Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջ խորհրդարանը հյուրընկալել է ընթերցասերների
Գրքերը մարդկանց գեղեցկացնում են: Գիրք կարդալուց բացի, գիրք կարդալու նկատմամբ սերը փոխանցեք, վարակիչ օրինակ դարձեք: Գիրքը մեկ օրվա համար չէ, նրա իմաստնությունն ամբողջ կյանքի համար է. ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը` Ավետիք Իսահակյանի եւ Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանների 2022 թվականին լավագույն ընթերցողներ ճանաչված ընթերցասերների հետ հանդիպման ընթացքում:
2008 թվականից Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը` փետրվարի 19-ը, ՀՀ կառավարության որոշմամբ եւ Գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանի նախաձեռնությամբ նշվում է Գիրք նվիրելու օրը:
Գիրք նվիրելու օրվան ընդառաջ կազմակերպված միջոցառմանն ընթերցողների հետ խորհրդարանի գրադարանում հանդիպել են նաեւ Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Անի Եղիազարյանը, Լեւոն Անանյանի որդին` Արամ Անանյանն ու ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թագուհի Ղազարյանը:
Թումանյանագետ Անի Եղիազարյանը, «Գրքապտույտ» նախագծի հիմնադիր Արամ Անանյանն ընթերցասերների հետ զրուցել են բազմախորհուրդ գիրք նվիրելու տոնի, Թումանյանի մասին:
2022 թվականին «Վերնատուն» հրատարակչությունը լույս է ընծայել Եղիշե Չարենցի «Երկիր Նաիրի» վեպը. գրքի խմբագիր, գրականագետ Թագուհի Ղազարյանը ընթերցողներին տեղեկացրել է, որ վեպն առաջին անգամ է լույս տեսնում գրողի խմբագրած վերջին տարբերակով եւ նախորդ հրատարակությունների քննությամբ:
Լավագույն ընթերցասերներին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նվիրել է գրքեր եւ Հովհաննես Թումանյանի քառյակներով էջանշաններ:
Գրքի տոնին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ներկայացվել է ԱԺ գրադարանում պահվող «Ընծայագրիր գրքեր» վերտառությամբ գրքերի ցուցահանդեսը:
Ընթերցասերների համար կազմակերպվել է ճանաչողական այց Ազգային ժողովի շենքում:
Գիրք նվիրելու օրվա կապակցութամբ խորհրդարանի նիստերի դահլիճի հարակից տարածքում ձեռքի աշխատանքներով եւ կատարողական արվեստով զբաղվող «Կծիկ» թիմի անդամները ներկայացրել են «Մերոնք» շարքը. աշխատանքների հեղինակներն են Տաթեւ Ծատուրյանն ու Ազգային ժողովի «Ամառային դպրոց» ծրագրի շրջանավարտ Նանե Հելհելյանը: Համառոտ ներկայացնելով գրքային քանդակների մտահղացման մասին` Նանեն նշել է, որ գաղափարը ծնվել է դեռեւս յոթ տարի առաջ` հնամաշ ու որպես մակուլատուրա դարձած գրքերին երկրորդ կյանք տալու, վերօգտագործելու մտքով: «Առաջնային հարցը, որ առաջանում է մարդկանց մոտ գրքերը տեսնելուց հետո, արդյո՞ք դրանք չեն վնասվում, վստահորեն կասեմ` ո՛չ: Պատկերները ստեղծվում են ծալելու տեխնիկայի միջոցով, որի արդյունքում գրքի ընթեռնելի հատվածները մնում են անվրեպ, եւ ցանկացած պահի արդեն ինտերիեր-դեկոր դարձած այս քանդակները կարող են վերընթերցվել»,- մանրամասնել է Նանեն: Յոթ տարիների ընթացքում 700 եւ ավելի գրքեր պատվիրվել են աշխարհի տարբեր անկյուններից, մասնավորապես, Ամերիկայից, Ռուսաստանից, Իտալիայից: Ըստ հեղինակի` աշխարհում այս արվեստով զբաղվողների մեջ «Կծիկն» առաջատարներից է թե՛ տեխնիկայով, թե՛ գործերի բարդությամբ, թե՛ ստեղծված աշխատանքների քանակով, եւ այս ամենը սկիզբ է առել Հայաստանից:
Ազգային ժողովում ցուցադրված «Մերոնք» շարքում ներկայացված են հայ ժողովրդի 31 մեծանուն հայերի դիմաքանդակները:
Նախագիծը դեռեւս երեք տարի առաջ է քննարկվել Կենտրոնական բանկի հետ, այնուհետեւ քննարկման երկար ճանապարհ անցել: Նախագծով առաջարկում ենք սահմանափակել արտարժույթով հիպոտեկային վարկերի տրամադրումը: Այս մասին ասել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն իր ե...
Վաղարշակ Հակոբյանը հանդիպել է խորհրդարանում փորձաշրջան անցնող ուսանողներին
Հայաստանի Հանրապետության շահը պահանջում է, որպեսզի մեր երկիրն արժանապատիվ ներկայանա միջազգային հանրությանը եւ բալանսավորի իր հարաբերությունները մյուս գործընկերների հետ. ասել է ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնակատար,   «Քաղաքացիական պայ...
Խորհրդարանում հյուրընկալվել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեն
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, պատվիրակության անդամները փետրվարի 17-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի հետ: Ողջունելով հյուրին` Ռուբեն Ռուբինյանն արժեւորել է Եվրոպայի խորհ...
Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին տեղում ծանոթանալու նպատակով մեր երկիր ժամանած ԵԽԽՎ համազեկուցողներին ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին եւ Բորիանա Աբերգին: Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նրանց այցը, որի նպատակն է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմ...

“Books make people beautiful. In addition to reading books, spread the love of book reading, be a contagious example. Books are not for a day, their wisdom is for a lifetime”, said the RA NA President Alen Simonyan during the meeting with the readers who were recognized as the best readers in 2022 of Avetik Isahakyan and Khnko Aper National children's libraries.
Since 2008, Hovhannes Tumanyan's birthday, February 19, has been celebrated as Book Giving Day by the decision of the RA Government and the initiative of the Writers' Union President Levon Ananyan.
The Director of Hovhannes Toumanian Museum Ani Yeghiazaryan, Aram Ananyan, Levon Ananyan's son, and the Deputy Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport of the National Assembly Taguhi Ghazaryan, also met with the readers at Book Giving Day event.
Toumanian specialist Ani Yeghiazaryan, the founder of the “Book Spinning” project Aram Ananyan talked with the readers about the meaningful Book Giving Day and about Toumanian.
In 2022, Vernatun Publishing House published the novel “Yerkir Nairi” by Yeghishe Charents. The editor of the book, literary critic Taguhi Ghazaryan informed the readers that the novel is being published for the first time with the latest version edited by the writer and the examination of the previous editions.
The President of the National Assembly Alen Simonyan presented books and bookmarks with quatrains by Hovhannes Toumanian to the best readers.
Within the framework of events dedicated to Book Giving Day, the exhibition of books with the title “Present Books” kept in the National Assembly Library was introduced.
A cognitive visit to the building of the National Assembly was organized for the readers.
On the occasion of Book Giving Day, the members of Ktsik (Coil) team, engaged in handicrafts and performing arts, presented Meronk (Ours) series in the area adjacent to the Parliament session hall: the authors of the works are Tatev Tsaturyan and a graduate of the National Assembly Summer School programme Nane Helhelyan. Briefly introducing the idea of book sculptures, Nane mentioned that the idea was born seven years ago, for giving a second life and reusing old books that had become waste paper. “The primary question that arises in people's minds after seeing the books is whether they are not damaged, I will confidently say no. The images are created using the folding technique, as a result of which the readable parts of the book remain unmistakable, and these sculptures, which have already become interior decor, can be re-read at any time,” Nane detailed. During seven years, 700 and more books were ordered from different corners of the world, in particular, from the USA, Russia, Italy. According to the author, Ktsik is one of the leaders among those engaged in this arts in the world, both in terms of technique, the complexity of the works, and the number of works created, and all this started in Armenia.
The portraits of 31 greatest Armenians are presented in the series Meronk displayed in the National Assembly.
The draft was debated with the CB (Central Bank) three years ago, and then the debate went a long way. “We propose to limit the provision of mortgage loans in foreign currency with the draft.” This was stated by the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg ...
Vagharshak Hakobyan Meets with Students Passing Probation Period in Parliament
The interest of the Republic of Armenia demands that our country to represent itself with dignity to the international community and balance its relations with other colleagues, the Acting Chair of the NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration, the member of the Civil Contract Facti...
CoE Deputy Secretary General Bjørn Berge Hosted in Parliament
On February 17, the Vice President of the National Assembly, the Head of the Armenian Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Ruben Rubinyan, the members of the delegation met with the Council of Europe's Deputy Secretary GeneralBjørn Berge. Welcoming the guest, Rube...
RA NA President Receives PACE Co-Rapporteurs Arrived in Our Country to Get Acquainted with Crisis of Lachin Corridor on the Spot
On February 17, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan received the Co-Rapporteurs on Armenia of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Monitoring Committee Kimmo Kiljunen and Boriana Åberg.Welcoming the guests, the RA NA President has hig...