Ազգային ժողովի նիստում` բնապահպանական խնդիրներ
Հոկտեմբերի 2-ի` Ազգային ժողովի քառօրյա նիստն սկսվեց նստաշրջանի օրակարգում լրացում կատարելու մասին ԱԺ որոշման եւ հոկտեմբերի 2-5-ի նիստերի օրակարգի քննարկմամբ: ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ մերժեցին «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը Ազգային ժողովի ութերորդ նստաշրջանի օրակարգում ներառելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը. բնականաբար օրինագիծը չներառվեց նաեւ քառօրյա նիստերի օրակարգում:
Նախորդ նիստում ընդհատված «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքի նախագիծը եւ այլ օրենքներում անհրաժեշտ փոփոխություններն ու լրացումները քննարկելուց հետո ԱԺ պատգամավորներն անդրադարձան առաջին ընթերցման ներկայացված «ՀՀ ջրի ազգային ծրագրի մասին» օրինագծին:
Ըստ հիմնակա ն զեկուցող` ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանի`  ներկայացված օրինագիծը ջրային ռեսուրսների եւ ջրային համակարգերի կառավարման եւ պահպանության հեռանկարային զարգացման հիմնական փաստաթուղթն է լինելու: Այնտեղ տրված են ՀՀ ջրային ռեսուրսների դասակարգման եւ գնահատման չափանիշները, մակերեւութային ու ստորերկրյա ջրային ռեսուրսների ընդհանուր պաշարի մեծությունները, նկարագրված են ապագայում ազգային ջրային պաշարի պահպանմանն ու ավելացմանը, ջրային ռեսուրսների կառավարման արդիականացմանն ուղղված գործողությունները: Նախագծում տրվել է ջրային համակարգերի դասակարգումը ըստ գործառնական նշանակության, կարեւորության, հնարավոր վթարի վտանգավորության աստիճանի, պետական հատուկ նշանակության ջրային համակարգերի ցանկը, ներկայացված են ջրային ոլորտում ծառայությունների մատուցման սկզբունքները, ջրօգտագործման տարբեր ոլորտների գերակա խնդիրները: Օրենքի նախագծում արտացոլված է ջրային ռեսուրսների առաջարկի ռազմավարությունը` նկարագրելով ջրային ռեսուրսների ամբարման, բաշխման ներկա իր ավիճակը եւ ուրվագծված են ջրերի արդյունավետ օգտագործման ապագա միտումները:
Ներկայացնելով գլխադասային` սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական տեսակետը` հանձնաժողովի նախագահ Մնացական Պետրոսյանը նշեց մի շարք թերություններ, ներկայացրեց առաջարկներ` հույս հայտնելով, որ դրանք կներառվեն օրինագծում մինչեւ երկրորդ ընթերցում: Պարոն Պետրոսյանն առաջարկեց նաեւհավելվածի մի շարք դրույթներ ներառել օրենքում:
Կարեւորելով քննարկվող նախագիծը` ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանն նույնպես առաջարկեց հավելվածները ներառել օրենքում եւ ջրային ռեսուրսների տնօրինման հետ կապված միջոցառումները կարգավորել ոչ թե գործադիր մարմնի, այլ Ազգային ժողովի համապատասխան որոշումներով, իսկ ԱԺ պատգամավոր Թաթուլ Մանասերյանն առաջարկեց ջրի ազգային ծրագրի կարճաժամկետ միջոցառումների հետ օրինագծում արձանագրել նաեւ երկարաժամկետ միջոցառումներ, բնակչությանը նույնպես մասնակից դարձնել ջրային ռեսուրսների օգտագործման վերահսկողական աշխատանքներին, ջրի հետ կապված բնակչության պարտքը փոխհատուցել պետության կողմից դեռեւս չվճարված բնակչության ավանդներով:
Եզրափակիչ ելույթում պարոն Այվազյանը հավաստիացրեց, որ առաջարկները կքննարկվեն, ընդունելի համարեց հավելվածների մի մասը օրենքի բաղկացուցիչ մաս դարձնելը, իսկ ջրային ռեսուրսների տնօրինման աշխատանքը գործադիր իշխանությանը վերապահելը պայմանավորեց դրանց օպերատիվ բնույթով:
Քննարկվեց նաեւ առաջին ընթերցման ներկայացված «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» օրինագիծը, որը նպատակ ունի ապահովել այդ տարածքների` որպես բնապահպանական, տնտեսական, սոցիալական, գիտական, պատմամշակութային եւ այլ արժեք ներկայացնող էկոհամակարգերի, բնության համալիրների ու առաձին օբյեկտների բնականոն զարգացման, վերականգնման, պահպանության եւ օգտագործման պետական քաղաքականության իրավական հիմունքները:
«Օզոնային շե րտը քայքայող նյութերի մասին» եւ «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը, ըստ ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանի, մշակվել է «Օզոնային շերտի պահպանման մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի Մոնրեալի արձանագրությամբ եւ արձանագրության լոնդոնյան եւ կոպենհագենյան ուղղումներով սահմանված երկրի պարտավորությունների կատարումն ապահովելու նպատակով: Օրինագծում ամրագրվել են ՀՀ օզոնային շերտը քայքայող նյութերի նկատմամբ սահմանափակումները եւ դրանց հետ կապված հարաբերությունների կարգավորումը, հստակեցվել եւ մանրամասնվել են հիմնական հասկացությունները, ամրագրվել են ՀՀ կառավարության եւ լիազոր մարմնի իրավասությունները, ամրագրվել են օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծողների իրավունքներն ու պարտականությունները:
Բնապահպանությանն առընչվող մեկ այլ` «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծով սահմանվում են բնապահպանական վճարների, հավաքագրվող գումարների նպատակային օգտագործման օրենսդրական երաշխիքները:
ՀՀ Ազգային ժողովը քառօրյա նիստերի աշխատանքը կշարունակի հոկտեմբերի 3-ին:
02.10.2006
Լատվիայի Հանրապետության դեսպանը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ընդունեց Հայաստանում Լատվիայի Հանրապետության դեսպան Այվարս Վովերսին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-լատվիական միջխորհրդարանական կապերին առնչվող հարցեր: ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ երկու երկրների միջխորհրդարանական լավ հարաբերությունները զար...
Հոկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ: Հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ կառավարությունը, անհետաձգելի համարելով «Հասարակության եւ պետության կարիքների համար սեփականության օտարման մասին», «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու ...

At the Sitting of the National Assembly - Environmental Issues
The October 2 four-day sittings of the National Assembly began with the debate of the resolution of the National Assembly on making addenda to the agenda of the session and the agenda of October 2-5 sittings. The MPs rejected by voting the draft resolution of the National Assembly on Making Addenda to the Law on the Body to Regulate Public Services to be put on the agenda of the eighth session of the National Assembly, naturally the draft was not put on the agenda of the four-day sittings.
After the debate of the draft on Food Safety, interrupted in the previous sitting and the necessary amendments and addenda of the other laws, the MPs touched upon the draft on the RA National Water Program, submitted for the second reading.
According to the main speaker, Minister of Environmental Protection Mr. Vardan Ayvazyan, the submitted draft should be the main document of the perspective development of water resources management and protection of water systems.
Presenting the endorsement of the relevant Committee on Social Affairs, Health Care and Environment of the National Assembly, Mr. Mnatsakan Petrosyan, Chairman of the Committee, noted a number of shortcomings, presented proposals, expressing a hope that they will be included in the draft up to the second reading. Mr. Petrosyan also proposed a number of provisions of the appendix to be included in the law.
Highlighting the draft under debate, the MP Mr. Viktor Dallakyan proposed to include the appendices in the law and regulate the arrangements related to the water resources owning by the appropriate resolutions of the National Assembly and not the executive body. And the MP Tatul Manaseryan proposed to register in the draft also the long-term arrangements on line with the short-term arrangements of the National Water Program.
In his final speech Mr. Ayvazyan assured that the proposals will be discussed, and considered acceptable to make a component of the law part of appendices.
The draft on Specially Preserving Nature Locations was also debated for the first reading.
According to Mr. Vardan Ayvazyan, Minister of the Environmental Protection, the package of the RA draft laws on Substances Depleting the Ozone Layer and on Making Addendum to the RA law on State Duty is elaborated by the Vienna Convention for the Protection of the Ozone Layer and Montreal Protocol and aims to provide the fulfillment of the responsibilities of the country, defined by the London and Copenhagen correction of the protocol.
By another draft, related to the Environment, on Making Addendum to the RA Law on RA Budget system, the legislative guarantees of the purposeful use of environmental payments and collected sums are defined.
The National Assembly of the Republic of Armenia will continue the work of the four-day sittings on October 3.
02.10.2006
Ambassador of Latvia to Armenia in National Assembly
On October 2 Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, received Mr. Aivars Vovers, Ambassador of Latvia to Armenia.During the meeting the issues related to the Armenian-Latvian inter-parliamentary ties were discussed. Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, noted that...
At National Assembly Standing Committee Sitting
On October 2 a sitting of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly took place. The Chairman of the Committee Mr. Rafik Petrosyan informed, that as the Government considers the draft laws on Alienation of Property for Public and State Needs, on making amendments to t...