Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի վարչական պալատի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Արման Թովմասյանի, Վահագն Թորոսյանի եւ Արգիշտի Ղազարյանի թեկնածությունները:
Հարցն ԱԺ դեկտեմբերի 20-ի արտահերթ նստաշրջանում քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 135-րդ հոդվածի սահմանած կարգով:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է Արման Թովմասյանի , Վահագն Թորոսյանի եւ Արգիշտի Ղազարյանի կենսագրական տվյալներն ու գործունեությունը:
Թեկնածու Արման Թովմասյանը ներկայացրել է Վճռաբեկ դատարանի գործունեության արդյունավետության բարձրացման վերաբերյալ իր տեսլականը: Զեկուցողը կարեւորել է օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում Վճռաբեկ դատարանի վարչական պալատի ստեղծումը: Անդրադառնալով ոլորտի ինստիտուցիոնալ բնույթի խնդիրներին` Արման Թովմասյանը կարծիք է հայտնել, որ դրանց ճիշտ լուծումը թույլ կտա բարձրացնել վարչական արդարադատության համակարգի արդյունավետությունը մեր երկրում: «Մեր օրերում շրջանառվող առաջին ու հիմնական խնդիրը դատական համակարգում մասնագիտացված դատարանների գերծանրաբեռնվածությունն է, ինչն էլ որոշ դեպքերում վարչական դատարանի հասցեին հնչող հիմնական քննադատության պատճառն է. այն է` գործերի քննության ժամկետների տեւողությունը»,- ընդգծել է թեկնածուն եւ հավելել, որ նշված խնդրի լուծման ուղղությամբ բազմաթիվ ծրագրեր են առաջարկվում եւ ներկայումս իրականացվում` կապված դատավորների թվաքանակի ավելացման, գործերի քննության գրավոր ընթացակարգի ներդրման եւ այլնի հետ: Զեկուցողի կարծիքով վարչական արդարադատության ոլորտում դատարանների գերծանրաբեռնվածության խնդիրը պետք է նաեւ դիտարկել դրա առաջացումը պայմանավորող գործոնների վերհանմամբ, որոնց վերացման ուղղությամբ ճիշտ քայլերի ձեռնարկումը կարող է նպաստել խնդրի կարգավորմանը:
«Մեր երկրում տեղի ունեցող դինամիկ փոփոխությունները մեծ ազդեցություն ունեն հասարակական կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտների վրա: Այս ամենից անմասն չի մնում նաեւ դատական իշխանությունը, որի բարեփոխմանն ուղղված միջոցառումները պահանջում են վերանայել դատարաններին ու արդարադատությանը վերաբերող բազմաթիվ մոտեցումներ ու դիրքորոշումներ»,- ընդգծել է հաջորդ թեկնածու Վահագն Թորոսյանը: Նրա խոսքով թեեւ այժմ վարչական արդարադատությունը որոշակիորեն կայացած համակարգ է, այնուամենայնիվ, ոլորտում կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք համարձակ եւ արմատական լուծումների կարիք ունեն: «Գաղտնիք չէ, որ դատարաններում, այդ թվում` վարչական մասնագիտացմամբ, առկա է գերծանրաբեռնվածության խնդիր, ինչն էլ իր հերթին հանգեցնում է գործերի քննության անհարկի ձգձգումների: Այս խնդիրը բազմակողմանի ուսումնասիրության եւ համակարգային լուծման կարիք ունի: Կարծում եմ, որ քննվող բողոքների եւ գործերի քանակի աճը միայն վարչական դատարանի նկատմամբ վերջին տարիներին ձեւավորված վստահության արդյունք չէ»,- նշել է թեկնածուն: Խոսելով վարչական մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաեւ օրինականության սկզբունքի արմատավորման մասին` Վահագն Թորոսյանը կարեւոր է համարել, որ վարչարարության իրականացման գործընթացում վարչական մարմինների կողմից պարտադիր կերպով հիմք ընդունվի վարչական գործերով Վճռաբեկ դատարանի դատական պրակտիկան:
Թեկնածու Արգիշտի Ղազարյանը նշել է, որ համաձայն է նախորդ թեկնածուների բարձրաձայնած մտահոգությունների հետ, որից հետո պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
Պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը համոզմունք է հայտնել, որ վարչական դատարաններում ոչ իրավաչափ որոշումների եւ ոչ հիմնավոր դատական ակտերի կայացման հիմնական պատճառը ժամանակի սղությունն է եւ գերծանրաբեռնվածությունը: «Այն ծանրաբեռնվածությամբ, որով հիմա աշխատում են դատարանները, ուղղակի անհնար է պատկերացնել բազմակողմանի ու անաչառ քննություն»,- ընդգծել է պատգամավորը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը: Նա անդրադարձել է նիստին ընդդիմադիր գործընկերների չմասնակցելուն: Խմբակցության ղեկավարը կարեւորել է ԱԺ ամբիոնից թեկնածուների ոչ միայն մասնագիտական դիտարկումների ներկայացումը, այլեւ իրավունքի փիլիսոփայության վերաբերյալ անդրադարձը: «Այս ամբիոնը լավ հնարավորություն է նաեւ, որպեսզի դատական իշխանությունը հասարակության հետ երկխոսի»,- ընդգծել է պատգամավորը: Նրա խոսքով հանրության շրջանում կա դատական իշխանության հեղինակության հարց, եւ ԱԺ ամբիոնը, ըստ նրա, քաղաքացու հետ երկխոսելու լավագույն հնարավորությունն է:

Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры А.Товмасяна, В.Торосяна и А.Казаряна на должность судьи Административной палаты Кассационного суда (АП КС).
20 декабря вопрос рассмотрен на внеочередном заседании НС в порядке согласно ст.135 конституционного закона "Регламент НС".
Председатель ВСС К.Андреасян представил биографические данные и деятельность А.Товмасяна, В.Торосяна и А.Казаряна.
А.Товмасян представил свое видение повышения эффективности КС. Он особо отметил создание АП КС в результате законодательных изменений. Касаясь проблем институционального характера сферы, кандидат выразил мнение, что их правильное решение позволит повысить эффективность системы административной юстиции в нашей стране. “Первая и основная проблема в настоящее время – перегруженность   специализированных судов в судебной системе, что является причиной основной критики административного суда в некоторых случаях. т.е. продолжительность рассмотрения дел”, - подчеркнул   А.Товмасян, добавив, что для решения указанной проблемы предлагается и реализуется множество программ, связанных с увеличением количества судей, введением письменного порядка рассмотрения дел   и т.д. По его мнению, проблему перегрузки судов в сфере административной юстиции также следует рассмотреть, выделив факторы, обуславливающие ее возникновение, принятие правильных мер по их устранению может способствовать урегулированию проблемы.
Кандидат В.Торосян в своем выступлении, в частности, отметил: “Динамичные изменения в стране оказывают большое влияние практически на все сферы общественной жизни. Не осталась в стороне от всего этого и судебная система, меры по ее реформированию требуют пересмотра многих подходов и позиций, касающихся судов и правосудия”. По его словам, хотя сейчас административная юстиция представляет собой несколько устоявшуюся систему, в сфере есть много проблем, требующих смелых и радикальных решений. “Не секрет, что существует проблема перегрузки судов, в том числе с административной специализацией, что, в свою очередь, приводит к ненужным задержкам в рассмотрении дел. Эта проблема нуждается во всестороннем изучении и системном решении”,   – заметил кандидат. Говоря о повышении эффективности деятельности административных органов, а также об укоренении принципа законности, В.Торосян счел важным, чтобы судебная практика КС по административным делам бралась за основу административными органами в процессе администрирования.
Кандидат А.Казарян заявил, что согласен с опасениями, высказанными предыдущими кандидатами, после чего ответил на вопросы депутатов.
А.Хачатрян выразил убеждение, что нехватка времени и переполненность являются основной причиной принятия неправомерных решений и необоснованных судебных актов в административных судах. «При той загруженности, с которой сейчас работают суды, представить многогранное и беспристрастное расследование просто невозможно”, - подчеркнул депутат.
От имени фракции “Гражданский договор” выступил руководитель фракции А.Конджорян. Он коснулся неучастия оппозиционных партнеров в заседании. Глава фракции подчеркнул не только представление профессиональных наблюдений кандидатов в НС, но и размышления о философии права. "Эта трибуна также является хорошей возможностью для диалога судебной власти с обществом", - подчеркнул депутат. По его словам, существует вопрос авторитета судебной власти среди населения, и трибуна парламента, по его мнению, - наилучшая возможность для диалога с гражданином.