Մայիսի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է Ֆրանսիայի Սենատի հետ ջերմ հարաբերությունները` հավելելով, որ միշտ ուրախ է ընդունել Հայաստանի, Արցախի եւ հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամներին:
Նա գոհունակությամբ է անդրադարձել Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի կազմի ընդլայնմանը` նշելով, որ այն երկու երկրների միջեւ ամուր համագործակցության վկայությունն է:
Կողմերը շնորհավորել են միմյանց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորանքներ է փոխանցել Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին` նշելով, որ երեսուն տարիների ընթացքում մեր երկրների միջեւ ձեւավորվել է բարձր մակարդակի քաղաքական սերտ փոխգործակցություն:
Հանդիպմանը քննարկվել է բարեկամության խմբերի կարեւոր դերը Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջեւ քաղաքական երկխոսությունը զարգացնելու եւ հարստացնելու գործում: ՀՀ ԱԺ նախագահը երախտագիտությամբ է հիշել Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի գործուն մասնակցությամբ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի, 2020թ. հուլիսի հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումներ հրահրելու վերաբերյալ մի շարք դատապարտող բանաձեւերի ընդունումը:
Այս համատեքստում նա հույս է հայտնել, որ ֆրանսիացի գործընկերները կշարունակեն ջանքեր գործադրել հայ ռազմագերիներին օր առաջ հայրենիք վերադարձնելու, Արցախի` ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության փրկության ուղղությամբ:
Ֆրանսիական կողմը վերահաստատել է այդ հարցում իր գործուն աջակցությունը` հավելելով, որ երկրների մշակութային արժեքները համամարդկային ժառանգություն են:
Կողմերն անդրադարձել են 2021թ. նոյեմբերի 20-23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի` Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում վերաստորագրված Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրին, ինչն էլ ավելի է խորացնում արդեն իսկ գոյություն ունեցող բարեկամական եւ գործնական հարաբերությունները:

3 мая Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с председателем группы дружбы Франция-Армения Сената Французской Республики Жильбером-Люком Девиназом.
Приветствуя гостей, спикер парламента подчеркнул теплые отношения с Сенатом Франции, добавив, что всегда рад принимать лучших друзей Армении, Арцаха и армянского народа.
Он с удовлетворением отметил расширение сенатской группы дружбы Франция-Армения, отметив, что это является доказательством тесного сотрудничества между двумя странами.
Стороны поздравили друг друга с 30-летием установления дипломатических отношений. Председатель НС передал поздравления председателю Сената Жерару Ларше, отметив, что за тридцать лет между нашими странами на высоком уровне сложилось тесное политическое взаимодействие.
На встрече обсуждалась важная роль групп дружбы в развитии и обогащении политического диалога между Арменией и Францией. Председатель НС с признательностью отметил деятельное участие группы дружбы Франция-Армения в принятии ряда резолюций, осуждающих 44-дневную войну, армяно-азербайджанские пограничные столкновения 2020 года.
А.Симонян в этом контексте выразил надежду, что французские партнеры продолжат свои усилия по содействию репатриации армянских военнопленных, сохранению армянского историко-культурного и религиозного наследия на территориях Арцаха, находящихся под азербайджанским контролем.
Французская сторона подтвердила свою активную поддержку в этом вопросе, добавив, что культурные ценности стран являются всеобщим достоянием.
Стороны затронули Соглашение о сотрудничестве между Сенатом ФР и НС РА, подтвержденное в ходе визита Председателя НС во Францию ​​20-23 ноября 2021 г., что еще больше углубляет уже налаженные дружественные и деловые отношения.