ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 24-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանը:
Առաջարկվում է հստակեցնել պահանջման ոչ ենթակա տեղեկությունների շրջանակը, նախատեսել հանձնաժողովի կողմից պետական էլեկտրոնային հարթակներից հատուկ տեխնիկածրագրային ուղիների միջոցով ձեռք բերված տեղեկատվություն ստանալու եւ լիազորությունների իրականացման ընթացքում օգտագործելու հնարավորություն: Նախատեսվում է ամրագրել եզրակացություն ընդունելու ավելի ճկուն կարգ, մասնավորապես` տնտեսական մրցակցությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ եզրակացություն ստանալու համար սահմանված պահանջներին համապատասխան դիմում ստանալու դեպքում սկսել եզրակացության ընդունման ընթացակարգ` առանց եզրակացություն ընդունելու ընթացակարգ սկսելու վերաբերյալ հանձնաժողովի որոշման առկայության:
Նախատեսվում է նաեւ շտկել օրենքում առկա վրիպակներն ու տեխնիկական բնույթի խնդիրները:
Ակնկալվում է, որ նախագծի ընդունման դեպքում կվերանան արձանագրված տեխնիկական բնույթի խնդիրները, ու նախադրյալներ կստեղծվեն հանձնաժողովի գործունեությունն առավել արդյունավետ իրականացնելու համար:

On February 24, the NA Standing Committee on Economic Affairs debated in the first reading the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Protection of Economic Competition, which was presented by the Chairperson of the Competition Protection Commission Gegham Gevorgyan.
It is proposed to clarify the scope of information that are not required, to provide for the possibility of receiving information obtained by the Commission from state electronic platforms through special technical and software channels and using it during the exercise of authorities.
It is also planned to correct the existing mistakes and technical problems in law.
It is expected that if the draft is adopted, the registered technical problems will disappear and preconditions will be created for more effective implementation of the activity of the Commission