Ազգային ժողովը հուլիսի 14-ին պատգամավորների նախաձեռնությամբ արտահերթ նստաշրջան է գումարել: Խորհրդարանի որոշմամբ՝ օրակարգում ընդգրկված մի շարք նախագծերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանի եւ Հերիքնազ Տիգրանյանի հեղինակած ««ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով:
Զեկուցող Արթուր Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է համամասնական ընտրակարգով տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների պարագայում, անկախ նրանից, թե ընտրողների թիվը որքան է, կուսակցությունների եւ կուսակցությունների դաշինքների համար նախատեսել առանձին քվեաթերթիկներ՝ այդպիսով վերացնելով քվեարկության ընթացքում գրիչների օգտագործումը: Այս մոտեցումը ներդնելու նպատակով առաջարկվում է կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների եւ վերջինների համամասնական ցուցակների առաջին երեք թեկնածուի ինքնաբացարկի ժամկետը սահմանել ոչ ուշ, քան քվեարկության օրվանից 15 օր առաջ: Հեղինակների կարծիքով՝ սա   ընտրական հանձնաժողովներին հնարավորություն կտա ավելի շուտ սկսել քվեաթերթիկների տպագրման գործընթացը:
Առաջարկվում է նաեւ համամասնական ընտրակարգով տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ տեղամասերում քվեարկության ընթացքի միաժամանակյա համացանցային հեռարձակում իրականացնել: Հեղինակները կարծում են, որ այսպիսով կավելանա ընտրական գործընթացի նկատմամբ վստահությունը:
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ՀՀ Վարչական դատավարության օրենսգրքով սահմանել, որ համամասնական ընտրակարգով ձեւավորված ավագանու առաջին նստաշրջանում համայնքի ղեկավարի ընտրության հետ կապված հայցերը եւս ընտրական վեճեր են, եւ որ դրանք պետք է քննվեն ու լուծվեն հատուկ՝ արագացված կարգով, կոլեգիալ կազմով: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամի թեկնածուի համար Ընտրական օրենսգրքով սահմանված լրացուցիչ պահանջներն առաջարկվում է հանել, եւ այդ մասով կարգավորումները դարձնել Սահմանադրությանը համահունչ:
Հեղինակներն առաջարկում են վերանայել նաեւ ԿԸՀ-ի անդամների վարձատրության չափերը:
«Փաթեթի ընդունմամբ կշտկվեն նախորդ ընտրությունների ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրները»,- նշել է Արթուր Հովհաննիսյանը:
Կառավարության դրական կարծիքը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը:  Փոխնախարարը հայտնել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախարարությունը կներկայացնի որոշ առաջարկներ:
Օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ առաջարկներ է ներկայացրել պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը:
Փաթեթը քննարկվել է նաեւ երկրորդ ընթերցմամբ ու ընդունվել: Առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարվել են մի շարք փոփոխություններ:

14 июля НС по инициативе депутатов созвало внеочередную сессию. Согласно решению НС, обсуждение во втором чтении ряда проектов, включенных в повестку дня, будет проведено в течение 24-х часов после их принятия в первом чтении.
В первом чтении обсужден проект закона о внесении изменений и дополнений в Конституционный закон “Избирательный кодекс Республики Армения”, предложенный депутатами фракции “Гражданский договор” А.Ованнисяном и Э.Тигранян с прилагаемым пакетом законов.
Докладчик А.Ованнисян сообщил, что в пакете проектов предлагается предусмотреть отдельные избирательные бюллетени для партий и партийных блоков в случае выборов в органы местного самоуправления по пропорциональной избирательной системе, независимо от числа избирателей, тем самым устраняя использование ручек во время голосования. В целях реализации данного подхода предлагается установить срок снятия первых трех кандидатов партий, блоков партий и пропорциональных списков последних не позднее, чем за 15 дней до дня голосования. По мнению авторов, это позволит избирательным комиссиям раньше начать процесс печатания бюллетеней.
Также рекомендуется осуществлять одновременную интернет-трансляцию процесса голосования на участках при проведении выборов в органы местного самоуправления по пропорциональной избирательной системе. Авторы считают, что это повысит доверие к избирательному процессу.
В пакете проектов предлагается установить в Административно-процессуальном кодексе РА, что иски, связанные с избранием главы общины на первом заседании совета старейшин, сформированного по пропорциональной избирательной системе, также являются избирательными спорами. и чтобы их рассматривали и разрешали в особом, ускоренном порядке, коллегиально. Предлагается снять дополнительные требования, установленные Избирательным кодексом к кандидату в члены ЦИК, и привести положения в соответствие с Конституцией.
Авторы также предлагают пересмотреть уровень заработной платы членов ЦИК.
“С принятием пакета проблемы, возникшие в ходе предыдущих выборов, будут искоренены”, - подчеркнул А.Ованнисян.
Положительное мнение правительства представила заместитель министра юстиции Е.Туманянц. Замминистра сообщила, что министерство представит ряд предложений между первым и вторым чтением.