ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` 2023 թվականի ապրիլի 18-ին գումարված արտահերթ նիստի ավարտից անմիջապես հետո Կառավարության նախաձեռնությամբ ապրիլի 25-ին գումարվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկմանն անցնելը` պատգամավորներն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի առաջարկով մեկ րոպե լռությամբ օրենսդիրները հոտնկայս հարգել են նաեւ երկու օր առաջ թշնամու դավադիր գնդակից զոհված Արտյոմ Պողոսյանի եւ հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված, ինչպես նաեւ բանակում զոհված քաջորդիների հիշատակը:
ԱԺ որոշմամբ օրակարգում ընդգրկված ««Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի հատուկ ընթացակարգով` առաջին ընթերցմամբ դրա ընդունումից հետո` 24 ժամվա ընթացքում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի տեղեկացմամբ  առաջարկվում է փաթեթի գործողության ժամկետը հետաձգել մինչեւ հուլիսի 1-ը: Հետաձգման պատճառն այն է, որ փաթեթի հետ կապված անհրաժեշտ է ընդունել մոտ 30 ենթաօրենսդրական ակտ, որոնք կապահովեն վերոնշյալ օրենքների անխափան կիրարկումը:  Փոխնախարարի խոսքով մինչեւ նախատեսված ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունումը (mutatis mutandis) գործելու են կարգավորման նույն առարկան ունեցող ենթաօրենսդրական ակտերն այնքանով, որքանով դրանք իրենց էությամբ չեն հակասում օրենքին:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հետաքրքրվել է հրաձգարանների գործունեությանն առնչվող փոփոխություններով: «Արդյոք դրանք կազդե՞ն քաղաքացիական կամ մասնավոր հրաձգարաններ հիմնելու գործընթացի վրա»,- հարցրել է նա: Ի պատասխան` Արփինե Սարգսյանը հայտնել է, որ առաջարկվող փոփոխություններով բացվում է այդ դաշտը, եւ համապատասխան չափանիշների պահպանման դեպքում մասնավոր հատվածը նույնպես կկարողանա օգտվել այդ հնարավորությունից: Արձագանքելով` Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է բարձրակարգ եւ  միջազգային չափանիշներին համապատասխան հրաձգարաններ ունենալը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն Արփինե Սարգսյանից հետաքրքրվել է, թե ««Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» նախագծի ընդունումից հետո արդյոք եղե՞լ է իրավասու մարմնի որոշում, որով սահմանվել են ժամկետներ ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման, պատասխանատու մարմինների առումով: «Խախտում եղե՞լ է ժամանակացույցի եւ այդ մարմինների կողմից կարգապահական առումով»,- հարցրել է պատգամավորը: Փոխնախարարը հայտնել է, որ ժամանակացույցի առումով ձգձգումները պայմանավորված են եղել Կառավարության կառուցվածքային փոփոխությամբ, մասնավորապես, ՆԳ նախարարության ձեւավորմամբ:
Ելույթ ունենալով` ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը, որը եղել է «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքի նախագծի հեղինակներից, հայտնել է, որ նախագիծը քննարկվել է շուրջ 11 ամիս, նախնական տարբերակում առաջարկվել է օրենքի ուժի մեջ մտնելը սահմանել 2023 թվականի հունվարի 1-ը, սակայն նախարարության հետ քննարկելուց հետո` նրանց խնդրանքով հետաձգվել է մինչեւ ապրիլի 28-ը: «Արդյոք որքանո՞վ ենք ապահովագրված այն ռիսկից, որ եթե վաղը կառուցվածքային փոփոխություններ չլինեն, եւս մեկ անգամ չենք գալու ժամկետի հետաձգման հարցով»,- հարցրել է նա: Անդրադառնալով ենթաօրենսդրական ակտերի` ժամանակին ընդունված չլինելու հանգամանքին, պատգամավորը նշել է, որ այստեղ եւս խնդիր կա: «Պետք է լինեն մարդիկ, որոնք կրելու են պատասխանատվություն»,- ընդգծել է նա:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը փոխնախարարից հետաքրքրվել է վերջերս երեւանյան ակումբներից մեկում ոստիկանության իրականացրած գործողություններով: «Որքանով հասկանում ենք` դրանք իրականացվել են թմրամիջոցների շրջանառության դեմ պայքարի շրջանակում: Քննարկման ենթակա չէ այն փաստը, որ հանցավորության դեմ պայքարը կոշտ բնույթ պետք է կրի, բայց դա չպետք է ուղեկցվի բռնությամբ: Սոցցանցերում տարածվել են լուսանկարներ եւ տեսանյութեր, եւ աշխատակիցները պատմում են իրենց հանդեպ ենթադրյալ բռնության մասին: Դուք ի՞նչ տեղեկություններ ունեք այդ վկայությունների մասին, եւ որքա՞ն օրինաչափ են եղել ոստիկանության այդ գործողությունները»,- հարցրել է նա:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ հատկապես 2023 թվականը, ըստ էության, թմրամոլության դեմ պայքարի տարի է եւ ոստիկանության բոլոր ստորաբաժանումներն այդ պայքարում ներգրավված են: «Ակումբները եւս բացառություն չեն, որովհետեւ փորձը ցույց է տալիս, որ հատկապես այդպիսի հաստատություններում թմրամիջոցների շրջանառության ռիսկը շատ ավելի բարձր է: Արդեն իսկ տարբեր ակումբների վերաբերյալ դրվագներ ունենք: Ուստի սա անսովոր չպետք է լինի` հաշվի առնելով մեր քաղաքականությունը»,- ասել է նա եւ հավելել. «Եթե լինի անհամաչափ ուժի այնպիսի կիրառում, որը կենթադրի պատասխանատվություն ծառայողի կողմից, ապա դա անպայման վրա կհասնի: Այս պահին չեմ կարող ասել` բռնություն իրականում եղե՞լ է, թե ոչ, բայց առերեւույթ զոհերից ցանկացած դեպքում ունենում ենք հաղորդումներ: Եվ քննչական մարմիններն ու ոստիկանությունն արձագանքում են»: Արձագանքելով` Զարուհի Բաթոյանը հայտնել է, որ հարցում կուղարկի` պարզելու, եղե՞լ է արդյոք բռնություն, թե` ոչ:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են թմրամիջոցների դեմ պայքարին: Մասնավորապես, նշվել է, որ իրականացվող պայքարը համարժեք չէ ստեղծված ծանր  իրավիճակին: Կարծիք է հնչել, որ թմրամոլությունը մեծ տարածում է գտել նաեւ դեռահասների շրջանում, եւ այն այսօր լուրջ սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը: Ընդգծվել է, որ սինթետիկ թմրամիջոցների նույնիսկ 2-3 անգամ օգտագործումն այնպիսի օրգանական փոփոխություններ է առաջացնում մարդու օրգանիզմում, որ այլեւս հնարավոր չէ վերադառնալ մարդկային կյանքի:

In accordance with Article 100 of the RA Constitution and Article 41 of the Rules of Procedure of the National Assembly constitutional law, immediately after the end of the extraordinary sitting convened on 18 April 2023, an extraordinary sitting of the National Assembly was convened on the initiative of the Government with the agenda set by the initiator on April 25.
Before starting the debate of agenda items, the deputies honored the memory of the victims of the Armenian Genocide with a minute’s silence by the proposal of the NA President Alen Simonyan.
With the suggestion of the Secretary of the NA Armenia Faction Artsvik Minasyan, the legislators stood and honored the memory of Artyom Poghosyan, who was killed two days ago by the enemy’s conspiratorial bullet, and the brave sons who died for the defense of the homeland, as well as those who died in the army, with a minute’s silence.
The debate of the legislative package on Making Amendment and Addendum to the Law on Regulation of Arms Circulation and on Making Amendments and Addenda to the Law on Licensing included in the agenda by the NA decision in the second reading will be carried out in a special procedure within 24 hours after its adoption in the first reading.
The legislative package on Making Amendment and Addendum to the Law on Regulation of Arms Circulation and on Making Amendments and Addenda to the Law on Licensing was debated in the first reading. According to the Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, it is proposed to postpone the validity period of the package until July 1.
Hakob Arshakyan highlighted the importance of having high-quality shooting ranges in accordance with international standards.
The Secretary of the NA Armenia Faction Artsvik Minasyan inquired from Arpine Sargsyan whether there was a decision of the competent body after the adoption of the draft on Making Amendment and Addendum to the Law on the Regulation of Arms Circulation, which set deadlines. The Deputy Minister stated that the delays in terms of the schedule were conditioned by the structural change of the Government, in particular, the formation of the Ministry of Internal Affairs.
Giving a speech, the deputy of the NA Civil Contract Faction Vilen Gabrielyan, who was one of the authors of the draft law on Regulation of Arms Circulation, said that the draft was debated for about 11 months, but after debating it with the Ministry, it was postponed until April 28 at their request.
The deputy of the NA Civil Contract Faction Zaruhi Batoyan inquired from the Deputy Minister about the actions of the police in one of Yerevan’s clubs recently. “As far as we understand, they were carried out within the framework of the fight against drug trafficking. It is out of question that the fight against crime should be tough, but it should not be accompanied by violence. Photos and videos have been shared on social networks, and employees are telling about the alleged violence against them. What information do you have about those testimonies and how legal were those actions of the police?” she asked.
The Deputy Minister informed that 2023 is, in fact, the year of the fight against drug addiction and all police units are involved in that fight. “At the moment, I cannot say whether violence actually took place or not, but in any case, we have reports from apparent victims.” Responding, Zaruhi Batoyan said that she will send an inquiry to find out whether there was violence or not.
During the exchange of ideas, the deputies touched upon the fight against drugs. In particular, it was noted that the ongoing struggle is not adequate to the created difficult situation. An opinion has been sounded that drug addiction has become very popular among teenagers as well, and it is a serious threat to national security today. There were some proposals to strengthen the fight against drug addiction.