Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողով «Եվրանեսթ»-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը, պատվիրակության անդամներ Մհեր Շահգելդյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ Թեւան Պողոսյանը նոյեմբերի 10-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում անդրադարձել են նոյեմբերի 4-6-ը Բրյուսելում տեղի ունեցած Եվրանեսթ ԽՎ-ի 4 մշտական հանձնաժողովների հերթական նիստերի աշխատանքների արդյունքներին:
Պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրել է, որ քաղաքական հարցերի, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նիստում մասնավորապես քննարկվել են 2014-2020 թթ. Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության գործիքները եւ դրանց կիրառումը Արեւելյան գործընկերության ծրագրի անդամ պետությունների համար, տնտեսական հարցերի եւ Եվրամիության հետ մոտարկման քաղաքականության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում` կոմունիկացիոն խնդիրները Արեւելյան գործընկերության անդամ պետությունների միջեւ, էներգետիկ անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ նորացվող էլեկտրաէներգիայի եւ այլընտրանքային էներգիայի որոնման հնարավորությունների վերաբերյալ եւ սոցիալական հարցերի, կրթության, գիտության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերով հանձնաժողովի նիստում` մշակութային եւ միջմշակութային երկխոսությանն առնչվող խնդիրների մասին զեկույցներ: ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունն ակտիվորեն մասնակցել է բոլոր հանձնաժողովների աշխատանքներին:
Արտակ Զաքարյանը նկատել է, որ Ադրբեջանի պատվիրակությունը, հաշվի առնելով Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունը, փորձել է Եվրանեսթ ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության համար նոր խոչընդոտներ ստեղծել: Սակայն դա ադրբեջանցիներին չի հաջողվել, քանի որ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներն ադրբեջանցիներին հորդորել են Եվրանեսթի օրակարգը չծանրաբեռնել կառույցի իրավասություններին չառնչվող հարցերով:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Մհեր Շահգելդյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ Թեւան Պողոսյանը խոսել են զեկույցների վերաբերյալ հայկական պատվիրակության ներկայացրած դիտարկումների եւ առաջարկների մասին: Մասնավորապես մշակութային եւ միջմշակութային երկխոսությանն առնչվող խնդիրների մասին զեկույցի ժամանակ հայկական կողմն առաջարկել է ընդլայնել մշակութային արժեքների պաշտպանության դաշտը եւ խոսել մշակութային ժառանգության անվտանգության ապահովման վերաբերյալ, ինչն ստացել է պատվիրակների դրական արձագանքը:

At November 10 press conference the Head of the RA NA Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly (PA) of the Eastern Partnership Artak Zakaryan, members of the delegation Mher Shahgeldyan, Alexander Arzumanyan and Tevan Poghosyan touched upon the results of the works of the next meetings of the Euronest PA 4 Standing Committees held in Brussels on November 4-6.
The Head of the Delegation Artak Zakaryan has informed the attendees that at the meeting of the Committee on Political Affairs, Democracy and Human Rights in particular, reports on the instruments of the European Neighbourhood Policy for 2014-2020 and their use for the member states of the Eastern Partnership programme, at the meeting of the Committee on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with the EU Policies on the communication problems, at the meeting of the Standing Committee on Energy Security on possibilities of seeking innovating energy and alternative energy, at the meeting of the Committee on Social Affairs, Education, Science, Culture and Civil Society on problems concerning the cultural and inter-cultural dialogue were debated. The RA NA Delegation actively took part in the works of all committees.
Artak Zakaryan noticed that the delegation of Azerbaijan, taking into consideration Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union, tried to create new obstacles for the Armenian Delegation to the Euronest PA. However, the Azerbaijanis did not succeed in that, as the members of the European Parliament urged the Azerbaijanis not overload the agenda of the Euronest with the items not related to the authorities of the structure.
The members of the RA NA Delegation Mher Shahgeldyan, Alexander Arzumanyan and Tevan Poghosyan talked about the observations and recommendations presented by the Armenian Delegation on the reports. In particular, during the report on the problems concerning the cultural and inter-cultural dialogue the Armenian side proposed to extend the field of the preservation of cultural values and talk about the provision of cultural heritage security, which received the delegates’ positive response.