Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին եւ Բորիանա Աբերգին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նրանց այցը, որի նպատակն է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակին ծանոթանալը: Նա ընդգծել է համազեկուցողների կողմից նախատեսվող սահմանամերձ մարզեր այցելության եւ Հայաստանում հանգրվանած արցախցիների հետ հանդիպման անհրաժեշտությունը:
«Բարձր ենք գնահատում Վեհաժողովի եւ ձեր՝ որպես համազեկուցողներ, աշխատանքը եւ ներգրավվածությունը: Տեղյակ եմ, որ Լաչինի շրջափակման հենց առաջին օրերին հայտարարությամբ եք հանդես եկել»,- նշել է ԱԺ խոսնակը՝ արժեւորելով Վեհաժողովի Միգրացիայի հանձնաժողովի կողմից նախապատրաստվող «Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետեւանքները» վերտառությամբ զեկույցը:
Հանդիպմանը մանրամասներ են ներկայացվել Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի եւ դրա հետեւանքների մասին:
Գրքերը մարդկանց գեղեցկացնում են: Գիրք կարդալուց բացի, գիրք կարդալու նկատմամբ սերը փոխանցեք, վարակիչ օրինակ դարձեք: Գիրքը մեկ օրվա համար չէ, նրա իմաստնությունն ամբողջ կյանքի համար է. ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը` Ավետիք Իսահակյանի եւ Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանների 2022 թվականին ...
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, պատվիրակության անդամները փետրվարի 17-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի հետ: Ողջունելով հյուրին` Ռուբեն Ռուբինյանն արժեւորել է Եվրոպայի խորհ...

17 февраля Председатель НС Ален Симонян принял содокладчиков Мониторинговой комиссии ПАСЕ по армянским делам Кимо Кильюнена и Бориану Аберг.
Спикер парламента, приветствуя гостей, отметил важность их визита для ознакомления с ситуацией, создавшейся вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора. Он подчеркнул необходимость посещения намеченных содокладчиками приграничных областей и встреч с находящимися в Армении гражданами Арцаха.
“Мы высоко ценим работу и участие Ассамблеи и вас как содокладчиков. Знаю о вашем заявлении в первые же дни блокады Лачина", - подчеркнул спикер НС, высоко оценив подготавливаемый Комиссией ПА по миграции доклад "Гуманитарные последствия блокады Лачинского коридора".
На встрече представлены подробности о кризисе Лачинского коридора и его последствиях.
“Книги украшают людей. Помимо чтения книг, распространяйте любовь к чтению книг, будьте заразительным примером. Книга не на один день, ее мудрость на всю жизнь”, - подчеркнул Председатель НС А.Симонян во время встречи с книголюбами, признанными лучшими читателями 2022 года национальных детских библи...
17 февраля вице-спикер НС, глава армянской делегации в ПАСЕ Р.Рубинян и члены делегации встретились с заместителем Генерального секретаря Совета Европы Бьорном Берге.Приветствуя гостя, Р.Рубинян высоко оценил сотрудничество с СЕ и содействие этой структуры процессу демократических реформ в Армении.В...