ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց Վանաձոր եւ Շիրակամուտ
88-ի աղետալի երկրաշարժի 20-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը եղավ Վանաձորում եւ Շիրակամուտում: Պատվիրակության կազմում էին պատգամավորներ, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը, ‎ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Երկրաշարժի 20-ամյակի տարելիցին Վանաձորում էին նաեւ 88-ի դեկտեմբերյան օրերին Հայաստան եկած շինարարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Արարողություններին մասնակցում էր Վրաստանի այն ժամանակվա կոմկուսի գլխավոր քարտուղար Պատիաշվիլին, ով արդեն դեկտեմբերի 7-ին հասել էր Գյումրի:
Վանաձորի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի պալատում բացվել է Ռոբերտ Արամյանի եւ Համազասպ Խաչի լուսանկարների ցուցահանդեսը: Լուսանկարները չափազանց խոսուն ներկայացնում են 20 տարի առաջվա ողբերգական պատկերը:
ԱԺ նախագահը եւ պատվիրակության անդամները լուսանկարները դիտելուց հետո մշակույթի պալատում մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի իրենց տուրքը մատուցեցին երկրաշարժի զոհերի հիշատակին, այնուհետեւ ունկնդրեցին Գյումրիի Յոթ վերք եկեղեցում մատուցված պատարագի ժամանակ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ ամենայն հայոց կաթողիկոսի խոսքը: Վանաձորի մշակույթի պալատում նաեւ հնչեց Պերգոլեզիի «Ստաբատ մատերը»` քաղաքապետարանի կամերային երգչախմբի եւ նվագախմբի կատարմամբ:
Լրագրողների խնդրանքով օրվա խորհրդին անդրադառնալով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց. «20 տարի առաջ այս օրը Հայաստանում մեծ երկրաշարժ տեղի ունեցավ, զոհվեց 25 հազար մարդ, հազարավորնեը վիրավորվեցին, տասնյակ հազարավորները կորցրեցին իրենց տանիքը: Դա մեծ դժբախտությունն էր մեր ժողովրդի համար եւ ամբողջ աշխարհը շտապեց օգնելու հայ ժողովրդին: Կորուստները մեծ էին եւ գերհզոր երկրի համար անգամ կարող էր խնդիր լինել ավերածությունները վերականգնելը: Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Հայաստանում աշխատող շինարարական կազմակերպությունները հեռացան եւ աղետի գոտին վերականգնելու բեռը ծանրացավ Հայաստանի իշխանությունների ուսերին: Եթե հիշում եք` այդ օրերին Հայաստանի տարածքում  կործանվեց նաեւ հարավսլավական մի ինքնաթիռ, որը օգնություն էր հասցնում աղետից տուժած հայ ժողովրդին:
Իշխանություններն ամեն տարի փորձում են թեթեւացնել անօթեւանների խնդիրները, փորձում են աջակցել երկրաշարժի ժամանակ իրենց բնակարանները կորցրած մարդկանց: Միայն վերջին տարիների ընթացքում կառուցվել են բազմահազար բնակարաններ: Բայց այսօր նույնպես ունենք տնակներում ապրողներ:  Կառավարության եռամյա ծրագրում 71 միլիարդ դրամի շինարարություն  է նախատեսվում իրականացնել: Կառուցվելու է 600 հազար քառ. մետր բնակելի տարածք եւ բաժանվելու է անօթեւաններին: Այսուհետ եւս ԱԺ-ի ուշադրության կենտրոնում են լինելու այդ ուղղությամբ բյուջետային հատկացումները եւ մենք փորձելու ենք ավելի մեծ գումարներ բյուջեով հատկացնել երկրաշարժից տուժած տարածքներում հետեւանքները վերացնելուն:
Համոզված եմ, որ 2012թ-ին այլեւս տնակներում ապրողներ չենք ունենալու: Սա մեր պետության, երկրի նախագահի, կառավարության խնդիրն է: Օգտվելով առիթից, ես իմ զորակցույթունն եմ հայտնում բոլոր զոհվածների հարազատներին ու բարեկամներին: Սա ոչ միայն նրանց, այլ նաեւ ողջ հայ ժողովրդի վիշտն է»:
Վանաձորի սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու բակում կառուցված հուշաքարին ծաղկեպսակ դնելուց հետո պատվիրակությունը ուղեւորվեց Շիրակամուտ, որ 88-ի երկրաշարժի էպիկենտրոնում էր:
Նախկին Նալբանդում եւս պսակ դրվեց երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ապա ԱԺ նախագահը մասնակցեց Շիրակամուտի միջնակարգ դպրոցի բակում կառուցված հուշարձանի բացմանը: Հուշարձանը նվիրված է դպրոցի երկրաշարժից զոհված ուսուցիչների հիշատակին` մասնավորապես Երանոսյանների, որ աշակերտների հետ զոհ են գնացել 88-ի դեկտեմբերի 7-ին:

Возглавляемая Председателем НС РА делегация посетила Ванадзор и Ширакамут
В рамках мероприятий к 20-летию катастрофического землетрясения 1988 года делегация, возглавляемая Председателем  НС РА, побывала в Ванадзоре и Ширакамуте. В составе делегации – депутаты, министр Диаспоры Г.Акопян, министр образования и науки С.Сейранян, министр финансов Т.Давтян.
В 20-ю годовщину землетрясения в Ванадзоре были также представители приехавших в Армению в декабрьские дни 88-го стройорганизаций. В церемониях участвовал тогдашний первый секретарь КП Грузии Патиашвили, уже 7 декабря прибывший в Гюмри.
Во дворце культуры имени Шарля Азнавура в Ванадзоре открылась выставка фотографий Р.Арамяна и А.Хача. Фотографии весьма красноречиво представляют  трагическую картину 20-летней давности. Председатель НС и члены делегации после осмотра экспозиции почтили минутой молчания память жертв землетрясения, затем прослушали слово Католикоса Всех Армян Гарегина Второго на литургии в церкви “Семь ран” в Гюмри. Во дворце культуры Ванадзора также прозвучал реквием “Стабат матер” Перголези в исполнении камерного хора и оркестра мэрии.
Обратившись по просьбе журналистов к теме дня, Председатель НС О.Абраамян отметил: “20 лет назад в этот день в Армении произошло землетрясение, погибло 25 тысяч человек, тысячи были ранены, десятки тысяч лишились крова. Это было великим несчастьем для нашего народа, и весь мир поспешил на помощь армянскому народу. Потери были огромны, и даже для сверхмогучей страны задача восстановления разрушенного могла стать проблемой. После распада Советского Союза работавшие в Армении строительные организации уехали, и бремя восстановления зоны бедствия легло на плечи армянских властей. Если помните, в те дни в небе Армении также потерпел катастрофу югославский самолет, доставлявший помощь пострадавшему от бедствия армянскому народу.
Власти ежегодно пытаются облегчить проблемы оставшихся без жилья, пытаются помочь людям, потерявшим во время землетрясения свой кров. Только за последнее время построены тысячи квартир. Но и сегодня немало проживающих в домиках людей. В трехгодичной программе правительства намечается строительство на 71 млрд драмов. Будет построено и распределено между нуждающимися в жилье 600 тысяч кв. метров жилой площади. В центре внимания НС и впредь будут бюджетные ассигнования в этом направлении, и мы попытаемся выделять более крупные бюджетные суммы для ликвидации последствий в местах, пострадавших от землетрясения.
Уверен, что в 2012 г. у нас больше не будет проживающих в домиках людей. Это – задача нашего государства, президента страны, правительства. Пользуясь случаем, я выражаю свою поддержку родным и близким погибших. Это не только их скорбь, но и всего армянского народа”.
После возложения венка к мемориальному камню, поставленному во дворе ванадзорской церкви Сурб Мариам Аствацацин, делегация направилась в Ширакамут, являвшийся эпицентром землетрясения 88-го. В бывшем Налбанде также был возложен венок к мемориалу, увековечивающему память жертв землетрясения, затем Председатель НС принял участие в открытии памятника во дворе Ширакамутской средней школы. Памятник посвящен учителям школы, погибшим от землетрясения, в частности Ераносянам, ставшим жертвами вместе со своими учениками 7 декабря 1988 г.