ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հուլիսի 26-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ամփոփելով ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության մեկամյա գործունեությունը՝ այն դրական է գնահատել: Ըստ նրա՝ նախորդ տարվա աշնանային նստաշրջանի օր...
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հուլիսի 26-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Աբդուլլա Շահիդին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանը բարձր է գնահատել Աբդուլլա Շահիդի նախագահությունը Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի ընթացք...
2023 թ. ԿԳՄՍ նախարարությունը նախատեսում է  իրականացնել բյուջետային 20 ծրագրի 183 միջոցառում. բյուջեն կկազմի շուրջ 248,6 մլրդ դրամ, որն 2022 թ. համեմատ ավելի է մոտ 21,8 մլրդ դրամով: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը հուլիսի 26-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշ...

Report on One-Year Activity of RA NA Delegation to OSCE PA Presented
On July 26, during the press conference the Head of the RA NA Delegation to OSCE PA, the Chair of the Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan summed up the one-year activity of the NA Delegation to OSCE PA and positively evaluated it.According to him, the agenda of the autumn sessi...
Ruben Rubinyan Receives President of UN General Assembly
On July 26, the Vice President of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan received the President of the United Nations (UN) General Assembly Abdulla Shahid and the delegation headed by him.Welcoming the guests, Ruben Rubinyan highly appreciated the presidency of Abdulla Shahid during the 76t...
Preliminary Budgetary Programmes and Financial Allocations of Science, Education, Culture, Sport, Diaspora, Youth and Information Spheres for 2023 Discussed
In 2023, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport designs to carry out 183 measures of 20 programmes: the budget will be about 248.6 billion AMD, which is more than about 21.8 AMD compared with 2022. On July 26, the RA Deputy Minister of Finance Armen Hayrapetyan informed about this dur...