Փետրվարի 25-ին Ազգային ժողովը շարունակել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը:
Նիստի սկզբում պատգամավորներն ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի առաջարկով ողջունել են «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած Առաջնորդության դպրոցի ուսանողներին:
Պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, ազատամարտիկ, լրագրող եւ հրապարակախոս Սամվել Շահմուրադյանի հիշատակը:
Այնուհետեւ պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունել են նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները, ինչպես նաեւ՝ «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծի քննարկման հատուկ կարգի (երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումն առաջին ընթերցմամբ ընդունումից հետո 48 ժամվա ընթացքում անցկացնելու) մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը:
Չի ընդունվել Նաիրա Զոհրաբյանի եւ Լեւոն Զուրաբյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետությունում առաջացած կառավարման ճգնաժամի մասին» հայտարարության նախագիծը:
Այնուհետեւ խորհրդարանը շարունակել է քննարկել ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2015 թ. գործունեության ծրագիրը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արամ Մանուկյանը, Հրանտ Բագրատյանը եւ Հովհաննես Մարգարյանն իրենց ելույթներում անդրադարձել են գազամատակարարման եւ էներգետիկայի ոլորտի խնդիրներին, որոնց վերաբերյալ հիմնական զեկուցող Ռոբերտ Նազարյանը եզրափակիչ ելույթում ներկայացրել է պարզաբանումներ:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված հարցեր
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցումով եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկել է «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից օրենսդրական փաթեթը, «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ դրանով պայմանավորված մի շարք օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրինագծերի փաթեթը:
Երկրորդ ընթերցումով եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը ներկայացրել է «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը: Հիմնական զեկուցողն անդրադարձել է առաջարկների հիման վրա կատարված լրացումներին: Նա հիշեցրել է, որ օրինագիծը վերաբերում է ՀՀ-ից արտահանման խոշորածավալ ծրագրեր իրականացնող ընկերություններին հարկային արտոնությունների տրամադրմանը: Որոշվել է շահութահարկի դրույքաչափի նվազեցումը տարածել ոչ միայն 50 մլրդ դրամ եւ ավելի արտահանման ծրագրերի նկատմամբ, այլ նաեւ 40 մլրդ դրամ արտահանման ծրագրերի դեպքում: Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ արտահանման ծրագիրը հաստատվելու է ոչ թե մեկ կազմակերպության, այլեւ կազմակերպությունների խմբի համար: Ըստ բարեփոխված տարբերակի՝ կառավարությունը պետք է սահմանի նաեւ արտահանվող ապրանքների նվազագույն չափը:
ՀՅԴ խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով` Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ կառավարությունն առաջինից երկրորդ ընթերցում զգալի բարեփոխել է օրինագիծը: Նա կարեւորել է կազմակերպությունների խումբ հասկացության ընդգրկումը օրինագծում՝ անհրաժեշտ համարելով նաեւ խմբի կարգավիճակի սահմանումը: Պարոն Մինասյանն անդրադարձել է կառավարության կողմից որակի վերահսկողության պատշաճ համակարգի ձեւավորման խնդրին, ինչը, ըստ նրա, արտահանման տեսանկյունից շատ կարեւոր է: ՀՅԴ ներկայացուցիչը բազմաթիվ առաջարկներ է ներկայացրել եւ արտահայտել մի շարք հարցերի վերաբերյալ իր մտահոգությունները:
Հարցի քննարկումը կշարունակվի ԱԺ փետրվարի 26-ի նիստում:
Վերջին նիստը «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ տրամադրվել է ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին:
«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում փետրվարի 25-ին Ազգային ժողով էին այցելել Առաջնորդության դպրոցի ուսանողները, ովքեր ներկա են եղել խորհրդարանի նիստերի դահլիճում ընթացող քառօրյա նիստին: Բաց դասը վարել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: Ուսանողների խնդրանքով Ազգային ժողովի փոխնախագահն անդրադար...
Փետրվարի 25-ի ԱԺ քառօրյա նիստի սկզբում Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը ուղերձ է հղել Սամվել Շահմուրադյանի 60-ամյակի կապակցությամբ: Ուղերձում մասնավորապես ասվել է. «Հարգելի գործընկերներ, այսօր լրանում է հայ մտավորականության լավագույն ներկայացուցիչներից մեկի՝ մեր վաղամեռիկ գործընկեր,Գերագույն...
Փետրվարի 25-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանում եզդիական համայնքի անդամներ Համլետ Սմոյանին, Բորիս Թամոյանին, Ռուստամ Բաքոյանին, Սաշիկ Սուլթանյանին եւ Մամե Ամիրյանին: Հանդիպման առանցքում եղել է տարբեր ազգերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունների դատապարտման վերաբերյալ հա...

On February 25 the National Assembly continued the work of the four-day sittings.
At the beginning of the sitting the deputies welcomed the students of the Leadership School who had visited the parliament within the framework of the “Open Doors” programme by the proposal of the NA Speaker Galust Sahakyan.
The deputies in one-minute silence honoured the memory of the deputy of the Supreme Council, freedom fighter, journalist and publicist Samvel Shahmuradyan.
Then the deputies by voting passed the NA draft decision “On the Special Order of the Debate of the Bill (on holding within 48 hours after passing the debate in the first reading by the second reading) on Amending the RA Law on Profit Tax.”
The draft statement “On Governance Crisis Emerged in the Republic of Armenia” authored by the NA deputies Naira Zohrabyan and Levon Zurabyan
Then the parliament continued debating the action plan of the RA Public Services Regulatory Commission for 2015.
The RA NA deputies Aram Manukyan, Hrant Bagratyan and Hovhannes Margaryan in their speeches referred to the problems of the spheres of gas supply and energy, about which the key speaker Robert Nazaryan gave clarifications in his final speech.
Items debated in the second reading
The parliament debated for passing completely in the second reading the legislative package “On Amending the RA Law on Value Added Tax,” the package of bills “On Amending the RA Law on Local Self-Government in the City of Yerevan” and envisaging amendments to a number of laws conditioned by it.
The RA Deputy Minister of Finance Vakhtang Mirumyan submitted the bill “On Amending the RA Law on Profit Tax” for passing completely in the second reading.
Presenting the viewpoint of the ARF Faction Artsvik Minasyan noted that the Government had considerably made reforms in the bill from the first to the second reading.
The ARF representative submitted many recommendations and expressed his concerns on a series of items.
The debate of the issue will continue at February 26 NA sitting.
The last sitting, according to the established order of the NA Rules of Procedure, was allotted to the NA-Government Q & A session.
On February 25 within the framework of the “Open Doors” programme the students of the Leadership School visited the National Assembly and attended the four-day sitting going on at the Session Hall of the parliament. The Deputy Speaker of the National Assembly Hermine Naghdalyan conducted the open le...
Message by the President of the National Assembly Galust Sahakyan on Samvel Shahmuradyan’s 60th Birth Anniversary
At the beginning of the February 25 NA four-day sittings the President of the National Assembly Galust Sahakyan sent a message on Samvel Shamuradyan’s 60th birth anniversary. The message particularly reads:“Dear colleagues,Today marks the 60th birth anniversary of one of the best representatives of ...
RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov Receives the Representatives of the Yezid Community
On February 25 the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the members of the Yezid community in Armenia Hamlet Smoyan, Boris Tamoyan, Rustam Bakoyan, Sashik Sultanyan and Mame Amiryan.At the meeting the key issue has been the condemnation of the crimes committed against different nations.T...