Սեպտեմբերի  26-ին ԱԺ փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանի  նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որի ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման  եւ    սեպտեմբերի  29-30-ի  եւ հոկտեմբերի 1-2-ի  -ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի նախագծերը:
Չորրորդ գումարման ԱԺ չորրորդ նստաշրջանի օրակարգի լրացումներ բաժնում   ընդգրկվել է 1 հարց: ԱԺ առաջիկա նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել են 33  հարց, միջազգային 11 պայմանագիր:
Չորրորդ  գումարման ԱԺ չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը եւ առաջիկա չորսօրյա նիստերի օրակարգի  նախագիծը կհաստատվեն սեպտեմբերի  29-ի ԱԺ նիստում:
Սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցավ 2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստը` հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ: Նիստում քննարկվեցին ընդդիմության տրամադրած տեսաերիզի որոշ դրվագներ: Հան...
Քննարկվեցին բազմաբնակարան շենքերում ջրամատակարարման խնդիրները
Սեպտեմբերի 26-ին ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկում էր կազմակերպել բազմաբնակարան շենքերում եւ համատիրություններում ջրամատակարարման ծառայությունների տրամադրման հարցի վերաբերյալ: Ինչպես տեղեկացրեց հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանը, 2007 թ. հունվարին ստեղ...
ԵԽ տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի պատվիրակությունը Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 26-ին ԱԺ փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանը ընդունեց Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի պատվիրակությանը` Ռոն Ալպի համայնքային խորհրդի անդամ  Վերոնիկ Մորեյրայի  (Ֆրանսիա) գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են Ջո Քոնվեյը`  Թրամորի քաղաքային խորհրդի...
Սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցան Աժ մշտական հանձնաժողովների նիստերը:ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում,  Արմեն Ռուստամյանի  նախագահությամբ, «2007 թ. դեկտեմբերին 26-ին ստորագրված` ՀՀ կառավարության եւ Միավորված ազգերի կազմակերպության միջեւ «ՏՀՏ եւ զարգացման գլոբալ ալյանս...
ԱԺ նախագահի պարտականությունները կկատարի ԱԺ փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի համաձայն` Աժ նախագահի պաշտոնից հրաժարականի դիմումը ԱԺ արտահերթ նիստում սեպտեմբերի 19-ին ներկայացնելուց հինգ օր անց` սեպտեմբերի 26-ին, երկրորդ դիմումն է  ներկայացրել է ԱԺ փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանին, որով նրա հր...

26 сентября под председательством заместителя Председателя НС РА Г.Карапетяна в НС состоялось рабочее совещание,  на  котором обсуждались  проект   решения о внесении дополнений в повестку дня четвертой сессии НС четвертого созыва и проекты повесток дня   четырехдневных   заседаний НС 29-30 сентября и 1-2 октября.
В раздел дополнений повестки дня четвертой сессии НС четвертого созыва включен 1  вопрос.  В проект повестки дня предстоящих заседаний НС включены 33 вопроса,   11 международных договоров.
Проект решения о внесении дополнений в повестку дня  четвертой сессии НС четвертого созыва  и проект повестки дня предстоящий четырехдневных заседаний будут утверждены на заседании НС 29 сентября.
26 сентября состоялось заседание Временной комиссии НС по расследованию происшедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 г. событий и их причин под председательством С.Никояна.На заседании были обсуждены некоторые эпизоды видеозаписи, предоставленной оппозицией.На заседание комиссии были приглашены ...
Обсуждены проблемы водоснабжения многоквартирных зданий
26 сентября Постоянная комиссия НС по вопросам сельского хозяйства и  охраны природы организовала дебаты по вопросу предоставления услуг водоснабжения в многоквартирных зданиях и кондоминиумах. Как информировал председатель комиссии Х.Арутюнян, в январе 2007 г. была создана рабочая группа, кото...
Делегация Конгресса местных и территориальных властей СЕ в Национальном Собрании
26 сентября вице-спикер НС Г.Карапетян принял делегацию Конгресса местных и территориальных  властей Совета Европы во главе с членом муниципального совета Рон Альп Вероник Морейрой (Франция). В составе делегации – Джо  Конвей, член горсовета Трамора (Ирландия), Михкель Юками, председатель ...
Обязанности Председателя НС будет исполнять вице-спикер НС Грайр Карапетян
Председатель НС РА Тигран Торосян, согласно статье 20 закона РА “Регламент НС”, спустя 5 дней после представления на внеочередном заседании 19 сентября заявления о своей отставке с должности Председателя НС, представил 26 сентября второе заявление вице-спикеру НС Грайру Карапетяну, которым его отста...