Միջազգային արդյունավետ համագործակցությունը միշտ ունեցել է իր շոշափելի արգասիքները: Մենք կարող ենք միայն գոհունակությամբ եւ ուրախությամբ փաստել, որ վերջին տարիներին այդ համագործակցությունն ընդլայնել է իր շրջանակները. ասել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանն ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի եւ միջազգային գործընկերների հետ Խորհրդարանական աջակցություն իրականացնող գործընկերների համակարգող տարեկան  հանդիպման ժամանակ:
Դավիթ Առաքելյանի խոսքով 2022 թվականը բավականին արդյունավետ է եղել գործընկերների հետ համագործակցության տեսանկյունից, քանի որ իրականացվել են բազմաթիվ ծրագրեր, կյանքի են կոչվել նախագծեր, որոնք էական ազդեցություն ունեն խորհրդարանի արդյունավետ գործունեության վրա:
Աշխատակազմի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ այս հանդիպումից սկսած` միջազգային գործընկերների հետ իրականացվող նախագծերի կատարողականների վերաբերյալ հաշվետվությունները նախատեսվում է իրականացնել նոր ձեւաչափով` ԱԺ աշխատակազմը եւ միջազգային գործընկերները համատեղ են ներկայացնելու այն աշխատանքները, որոնք կատարվել են այդ ծրագրերի շրջանակներում:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը նշել է, որ յուրաքանչյուր կիսամյակը մեկ ԱԺ աշխատակազմը կազմակերպելու է հանդիպումներ միջազգային գործընկերների հետ, ներկայացվելու են  միջազգային գործընկերների հետ կատարված համատեղ աշխատանքները եւ քննարկվելու են ապագա նպատակների իրականացման ծրագրերը:
ԱԺ աշխատակազմի եւ միջազգային գործընկերների կողմից ներկայացվել են 2022 թվականի ընթացքում կատարված աշխատանքները, որոնք ուղղված են եղել ԱԺ աշխատակազմի կարողությունների հզորացմանը, ձեռքբերված հաջողություններին, այն նախագծերը, որոնք մշակվել են աշխատակազմի եւ մի քանի գործընկերների հետ համատեղ աշխատանքի  արդյունքում: Մասնավորապես, կարեւորվել է թվային սղագրության ծրագիրը, որը մշակվել եւ իրականացվել է ԵՄ Թվինինգ ծրագրի եւ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի համատեղ ջանքերով:
ԱԺ աշխատակազմի կարողությունները զարգացնելուն ուղղված ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում 2022 թվականին իրականացվել են էլեկտրոնային արխիվի ստեղծում, ամառային դպրոցի անցկացման, ինչպես նաեւ ԱԺ փորձագիտական եւ վերլուծության վարչության աջակցություն, ԱԺ աշխատակազմի հետ համատեղ մշակվել է ԱԺ դերի բարձացմանն ուղղված ռազմավարությունը, շարունակվում է խորհրդարանի նոր կայքի մշակման գործընթացը, ապահովվել է խորհրդարանի գործունեության տեխնիկական եւ թվային հագեցվածությունը: Ստեղծվել է ԱԺ նիստերի թվային սղագրության համակարգ: Քաղաքացիների ընդունելության սրահը վերանորոգվել եւ վերազինվել է:
GIZ (ՄՀԳ) միջազգային գործընկերը 2022 թվականին իրականացրել է Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների ցանցի գործունեության աջակցում, ուսուցողական եւ աշխատանքային այցեր Գերմանիայի Բունդեսթագ, ինչպես նաեւ փորձի փոխանակում Արեւելյան գործընկերության երկրների խորհրդարանների աշխատակիցների միջեւ:
ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակում 2022 թվականին իրականացվել  են աշխատաժողովներ, փորձի փոխանակման ծրագրեր:
Ծրագրի առաջին բաղադրիչի ղեկավար Մարտա Սանդոյանի խոսքով իրականացվել են CEPA-ի արդյունավետ կիրառմանն ուղղված քննարկումներ, կարողությունների եւ գիտելիքների հզորացմանն ուղղված աշխատանքներ:
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի  (IRI) ներկայացուցիչն անդրադարձել է Հաղորդակցության դպրոցի կազմակերպմանը, Սոցիալական մեդիայի ռազմավարության մշակմանը, թեմատիկ հարցումների իրականացմանը:
Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի (NDI) ներկայացուցիչը խոսել է կանադական խորհրդարանական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացրած երկշաբաթյա ինտերնատուրայի ծրագրի արդյունավետությունից: Նա կարեւորել է նաեւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում, խմբակցություններում եւ ԱԺ աշխատակազմի ստորաբաժանումներում 27 փորձնակների միջոցով ծրագրի իրականացումը:
Կանադայի խորհրդարանական կենտրոնի աջակցությամբ իրականացվել են աշխատակազմի 2022-2026 թվականների Կորպորատիվ ռազմավարական ծրագրի մշակումը, 2022 թվականի Գործառնական ծրագրի իրականացման աջակցումը, Կանադա-Հայաստան խորհրդարանական ինտերնատուրայի ներդրումը, Կանադայի խորհրդարան Ազգային ժողովի պատվիրակության այցի կազմակերպումը եւ մի շարք այլ ծրագրեր:

“Эффективное международное сотрудничество всегда имело ощутимые результаты. Мы можем с удовлетворением и радостью констатировать, что в последние годы рамки этого сотрудничества расширились”, - отметил руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Д.Аракелян 25 апреля в ходе ежегодной координационной встречи коллег по Парламентскому содействию между Аппаратом НС РА и международными партнерами.
По Аракеляну, 2022 г. был достаточно эффективным с точки зрения сотрудничества с партнерами – реализовано   множество программ и проектов, оказавших существенное влияние на эффективное функционирование парламента.
Руководитель аппарата сообщил, что начиная с данной встречи отчеты о выполнении проектов, реализованных с международными партнерами, планируется проводить в новом формате – Аппарат НС и международные партнеры совместно представят работы, проведенные в рамках этих проектов.
Заместитель руководителя аппарата Э.Хачикян отметила, что раз в полугодие Аппарат НС будет организовывать встречи с международными партнерами, представлять проделанную с ними совместную работу, обсуждать планы реализации будущих целей.
Представлены работы, выполненные в течение 2022 г. Аппаратом НС и международными партнерами по укреплению потенциала аппарата. В частности, отмечена программа цифровой стенографии, разработанная и реализованная совместными усилиями программы ЕС Twinning и программы ПРООН “Новая Армения – современный   парламент”.
В 2022 г. в рамках программы ПРООН “Новая Армения – современный   парламент” – создание электронного архива, проведение летней школы, поддержка Экспертно-аналитического управления НС, разработка стратегии по повышению роли НС, процесс разработки нового веб-сайта парламента, обеспечение технического и цифрового насыщения деятельности НС и др.
В отчетном году международный партнер GIZ содействовал деятельности сети генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства, учебным и рабочим визитам в Бундестаг Германии, а также обмену опытом между работниками парламентов стран Восточного партнерства.
В 2022 г. проводились семинары и программы обмена опытом в рамках программы EС Twinning.
По словам руководителя первого компонента проекта М.Сандоян, проведены обсуждения по эффективному применению CEPA, мероприятия по укреплению потенциала и знаний.
Представитель Международного республиканского института (IRI) коснулся организации Школы коммуникаций, разработки стратегии Social Media, проведения тематических опросов.
Представитель Национального демократического института (NDI) оценил эффективность двухнедельной программы стажировок, реализуемой совместно с Канадским парламентским центром, представил также другие мероприятия.
При содействии Канадского парламентского центра разработаны Корпоративная стратегическая программа на 2022-2026 гг. и Оперативная программа на 2022 г., внедрена парламентская интернатура Канада-Армения, организован визит делегации НС в канадский парламент и т.д.