Հոկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցավ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ: Հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ կառավարությունը, անհետաձգելի համարելով «Հասարակության եւ պետության կարիքների համար սեփականության օտարման մասին», «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքումփոփոխություններ կատարելու մասին» նախագծերը, առաջարկել է ԱԺ  նախագահին ներառել ԱԺ մեծ եւ քառօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում` մեկամսյա ժամկետում այն ամբողջությամբ ընդունելու պահանջով: Պարոն Պետրոսյանն ընդգծեց, որ օրինագծի լրամշակված տարբերակում հաշվի են առնված թե պատգամավորների, թե պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների առաջարկությունները:
Օրինագիծն առաջին ընթերցման ներկայացրեց արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը` ասելով, որ հասարակության եւ պետության կարիքների համար սեփականության օտարման սահմանադրական հիմքը բացառիկ, գերակա հանրային շահն է, որը գերակա է օտարվող սեփականության սեփականատիրոջ շահերից: Պարոն Հարությունյանը նշեց, որ օտարվող սեփականության դիմաց սեփականատերերին տրվելիք համարժեք փոխհատուցման չափ է օտարվող գույքի շուկայական արժեքից տասնհինգ տոկոս ավելի գումարը: Հասարակության եւ պետության կարիքը կարող է համարվել բացառիկ, գերակա հանրային շահ, եթե դրա իրագործումը սկսվելու է սեփականության օտարման մասին կառավարության համապատասխան որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո յոթ տարվա ընթացքում: Պարոն Հարությունյանն ընդգծեց, որ հասարակության եւ պետության կարիքների համար սեփականությունը կարող է օտարվել հօգուտ պետության, համայնքի կամ կազմակերպության: Եթե ձեռքբերողը պետությունն է, ապա կառավարությանը սեփականությունն օտարելու կամ օտարման ենթակա սեփականության ուսումնասիրության դիմում կարող են ներկայացնել պետական կառավարման մարմինները, իսկ եթե ձեռքբերողը պետությունը չէ` պետական կառավարման մարմնի միջոցով: Նախարարը տեղեկացրեց, որ նախագծում նախատեսված են սեփականատիրոջ եւ գույք ձեռքբերողի փոխհարաբերությունների պայմանագրային հիմունքներով կարգավորմանը խթանող դրույթներ: Դավիթ Հարությունյանն անդրադարձավ նաեւ սեփականության օտարման մասին կառավարության որոշմանը, օտարումը դատական կարգով իրականացնելու գործընթացին, սեփականատիրոջ իրավունքներին, անցումային դրույթներին եւ այլն:
ԱԺ պատգամավորներն հանդես եկան առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում օրենքի նախագծի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ կազմակերպելու առաջարկությամբ, որին հանձնաժողովը կողմ քվեարկեց: Հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ առաջարկեց «Հասարակության եւ պետության կարիքների համար սեփականության օտարման մասին» օրինագիծը եւ հողային ու քաղաքացիական օրենսգրքերում փոփոխություններ նախատեսող օրինագծերը ընդգրկել ԱԺ մեծ եւ քառօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում:
Հոկտեմբերի 2-ի` Ազգային ժողովի քառօրյա նիստն սկսվեց նստաշրջանի օրակարգում լրացում կատարելու մասին ԱԺ որոշման եւ հոկտեմբերի 2-5-ի նիստերի օրակարգի քննարկմամբ: ԱԺ պատգամավորները քվեարկությամբ մերժեցին «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը Ազ...

2 октября состоялось заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Председатель Комиссии Рафик Петросян сообщил, что Правительство РА, сочтя обсуждение проектов ,,Об отчуждении собственности на общественные и государственные нужды”, ,,О внесении измененеий в Земельный кодекс РА” и ,,О внесении изменений в Гражданский кодекс РА” безотлагательным, выступило с предложением Председателю НС включить их в проекты повесток дня большой сессии и четырехдневных заседаний с требованием принятия их в месячный срок полностью. Г-н Петросян подчеркнул, что в доработанном варианте законопроекта были учтены предложения как депутатов, так и представителей государственных ведомств.
Министр юстиции Давид Арутюнян представил законопроект к первому чтению, дополнив, что конституционной основой отчуждения собственности на общественные и государственные нужды является исключительный, приоритетный общественный интерес, который выше интересов собственника отчуждаемой собственности. Давид Арутюнян также затронул постановление Правительства РА об отчуждении собственности, процесс осуществления отчуждения в судебном порядке, права собственника, переходные положения и т.д.
Депутаты НС выступили с предложением об организации парламентских слушаний по проекту закона в период с первого по второе чтение, за которое и проголосовала Комиссия. Комиссия с позитивным заключением предложила включить законопроект ,,Об отчуждении собственности на общественные и государственные нужды” и законопроекты, предусматривающие изменения в Земельном и Гражданском кодексах, в проекты повесток дня большой сессии и четырехдневных заседаний.
2 октября четырехдневное заседание Национального Собрания  началось с обсуждения решения НС о внесении дополнения в повестку дня сессии и повестки дня заседаний 2-5 октября. Депутаты голосованием отклонили проект решения о включении в повестку дня восьмой сессии НС законопроекта “О внесении доп...