ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ հուլիսի 14-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի խորհրդի արտահերթ նիստ: Նիստի օրակարգում եղել է «ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների 33 պատգամավորների լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին» հարցը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 98-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պատգամավորի լիազորությունները դադարեցվում են յուրաքանչյուր օրացուցային կիսամյակի ընթացքում՝ քվեարկությունների առնվազն կեսից անհարգելի բացակայելու դեպքում:
«Ազգային ժողովի 8-րդ գումարման 2022 թվականի առաջին օրացուցային կիսամյակի նիստերի քվեարկություններին պատգամավորների մասնակցության վերաբերյալ» տեղեկանքի համաձայն՝ 33 պատգամավոր անհարգելի բացակայել է վերոնշյալ ժամանակահատվածում տեղի ունեցած քվեարկությունների առնվազն կեսից: ԱԺ նախագահը հայտնել է, որ անհարգելի բացակայած պատգամավորները պատշաճ տեղեկացվել են վերոնշյալ հարցով խորհրդի արտահերթ նիստ գումարելու վերաբերյալ: Ի պատասխան՝ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարը, խորհրդի անդամներին ուղղված գրությամբ, հայտնել են, որ հրաժարվում են մասնակցել խորհրդի նիստին:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 156-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ պատգամավորի բացակայության դեպքում հարցի քննարկումը հետաձգվում է մեկ շաբաթով եւ վերսկսվում է սահմանված ժամկետը լրանալու օրվան հաջորդող օրը հրավիրված խորհրդի նիստում՝ անկախ նրա ներկայությունից:

14 июля под председательством состоялось внеочередное заседание Совета НС, которое вел Председатель НС А.Симоняна. В повестку дня заседания был включен вопрос “Об обращении в Конституционный Суд по вопросу о прекращении полномочий 33 депутатов НС фракций “Армения” и “Честь имею”.
Председатель НС сообщил, что в соответствии с ч.2 ст.98 Конституции РА полномочия депутата приостанавливаются в течение каждого календарного полугодия – при   неуважительном отсутствии на не менее чем половине голосований.
Согласно справке “Об участии депутатов в голосованиях на сессиях НС восьмого созыва в первом календарном полугодии 2022 г.” в указанный период 33 депутата отсутствовали не менее чем на половине голосований. Спикер НС сообщил, что отсутствующие депутаты надлежащим образом уведомлены о созыве внеочередного заседания Совета по вышеуказанному вопросу. В ответ глава фракции “Армения” и секретарь фракции “Честь имею” в письме, адресованном членам Совета, заявили, что отказываются от участия в заседании Совета.
Согласно ч.5 ст.156 конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, в случае отсутствия депутата рассмотрение вопроса откладывается на одну неделю и возобновляется на заседании Совета, созываемом на следующий день после истечения указанного срока, независимо от его присутствия.