ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեց ասորական համայնքների ներկայացուցիչների հետ
Նոյեմբերի 2-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեց  աշխարհի տարբեր երկրների ասորական համայնքների ներկայացուցիչների հետ:
Պարոն Նիկոյանը գոհունակություն հայտնեց համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ լուրջ ներդրում  եւ երբեմնի հզոր պետություն ունեցած ազգի ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու համար, բայց եւ միաժամանակ ափսոսանք հայտնեց պատմական անարդարությամբ   երբեմնի բնօրրանը կորցնելու եւ աշխարհով մեկ սփռվելու համար: Նա հավաստիացրեց, որ ցեղասպանություն տեսած ու պատմական հայրենիքի մեծ մասը կորցրած հայ ժողովուրդը ու նրա հայրենի պետությունը շատ լավ են հասկանում աշխարհասփյուռ ասորիների  խնդիրները եւ  հնարավորություն ստեղծում Հայաստանաբնակ ասորիների կենսագործունեության ու ազգային ինքնության պահպանության համար:
Աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած ասորական համայնքների ներկայացուցիչները, խոսելով անցյալ դարասկզբին հայ, հույն եւ ասորի ժողովուրդների նկատմամբ Օսմանյան կայսրության  կատարած հալածանքների  ու  ցեղասպանության մասին, համոզմունք հայտնեցին, որ եթե աշխարհը աչք  չփակեր այդ անօրինակ դաժանությունների հանդեպ ու կանխեր դրանք, ցեղասպանություններն ու մարդկության դեմ կատարված ոճրագործությունները շարունակական բնույթ չէին ստանա: Նրանք առաջարկեցին համատեղել ուժերը պատմական այդ անարդարությունը վեր հանելու եւ ցեղասպանությունը ճանաչելի դարձնելու գործում:
Պատվիրակության անդամները տեղեկացրին նաեւ ասորական կենտրոն ստեղծելու իրենց մտադրության մասին, ինչը  մշակութային-կրթական հնարավորությունները կոորդինացնելու հնարավորություն կտար: Նրանց գնահատմամբ` իրենք հաճելիորեն զարմացած են Հայաստանում  ասորական համայնքին տրված ազգապահպանության մեծ հնարավորությունների համար, եւ եթե Հայաստանի իշխանությունները դեմ չեն լինի, իրենք այդ կենտրոնը կհիմնեն Հայաստանում:
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը հաջողություն մաղթեց պատվիրակությանը ազգային ինքնության պահպանմանը միտված նպատակների իրագործման համար` հավաստիացնելով, որ դաժան փորձություններով անցած հայ ժողովուրդը գիտի արժեւորել անցյալն ու ներկան եւ օգնության ձեռք մեկնել:
02.11.2011
Ազգային ժողովում աշխատանքը սկսեց Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 12-րդ նիստը
Նոյեմբերի 2-ին խորհրդարանում տեղի ունեցավ Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական  համագործակցության հանձնաժողովի տասներկուերորդ նիստը: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: «Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հարգելի անդամներ, Հարգարժան դեսպա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ողջույնի խոսքը Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 12-րդ նիստում
«Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հարգելի անդամներ, Հարգարժան դեսպաններ, Հարգելի հյուրեր Ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում: Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի եվրոպացի անդամների այս պատվիրակության համար սա...
Գագիկ Մինասյանի եւ Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային  հարցերի  մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում նոյեմբերի 2-ին շարունակվեցին «ՀՀ 2012 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումները` օրենսդիր, գործադիր եւ դատա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության անդամներին
Նոյեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության անդամներին` պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Միլան Ցաբրնոխի գլխավորությամբ, ովքեր Հայաստանում են ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հրաժարականի դիմումը կներկայացնի նոյեմբերի 14-ին
Նոյեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստ, որի ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, ՀՀԿ նախագահ  Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է, որ  առաջիկա ընտրություններում ՀՀԿ նախընտրական  շտաբը գլխավորի  ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Պարոն Աբրահամյանն ընդունել է  ՀՀ Նախ...

Вице-спикер НС С.Никоян встретился с представителями ассирийских общин
2 ноября вице-спикер НС РА С.Никоян встретился с представителями ассирийских (айсорских) общин различных стран.
Г-н Никоян отметил серьезный вклад этого древнего народа в мировую цивилизацию и заверил, что армянский народ, переживший геноцид, глубоко понимает проблемы разбросанных по свету ассирийцев, создавая в Армении все условия для их нормальной жизни и деятельности, сохранения национальной идентичности.
Члены делегации проинформировали о своем намерении создать Ассирийский центр – для  координации культурно-образовательных возможностей своих общин. Гости, по собственным словам, были поражены высоким уровнем национальной самобытности айсоров в Армении и готовы создать здесь подобный центр, естественно при согласовании с армянскими властями.
Вице-спикер НС С.Никоян пожелал ассирийской делегации успехов в патриотической деятельности и сохранении национальной идентичности, заверив, что прошедший через жестокие испытания армянский народ способен ценить прошлое и настоящее и протягивать руку помощи.
02.11.2011
В НС начало работу 12-е заседание Комиссии парламентского сотрудничества Армения – ЕС
2 ноября в парламенте состоялось 12-е заседание Комиссии парламентского сотрудничества Армения – Евросоюз.В своем приветственном слове перед участниками заседания Председатель НС О.Абраамян отметил, что комиссия, созданная двенадцать лет назад  с целью налаживания политического диалога между Ев...
Приветственное слово Председателя НС О.Абраамяна на 12-м заседании Комиссии парламентского сотрудничества Армения – Евросоюз
В своем приветственном слове перед участниками заседания глава армянского парламента отметил, что комиссия, созданная двенадцать лет назад  с целью налаживания политического диалога между Европарламентом и Национальным Собранием РА, благодаря своей последовательной работе смогла содействовать ф...
2 ноября для обсуждения проекта закона РА “О Государственном бюджете РА на 2012 г.” в разрезе финансирования содержания органов законодательной, исполнительной и судебной властей были проведены совместные заседания постоянных комиссий НС  по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, по государс...
Председатель НС О.Абраамян принял членов делегации Европарламента
2 ноября Председатель НС Овик Абраамян принял членов делегации Европарламента во главе с сопредседателем Комиссии парламентского сотрудничества РА – ЕС Миланом Цабрнохом, которые находятся в Армении для участия в 12-м заседании указанной комиссии. Спикер НС приветствовал проведение заседания Ко...
Прошение об отставке Председатель НС РА О.Абраамян представит 14 ноября
1 ноября состоялось заседание Исполнительного органа РПА, на котором Президент РА, председатель РПА С.Саргсян предложил Председателю НС О.Абраамяну возглавить предвыборный штаб партии на предстоящих выборах.Г-н Абраамян принял предложение главы государства и в свою очередь предложил подать в отставк...