведен референдум по НК, то он должен быть проведен во всем Азербайджане. То есть  по референдуму налицо большое правовое препятствие. В обороте есть также другие идеи, а именно: провести референдум только в НК, но вопрос в том, кто должен голосовать. Это сложный вопрос. Идея, предложенная армянской стороной, в том, что референдум должен быть проведен в НК по вопросу “Хотите независимости или нет?” Азербайджанцы считают возможным обсуждение идеи о проведении двух референдумов – среди армян Карабаха и среди азербайджанцев НК. Это неприемлемо для армянской стороны”.
Продолжающийся конфликт имеет тяжелую цену для двух стран, полагает спецдокладчик ПА ОБСЕ по вопросу НК Горан Ленмаркер. “Нагорно-карабахский конфликт не заморожен. Ежегодно 35 человек погибает на линии соприкосновения, многие становятся инвалидами. Есть сотни тысяч беженцев и внутренних перемещенных лиц. Армения и Азербайджан вместо того, чтобы созидать новые независимые государства, сосредотачивают свои политическую и прочую энергию на конфликте. Решение проблемы позволит направить эту энергию на более полезные вещи. Надо понять, что продолжающийся конфликт имеет тяжкую цену для обеих стран”, - сказал  Г.Ленмаркер. Докладчик считает важным направить взгляда не в прошлое, а в будущее. Болезненное прошлое не должно мешать созиданию грядущего, не должно стоять на пути решения проблемы. Г.Ленмаркер отметил, что причины конфликта глубоки. Основная забота Армении – обеспечить безопасность своего народа. Азербайджан должен понять, что это законно поднятый армянами вопрос. Азербайджанская же сторона считает себя жертвой агрессии, и должна быть восстановлена справедливость. Это также должно быть понято в Армении и Карабахе. Эти озабоченности можно разрешить – одно другому не мешает. Конфликт можно решить, удовлетворив эти требования. Рассматривая конфликт в этом аспекте, я оптимист. По словам Г.Ленмаркера, следует расширить перспективы конфликта. Это противостояние – вопрос будущего двух стран: они должны жить рядом в том же регионе. Будущее Армении должно формироваться в едином контексте с Азербайджаном и Грузией, в более широкой перспективе – может быть в том же контексте с ЕС. Возможно найти такое решение вопроса, благодаря которому выиграют обе стороны. Нельзя прийти к такому решению, которое приведет к поражению одной из сторон, – в этом случае следующее поколение начнет новую войну. Обе страны могут использовать большой вклад НАТО в вопросе безопасности.
Г.Ленмаркер, отметив активный интерес СЕ И ЕС к Южному Кавказу, подчеркнул, что предлагаемые программы помогут сформировать региональное будущее для Южного Кавказа. Переговоры начались в формате Минской группы.  “Мы должны содействовать этому – сообщить новый дух, но мы не можем заменить Минскую группу. Ныне мы видим, что миссия группы обнадеживает и может быть завершена”, - сказал Г.Ленмаркер.
Он предложил делегатам семинара призвать правительства своих стран взять на свои плечи проблему разминирования заминированных территорий.
Г.Ленмаркер не забыл подчеркнуть необходимость формирования общественного мнения Армении и Азербайджана: “В Азербайджане парламентские выборы, в ходе их не должны звучать антиармянские выступления, поскольку парламентарии несут ответственность в мирном процессе обеспечить поддержку общества, а не использовать конфликт с целью приобретения дивидендов для собственной партии”.
Я приехал в вашу прекрасную страну как друг, с теплыми, отеческими добрыми пожеланиями от одного миллиарда товарищей, друзей и всех желающих вам всего хорошего жителей Индии, а также от членов парламента и правительства Индии.Для меня действительно большая честь находиться здесь с вами в ходе этой с...
6 октября Председатель НС РА Артур Багдасарян имел личную беседу с вице-президентом Индии, Председателем Конгресса Бхарионом Сингхом Шехаватом.В центре обсуждений были вопросы развития армяно-индийских отношений. Приветствуя высокого гостя, Председатель НС А.Багдасарян выразил уверенность, что визит...
Завершились четырехдневные заседания Национального Собрания
6 октября НС продолжило обсуждение законопроекта “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О банках и банковской детяельности”. Депутат НС Г.Гонджеян положительную точку зрения Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам мотивировал тем, что после принятия зак...