Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Լիզա Գրիգորյանի, Լիլիթ Խաչատրյանի եւ Արման Կուրեխյանի թեկնածությունները:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է թեկնածուների կենսագրական տվյալները, շեշտադրել նրանց մասնագիտական որակները:
«Հանրությունը կարիք ունի արդարության վրա հիմնված դատական համակարգի»,-իր ելույթում ասել է թեկնածու Լիզա Գրիգորյանը:
Ըստ նրա՝ օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունների նպատակը պետք է լինի ժողովրդին որակյալ ծառայությունների մատուցումը: Թեկնածուն կարեւորել է դատաքննության ժամանակ օրենքի միատեսակ կիրառման անհրաժեշտությունը:
Հաջորդ թեկնածու Լիլիթ Խաչատրյանը ելույթում նշել է, որ ընտրվելու դեպքում իր գիտելիքներն ու փորձը կներդնի Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի արդար քննության գործում:
Դատարանների բեռնաթափման գործում նա ընդգծել է մասնագիտացված դատարանների անհրաժեշտությունը: «Հակակոռուպցիոն դատարանը պետք է գործերը քննի ամբողջ խորությամբ, քանի որ գործ է ունենում քաղաքացու սեփականության հետ»,-նշել է Լիլիթ Խաչատրյանը:
Արման Կուրեխյանն էլ իր ելույթում կարեւորել է հակակոռուպցիոն դատարանների դերն ու նշանակությունը մեր երկրի դատական համակարգում: Ըստ թեկնածուի՝ անհրաժեշտ է բարձրացնել կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետությունը: Արման Կուրեխյանը նույնպես ընդգծել է դատական քննության գործերի ընթացքում օրենքների միատեսակ կիրառությունը:
Մտքերի փոխանակության ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանն անդրադարձել է երկրի դատաիրավական համակարգին, կոռուպցիոն երեւույթներին, դրանց ծագմանն ու դրանց դեմ պայքարի անհրաժեշտությանը:
Ըստ նրա՝ համակարգված կոռուպցիան այսօր վերացված է, սակայն կոռուպցիոն երեւույթների դեմ պայքարը պետք է լինի արդյունավետ ու շարունակական: «Մեր նպատակը պատժելը չէ, այլ կոռուպցիոն երեւույթները նվազագույնի հասցնելն է»,-ասել է Վիգեն Խաչատրյանը:
Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի քաղաքացիական գործերի քննության դատական կազմի դատավորի թափուր տեղի համար թեկնածուների ընտրությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 21-ին:

Высший судебный совет (ВСС) выдвинул кандидатуры Л.Григорян, Л.Хачатрян и А.Курехяна на вакантную должность судьи по рассмотрению гражданских дел Антикоррупционной палаты (АП) Кассационного суда (КС).
Председатель ВСС К.Андреасян представил биографические данные указанных кандидатов, подчеркнул их профессиональные качества.
“Общество нуждается в основанной на справедливости судебной системе”, - подчеркнула в своем выступлении кандидат Л.Григорян.
По ее словам, целью законодательной, исполнительной и судебной властей должно быть предоставление качественных услуг населению. Кандидат подчеркнула необходимость единообразного применения закона в ходе судебного разбирательства.
Л.Хачатрян заявила в своем выступлении, что в случае избрания она вложит свои знания и опыт в справедливое расследование гражданских дел в АП КС.
Она подчеркнула необходимость специализированных судов в процессе разгрузки судов. “Антикоррупционный суд должен тщательно рассматривать дела, касающиеся имущества граждан”, - заметила кандидат Л.Хачатрян.
А.Курехян в своем выступлении подчеркнул роль и значение антикоррупционных судов в судебной системе страны. По его мнению, необходимо повысить эффективность борьбы с коррупцией. Кандидат также подчеркнул важность единообразного применения законов в ходе судебного следствия.
При обмене мнениями депутат фракции "Гражданский договор" В.Хачатрян коснулся судебно-правовой системы РА, коррупционных явлений, их происхождения и необходимости борьбы с ними.
По его словам, систематическая коррупция сегодня ликвидирована, но борьба с коррупцией должна быть эффективной и непрерывной. "Наша цель – не наказать, а минимизировать коррупционные явления", - подчеркнул В.Хачатрян.
Отбор кандидатов на вакантную должность судьи судебного состава по рассмотрению гражданских дел АП КС состоится 21 декабря.