ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումների հեղինակը Կառավարությունն է: Նախաձեռնության նպատակն է կրճատել փաստաթղթաշրջանառությունը եւ խնայել դրա վրա ծախսվող նյութական ու մարդկային ռեսուրսները:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի խոսքով հարկային մարմնի կողմից տրվող կամ հարկ վճարողի անձնական գրասենյակից ներբեռնվող բազմաթիվ փաստաթղթեր տարբեր պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ ներկայացնելիս հաճախ պահանջվում է, որ դրանք լինեն կնքված կամ ստորագրված հարկային մարմնի կողմից: Քանի որ գործընթացը ժամանակատար է, գործադիրն առաջարկում է նոր լուծումներ՝ փաստաթղթերի վրա QR կոդի (մեքենայական ընթերցվող պատկեր) ներմուծում:
«Այն դեպքում, երբ հարկ վճարողն անձնական գրասենյակից կներբեռնի փաստաթուղթ, դա կներբեռնվի QR կոդով, որը կճանաչվի այն մարմինների կողմից, որտեղ կներկայացվի այդ փաստաթուղթը»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Ըստ Արթուր Մանուկյանի՝ քանի որ ներդրվող նոր համակարգը ժամանակատար է, առաջարկվում է, որ օրենքն ուժի մեջ մտնի 2026 թվականի հունվարի 1-ից:
Կարեւորելով նախաձեռնության ընդունումը՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հետաքրքրվել է. «Դեպքեր են լինում, երբ ընդունում ենք կարգավորումներ, հետո պարզվում է, որ համակարգը կիրառման տեսանկյունից տեխնիկապես պատրաստ չէ կամ անհրաժեշտ է լինում վերանայել ժամկետը: Արդյո՞ք հստակ ժամկետ սահմանելով՝ հաշվի առնվել են այն հնարավոր դժվարություններն ու խնդիրները, որոնք կարող են առաջանալ»:
Ի պատասխան՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալը նշել է, որ հաշվարկվել է այն անհրաժեշտ ժամանակը, որը կծախսվի վերոնշյալ համակարգն ունենալու համար: Զեկուցողի խոսքով համապատասխան տեխնիկական հարցերի կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են:
Նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 26-ի նիստում եւ ստացել դրական եզրակացություն:

The author of the addenda to the RA Tax Code is the Government. The purpose of the initiative is to decrease the workflow and save the material and human resources being spent on it.
According to the Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee (SRC) Artur Manukyan, while submitting numerous documents being given from the tax authority of being downloaded by the taxpayer’s personal office to the different state or local self-government bodies, it is required that will be sealed or signed by the tax authority. As the process is time consuming, the Executive proposes new solutions – introduction of QR on the documents (machine readable image).
“In case when the taxpayer will download a document from the personal office, it will be downloaded by QR code, which will be recognized by the bodies, when that document will be submitted,” the rapporteur underscored.
According to Artur Manukyan, as the introducing new system is time consuming, it is proposed to have the law to enter into force from January 1, 2026.
Emphasizing the adoption of the initiative, the Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan was interested: “There are cases, when we adopt regulations, then it becomes clear that in terms of use the system is technically not ready or it is necessary to review the term. Setting distinct term, have the possible difficulties and problems been taken into consideration, which can occur.”
In response, the Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee noted that the necessary time was calculated, which will be spent for having the abovementioned system. According to the rapporteur, the works have started in the regulation of the relevant technical issues.
The initiative was debated in the first reading at April 26 sitting of the Standing Committee on the Economic Affairs and was endorsed.