Հեռուստատեսությունն ու ռադիոն կարեւոր նշանակություն ունեն բոլոր բնագավառներում հարաբերությունների եւ բովանդակության ձեւավորման մեջ` հասարակական կյանքի վրա ունեցած հսկայական ազդեցությամբ. Ազգային ժողովի մայիսի 3-ի հերթական նիստում իր ելույթի ժամանակ նշել է Գոհար Մամիկոնյանը, ով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրվել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում:
Թեկնածուի հավաստմամբ` զանգվածային հաղորդակցման միջոցները վաղուց դարձել են հասարակական կյանքի անբաժան մասը: Գոհար Մամիկոնյանը նաեւ նշել է, որ ԶԼՄ-ները դեմոկրատական համակարգի եւ քաղաքացիական հասարակության կարեւորագույն ինստիտուտներից են եւ ազդում են հասարակական կարծիքի ձեւավորման վրա:
Բանախոսը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում առնչվել են հեռուստատեսության ոլորտին:
Գոհար Մամիկոնյանը պատրաստակամություն է հայտնել իր փորձն ու գիտելիքները ծառայեցնել ոլորտում առկա խնդիրների լուծմանը:
Թեկնածուի կենսագրությունն Ազգային ժողովի հերթական նիստում ներկայացրել է Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Բաբայանը:
Գոհար Մամիկոնյանը մասնագիտությամբ քաղաքագետ է, հանրային կառավարման մասնագետ: Դասախոսել է ԵՊՀ հանրային կառավարման ամբիոնում: Աշխատել է նաեւ միջազգային կազմակերպությունում: 2021թ. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության երիտասարդական քաղաքականության լրացուցիչ եւ շարունակական կրթության վարչության պետն է, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ:
Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրել է, որ թեկնածուի ընտրության քվեարկությունը տեղի կունենա մայիսի 4-ին:

“Телевидение и радио играют важную роль в формировании отношений и содержания во всех сферах, оказывая огромное влияние на общественную жизнь”, - подчеркнула Г.Мамиконян, выдвинутая фракцией "Гражданский договор" в члены Комитета по телевидению и радио (КТР), в ходе своего выступления на очередном заседании НС 3 мая.
По словам кандидата, медиа уже давно стали неотъемлемой частью общественной жизни. Г.Мамиконян подчеркнула, что СМИ являются одним из важнейших институтов демократической системы и гражданского общества, влияют на формирование общественного мнения.
Кандидат в члены КТР также ответила на вопросы депутатов, в основном касавшиеся телевидения.
Г.Мамиконян выразила готовность использовать свой опыт и знания для решения насущных проблем сферы.
На очередном заседании парламента биографию кандидата представил член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Н.Бабаян.
Гоар Мамиконян по профессии политолог, специалист в области государственного управления. Лектор кафедры государственного управления ЕГУ. Работала в международной организации. С 2021 г. начальник Управления дополнительного и непрерывного образования молодежной политики МОНКС РА, учредительный член партии “Гражданский договор”.
Председатель Счетной комиссии Н.Бабаян сообщил, что голосование по выборам кандидата состоится 4 мая.