ԵԽ տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի պատվիրակությունը Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 26-ին ԱԺ փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանը ընդունեց Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի պատվիրակությանը` Ռոն Ալպի համայնքային խորհրդի անդամ  Վերոնիկ Մորեյրայի  (Ֆրանսիա) գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են Ջո Քոնվեյը`  Թրամորի քաղաքային խորհրդի անդամ (Իռլանդիա), Միհկել Յուկամին` Ռակվեր քաղաքային խորհրդի նախագահ (Էստոնիա), Դոբրիցա Միլովանովիչը` Կրագույեվաչի քաղաքային իշխանության ղեկավար (Սերբիա), Պաոլո Ռոնդելին` Սան Մարինոյի քաղաքային խորհրդի անդամ (Սան Մարինո), Դոմինիկ Ռոնգան` Լորեյնի տարածքային խորհրդի փոխնախագահ, միջտարածաշրջանային հարաբերությունների եւ ապակենտրոնացված համագործակցության հարցերով պատասխանատու (Ֆրանսիա) եւ Ուլդիս Ռոզենբերգսը` իբուլու գյուղական խորհրդի նախագահ (Լատվիա):
Տիկին Մորեյրան նշեց, որ իրենք Հայաստան են ժամանել  դիտարկելու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները, որ անց են կացվելու սեպտեմբերի 28-ին:
Ողջունելով հյուրերին  եւ արժեւորելով նրանց առաքելությունը` ԱԺ փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանը  նշեց, որ ներկա խորհրդարանը կարեւորելով ՏԻՄ  ինստիտուտը  եւ նրա լիարժեք կայացումը,  ստեղծել է տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողով:  Նշվեց, որ Հայաստանը միացել է բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաների, որոնք վերաբերում են ՏԻՄ համակարգին, եւ  սահմանադրական փոփոխություններ կատարելիս  եւ օրենսդրությունը կատարելագործելիս հաշվի է առնվել միջազգային փորձը: Կարեւորելով  առաջիկա ՏԻՄ ընտրությունները, պարոն Կարապետյանը նշեց, որ   անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել, որ առաջիկա ընտրությունները համապատասխանեն ժողովրդավարական չափանիշներին:
Հյուրերի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրեց Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման եւ տարածքային կառավարման մասին օրինագիծը, որը խորհրդարանն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ, մանրամասնվեցին Երեւանում  տեղական  ինքնակառավարման եւ տարածքային կառավարման սկզբունքները, տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ձեւավորման առանձնահատկությունները: Պարոն Կարապետյանի խոսքով` օրինագիծը լրամշակվում է եւ  նախապատրաստվում երկրորդ ընթերցման:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձան  ՏԻՄ համակարգի կատարելագործմանը վերաբերող այլ հարցերի եւս:
Ազգային ժողովում Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի պատվիրակությունը հանդիպեց ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամների հետ:
Պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը կարեւորելով նրանց առաքելությունը` անդրադարձավ ՏԻՄ  ընտրություններին եւ ոլորտի օրենսդրությանը: Նշվեց, որ  գործող օրենսդրությունը թեեւ հնարավորություն է ընձեռում իրականացնել պատշաճ մակարդակի ընտրություններ, սակայն դեռ կատարելագործման անհրաժեշտություն ունի: Ազգային ժողովում գործում է աշխատանքային խումբ, որը մշակում է ընտրական գործընթացների բարելավման ուղիները:
Հյուրերը կարեւորեցին ընտրությունների ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացումը, ֆինանսավորման թափանցիկությունը, քաղաքացիների  ակտիվ մասնակցությունը, թեկնածուների համար հավասար պայմանների ապահովումը:
Պարոն Հարությունյանը ներկայացրեց օրենսդրության մեջ  առաջարկվող  փոփոխությունները, նշվեցին այն դրույթները, որոնք կապահովեն ֆինանսավորման թափանցիկությունը, հաշվետվությունների հրապարակայնությունը  եւ հավասար պայմանների ստեղծումը: Պարոն Հարությունյանն անդրադարձավ նաեւ Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման եւ տարածքային կառավարման մասին օրինագծին, որը, նրա գնահատմամբ, հիմնաքար կհանդիսանա  տեղական ինքնակառավարման համակարգի հետագա զարգացման համար: Նշվեց, որ ամեն ինչ արվում է կատարյալ օրենք ունենալու համար:
Պատվիրակության անդամ Արմեն Ռուստամյանի խոսքով` Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները քաղաքական ընտրություն չեն համարվում, քանի որ դեռ լավ չի ընկալված տեղական ինքնակառավարման նշանակությունը:
Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի պատվիրակության հետ հանդիպեց նաեւ ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Մարգարյանը:
Հյուրերի խնդրանքով անդրադառնալով նորաստեղծ հանձնաժողովի գործառույթներին եւ գործունեությանը, պարոն Մարգարյանը տեղեկացրեց, որ արդեն առաջին  ընթերցմամբ ընդունվել է Երեւանի մասին օրենքի նախագիծը, նախատեսվում է օրենքն ամբողջությամբ ընդունել մինչեւ տարեվերջ, որից հետո կկայանան Երեւանի ավագանու եւ քաղաքապետի ընտրությունները: Օրենքի նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովը կանցկացնի խորհրդարանական լսումներ, քննարկումներ կլինեն միջազգային կառույցների եւ շահագրգիռ կազմակերպությունների հետ:
Պարոն Մարգարյանն ասաց նաեւ, որ հանձնաժողովը մտադիր է առաջիկայում այցելել հանրապետության մարզեր` տեղում ծանոթանալու համայնքների անձնագրավորման գործընթացին, որի արդյունքում անձնագիր կստանան 900-ից ավելի համայնքներ: Կվերանայվի համայնքների քարտեզավորումը` ակնկալվում է համայնքների խոշորացում:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադառնալով ոլորտներում կատարվելիք օրենսդրական փոփոխություններին` նշեց, որ փոփոխություններ են նախատեսված «Համայնքային ծառայության մասին» եւ «Համատիրության մասին» օրենքներում: 2010 թվականին նախատեսվում է ընդունել նոր օրենսգրքեր, որոնք կկարգավորեն ոլորտները:
Սեպտեմբերի  26-ին ԱԺ փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանի  նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որի ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման  եւ    սեպտեմբերի  29-30-ի  եւ հոկտե...
Սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցավ 2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստը` հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ: Նիստում քննարկվեցին ընդդիմության տրամադրած տեսաերիզի որոշ դրվագներ: Հան...
Քննարկվեցին բազմաբնակարան շենքերում ջրամատակարարման խնդիրները
Սեպտեմբերի 26-ին ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկում էր կազմակերպել բազմաբնակարան շենքերում եւ համատիրություններում ջրամատակարարման ծառայությունների տրամադրման հարցի վերաբերյալ: Ինչպես տեղեկացրեց հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանը, 2007 թ. հունվարին ստեղ...
Սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցան Աժ մշտական հանձնաժողովների նիստերը:ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում,  Արմեն Ռուստամյանի  նախագահությամբ, «2007 թ. դեկտեմբերին 26-ին ստորագրված` ՀՀ կառավարության եւ Միավորված ազգերի կազմակերպության միջեւ «ՏՀՏ եւ զարգացման գլոբալ ալյանս...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի համաձայն` Աժ նախագահի պաշտոնից հրաժարականի դիմումը ԱԺ արտահերթ նիստում սեպտեմբերի 19-ին ներկայացնելուց հինգ օր անց` սեպտեմբերի 26-ին, երկրորդ դիմումն է  ներկայացրել է ԱԺ փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանին, որով նրա հր...

Делегация Конгресса местных и территориальных властей СЕ в Национальном Собрании
26 сентября вице-спикер НС Г.Карапетян принял делегацию Конгресса местных и территориальных  властей Совета Европы во главе с членом муниципального совета Рон Альп Вероник Морейрой (Франция). В составе делегации – Джо   Конвей, член горсовета Трамора (Ирландия), Михкель Юками, председатель горсовета Раквере (Эстония), Добрица Милованович, городской глава Крагуеваца (Сербия), Паоло Рондели, член горсовета Сан-Марино(Сан-Марино),  Доминик Ронга, зампредседателя территориального совета Лорейна, ответственный по вопросам межрегиональных отношений и децентрализованного сотрудничества (Франция) и Улдис Розенбергс, председатель сельсовета Ибулу (Латвия).
Г-жа Морейра отметила, что они прибыли в Армению для мониторинга проводимых 28 сентября выборов в органы местного самоуправления (ОМС).
Приветствуя гостей и оценивая их миссию,   вице-спикер НС Г.Карапетян отметил, что нынешний парламент, осознавая важность института ОМС и его полноценного становления, создал Постоянную комиссию по вопросам территориального управления и местного самоуправления. Отмечено было, что Армения присоединилась к множеству международных конвенций, касающихся системы ОМС, и при внесении конституционных поправок и совершенствовании законодательства учитывался международный опыт. Подчеркивая важность предстоящих выборов в ОМС,  г-н Карапетян отметил, что  следует сделать все возможное, чтобы предстоящие выборы соответствовали демократическим критериям.
По просьбе гостей вице-спикер НС представил законопроект о местном самоуправлении и территориальном управлении, который парламент принял в первом чтении, детализировал принципы местного самоуправления и территориального управления Еревана,  особенности формирования местного самоуправления и территориального управления. По словам Г.Карапетяна, законопроект дорабатывается и готовится ко второму чтению.
В ходе встречи стороны обратились также к другим вопросам, касающимся совершенствования системы ОМС.
Делегация Конгресса местных и территориальных   властей Совета Европы встретилась в НС также с членами армянской делегации в ПАСЕ.
Глава делегации Д.Арутюнян, подчеркнув важность их миссии, обратился к выборам ОМС и законодательству сферы. Отмечено было, что хотя действующее законодательство позволяет проводить выборы на должном уровне, но необходимость совершенствования его все еще чувствуется. В НС действует рабочая группа, которая ищет пути  улучшения избирательных процессов.
Гости подчеркнули важность проведения выборов в соответствии с демократическими стандартами, прозрачности   финансирования, активного участия граждан, обеспечения для кандидатов равных возможностей.
Г-н Арутюнян представил предлагаемые поправки в законодательство, указал положения, обеспечивающие транспарентность финансирования, гласность отчетов и создание равных возможностей. Он обратился также к законопроекту о   местном самоуправлении и территориальном управлении в городе   Ереване, который, в его оценке, станет краеугольным камнем для дальнейшего развития системы местного самоуправления.
По словам члена делегации А.Рустамяна, выборы ОМС в Армении не считаются политическими выборами, так как все еще недостаточно осознается значение  местного самоуправления.
С делегацией Конгресса местных и территориальных  властей Совета Европы встретился также председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления и местного самоуправления О.Маргарян.
Обратившись по просьбе гостей к функциям и деятельности новосозданной комиссии, г-н Маргарян информировал, ч      то в первом чтении уже принят проект закона о Ереване, предусматривается принять закон целиком до конца года, после чего состоятся выборы авагани (совета старейшин) и мэра Еревана. По проекту закона комиссия проведет парламентские слушания, состоятся обсуждения с международными структурами и заинтересованными организациями.
Г-н Маргарян сказал также, что комиссия намерена вскоре посетить области республики – для ознакомления на местах  с процессом паспортизации общин, в результате чего паспорта получат более 900 общин. Будет пересмотрено картографирование общин – ожидается укрупнение общин.
Председатель комиссии, обратившись к намечаемым в сферах законодательным поправкам,  отметил, что изменения предусмотрены в законах “О муниципальной службе” и “О кондоминиумах”. В 2010 г. намечается принять новые кодексы, регулирующие сферы.
26 сентября под председательством заместителя Председателя НС РА Г.Карапетяна в НС состоялось рабочее совещание,  на  котором обсуждались  проект  решения о внесении дополнений в повестку дня четвертой сессии НС четвертого созыва и проекты повесток дня  четырехдневных  ...
26 сентября состоялось заседание Временной комиссии НС по расследованию происшедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 г. событий и их причин под председательством С.Никояна.На заседании были обсуждены некоторые эпизоды видеозаписи, предоставленной оппозицией.На заседание комиссии были приглашены ...
Обсуждены проблемы водоснабжения многоквартирных зданий
26 сентября Постоянная комиссия НС по вопросам сельского хозяйства и  охраны природы организовала дебаты по вопросу предоставления услуг водоснабжения в многоквартирных зданиях и кондоминиумах. Как информировал председатель комиссии Х.Арутюнян, в январе 2007 г. была создана рабочая группа, кото...
Председатель НС РА Тигран Торосян, согласно статье 20 закона РА “Регламент НС”, спустя 5 дней после представления на внеочередном заседании 19 сентября заявления о своей отставке с должности Председателя НС, представил 26 сентября второе заявление вице-спикеру НС Грайру Карапетяну, которым его отста...