Մայիսի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է Ֆրանսիայի Սենատի հետ ջերմ հարաբերությունները` հավելելով, որ միշտ ուրախ է ընդունել Հայաստանի, Արցախի եւ հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամներին:
Նա գոհունակությամբ է անդրադարձել Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի կազմի ընդլայնմանը` նշելով, որ այն երկու երկրների միջեւ ամուր համագործակցության վկայությունն է:
Կողմերը շնորհավորել են միմյանց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորանքներ է փոխանցել Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին` նշելով, որ երեսուն տարիների ընթացքում մեր երկրների միջեւ ձեւավորվել է բարձր մակարդակի քաղաքական սերտ փոխգործակցություն:
Հանդիպմանը քննարկվել է բարեկամության խմբերի կարեւոր դերը Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջեւ քաղաքական երկխոսությունը զարգացնելու եւ հարստացնելու գործում: ՀՀ ԱԺ նախագահը երախտագիտությամբ է հիշել Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի գործուն մասնակցությամբ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի, 2020թ. հուլիսի հայ-ադրբեջանական սահմանային բախումներ հրահրելու վերաբերյալ մի շարք դատապարտող բանաձեւերի ընդունումը:
Այս համատեքստում նա հույս է հայտնել, որ ֆրանսիացի գործընկերները կշարունակեն ջանքեր գործադրել հայ ռազմագերիներին օր առաջ հայրենիք վերադարձնելու, Արցախի` ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության փրկության ուղղությամբ:
Ֆրանսիական կողմը վերահաստատել է այդ հարցում իր գործուն աջակցությունը` հավելելով, որ երկրների մշակութային արժեքները համամարդկային ժառանգություն են:
Կողմերն անդրադարձել են 2021թ. նոյեմբերի 20-23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի` Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում վերաստորագրված Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրին, ինչն էլ ավելի է խորացնում արդեն իսկ գոյություն ունեցող բարեկամական եւ գործնական հարաբերությունները:

On May 3, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan received the delegation led by the Chair of the France-Armenia Friendship Group in the French Senate Gilbert-Luc Devinaz.
Welcoming the guests, Alen Simonyan stressed the warm relations with the French Senate, adding that he is always happy to receive the best friends of Armenia, Artsakh and the Armenian people.
He noted with satisfaction the expansion of the France-Armenia Friendship Group of the Senate, stating that it is the proof of strong cooperation between the two countries.
The sides congratulated each other on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations. The RA NA President conveyed congratulations to the President of the Senate Gérard Larcher, noting that high-level close political cooperation has been formed between our countries during thirty years.
The important role of the friendship groups to develop and enrich the political dialogue between Armenia and France was discussed at the meeting. The RA NA President remembered with gratitude the adoption of a number of resolutions with the active participation of the France-Armenia Friendship Group condemning the 44-day war in 2020 and the provocation of the Armenian-Azerbaijani border clashes in July 2020.
In this context, he expressed hope that the French partners will continue to make efforts to return Armenian prisoners of war to the homeland and save the Armenian historical, cultural and religious heritage in the territories of Artsakh under the Azerbaijani control.
The French side reaffirmed its active support in that issue, adding that the cultural values of the country are considered to be a universal heritage.
The sides referred to the agreement between the Senate of the Republic of France and the National Assembly of the Republic of Armenia re-signed during the visit of the RA NA President to France on November 20-23, 2021, which deepens further the already existing friendly and practical relations.