Հոկտեմբերի 6-ին Ազգային ժողովը շարունակվեց քննարկել «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:  Աժ պատգամավոր Գրիգոր Ղոնջեյանը ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական տեսակետը օրինագծի վերաբերյալ հիմնավորեց նրանով, որ օրենքն ընդունելուց հետո բանկերում կառավարման մեխանիզմը զգալիորեն կկատարելագործվի, կամրագրվեն կորպորատիվ կառավարման հիմունքները` միաժամանակ տեղեկացնելով, որ հանձնաժողովն ունի առաջարկներ, որոնք կներկայացվեն մինչեւ երկրորդ ընթերցում:
«ՀՀ ֆինանսական համակարգի կարգավորման եւ վերահսկողության զարգացման մասին» եւ դրան առընթեր 11 նախագծերի փաթեթը ներկայացրեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Ըստ բանախոսի` փաթեթը նպատակ ունի ՀՀ-ում ներդնել ֆինանսական համակարգի միավորված վերահսկողություն, որը կոչված է ապահովելու երկրի ֆինանսական կայունությունը, ֆինանսական շուկայի մասնակիցների համար ազատ մրցակցային պայմանները եւ պաշտպանել ֆինանսական շուկայի հաճախորդների շահերը: Ֆինանսական համակարգի միավորված վերահսկողությունը պայմանավորված է ֆինանսական շուկայում առկա ռիսկերի կառավարման, դրանց նվազեցման, բանկային համակարգի  ունիվերսալության անհրաժեշտությամբ եւ բխում է միջազգայինփորձից: Նախագծով նախատեսվում է կարգավորել ՀՀ տարածքում գործող առեւտրային բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական  ընկերությունների, արժեթղթերի շուկայի մասնակիցների, մասնավոր կենսաթոշակային հիմնադրամների, գրավատների եւ այլ ֆինանսական միջնորդ կազմակերպությունների գործունեությունը:
Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը  նկատեց, որ ֆինանսական համակարգը համապարփակ, լայն հասկացություն է, որը չի արտահայտված այս օրինագծո վ, ուստի անհամաձայնություն է ստեղծված օրենքի վերնագրի եւ բովանդակության միջեւ, ինչը պարոն Սարգսյանը բացատրեցֆինանսական շուկայի զարգացման համար միասնական վերահսկողության կարեւոր նշանակությամբ, բայց եւնկատեց, որ Ազգային ժողովի` վերնագիրը փոխելու առաջարկության դեպքում իրենք չեն առարկի:
Պարոն Բաղդասարյանի այն հարցին, թե ԿԲ-ն ինչպես կարող է վերահսկողություն իրականացնել մասնավոր կենսաթոշակային հիմնադրամի գործունեության վրա, որը դեռեւս ստեղծված չէ, ԿԲ նախագահը նշեց, որ այդ հիմնադրամի ստեղծումը օրենսդրորեն կարգավորված է, եւ չի բացառվում, որ շուտով ստեղծվեն նման հիմնադրամներ, որոնց վերահսկելու անհրաժեշտություն կառաջանա, իսկ այն հարցերին, թե ինչպես կարելի է օրինագծում ամրագրելկետեր, ըստ որոնց`ԿԲ-ը մինչեւ 2007 թ. ստեղծում է ակտեր կամ ԿԲ-ի նախագահի եւ արժեթղթերի շուկայի նախագահի միջեւ ընդունել-հանձնելու վերաբերյալ անցումային դրույթներեն ամրագրվում, ԿԲ նախագահը ենթաօրենսդրական ակտեր ընդունելու ժամկետի ամրագրումը օրինագծում կարեւորեց պարտավորեցման առումով, իսկ անցումային դրույթների ամրագրումը պատճառաբանեց նրանով, որ արժեթղթերի շուկան անկախ սուբյեկտ է, եւ նրա հետ կապված խնդիրները չի կարող կարգավորել կառավարությունը. դա օրենքի իրավասության խնդիր է:
Պարզաբանման մեջ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նկատեց, որ օրինագծումպետք է ձեւակերպել ոչ թե ֆինանսական համակարգին վերաբերող ակտեր, որ լայն հասկացություն է, այլ սույն օրենքից բխող ենթաօրենսդրական ակտեր, իսկ ոչ պետական կազմակերպությունների իրավունքներն ու գործունեությունը ամբողջ աշխարհում կարգավորվում են հատուկ օրենքներով, ինչը պետք է արվի նաեւ մեր երկրում:
Ի պատասխան Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հարցադրման` ԿԲ նախագահը փոխարժեքի տատանումները բացատրեց միջազգային շուկայում առկա տատանումներով, որոնք Հայաստան են հասնում տարբեր միջոցներով` պայմանավորված արտահանմամբ եւ ներմուծմամբ, մասնավոր տրանսֆերտների աճով ու տատանումներով, ինչպես նաեւ մի շարք այլ գործոններով: ԿԲ-ն չի կարող այդ տատանումները վերացնել, բայց կարող է մեղմել: Նա տեղեկացրեց, որ ԿԲ-ն հանդես է եկել նոր հայեցակարգով, ըստ որի` գների կայունությունից հետո երկրորդ կարեւոր խնդիր պետք է դառնա ֆինանսական կայունությունը:
ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանն իր ելույթում մի քանի հարցադրումներ արեց. արդյոք վերահսկելով առեւտրային բանկերին` ԿԲ-ն չի՞ խոչընդոտի նրանց վարկային քաղաքականությանը, արդյոք ԿԲ-ին տրված լծակները չե՞ն խախտելու սեփականատիրոջ իրավունքները, եւ ժամանակը չէ՞, որ մտածենք բանկային համակարգին պետությանֆինանսական աջակցության մասին: Պարոն Հակոբյանը նշեց, որ օրինագիծը ընդունելի է, եւ պետք է մինչեւ երկրորդ ընթերցում համատեղ աշխատանքով բարելավել:
ԱԺ պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը նկատեց, որ ազգային բանակն ու ֆինանսական համակարգը այն երկու կարեւոր գործոններն են, որոնք ապահովում են ցանկացած երկրի կենսագործունեությունը: Ներկայացված օրինագիծը ֆինանսական համակարգի զարգացման նախադրյալներ է ապահովում, ինչ վերաբերում է դրամի փոխարժեքի տատանումներին, դրանք պայմանավորված են հիմնականում միջազգային շուկայում տեղի ունեցող երեւույթներով, իսկգնաճիպատասխանատվության խնդիրը պետք է կարգավորել օրենքով: Բանախոսը կոչ արեց զգոնության` այս ոլորտին մեր հակառակորդների նետած մարտահրավերները դիմագրավելու համար:
ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը ֆինանսական շուկայի կարգավորման առումով նույնպես կարեւորեց օրինագիծը, իսկ դրամի կայունության պատճառները առաջարկեց փնտրել ոչ թե բանկային համակարգում, այլ հիմնականում ներմուծման, արտահանման ծավալների եւ տրանսֆերտների տատանման մեջ:
Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, կարեւորելով օրինագիծը, նկատեց, որ Սահմանադրության բարեփոխումներից հետո ֆինանսական համակարգի միասնական վերահսկողության մասին օրենք ունենալու անհրաժեշտություն կառաջանա, որտեղ կներառվեն բոլոր ֆինանսական ինստիտուտները: Նա մտահոգություն հայտնեց գների աճի եւ փոխարժեքի տատանումների կապակցությամբ եւ դրանք կանխելու համար անհրաժեշտ համարեց ձեռնարկել վարչական ու օրենսդրական քայլեր` հիշեցնելով, որ միջազգային շուկայում բենզինի գնի աճը ստիպեց մի շարք երկրների` միջամտելու այդ գործընթացին` սպառողների շահերը պաշտպանելու համար: Պարոն Բաղդասարյանը դիմեց հիմնական զեկուցողին`եզրափակիչ ելույթում տեղեկություն հաղորդելու, թե երկարաժամկետ վարկերի տրամադրման առումով ինչ քայլեր են ձեռնարկվում, եւ ներկայացնելու արժեթղթերի շուկային վերաբերող միջազգային փորձը:
ԿԲնախագահ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ մեր երկիրը տնտեսական բարեփոխումների մի փուլում է, երբհասունացել է այս ոլորտում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունը: Ֆինանսական համակարգի միասնական վերահսկողությունը իրեն արդարացրել է աշխարհի շատ երկրներում, այս նախագիծը իրականացնելու համար տեխնիկական աջակցություն է սպասվում, համագործակցում են նաեւ հոլանդական բանկի հետ, իսկ հիպոտեկային վարկերի համար գերմանական բանկը ֆինանսական միջոցներ կտրամադրի. սպասվումէ, որ հիպոտեկային վարկի տոկոսադրույքը չի գերազանցի 10 տոկոսը:
ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարար Սերգո Երիցյանը երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացրեց «Կրթության պետական տեսչության մասին» օրինագիծը եւ դրա հետ կապված «Կրթության մասին» եւ «ՀՀ-ում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» օրենքներում կատարված փոփոխությունները` նշելով, որ առաջին ընթերցումից հետո այն զգալիորեն բարելավվել է:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովը տեսակետ չի հայտնել օրինագծի վերաբերյալ, քանի որայն չի ստացել քննարկման համար, եւ ներկայացրեց միայն իրտեսակետը: Տիկին Հակոբյանի գնահատմամբ` մասնագիտական կրթությունը չի կարելի տեսչավորել. այն լիցենզավորվում է, այնինչ օրենքը կոչվում է «Կրթության պետական տեսչության մասին». այն պետք է լինի «Հանրակրթության պետական տեսչության մասին» օրենք: Կարեւոր է պետական տեսչությունների կառուցվածքի խնդիրը. մնում է վիճահարույց`նախարարությանը կի՞ց պետք է լինի այդ կառույցը, թե՞ նաեւ մարզերում: Տիկին Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովի անդամների մեծ մասի կարծիքով կենտրոնացած կառույցը ավելի արդյունավետ կաշխատի, կոռուպցիոն ռիսկերը կնվազեն, եւ դպրոցը չի դառնա մարզային կառույցների եւ պետական տեսչությունների «կռվածաղիկ»:
Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը խնդրի ձգձգումը արհեստական համարեց, իսկ հարցին քաղաքական երանգ տալը` անթույլատրելի: Նրա գնահատմամբ`տեղական որոշ մարմինների եւ դպրոցի տնօրենների կամայականություններըպայմանավորված են օրենսդրական դաշտի անկատարությամբ, այնինչ այս օրենքը օգնելու է վերահսկելի դարձնելու համակարգը: Նույնը վերաբերում է նաեւ «Նախադպրոցական կրթության մասին» օրինագծին, որ մոտ մեկ տարի է` շրջանառության մեջ է, մինչդեռայդ ընթացքումմանկապարտեզների նորանոր շենքեր են վաճառվում: Պարոն Բաղդասարյանըանթույլատրելի համարեց փոխադարձ անձնական ու քաղաքական մեղադրանքներով հարցի հետաձգումը:
ԱԺ պատգամավորներ Մեխակ Մխիթարյանը եւ Հեղինե Բիշարյանը իրենց ելույթներում պաշտպանեցին կրթության պետական տեսչություններ ստեղծելու գաղափարը, իսկ Արարատ Մալխասյանն ու Արշակ Սադոյանը առաջարկեցին չշտապել, այլ առաջ գնալ հարցը հանգամանորեն քննարկելու եւ օրինագիծը լրամշակելու ճանապարհով:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Սերգո Երիցյանը տեղեկացրեց, որ 2004 թ.դեկտեմբերին ընդունված կառավարության որոշմամբ` թույլատրված է տարածքային կառույցների ստեղծումը, սակայն ինքը նպատակահարմար է գտել ոլորտի օրենսդրական կարգավորման ճանապարհը: Նա հույս հայտնեց, որ մինչեւ հաջորդ քառօրյա հանձնաժողովի հետ կաշխատեն եւ կբարելավեն օրենքի նախագիծը:
Քննարկվեց նաեւ «Օդագնացության անվտանգության համար համագործակցության վերաբերյալ «Եվրակոնտրոլ» միջազգային կոնվենցիան վավերացնելու մասին հարցը:
Ազգային ժողովի նիստում ելույթ ունեցավ պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Հնդկաստանի Հանրապետության փոխնախագահ, Կոնգրեսի նախագահ Բհարիոն Սինգհ Շախավատը:
Ելույթից հետո` ՀՀ Աժ աշխատակազմի ղեկավար Հայկ Քոթանյանը եւ Հնդկաստանի կառավարության քարտուղար Վիջայ Կումարը ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր, որտեղ նշվում է, որ ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի եւ Հնդկաստանի Հանրապետության փոխնախագահ Բհարիոն Սինգհ Շախավատի հանդիպման արդյունքում` երկու երկրների խորհրդարանները համաձայնեցին ընդլայնել եւ զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը այցերի եւ տեղեկատվության փոխանակման, խորհրդարանական բարեկամության խմբերի ձեւավորման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող քննարկումների միջոցով:
Ազգային ժողովն ավարտեց քառօրյա նիստի աշխատանքը:
Հոկտեմբերի 6-ին սկսվեց   ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի եւ ՀՀ ԱԺ-ի կազմակերպած «Ռոուզ-Ռոթ» 61-րդ եռօրյա սեմինարը «Անվտանգությունը Հարավային Կովկասում» թեմայով։ Սեմինարին մասնակցում էին ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը, ՆԱՏՕ ԽՎ գլխավոր քարտուղար Սայմոն Լանը, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակությունը, պատվիրակո...

On October 6, the National Assembly continued to debate the draft law “On Making Amendments and Addenda ‘On Banks and Bank Activity.’” The MP Grigor Ghongeyan substantiated the positive viewpoint of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs about the draft law, that after adopting the law, the mechanisms of government in the banks will be considerably improved, the corporative government will be affirmed, at the same time informing that the committee has proposals, which will be presented till the second reading.
The draft law “On Regulation and Control Development of the RA Finance System” and adjunct to the package of 11 bills, presented Tigran Sargsyan, Chairman of the RA Central Bank.
The NA President Artur Baghdasaryan noted that the financial system is a comprehensive, wise conception, which hasn’t been expressed by this draft law.
To Mr. Baghdasaryan’s question how the Central Bank can implement control on the activity of the private pension fund, which hasn’t created yet, the CB Chairman noted that the creation of that fund isn’t regulated by law, and it’s not excluded that soon such funds will be created, the necessity of controlling of which will rise.
In the explanation the NA President Artur Baghdasaryan noted that in the draft law should be formulated not the acts concerning the financial system, which is a wide conception, but according to the law sub-legislative acts, and the rights and activity of the non-state organization in the whole world was regulated by special laws, which is also necessary to do in our country.
In response to NA President Artur Baghdasaryan’s question, Chairman of the Central Bank explained the fluctuations of the cost by the existing fluctuations of the international market, which reach to Armenia by different means, conditioned by export and import, by the growth and fluctuation of the private transfers, as well as a number of other factors. The Central Bank can’t liquidate those fluctuations, but can soften. He informed that the Central Bank appeared with a new concept, according to which, after the price stabilization, the second important problem should become the financial stability.
The MP Gurgen Arsenyan noted that the national army and the financial system are such two significance factors, which provide vital activity of any country.
The MP Khachatur Sukiasyan also highlighted the draft law in the sense of regulating the market.
The NA President Artur Baghdasaryan, highlighting the draft law, noted that after the constitutional amendments will arise a necessity having a law about the united control of financial system, where all the financial institutions should be included. He expressed concern about the increase of the prices and price fluctuations and for preventing them considered it necessary to take executive and legislative steps, reminding that the rise of the petrol price in the international market forced a number of countries interfering in that process for defending the consumers’ interests. Mr. Baghdasaryan addressed to the main speaker to give information in his final speech, which steps are taken in sense of providing long-term credit and presenting the international test concerning the market of securities.
Tigran Sargsyan, Chairman of the RA Central Bank stated that our country is at the stage of economic reforms, when the necessity of making changes to this sphere has ripened.
Sergo Yeritsyan, Minister of Education and Science, presented for the second reading the draft law “On State Inspectorate of Education” and connected with it the laws “On Making Amendments to the RA Law “On Education” and “On Organizing and Taking Controls in the Republic of Armenia,” noted that after the first reading it was considerably improved.
Hranush Hakobyan, Chairwoman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth Affairs, informed that the Committee hasn’t expressed a viewpoint about the draft law, because it hasn’t got for debating and presented only her viewpoint. By Mrs. Hakobyan’s estimation, the professional education isn’t possible to inspect: it is licensed, while the law is called “On State Inspectorate of Education, ” it should be the law “On State Inspectorate of General Education.” The problem of the structure of state inspectorates is important, it stays disputable: that construction should be adjunct to the Ministry or in the marzes, too? Mrs. Hakobyan informed that in the viewpoint of the majority of the committee the concentrated structure will work more effective, the corruption risks will reduce, and the school won’t become an apple of discord of the marz structure and state inspectorates.
The NA President Artur Baghdasaryan considered artificial the delay of the issue and giving political nuance to the issue considered inadmissible. By his estimation willfulness of some local bodies and school headmasters is conditioned by imperfection of the legislative sphere, whereas this law will help turning supervision the system. The same concerns also the draft law “On Pre- school Education”, which is in circulation about a year, while during are sold new and new kindergarten buildings. Mr. Baghdasaryan considered inadmissible the delaying of the issue by mutual personal and political accusations.
In their speeches MPs Mekhak Mkhitaryan and Heghine Bisharyan spoke in favour of the idea of creating educational state inspectorates. Ararat Malkhasyan and Arshak Sadoyan suggested not hurrying but going forward by discussing the issue thoroughly and by the way of elaborating the bill.
In his final speech Sergo Yeritsyan, RA Minister of Education and Science, informed that on December 2004, adopted by the government decision, the creation of the territorial constructions is licensed but he has found appropriate the way of legislative regulation of the sphere. He expressed a hope that till the next four-day sittings they will work with the committee and improve the draft law.
The issue of ratification of the “EUROCONTROL” International Convention Relating to Co- operation for the Air Navigation Safety” was also debated.
Bhairon Singh Shekhawat, Vice President of India, being on an official visit in Armenia, gave a speech at the sitting of the National Assembly.
After the speech, Hayk Kotanyan, Head of the NA Staff and Vijay Koumar, Secretary of the Indian Government signed a memorandum of mutual understanding, where it was noted that in the result of the meeting of the NA President Artur Baghdasaryan and Bhairon Singh Shekhawat, Vice President of India, the parliaments of two countries agreed to expand and develop bilateral cooperation through the exchange of visits and information, formation of parliamentary friendship groups, discussions of mutual interest.
The NA sitting completed its activities.
On October 6 the three-day “Rose Roth” 61st seminar organized by NATO PA and RA NA on the theme “The Security in South Caucasus” began. The seminar attended NA President Artur Baghdasaryan, NATO PA General Secretary Simon Lunn, the Armenian delegation in NATO PA, delegations from France, Russia, Ita...