ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպումներ է ունեցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Վյաչեսլավ Շտիրովի եւ Պետդումայի նախագահի առաջին տեղակալ Իվան Մելնիկովի հետ
Հունիսի 4-6-ը Մոսկվա եւ Նիժնի Նովգորոդ մեկնեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորած պատվիրակությունը` ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 24-րդ նիստի աշխատանքներին մասնակցելու համար:
Հունիսի  4-ին Մոսկվայում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորած պատվիրակության անդամները հանդիպում ունեցան ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Վյաչեսլավ Շտիրովի հետ: Պարոն Շտիրովը գոհունակությամբ նշեց, որ  երկու երկրները համագործակցում են բոլոր ուղղություններով եւ կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացումը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը ողջունելով գործընկերներին, կարեւոր համարեց   Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի դինամիկ եւ արդյունավետ աշխատանքը, բարձր գնահատելով հանձնաժողովի ստեղծման եւ համատեղ աշխատանքի ընթացքում ռուսաստանյան կողմի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի մեծ ավանդը: Հերմինե Նաղդալյանը ներկայացրեց նախորդ եւ առաջիկա նիստերի օրակարգային հարցերի կարեւորությունը, մասնավորապես փոքր եւ միջին բիզնեսում տնտեսական մեխանիզմների բարելավումը: Նա  տեղեկացրեց,  որ հանձնաժողովի շրջանակներում ստեղծված է երկաթուղու գործունեությունը ուսումնասիրող աշխատանքային խումբ եւ այդ կապակցությամբ ՀՀ Ազգային ժողովում նախատեսվում է անցկացնել Հարավկովկասյան երկաթուղու աշխատանքների ընթացքի հետ կապված խորհրդարանական լսումներ: Նա նշեց, որ հանձնաժողովի ձեւաչափով քննարկումները կարող են հանդիսանալ ինտեգրացիոն գործընթացների խորացմանն ուղղված հետագա քայլերի մշակման համար կարեւոր հարթակ: Նիկոլայ Ռիժկովը ողջունելով հայկական պատվիրակությանը, շեշտեց, որ հանձնաժողովը հստակ ներկայացնում եւ արտահայտում է երկու բարեկամ երկրների փոխադարձ հետաքրքրությունները: Զրույցի ընթացքում նա իր երախտագիտությունը հայտնեց հայկական կողմին, նշելով, որ հանձնաժողովի գործունեության տասնհինգամյակի առիթով ռուսաստանյան կողմի անդամները արժանացել են ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից բարձր պարգեւների, որոնք կհանձնվեն նիստի ընթացքում:Հանձնաժողովի համանախագահներն անդրադարձան հաջորդ նիստի օրակարգային հարցերին, առաջարկելով քննարկել Մաքսային միության հետ կապված գործընթացները եւ Հայրենական Մեծ պատերազմի 70 ամյակին , ինչպես նաեւ Մեծ Եղեռնի հարյուրամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին վերաբերող հարցեր: Հայոց ցեղասպանության  100-րդ տարելիցին  նվիրված միջոցառումներ  կկազմակերպվեն նաեւ տարբեր երկրներում: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հաեւ ինտեգրացիոն գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ ՌԴ ԴԺ Պետդումայի նախագահի առաջին տեղակալ Իվան Մելնիկովի հետ:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանը, ՌԴ ԴԺ Պետդումայի փոխնախագահ Իգոր Մելնիկովը բարձր գնահատեց երկու երկրների ռազմավարական գործընկերությունը,  քաղաքական երկխոսությունը, եւ միջխորհրդարանական համագործակցության մակարդակը: Կողմերն անդրադարձան Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի առաջիկա անդամակցության հարցին, միասնական ինտեգրացիոն գործընթացներին: Անդրադարձ կատարվեց նաեւ Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի  գործունեությանը: Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձան երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի եւս: Հանդիպումներին ներկա էր  ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը:
04.06.2014
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահը խորհրդարանում
Հունիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերի հետ: Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին` ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորեց ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը տարածաշրջանի երկրներ եւ նշեց, որ այ...
Հունիսի 4-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հեղինակած «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը: Հեղինակի տեղեկացմամբ՝ օրենքում կատարված նախկին փոփոխությունների արդյունքում ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Սիրիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
Հունիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իսսամ Նայալին: Հանդիպմանը ներկա էին Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Խոսրով Հարությունյանը, ԱԺ գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-...

RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan Meets with the Deputy Chairman of the RF FA Federal Assembly Vyacheslav Shtyrov and the First Deputy Chairman of the State Duma Ivan Melnikov
On June 4-6 the delegation led by the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan was in Moscow and Nizhny Novgorod to take part in the works of the 24th session of the RA NA and RF FA Inter-Parliamentary Committee.
On June 4 the members of the delegation led by the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan had a meeting with Vyacheslav Shtyrov, the Deputy Chairman of the RF FA Federal Assembly. Mr Shtyrov has noted with satisfaction that the two countries cooperate in all directions and has highlighted the further deepening of the inter-parliamentary relations. Welcoming the counterparts the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan deemed important the dynamic and effective work of the Inter-Parliamentary Committee, highly appreciating the big contribution made by the Co-Chair Nikolay Ryzhkov in the creation of the Committee and the joint work. Hermine Naghdalyan presented the importance of the agenda items of the previous and upcoming sittings, particularly the improvement of the economic mechanisms in the small and medium business. She has informed the attendees that a working group studying the activity of the railway is created and on that occasion parliamentary hearings connected with the procedure of the South Caucasus Railway works is scheduled to hold. She has noted that the discussions in the Committee format can be an important platform for the elaboration of the further steps aimed at the deepening of the integration processes. Welcoming the Armenian delegation Nikolay Ryzhkov has stressed that the Committee distinctly presents and expresses the mutual interests of the two friendly countries. During the talk he has expressed gratitude to the Armenian side, noting that on the occasion of the 15th anniversary of the Committee activity the members of the Russian side have been given high awards by the RA President Serzh Sargsyan, which will be handed over to them during the sitting. The Committee Co-Chairs touched upon the agenda items of the next sitting, proposing to discuss the processes relating to the Customs Union and the 70th anniversary of the Great Patriotic War, as well as items regarding the events dedicated to the 100th anniversary of the Genocide. Events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide will be also organized in different countries. At the meeting issues concerning the integration processes were also discussed.
On the same day the RA NA delegation had a meeting with Ivan Melnikov, the First Deputy Chairman of the State Duma.
Welcoming the RA NA delegation Ivan Melnikov, the First Deputy Chairman of the State Duma highly assessed the strategic partnership, the political dialogue and the level of the inter-parliamentary cooperation of the two countries. The sides touched upon the issue of Armenia’s upcoming accession to the Eurasian Economic Union and the united integration processes. They also referred to the activity of the Inter-Parliamentary Committee. During the talk the sides also mentioned other issues of bilateral interest.
Oleg Yesayan, the RA Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to the RF, attended the meetings.
04.06.2014
OSCE Chairperson-in-Office, the President of the Swiss Confederation in the Parliament
On June 4 the RA NA Speaker Galust Sahakyan met with Didier Burkhalter, OSCE Chairperson-in-Office, the President of the Swiss Confederation and the Head of the Federal Department of Foreign Affairs. Welcoming the high-ranking official, the RA NA Speaker highlighted the visit of the OSCE Chairperson...
On June 4 at the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Mikayel Melkumyan the bill “On Amending the RA Law on Licensing” authored by the NA deputy Edmon Marukyan.The Committee also debated the package of bills “On Amending the RA Law on the Safe Use of the Nuclear...
RA NA President Galust Sahakyan Receives the Charges d’Affaires of Syria to the RA
On June 4 the RA NA President Galust Sahakyan received Essam Nayyal, Charges d’Affaires of Syria to the RA. The Head of Armenia-Syria Friendship Group Khosrov Harutyunyan and the NA General Secretary Hrayr Tovmasyan attended the meeting.During the meeting the sides discussed issues regarding th...