ՀԲ-ի ներկայացուցիչները հանձնաժողովում
Ազգային ժողովի ֆիանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը ապրիլի 21-ին ընդունեց Համաշխարհային բանկի` որակի ստուգման խմբի խորհրդատուներ Յուջին Սքնանթիին եւ Բենսոն Վերոնին: Վերջիններս Հայաստան են այցելել` գնահատելու վերջին չորս տարիների ընթացքում Համաշխարհային բանկի հայաստանյան ներկայացուցչության պատրաստած հետազոտություններն ու ուսումնասիրությունները: Առաքելության ներկայացուցիչները նպատակահարմար են համարում երկրի ներկայացուցչական`  օրենսդիր մարմնի հետ քննարկել կատարված աշխատանքի արդյունավետությունը եւ ՀԲ-ի ղեկավարությանը օբյեկտիվ տեղեկատվություն ներկայացնել: Հյուրերը հետաքրքրված են, թե ՀԲ-ի պատրաստած հետազոտությունները որքանո՞վ ենհամապատասխանում տնտեսական բարեփոխումների իրական արդյունքներին:
Գագիկ Մինասյանըբարձր է գնահատում ՀԲ-ի առաքելությունը Հայաստանում` նշելով, որիր գլխավորած հանձնաժողովը սերտորեն է համագործակցում բանկի հայաստանյան ներկայացուցչության հետ: Նա ընդգծեց, որ տնտեսական զարգացման հեռանկարների ու առաջնահերթություններիհարցում Համաշխարհային բանկն ու հանձնաժողովը միակարծիք են:Պրն. Մինասյանը հաղորդեց, որ այդ համագործակցությունը արտահայտվում էնաեւ խորհրդարանական լսումների ձեւաչափում`  երբ միջազգային կառույցների, այդ թվում եւ` ՀԲ-ի ներկայացուցիչները հրավիրվում են խորհրդարան:Այսհանդիպումները,հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ, խիստ օգտակար են.առկա հիմնախնդիրների մասին բարձրաձայնում են անմիջականորեն հասարակության տարբեր շերտերի ներկայացուցիչները:Յուջին Սքանթին նշեց, որ վերջին տարիների ընթացքում ՀԲ-ի փորձագետները ուսումնասիրություններ են կատարել հայկական ապահովագրական եւ հիփոթեքային շուկաներում, գնումների համակարգումեւ աղքատության գնահատման ոլորտում: Գագիկ Մինասյանը հատուկ կարեւորեց ոչ միայն բանկի ֆինանսական ներդրումները Հայաստանում, այլ նաեւ նրախորհդատվական գործունեությունը:
ԳագիկՄինասյանը անհրաժեշտ համարեց, որՀԲ-ն համակողմանիորեն խթանի տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացմանը, որն էլ կնպաստի տարածաշրջանի բոլոր երկրների տնտեսական ինտեգրացիային եւ կայուն զարգացմանը: Նա որպես օրինակ բերեց տարնսպորտի ոլորտը.Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթգծի վերաբացումը կարող է դրա ցայտուն օրինակը հանդիսանալ: Հայկական կողմը պատրաստ է մինչեւ Թուրքիայի հետ առկա քաղաքական խնդիրների կարգավորումը, ձեռնպահ մնալ այդ երկաթգծով Հայաստանից բեռնափոխադրում կատարելուցեւ հանրապետություն ապրանք ներկրելուց, ասում է հանձնաժողովի նախագահը: Հայաստանը պատրաստ է երկաթգիծն օգտագործել միայն տարանցիկ փոխադրումների համար` դրանով իսկ նպաստելով տարածաշրջանի երկրների տնտեսական ինտեգրացիային եւ կայուն զարգացմանը:
ՀԲ-ի ներկայացուցիչներն իրենց համաձայնությունը հայտնեցին այս դիրքորոշման կապակցությամբ: Նրանք պատրաստակամություն հայտնեցին հարցը քննարկել ՀԲ գրասենյակում:
21.04.2006
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Կոիշիրո Մացուուրային
Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահ Ժան Կլոդ Գոդենի հրավերով Փարիզում գտնվող ՀՀ  ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Կոիշիրո Մացուուրային: Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություններ ձեռքբերվեցին Ազգային ժողով-ՅՈՒՆԵՍԿՕ փոխհարաբերությունների համակարգման եւ ակտիվացման համ...
Աշխատանքային այցեր Ֆրանսիա եւ Ռուսաստան
կկայանան տասից ավելի հանդիպումներՖրանսիայի Սենատի փոխնախագահ Ժան Կլոդ Գոդենի հրավերով` ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությունը ապրիլի 21-25-ը կմեկնի Ֆրանսիա:Այցի ընթացքում Փարիզում եւ Մարսելում նախատեսվում են հանդիպումներ` Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Քրիստիան Պոնսլեի, Ֆրանսիա...

Представители Всемирного Банка в Комиссии
21 апреля председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам Гагик Минасян принял советников группы контроля качества Всемирного Банка (ВБ) Юджина Сканти и Бенсона Верона. Советники посетили Армению с целью оценить подготовленные Армянским представительством ВБ исследования и изучения за последние четыре года. Представители миссии считают целесообразным обсуждение с представительским законодательным органом эффективности проделанной работы и предоставление руководству ВБ объективной информации. Гости интересовались, насколько подготовленные ВБ исследования соответствуют действительным результатам экономических реформ?
Гагик Минасян высоко оценив миссию ВБ в Армении, отметил, что руководимая им Комиссия тесно сотрудничает с Армянским представительством ВБ. Он также подчеркнул, что Всемирный Банк и Комиссия единодушны в вопросе перспектив и приоритетов экономического развития. Г-н Минасян сообщил, что это сотрудничество также выражено в формате парламентских слушаний, когда представители международных структур в том числе и ВБ приглашаются в парламент. Эти встречи, по оценке председателя Комиссии, очень полезны: о существующих проблемах заявляют непосредственно предствители разных слоев общества. Юджин Сканти отметил, что эксперты ВБ провели исследования в армянских страховых и ипотечных рынках, системе цен и сфере уровня бедности за последние годы. Гагик Минасян особо отметил не только финансовые инвестиции Банка в Армении, но и его консультационную деятельность.
Гагик Минасян счел необходимым всестороннее содействие ВБ реализации региональных программ, что будет способствовать экономической интеграции и стабильному развитрию всех стран региона. Он привел в качестве примера транспортную сферу. Запуск железной дороги между Турцией и Арменией может стать ярким примером этого. ,,Армянская сторона готова воздерживаться от перевозки грузов из Армении и импорта в республику товаров этой железной дорогой до урегулирования существующих с Турцией проблем”, - сказал председатель Комиссии. Армения готова использовать железную дорогу только в качестве транзитных перевозок, этим способствуя экономической интеграции и стабильному развитию стран региона.
Представители ВБ выразили свое согласие по этой позиции и готовность рассмотреть вопрос в офисе ВБ.
21.04.2006
Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с Генеральным секретарем ЮНЕСКО Коиширо Мацуурой
Председатель НС РА Артур Багдасарян, находящийся в Париже по приглашению Заместителя Председателя Сената Франции Жан-Клода Годена, встретился с Генеральным секретарем ЮНЕСКО Коиширо Мацуурой. В ходе встречи были достигнуты договоренности о назначении координирующего и активирующего отношения Н...
Рабочие визиты во Францию и Россию
Состоится более десяти встречПо приглашению Вице-Председателя Сената Франции Жан-Клода Годена делегация, возглавляемая Председателем НС РА, 22-25 апреля посетит Францию.В ходе визита в Париже и Марселе намечаются встречи с Председателем Сената Франции Кристианом Понсле, Вице-Председателем Сената Фра...