ԱԺ նախագահն այցելեց Տավուշի մարզ
Նոյեմբերի 5-ին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը այցելեց Տավուշի մարզ: ԱԺ նախագահին ուղեկցում էին ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ԱԺ պատգամավորներ` Կարինե Աճեմյանը, Ռուբեն Հակոբյանը, Ռուզաննա Մուրադյանը, Կարինե Պողոսյանը, Շուշան Պետրոսյանը, Աղվան Վարդանյանը, Հակոբ Հակոբյանը, Տավուշի մարզպետ Արմեն Ղուլարյանը:
ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց Դիլիջանի միջազգային դպրոց: Նշենք, որ Դիլիջանի միջազգային դպրոցը լայնածավալ բարեգործական նախաձեռնություն է, որը նորովի կներկայացնի Հայաստանը աշխարհի կրթօջախների քարտեզի վրա: Դիլիջանի միջազգային դպրոցի դռները կբացվեն 2014 թ. սեպտեմբերին: Առաջին ուսումնական տարում այն կընդունի 90 աշակերտ, որոնց քանակը 2023 թ.-ին կհասնի 650-ի` առնվազն 60 երկրներից: Շնորհալի աշակերտների 90 տոկոսը դպրոցում սովորելու է անվճար` բարերարների կողմից հատկացված կրթաթոշակների շնորհիվ: Այժմ դպրոցում իրականացվում են լայնածավալ շինարարական աշխատանքներ, որոնց ընթացքին ծանոթացավ խորհրդարանի ղեկավարը: Պատասխանատուները պարոն Աբրահամյանին ներկայացրին միջազգային դպրոցում նախատեսված շինարարության ծավալը, իրականացված աշխատանքը եւ առաջիկայում կատարվելիք քայլերը:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հաջորդ կանգառը Գոշավանք վանական համալիրն էր: Խորհրդարանի ղեկավարը եւ պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին Մխիթար Գոշի հիշատակը հավերժացնող արձանին: Նշենք, որ արձանը կանգնեցվել է Մխիթար Գոշի մահվան 800-ամյա տարելիցի առթիվ: Գոշավանքում Տավուշի մարզի հոգեւոր թեմի առաջնորդ Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը հյուրերին նվիրեց Ներսես Շնորհալու «Հավատով խոստովանիմ» աղոթագիրքը: ԱԺ նախագահը, ՀՀ փոխվարչապետը եւ ԱԺ պատգամավորները բարձրաձայն ընթերցեցին հատվածներ գրքում զետեղված 24 աղոթքներից: Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԺ նախագահին այցի համար: Նա անդրադարձավ Մխիթար Գոշի ստեղծագործական ուղուն, այնուհետեւ ներկայացրեց 12-13-րդ դարերի կառույցի վիճակը՝ նշելով, որ եկեղեցին վերակառուցման կարիք ունի: Պարոն Աբրահամյանը հորդորեց Տավուշի մարզի հոգեւոր թեմի առաջնորդին առաջարկներ ներկայացնել վանքի վերանորոգման աշխատանքների վերաբերյալ եւ խոստացավ աջակցել խնդիրների լուծմանը: Այնուհետեւ խորհրդարանի ղեկավարը շրջեց վանական համալիրով, ծանոթացավ պատմամշակութային կոթողի խնդիրներին:
Օրվա ավարտին Հովիկ Աբրահամյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց այցի արդյունքները: Նա նշեց, որ յուրաքանչյուր հայ պարտավոր է իր ավանդն ունենալ հոգեւոր կենտրոնների պահպանման գործում: Պարոն Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ այս բնագավառում եւս, եթե կան օրենսդրական լուծում պահանջող խնդիրներ, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը ձեռնամուխ է լինում խնդիրների քննարկմանը եւ լուծմանը: ԱԺ նախագահը, խոսելով մարզային այցերի մասին, ընդգծեց, որ ԱԺ պատգամավորները՝ որպես օրենսդիրներ, պարտավոր են պարբերաբար լինել մարզերում, շփվել բնակիչների հետ եւ ծանոթանալ խնդիրներին: Հովիկ Աբրահամյանը, անդրադառնալով Դիլիջանի միջազգային դպրոց կատարած այցին, ասաց, որ 1 տարվա ընթացքում լայնածավալ աշխատանք է կատարվել: Պարոն Աբրահամյանը հավելեց, որ միջազգային դպրոցի պատասխանատուների հետ զրույցից հասկացել է, որ նախաձեռնության հեղինակներին չի հետաքրքրում շահույթը, նրանք կարեւորում են որակյալ կրթությունը: «Դա մեծ հարստություն է մեր երկրի համար նաեւ երկիրը ճանաչելու տեսանկյունից: Ես համոզված եմ, որ նախաձեռնողները մեծ գործ են արել մեր երկրի, մեր ժողովրդի համար»,- ընդգծեց խորհրդարանի ղեկավարը: Նախնական 50 մլն դոլարի ներդրման փոխարեն 190 մլն դոլարի ներդրում է կատարվելու: Նա տարածքների համաչափ զարգացման համատեքստում կարեւորեց մարզերում նման ծրագրերի իրականացումը:
05.11.2013
Նոյեմբերի 5-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը: ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արա Բաբլոյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «Ծխախոտի իրացման, սպառման եւ օգտագործման սահմանափակումների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կ...

NA President Visits Tavush Marz
On November 5 the NA President Hovik Abrahamyan visited Tavush Marz. The RA Deputy Prime Minister, the RA Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan, the Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan, NA deputies Karine Atshemyan, Ruben Hakobyan, Ruzanna Muradyan, Karine Poghosyan, Shushan Petrosyan, Aghvan Vardanyan, Hakob Hakobyan, the Head of Tavush Marz Armen Ghularyan accompanied the NA President.
The delegation led by the NA President visited Dilijan International School. Let us note that Dilijan International School is charitable initiative which will present Armenia in a new way on the map of the world educational centres. 90 pupils will enter it in the first educational year, and its number will reach 650 in 2023, at least from 60 countries. 90 per cent of the gifted pupils will study free, due to the fellowships allocated by the benefactors. Now wide scale construction works are carried out, the Head of the Parliament got acquainted with their procedure. Those responsible presented to Mr Abrahamyan the volume of the construction designed in the international school, the work done and the steps to be taken in the future.
The next stop of the NA President Hovik Abrahamyan was Goshavank Monastery Complex. The Head of the Parliament and the members of the delegation laid flowers at the statue perpetuating Mkhitar Gosh’s memory. Let us note that the statue has been erected on the occasion of the 800th anniversary of Mkhitar Gosh’s death. In Goshavank the Primate of the Tavush Diocese Archbishop Yeznik Petrosyan presented to the guests the prayer book I Confess with Faith by Nerses the Gracious. The NA President, the RA Deputy Prime Minister and the NA deputies read out loud extracts from the 24-prayer book. The Archbishop Yeznik Petrosyan thanked the NA President for the visit. He touched upon Mkhitar Gosh’s path, and then introduced to the attendees the state of the building of the 12-13th centuries, noting that the church needed reconstruction. Mr Abrahamyan urged the Primate of the Tavush Diocese to submit recommendations on the repairing works of the monastery and promised to support in solving the problems. Then the Head of the Parliament took a tour in the Monastery Complex, got acquainted with the problems connected with the historical-cultural monument.
At the end of the day Hovik Abrahamyan in his talk with the journalists wound up the outcomes of the visit. He has noted that an Armenian is obliged to have his/her contribution to the protection of the religious centres. To Mr Abrahamyan’s assessment, in this sphere also, if there are problems demanding legislative solution, the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport launches the debate and solution of the problems. Speaking about the visits to the marzes the NA President has underlined that NA deputies as legislators, should regularly be in the marzes, communicate with the residents and got familiarized with the problems. Touching upon his visit to Dilijan International School, Hovik Abrahamyan has said that during one year wide-scale work has been done. Mr Abrahamyan has added that he has understood from his talk with those responsible for the International School that the authors of the initiative are not interested in the profit, they highlight the qualified education. “It is a big wealth for our country, as well as in terms of knowing the country. I am sure that the initiators have done a lot of work for our country and our people,” the Head of the Parliament underscored. Instead of investing 50mln USD, 190mln investment will be made. In the context of the equal development of the areas he has highlighted the implementation of such programmes in the marzes.
05.11.2013
On November 5 the sittings of the NA Standing Committees are held. The NA Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood moderated by Ara Babloyan in the first reading debated the package of the RA draft laws “On Amending the RA Law on Restrictions of the Realization, Sale and Use of Tob...