ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ հուլիսի 14-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի խորհրդի արտահերթ նիստ: Նիստի օրակարգում եղել է «ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների 33 պատգամավորների լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին» հարցը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 98-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պատգամավորի լիազորությունները դադարեցվում են յուրաքանչյուր օրացուցային կիսամյակի ընթացքում՝ քվեարկությունների առնվազն կեսից անհարգելի բացակայելու դեպքում:
«Ազգային ժողովի 8-րդ գումարման 2022 թվականի առաջին օրացուցային կիսամյակի նիստերի քվեարկություններին պատգամավորների մասնակցության վերաբերյալ» տեղեկանքի համաձայն՝ 33 պատգամավոր անհարգելի բացակայել է վերոնշյալ ժամանակահատվածում տեղի ունեցած քվեարկությունների առնվազն կեսից: ԱԺ նախագահը հայտնել է, որ անհարգելի բացակայած պատգամավորները պատշաճ տեղեկացվել են վերոնշյալ հարցով խորհրդի արտահերթ նիստ գումարելու վերաբերյալ: Ի պատասխան՝ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարը, խորհրդի անդամներին ուղղված գրությամբ, հայտնել են, որ հրաժարվում են մասնակցել խորհրդի նիստին:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 156-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ պատգամավորի բացակայության դեպքում հարցի քննարկումը հետաձգվում է մեկ շաբաթով եւ վերսկսվում է սահմանված ժամկետը լրանալու օրվան հաջորդող օրը հրավիրված խորհրդի նիստում՝ անկախ նրա ներկայությունից:

On July 14, chaired by the RA NA President Alen Simonyan, the extraordinary sitting of the National Assembly was held. The issue of applying to the Constitutional Law on the issue of terminating the powers of 33 deputies of the NA Armenia and With Honor Factions was on the agenda of the sitting.
The NA President Alen Simonyan informed that according to Article 98.2 of the RA Constitution, the powers of the deputy are terminated during each calendar day, in case of dishonorable absence from at least half of the voting.
According to the reference on the participation of deputies in the voting at the sittings of the 8th convocation of the National Assembly in the first calendar semester of 2022, 33 deputies were absent from at least half of the voting that took place in the above-mentioned period. The NA President informed that the absent deputies were duly informed about the convening of an extraordinary sitting of the Council on the above-mentioned issue. In response, the Head of the Armenia Faction and the Secretary of the With Honor Faction, in a letter addressed to the members of the Council, informed that they refuse to participate in the sitting of the Council.
According to Article 156.5 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, in case of the absence of the deputy, the debate of the issue is postponed for one week and resumed at the sitting of the Council convened on the day following the expiration of the specified period, regardless of his/her absence.