Խորհրդարանում հյուրընկալվել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեն
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, պատվիրակության անդամները փետրվարի 17-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի հետ:
Ողջունելով հյուրին` Ռուբեն Ռուբինյանն արժեւորել է Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը եւ կառույցի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալն ընդգծել է ՀՀ-ԵԽ փոխգործակցության բարձր մակարդակը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներ: Հայ խորհրդարանականները հյուրի ուշադրությունը հրավիրել են ավելի քան երկու ամիս Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը եւ դրա հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026 թվականների Գործողությունների ծրագրին:
Մտքեր են փոխանակվել նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը շարունակելու մի շարք ուղղություններով արդյունավետ համագործակցությունը:
Նախագիծը դեռեւս երեք տարի առաջ է քննարկվել Կենտրոնական բանկի հետ, այնուհետեւ քննարկման երկար ճանապարհ անցել: Նախագծով առաջարկում ենք սահմանափակել արտարժույթով հիպոտեկային վարկերի տրամադրումը: Այս մասին ասել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն իր ե...
Վաղարշակ Հակոբյանը հանդիպել է խորհրդարանում փորձաշրջան անցնող ուսանողներին
Հայաստանի Հանրապետության շահը պահանջում է, որպեսզի մեր երկիրն արժանապատիվ ներկայանա միջազգային հանրությանը եւ բալանսավորի իր հարաբերությունները մյուս գործընկերների հետ. ասել է ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնակատար,   «Քաղաքացիական պայ...
Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջ խորհրդարանը հյուրընկալել է ընթերցասերների
Գրքերը մարդկանց գեղեցկացնում են: Գիրք կարդալուց բացի, գիրք կարդալու նկատմամբ սերը փոխանցեք, վարակիչ օրինակ դարձեք: Գիրքը մեկ օրվա համար չէ, նրա իմաստնությունն ամբողջ կյանքի համար է. ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը` Ավետիք Իսահակյանի եւ Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանների 2022 թվականին ...
Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին տեղում ծանոթանալու նպատակով մեր երկիր ժամանած ԵԽԽՎ համազեկուցողներին ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին եւ Բորիանա Աբերգին: Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նրանց այցը, որի նպատակն է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմ...

On February 17, the Vice President of the National Assembly, the Head of the Armenian Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Ruben Rubinyan, the members of the delegation met with t he Council of Europe's Deputy Secretary General Bjørn Berge.
Welcoming the guest, Ruben Rubinyan valued the cooperation with the Council of Europe and the support of the structure in the process of the ongoing democratic reforms in Armenia.
Thanking the NA Vice President for reception, the Council of Europe's Deputy Secretary General underlined the high level of the RA-CoE cooperation.
During the meeting regional problems were also discussed. The Armenian parliamentarians drew the guest’s attention to the blockade of Lachin Corridor by Azerbaijan for more than two months and the humanitarian crisis created in Nagorno Karabakh because of it.
A reference was made to the Council of Europe Action Plan for Armenia 2023-2026.
Ideas were exchanged also normalisation process of Armenia-Turkey relations.
The sides reaffirmed their commitment to continuing the effective collaboration in a number of directions.
The draft was debated with the CB (Central Bank) three years ago, and then the debate went a long way. “We propose to limit the provision of mortgage loans in foreign currency with the draft.” This was stated by the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg ...
Vagharshak Hakobyan Meets with Students Passing Probation Period in Parliament
The interest of the Republic of Armenia demands that our country to represent itself with dignity to the international community and balance its relations with other colleagues, the Acting Chair of the NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration, the member of the Civil Contract Facti...
Ahead of Book Giving Day, Parliament Hosts Readers
“Books make people beautiful. In addition to reading books, spread the love of book reading, be a contagious example. Books are not for a day, their wisdom is for a lifetime”, said the RA NA President Alen Simonyan during the meeting with the readers who were recognized as the best readers in 2022 o...
RA NA President Receives PACE Co-Rapporteurs Arrived in Our Country to Get Acquainted with Crisis of Lachin Corridor on the Spot
On February 17, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan received the Co-Rapporteurs on Armenia of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Monitoring Committee Kimmo Kiljunen and Boriana Åberg.Welcoming the guests, the RA NA President has hig...