Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ փոխգործակցության օրակարգի առաջմղմանն առնչվող հարցերի:
Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների առավել զարգացումն ու միջխորհրդարանական կապերի խորացումը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխխոսնակը տեղեկացրել է, որ շուտով կձեւավորվի Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խումբը, որն ակտիվ դերակատարություն կունենա փոխադարձ կապերի ընդլայնման գործում: ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է միջխորհրդարանական կառույցներում պատվիրակությունների համագործակցված աշխատանքին, այս հարցում կարեւորել երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող խնդիրներում միմյանց աջակցելը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը: Ալեն Սիմոնյանը, անընդունելի համարելով մեր հարեւան պետության կողմից խաղաղության հաստատմանը խոչընդոտող կոչերը եւ ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ընդգծել է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չի կարող լինել: Դեսպանն իր հերթին կարեւորել է հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը:
Թիմուր Ուրազաեւը խոսել է ԵԱՏՄ եւ ՀԱՊԿ շրջանակում Հայաստանի հետ փոխգործակցության հեռանկարների վերաբերյալ, ներկայացրել երկու ինտեգրացիոն ուղղություններում իր երկրի առաջնահերթությունները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մի շարք ոլորտներում երկկողմ կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի:

А.Симонян принял посла Казахстана в Армении
12 марта вице-спикер НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Казахстана в Армении  Т.Уразаева.
Собеседники обратились к вопросам продвижения повестки двустороннего взаимодействия.
А.Симонян подчеркнул важность развития отношений между двумя странами и углубления межпарламентских связей. В этом контексте он сообщил, что вскоре будет сформирована группа дружбы Армения – Казахстан, которая сыграет активную роль в расширении взаимных связей. Вице-спикер НС коснулся скоординированной работы делегаций в межпарламентских структурах, особо выделив в данном вопросе поддержку друг друга в проблемах, представляющих двусторонний интерес.
Поднята также тема урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы. Г-н Симонян, считая неприемлемыми препятствующие установлению мира   призывы и милитаристскую риторику соседнего государства, подчеркнул, что мирному урегулированию конфликта не может быть альтернативы. Посол в свою очередь отметил важность мирного урегулирования.
Т.Уразаев затронул перспективы взаимодействия с Арменией в рамках ЕАЭС и ОДКБ, представил приоритеты своей страны в двух интеграционных векторах.