ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց Վանաձոր եւ Շիրակամուտ
88-ի աղետալի երկրաշարժի 20-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը եղավ Վանաձորում եւ Շիրակամուտում: Պատվիրակության կազմում էին պատգամավորներ, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, կրթության եւ գիտության նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը, ‎ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Երկրաշարժի 20-ամյակի տարելիցին Վանաձորում էին նաեւ 88-ի դեկտեմբերյան օրերին Հայաստան եկած շինարարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Արարողություններին մասնակցում էր Վրաստանի այն ժամանակվա կոմկուսի գլխավոր քարտուղար Պատիաշվիլին, ով արդեն դեկտեմբերի 7-ին հասել էր Գյումրի:
Վանաձորի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի պալատում բացվել է Ռոբերտ Արամյանի եւ Համազասպ Խաչի լուսանկարների ցուցահանդեսը: Լուսանկարները չափազանց խոսուն ներկայացնում են 20 տարի առաջվա ողբերգական պատկերը:
ԱԺ նախագահը եւ պատվիրակության անդամները լուսանկարները դիտելուց հետո մշակույթի պալատում մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի իրենց տուրքը մատուցեցին երկրաշարժի զոհերի հիշատակին, այնուհետեւ ունկնդրեցին Գյումրիի Յոթ վերք եկեղեցում մատուցված պատարագի ժամանակ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ ամենայն հայոց կաթողիկոսի խոսքը: Վանաձորի մշակույթի պալատում նաեւ հնչեց Պերգոլեզիի «Ստաբատ մատերը»` քաղաքապետարանի կամերային երգչախմբի եւ նվագախմբի կատարմամբ:
Լրագրողների խնդրանքով օրվա խորհրդին անդրադառնալով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց. «20 տարի առաջ այս օրը Հայաստանում մեծ երկրաշարժ տեղի ունեցավ, զոհվեց 25 հազար մարդ, հազարավորնեը վիրավորվեցին, տասնյակ հազարավորները կորցրեցին իրենց տանիքը: Դա մեծ դժբախտությունն էր մեր ժողովրդի համար եւ ամբողջ աշխարհը շտապեց օգնելու հայ ժողովրդին: Կորուստները մեծ էին եւ գերհզոր երկրի համար անգամ կարող էր խնդիր լինել ավերածությունները վերականգնելը: Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Հայաստանում աշխատող շինարարական կազմակերպությունները հեռացան եւ աղետի գոտին վերականգնելու բեռը ծանրացավ Հայաստանի իշխանությունների ուսերին: Եթե հիշում եք` այդ օրերին Հայաստանի տարածքում  կործանվեց նաեւ հարավսլավական մի ինքնաթիռ, որը օգնություն էր հասցնում աղետից տուժած հայ ժողովրդին:
Իշխանություններն ամեն տարի փորձում են թեթեւացնել անօթեւանների խնդիրները, փորձում են աջակցել երկրաշարժի ժամանակ իրենց բնակարանները կորցրած մարդկանց: Միայն վերջին տարիների ընթացքում կառուցվել են բազմահազար բնակարաններ: Բայց այսօր նույնպես ունենք տնակներում ապրողներ:  Կառավարության եռամյա ծրագրում 71 միլիարդ դրամի շինարարություն  է նախատեսվում իրականացնել: Կառուցվելու է 600 հազար քառ. մետր բնակելի տարածք եւ բաժանվելու է անօթեւաններին: Այսուհետ եւս ԱԺ-ի ուշադրության կենտրոնում են լինելու այդ ուղղությամբ բյուջետային հատկացումները եւ մենք փորձելու ենք ավելի մեծ գումարներ բյուջեով հատկացնել երկրաշարժից տուժած տարածքներում հետեւանքները վերացնելուն:
Համոզված եմ, որ 2012թ-ին այլեւս տնակներում ապրողներ չենք ունենալու: Սա մեր պետության, երկրի նախագահի, կառավարության խնդիրն է: Օգտվելով առիթից, ես իմ զորակցույթունն եմ հայտնում բոլոր զոհվածների հարազատներին ու բարեկամներին: Սա ոչ միայն նրանց, այլ նաեւ ողջ հայ ժողովրդի վիշտն է»:
Վանաձորի սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու բակում կառուցված հուշաքարին ծաղկեպսակ դնելուց հետո պատվիրակությունը ուղեւորվեց Շիրակամուտ, որ 88-ի երկրաշարժի էպիկենտրոնում էր:
Նախկին Նալբանդում եւս պսակ դրվեց երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ապա ԱԺ նախագահը մասնակցեց Շիրակամուտի միջնակարգ դպրոցի բակում կառուցված հուշարձանի բացմանը: Հուշարձանը նվիրված է դպրոցի երկրաշարժից զոհված ուսուցիչների հիշատակին` մասնավորապես Երանոսյանների, որ աշակերտների հետ զոհ են գնացել 88-ի դեկտեմբերի 7-ին:

Delegation Headed by RA NA Speaker Visits Vanadzor and Shirakamut
Within the framework of the events of the 20th anniversary of the 1988 disastrous earthquake the delegation headed by Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia. Minister of Diaspora Mrs Hranush Hakobyan, Minister of Education and Science Mr Spartak Seyranyan and Minster of Finance Mr Tigran Davtyan were in the delegation.
On the 20th anniversary of the earthquake the representatives of the construction organizations, who came to Armenia during the days in December of 1988 were also in Vanadzor. The then First Secretary of the Communist Party of Georgia Mr Patiashvili, who had arrived in Gyumri on December 7, took part in the ceremonies.
In the Charles Aznavour Culture Center the photo exhibition of Robert Aramyan and Hamazasp Khach was opened. The photos vividly present the tragic picture of what happened 20 years ago.
In the culture center after watching the photos the NA Speaker and the members of the delegation paid their tribute with one minute’s silence in remembrance of the victims of the earthquake, then they listened to the word of the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Garegin II during the liturgy served in Gyumri Yot Verk Church. In Vanadzor Culture Center sounded Stabat Mater by Pergolezi performed by the chamber choir and orchestra of the municipality.
At the journalists’ request touching upon the meaning of the day the NA Speaker Mr Hovik Abrahamyan noted: “20 years ago this day there was a big earthquake in Armenia, 25.000 people died, thousands of them lost their houses. It was a big trouble for our people, and the whole world hurried to help the Armenian people. Losses were big, and the restoration of the ruins could be a problem for superpower country. After the collapse of the Soviet Union the construction organizations working in Armenia left and the burden of restoring the disaster area was laid on the shoulders of the Armenian authorities. If you remember during those days in the territory of Armenia Yugoslavian plane was also crashed, which was bringing aid to the Armenian people that suffered from disaster.
Every year the authorities try to relieve the problems of the homeless, try to support the people, who lost their houses during the earthquake. During the last years several thousands of houses were built. However, today we have people living in small houses. In the three-year programme of the government construction worth 71bn drams is designed to fulfill. 600.000 square metres of residential area will be built and delivered to the homeless. From now on the budget allocations in that direction will be at the center of the attention of the National Assembly, and we will try to allocate more money by that budget to eliminate the consequences in areas suffered from the earthquake.
I am sure that in 2012 we won’t have people living in the small houses anymore. This is the problem of the President of the country, the government. Taking the advantage I support the families and friends of all the victims. This is not only their sorrow, but also the of whole Armenian people.”
After laying a wreath at the memorial stone built in the courtyard of Vanadzor St Mariam Astvatsatsin Church the delegation left for Shirakamut, which was the epicenter of the earthquake.
In the former Nalband a wreath was laid at the monument immortalizing the memory of the victims of the earthquake too. Later the NA Speaker took part at the opening ceremony of the monument built in the yard of Shirakamut secondary school. The monument was dedicated to the memory of the teachers, who died during the earthquake, in particular, Yeranosyans, who died with the students on December 7, 1988.