ՀԲ-ի ներկայացուցիչները հանձնաժողովում
Ազգային ժողովի ֆիանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը ապրիլի 21-ին ընդունեց Համաշխարհային բանկի` որակի ստուգման խմբի խորհրդատուներ Յուջին Սքնանթիին եւ Բենսոն Վերոնին: Վերջիններս Հայաստան են այցելել` գնահատելու վերջին չորս տարիների ընթացքում Համաշխարհային բանկի հայաստանյան ներկայացուցչության պատրաստած հետազոտություններն ու ուսումնասիրությունները: Առաքելության ներկայացուցիչները նպատակահարմար են համարում երկրի ներկայացուցչական`  օրենսդիր մարմնի հետ քննարկել կատարված աշխատանքի արդյունավետությունը եւ ՀԲ-ի ղեկավարությանը օբյեկտիվ տեղեկատվություն ներկայացնել: Հյուրերը հետաքրքրված են, թե ՀԲ-ի պատրաստած հետազոտությունները որքանո՞վ ենհամապատասխանում տնտեսական բարեփոխումների իրական արդյունքներին:
Գագիկ Մինասյանըբարձր է գնահատում ՀԲ-ի առաքելությունը Հայաստանում` նշելով, որիր գլխավորած հանձնաժողովը սերտորեն է համագործակցում բանկի հայաստանյան ներկայացուցչության հետ: Նա ընդգծեց, որ տնտեսական զարգացման հեռանկարների ու առաջնահերթություններիհարցում Համաշխարհային բանկն ու հանձնաժողովը միակարծիք են:Պրն. Մինասյանը հաղորդեց, որ այդ համագործակցությունը արտահայտվում էնաեւ խորհրդարանական լսումների ձեւաչափում`  երբ միջազգային կառույցների, այդ թվում եւ` ՀԲ-ի ներկայացուցիչները հրավիրվում են խորհրդարան:Այսհանդիպումները,հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ, խիստ օգտակար են.առկա հիմնախնդիրների մասին բարձրաձայնում են անմիջականորեն հասարակության տարբեր շերտերի ներկայացուցիչները:Յուջին Սքանթին նշեց, որ վերջին տարիների ընթացքում ՀԲ-ի փորձագետները ուսումնասիրություններ են կատարել հայկական ապահովագրական եւ հիփոթեքային շուկաներում, գնումների համակարգումեւ աղքատության գնահատման ոլորտում: Գագիկ Մինասյանը հատուկ կարեւորեց ոչ միայն բանկի ֆինանսական ներդրումները Հայաստանում, այլ նաեւ նրախորհդատվական գործունեությունը:
ԳագիկՄինասյանը անհրաժեշտ համարեց, որՀԲ-ն համակողմանիորեն խթանի տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացմանը, որն էլ կնպաստի տարածաշրջանի բոլոր երկրների տնտեսական ինտեգրացիային եւ կայուն զարգացմանը: Նա որպես օրինակ բերեց տարնսպորտի ոլորտը.Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթգծի վերաբացումը կարող է դրա ցայտուն օրինակը հանդիսանալ: Հայկական կողմը պատրաստ է մինչեւ Թուրքիայի հետ առկա քաղաքական խնդիրների կարգավորումը, ձեռնպահ մնալ այդ երկաթգծով Հայաստանից բեռնափոխադրում կատարելուցեւ հանրապետություն ապրանք ներկրելուց, ասում է հանձնաժողովի նախագահը: Հայաստանը պատրաստ է երկաթգիծն օգտագործել միայն տարանցիկ փոխադրումների համար` դրանով իսկ նպաստելով տարածաշրջանի երկրների տնտեսական ինտեգրացիային եւ կայուն զարգացմանը:
ՀԲ-ի ներկայացուցիչներն իրենց համաձայնությունը հայտնեցին այս դիրքորոշման կապակցությամբ: Նրանք պատրաստակամություն հայտնեցին հարցը քննարկել ՀԲ գրասենյակում:
21.04.2006
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Կոիշիրո Մացուուրային
Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահ Ժան Կլոդ Գոդենի հրավերով Փարիզում գտնվող ՀՀ  ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Կոիշիրո Մացուուրային: Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություններ ձեռքբերվեցին Ազգային ժողով-ՅՈՒՆԵՍԿՕ փոխհարաբերությունների համակարգման եւ ակտիվացման համ...
Աշխատանքային այցեր Ֆրանսիա եւ Ռուսաստան
կկայանան տասից ավելի հանդիպումներՖրանսիայի Սենատի փոխնախագահ Ժան Կլոդ Գոդենի հրավերով` ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությունը ապրիլի 21-25-ը կմեկնի Ֆրանսիա:Այցի ընթացքում Փարիզում եւ Մարսելում նախատեսվում են հանդիպումներ` Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Քրիստիան Պոնսլեի, Ֆրանսիա...

WB Representatives at the Committee
On April 21 Gagik Minasyan, Chairman of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs received Eugene Scanteie and Bension Varon, advisers of Quality Assurance Group of the World Bank (WB). The latter visited Armenia to assess the researches and studies prepared by the World Bank Armenia Representation during the last four years. The mission representatives consider expedient to discuss the effectiveness of the work done with the legislative body of the country and submit objective information to WB leadership. The guests are interested in the correspondence of the researches made by WB with the real results of economic reforms.
Gagik Minasyan highly assessed the WB mission in Armenia, noting that his headed committee closely cooperates with the Armenian representation of the bank. He emphasized that in the issues of the development perspectives and priorities, the World Bank and the Committee hold the same opinion. Mr. Minasyan informed that the cooperation is also expressed within the format of parliamentary hearings, when the representatives of the international structures, including WB representatives are invited to the parliament. These meetings, according to the Committee Chairman, are very useful: the representatives of different layers of the society speak out loud about existing key problems at once. Eugene Scanteie noted that during the last years WB experts made studies in the spheres of Armenian insurance and mortgage markets, price system and poverty assessment. Gagik Minasyan especially highlighted not only the financial investments of the bank in Armenia, but also his consultative activity.
Gagik Minasyan considered necessary that WB would comprehensively boost the regional programmes, which would promote the economic integration and sustainable development of all countries of the region. He brought as an example the transport sphere: the re-opening of the railway between Turkey and Armenia can be its bright example. The Armenian side is ready to withhold from transporting the cargoes from Armenia through that railway and import goods to the republic till the settlement of the existing political problems with Turkey, said the Committee Chairman. Armenia is ready to use the railway only for transit transportation, promoting with this the economic integration and sustainable development of the regional countries.
WB representatives expressed their consent in connection with this stance. They expressed readiness to discuss the issue at WB office.
21.04.2006
RA NA President Artur Baghdasaryan Meets UNESCO General Secretary Koichiro Matsuura
At the invitation of Jean-Claude Gaudin, Vice President of the French Senate, Artur Baghdasaryan, RA NA President, being in Paris met Koichiro Matsuura, UNESCO General Secretary. During the meeting agreements were reached for coordination and activation of National Assembly-UNESCO relationship, appo...
Working Visits to France and Russia
More Than Ten Meetings to Be Held At the invitation of Jean-Claude Gaudin, Vice President of the French Senate, the delegation headed by Artur Baghdasaryan, RA NA President will be in France on April 22-25.During the visit meetings are envisaged in Paris and Marseilles with Christian Ponce...