Խորհրդարանում հյուրընկալվել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեն
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, պատվիրակության անդամները փետրվարի 17-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի հետ:
Ողջունելով հյուրին` Ռուբեն Ռուբինյանն արժեւորել է Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը եւ կառույցի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալն ընդգծել է ՀՀ-ԵԽ փոխգործակցության բարձր մակարդակը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներ: Հայ խորհրդարանականները հյուրի ուշադրությունը հրավիրել են ավելի քան երկու ամիս Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը եւ դրա հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026 թվականների Գործողությունների ծրագրին:
Մտքեր են փոխանակվել նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը շարունակելու մի շարք ուղղություններով արդյունավետ համագործակցությունը:
Նախագիծը դեռեւս երեք տարի առաջ է քննարկվել Կենտրոնական բանկի հետ, այնուհետեւ քննարկման երկար ճանապարհ անցել: Նախագծով առաջարկում ենք սահմանափակել արտարժույթով հիպոտեկային վարկերի տրամադրումը: Այս մասին ասել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն իր ե...
Վաղարշակ Հակոբյանը հանդիպել է խորհրդարանում փորձաշրջան անցնող ուսանողներին
Հայաստանի Հանրապետության շահը պահանջում է, որպեսզի մեր երկիրն արժանապատիվ ներկայանա միջազգային հանրությանը եւ բալանսավորի իր հարաբերությունները մյուս գործընկերների հետ. ասել է ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնակատար,   «Քաղաքացիական պայ...
Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջ խորհրդարանը հյուրընկալել է ընթերցասերների
Գրքերը մարդկանց գեղեցկացնում են: Գիրք կարդալուց բացի, գիրք կարդալու նկատմամբ սերը փոխանցեք, վարակիչ օրինակ դարձեք: Գիրքը մեկ օրվա համար չէ, նրա իմաստնությունն ամբողջ կյանքի համար է. ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը` Ավետիք Իսահակյանի եւ Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանների 2022 թվականին ...
Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին տեղում ծանոթանալու նպատակով մեր երկիր ժամանած ԵԽԽՎ համազեկուցողներին ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին եւ Բորիանա Աբերգին: Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նրանց այցը, որի նպատակն է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմ...

В парламенте – заместитель Генерального секретаря СЕ Бьорн Берге
17 февраля вице-спикер НС, глава армянской делегации в ПАСЕ Р.Рубинян и члены делегации встретились с заместителем Генерального секретаря Совета Европы Бьорном Берге.
Приветствуя гостя, Р.Рубинян высоко оценил сотрудничество с СЕ и содействие этой структуры процессу демократических реформ в Армении.
Выразив признательность за прием, заместитель Генерального секретаря СЕ подчеркнул высокий уровень взаимодействия РА – СЕ.
В ходе встречи также обсуждены региональные вопросы. Армянские парламентарии обратили внимание гостя на более чем двухмесячную блокаду Азербайджаном Лачинского коридора и возникший в результате гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе.
Рассмотрена Программа действий СЕ для Армении на 2023-2026 гг.
Состоялся также обмен мнениями по процессу нормализации отношений Армения-Турция.
Стороны подтвердили приверженность продолжению эффективного сотрудничества по ряду направлений.
17.02.2023
Рабочее обсуждение: предлагается ограничить предоставление ипотечных кредитов в инвалюте
“Проект обсуждался с Центральным банком (ЦБ) три года назад, дискуссии длились долго. В рамках проекта предлагаем ограничить предоставление ипотечных кредитов в иностранной валюте”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян в ходе рабочего обс...
В.Акопян встретился со студентами-практикантами парламента
“Интересы Республики Армения требуют, чтобы наша страна достойно представила себя международному сообществу и сбалансировала свои отношения с другими партнерами”, - отметил и.о.председателя Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции, член фракции "Гражданский договор" В...
К Дню книгодарения парламент принял книголюбов
“Книги украшают людей. Помимо чтения книг, распространяйте любовь к чтению книг, будьте заразительным примером. Книга не на один день, ее мудрость на всю жизнь”, - подчеркнул Председатель НС А.Симонян во время встречи с книголюбами, признанными лучшими читателями 2022 года национальных детских библи...
Председатель НС принял прибывших в РА для ознакомления с кризисом Лачинского коридора содокладчиков ПАСЕ
17 февраля Председатель НС Ален Симонян принял содокладчиков Мониторинговой комиссии ПАСЕ по армянским делам Кимо Кильюнена и Бориану Аберг.Спикер парламента, приветствуя гостей, отметил важность их визита для ознакомления с ситуацией, создавшейся вследствие незаконного блокирования Лачинского ...