Հանրապետությունում 2021թ. արձանագրվել է հանցավորության 30245 դեպք, որը 14.3 տոկոսով կամ 3077 հանցագործությունով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Այս մասին ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ դատախազության 2021թ. գործունեության տարեկան հաղորդումը:
Ամենապարզ վերլուծությունը վկայում է վերջին տարիներին հանցագործությունների բացարձակ թվի աճի երկու հիմնական պատճառի մասին: Առաջին՝ բազմաթիվ նոր, հատկապես ոչ մեծ կամ միջին ծանրության արարքների քրեականացում եւ երկրորդ՝ հանցագործությունների պաշտոնական գրանցման բացահայտման աշխատանքների բարելավում: Հաշվետու տարում գրանցված 30245 դեպքերի բացարձակ մեծամասնությունը կամ 84.1 տոկոսը կազմում են ոչ մեծ եւ միջին ծանրության, այսինքն՝ նվազ հանրային վտանգավորություն ունեցող հանցագործությունները:
Առանձնապես ծանր հանցագործությունները ընդհանուր հանցագործությունների զանգվածում կազմել են 1.2 տոկոս, իսկ ծանր հանցագործությունները՝ 14.7 տոկոս: Ընդ որում, որպես կանոն տարիներ շարունակ երկրաչափական պրոգրեսիայով նվազել է ընդհանուր հանցագործությունների կազմում ծանր եւ առանձնապես ծանր հանցագործությունների տեսակարար կշիռն արտահայտող միջին տարեկան ցուցանիշը:
2011-2021թթ. ընթացքում հանցավորության կառուցվածքի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ընդհանուր հանցագործությունների կազմում ծանր եւ առանձնապես ծանր հանցագործություններն արտահայտող տարեկան միջին ցուցանիշը կազմել է տարեկան 18.1 տոկոս, մինչդեռ 2021թ. ծանր եւ առանձնապես ծանր հանցագործությունները կազմել են ընդհանուր հանցագործությունների ընդամենը 15.9 տոկոսը՝ շուրջ 2.2 տոկոսով պակաս:
Հաշվետու տարվա հանցավորության ցուցանիշներով մեր երկրում 100.000 բնակչին բաժին է ընկնում 1020 հանցագործության դեպք:
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ այս ցուցանիշով Հայաստանը տեսանելի դրական պատկեր է ապահովում: Անկախ միջազգային կազմակերպության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ հանցավորության մակարդակի 2022թ. ցուցիչով Հայաստանը զբաղեցնում է տասներորդ տեղը՝ 22.79 դեպքով առաջ անցնելով ԱՊՀ բոլոր երկրներից, ինչպես նաեւ եվրոպական երկրների մեծ մասից: Այսպես՝ Դանիան զբաղեցնում է 20-րդ տեղը, Ֆինլանդիան՝ 23-րդը, Գերմանիան՝ 42-րդ տեղը, Ռուսաստանը՝ 51-րդ տեղը:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ հանցագործությունների աճին զուգընթաց 2021թ. արձանագրվել է հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշի աճ: Հաշվետու տարում բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 57.7 տոկոս՝ նախորդ տարվա 55.7 տոկոսի դիմաց:
«Պետք է փաստել, որ 2021թ. բացահայտվել է 3830-ով ավելի հանցագործություն, քան նախորդ տարի: Այնուհանդերձ, ունենք առանձին հանցագործությունների մտահոգիչ դինամիկա, որոնցից առաջինը մարդու դեմ ուղղված հանցագործության՝ սպանության 10-ով կամ 20 տոկոսով, սպանության փորձի 7-ով կամ:18 տոկոսով աճ: Այս եւ աճ արձանագրած մյուս հանցատեսակների շարժընթացը մշտապես գլխավոր դատախազության ուշադրության կենտրոնում է: Պարբերական վերլուծությունների, ուսումնասիրությունների արդյունքում պատկան մյուս մարմինների հետ ձեռնարկվում են հանցագործությունները կանխարգելելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները»,- նշել է գլխավոր դատախազը:
Անդրադառնալով 2022թ. առաջին երեք ամիսների տվյալներին՝ նա նշել է, որ արձանագրվել է սպանությունների 45 տոկոսով, սպանության փորձերի 33 տոկոսով, բնակարանային գողությունների 13 տոկոսով, մահվան ելքով ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների 18 տոկոսով նվազում:
Գլխավոր դատախազը նաեւ անդրադարձել է թմրամիջոցների շրջանառությանը, կարեւոր համարել դրա դեմ հանընդհանուր պայքարը: 2021թ. ավելացել է թմրամիջոցների առգրավումների քանակը:
Արթուր Դավթյանը կարեւորել է նաեւ միջազգային համագործակցությունը, հատկապես՝ շեշտադրվել է Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան մարմնի հետ գործակցությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվել են հանցագործությունների բացահայտմանը, կանխարգելմանը, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը եւ այլ խնդիրներին:

“В республике в 2021 г. зарегистрировано 30.245 преступлений, что на 14,3%,   или на 3077 преступлений больше, чем в прошлом году”, - подчеркнул Генеральный прокурор РА А.Давтян, представляя сообщение о деятельности Прокуратуры РА в 2021 г.
По Давтяну, самый простой анализ показывает две основные причины роста абсолютного числа преступлений в последние годы. Первая – криминализация многих новых, особо малых или средней тяжести деяний, вторая – совершенствование работы по официальной раскрываемости преступлений. Абсолютное большинство из 30.245 зарегистрированных в отчетном году дел, или 84,1%, составляют преступления малой и средней тяжести.
Особо тяжкие преступления составили 1,2 % от общего числа преступлений, а тяжкие преступления – 14,7 %. При этом, как правило, среднегодовой показатель доли тяжких и особо тяжких преступлений в общей преступности с годами снижается в геометрической прогрессии.
Изучение структуры преступности в 2011-2021 гг. показало, что среднегодовой показатель тяжких и особо тяжких преступлений среди общего количества преступлений составил 18,1%   в год, тогда как в 2021 г. тяжкие и особо тяжкие преступления составили лишь 15,9% всех преступлений, что почти на 2,2% меньше.
По показателям преступности отчетного года в РА на 100.000 жителей приходится 1020 случаев.
Генпрокурор отметил, что по этому показателю Армения представляет положительную картину. По данным Независимой международной организации, РА занимает по уровню преступности в 2022 г. в индексе десятое место, на 22,79 случая опережая все страны СНГ, а также большинство стран Европы. Так, Дания на 20-м месте, Финляндия - на 23-м, Германия - на 42-м, Россия - на 51-м.
А.Давтян отметил, что в 2021 г. наряду с ростом преступлений отмечен рост раскрываемости преступлений. В отчетном году уровень раскрытия составил 57,7% по сравнению с 55,7% годом ранее.
“Следует констатировать, что в 2021 г. раскрыто на 3830 преступлений больше, чем в прошлом году. Однако мы имеем тревожную динамику отдельных преступлений, первое из которых – рост преступлений против человечности на 10, или 20 %, попыток убийств – на   7, или 18%. Движение этого и других фиксирующих рост   преступлений постоянно находится в центре внимания Генпрокуратуры. В итоге регулярных анализов и исследований принимаются все необходимые меры для предотвращения преступлений с другими надлежащими органами”, - отметил Генпрокурор.
Обратившись к первым трем месяцам 2022 г., он отметил снижение количества убийств на 45%, попыток убийства - на 33%, краж со взломом - на 13% и смертности в ДТП - на 18%.
Генпрокурор также коснулся оборота наркотических средств, считая важной всеобщую борьбу со злом. В 2021 г. увеличилось количество конфискаций наркотиков.
А.Давтян отметил международное сотрудничество, особенно взаимодействие с соответствующим органом РФ.
Генпрокурор РА ответил на вопросы депутатов, связанные с раскрытием преступлений, профилактикой, незаконным оборотом наркотиков и другими проблемами.