ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեց ասորական համայնքների ներկայացուցիչների հետ
Նոյեմբերի 2-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեց  աշխարհի տարբեր երկրների ասորական համայնքների ներկայացուցիչների հետ:
Պարոն Նիկոյանը գոհունակություն հայտնեց համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ լուրջ ներդրում  եւ երբեմնի հզոր պետություն ունեցած ազգի ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու համար, բայց եւ միաժամանակ ափսոսանք հայտնեց պատմական անարդարությամբ   երբեմնի բնօրրանը կորցնելու եւ աշխարհով մեկ սփռվելու համար: Նա հավաստիացրեց, որ ցեղասպանություն տեսած ու պատմական հայրենիքի մեծ մասը կորցրած հայ ժողովուրդը ու նրա հայրենի պետությունը շատ լավ են հասկանում աշխարհասփյուռ ասորիների  խնդիրները եւ  հնարավորություն ստեղծում Հայաստանաբնակ ասորիների կենսագործունեության ու ազգային ինքնության պահպանության համար:
Աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած ասորական համայնքների ներկայացուցիչները, խոսելով անցյալ դարասկզբին հայ, հույն եւ ասորի ժողովուրդների նկատմամբ Օսմանյան կայսրության  կատարած հալածանքների  ու  ցեղասպանության մասին, համոզմունք հայտնեցին, որ եթե աշխարհը աչք  չփակեր այդ անօրինակ դաժանությունների հանդեպ ու կանխեր դրանք, ցեղասպանություններն ու մարդկության դեմ կատարված ոճրագործությունները շարունակական բնույթ չէին ստանա: Նրանք առաջարկեցին համատեղել ուժերը պատմական այդ անարդարությունը վեր հանելու եւ ցեղասպանությունը ճանաչելի դարձնելու գործում:
Պատվիրակության անդամները տեղեկացրին նաեւ ասորական կենտրոն ստեղծելու իրենց մտադրության մասին, ինչը  մշակութային-կրթական հնարավորությունները կոորդինացնելու հնարավորություն կտար: Նրանց գնահատմամբ` իրենք հաճելիորեն զարմացած են Հայաստանում  ասորական համայնքին տրված ազգապահպանության մեծ հնարավորությունների համար, եւ եթե Հայաստանի իշխանությունները դեմ չեն լինի, իրենք այդ կենտրոնը կհիմնեն Հայաստանում:
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հաջողություն մաղթեց պատվիրակությանը ազգային ինքնության պահպանմանը միտված նպատակների իրագործման համար` հավաստիացնելով, որ դաժան փորձություններով անցած հայ ժողովուրդը գիտի արժեւորել անցյալն ու ներկան եւ օգնության ձեռք մեկնել:
02.11.2011
Ազգային ժողովում աշխատանքը սկսեց Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 12-րդ նիստը
Նոյեմբերի 2-ին խորհրդարանում տեղի ունեցավ Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական  համագործակցության հանձնաժողովի տասներկուերորդ նիստը: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: «Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հարգելի անդամներ, Հարգարժան դեսպա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ողջույնի խոսքը Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 12-րդ նիստում
«Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հարգելի անդամներ, Հարգարժան դեսպաններ, Հարգելի հյուրեր Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում: Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի եվրոպացի անդամների այս պատվիրակության համար սա...
Գագիկ Մինասյանի եւ Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային  հարցերի  մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում նոյեմբերի 2-ին շարունակվեցին «ՀՀ 2012 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումները` օրենսդիր, գործադիր եւ դատա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության անդամներին
Նոյեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության անդամներին` պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Միլան Ցաբրնոխի գլխավորությամբ, ովքեր Հայաստանում են ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հրաժարականի դիմումը կներկայացնի նոյեմբերի 14-ին
Նոյեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստ, որի ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, ՀՀԿ նախագահ  Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է, որ  առաջիկա ընտրություններում ՀՀԿ նախընտրական  շտաբը գլխավորի  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Պարոն Աբրահամյանն ընդունել է  ՀՀ Նախ...

NA Deputy Speaker Samvel Nikoyan Meets the Representatives of the Assyrian Communities
On November 2 the Vice Speaker of the National Assembly Samvel Nikoyan met the representatives of the Assyrian communities from different countries of the world.
Mr. Nikoyan expressed satisfaction for meeting with the representatives of a nation having serious contribution to the world policy and having a powerful state long ago, but at the same time expressed regret over losing their country by historical injustice and for being spread throughout the world. He ensured that the Armenian people, who saw Genocide and lost a big part of the historical motherland and his native state understand the problems of the Assyrians spread all over the world pretty well and create an opportunity for the living of the Assyrians residing in Armenia and preserving national identity.
Speaking out on the persecutions and Genocide committed by the Ottoman Empire towards the Armenian, Greek and Assyrian peoples in the beginning of the last century, the representatives of the Assyrian communities, who arrived from different countries of the world, expressed conviction that if the had not closed an eye towards those illegal cruelties and prevented them, the genocides and the crimes perpetrated against humanity would not be of continuous nature. They proposed to combine forces in revealing that historical injustice and making the Genocide recognizable.
The members of the delegation also informed the Vice Speaker about their intention to create an Assyrian center, which would give an opportunity to coordinate the cultural-educational opportunities. By their assessment, they are pleasantly surprised by the big opportunities in retaining national identity given to the Assyrian community in Armenia, and in case the Armenian authorities are not against the idea of founding that center in Armenia.
The Vice Speaker of the National Assembly Samvel Nikoyan wished success to the delegation for implementing the goals aimed at preserving the national identity, ensuring that the Armenian people, who had passed through severe experiences, know how to evaluate the past and the present and offer a helping hand.
02.11.2011
12th RA-EU Parliamentary Cooperation Committee Meeting Begins the Work in the National Assembly
On November 2 in the parliament the twelfth RA-EU Parliamentary Cooperation Committee (PCC) Meeting was held. Hovik Abrahamyan, President of the Armenian National Assembly, delivered his welcoming speech. "Distinguished members of the Armenia-EU Parliamentary Cooperation Committee, Esteemed ambassad...
Welcoming Speech by Hovik Abrahamyan, President of the Armenian National Assembly delivered to the participants at the 12th meeting of the Armenia-EU Parliamentary Cooperation Committee
"Distinguished members of the Armenia-EU Parliamentary Cooperation Committee,Esteemed ambassadors,Dear guests,I am pleased to welcome you at the National Assembly of the Republic of Armenia. This is the first meeting for the European members of the Armenia-EU PCC in Yerevan, and I am happy to say – ...
Budgetary Debates in the NA Standing Committees Continue
At the joint sitting of the NA Standing Committees on State and Legal Affairs and Financial-Credit and Budgetary Affairs presided over by Gagik Minasyan and Davit Harutyunyan on November 2 continued the debates of the RA draft law “RA 2012 State Budget” for the expenditures of the maintenance of the...
RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Members of the European Parliament Delegation
On November 2 Hovik Abrahamyan, RA National Assembly President, has received the members of the delegation of the European Parliament led by Milan Cabrnoch, Head of the Delegation, Co-Chair of the RA-EU Parliamentary Cooperation Committee, who are in Armenia to take part in the 12th RA-EU Parliament...
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan Submits His Resignation on November 14
On November 1 a sitting of the RPA Executive Body was held, during which the President of the Republic of Armenia, the RPA Chairman Serzh Sargsyan suggested that the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan coordinate the RPA pre-election headquarters in the upcoming elections.Mr. Abrahamyan has accepted the ...