ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումների հեղինակը Կառավարությունն է: Նախաձեռնության նպատակն է կրճատել փաստաթղթաշրջանառությունը եւ խնայել դրա վրա ծախսվող նյութական ու մարդկային ռեսուրսները:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի խոսքով հարկային մարմնի կողմից տրվող կամ հարկ վճարողի անձնական գրասենյակից ներբեռնվող բազմաթիվ փաստաթղթեր տարբեր պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ ներկայացնելիս հաճախ պահանջվում է, որ դրանք լինեն կնքված կամ ստորագրված հարկային մարմնի կողմից: Քանի որ գործընթացը ժամանակատար է, գործադիրն առաջարկում է նոր լուծումներ՝ փաստաթղթերի վրա QR կոդի (մեքենայական ընթերցվող պատկեր) ներմուծում:
«Այն դեպքում, երբ հարկ վճարողն անձնական գրասենյակից կներբեռնի փաստաթուղթ, դա կներբեռնվի QR կոդով, որը կճանաչվի այն մարմինների կողմից, որտեղ կներկայացվի այդ փաստաթուղթը»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Ըստ Արթուր Մանուկյանի՝ քանի որ ներդրվող նոր համակարգը ժամանակատար է, առաջարկվում է, որ օրենքն ուժի մեջ մտնի 2026 թվականի հունվարի 1-ից:
Կարեւորելով նախաձեռնության ընդունումը՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը հետաքրքրվել է. «Դեպքեր են լինում, երբ ընդունում ենք կարգավորումներ, հետո պարզվում է, որ համակարգը կիրառման տեսանկյունից տեխնիկապես պատրաստ չէ կամ անհրաժեշտ է լինում վերանայել ժամկետը: Արդյո՞ք հստակ ժամկետ սահմանելով՝ հաշվի առնվել են այն հնարավոր դժվարություններն ու խնդիրները, որոնք կարող են առաջանալ»:
Ի պատասխան՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալը նշել է, որ հաշվարկվել է այն անհրաժեշտ ժամանակը, որը կծախսվի վերոնշյալ համակարգն ունենալու համար: Զեկուցողի խոսքով համապատասխան տեխնիկական հարցերի կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են:
Նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 26-ի նիստում եւ ստացել դրական եզրակացություն:

Автором дополнений в Налоговый кодекс РА является правительство. Цель инициативы – сократить документооборот и сэкономить затрачиваемые на него материальные и человеческие ресурсы.
По словам заместителя председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукяна, многие документы, выданные налоговым органом или загруженные из личного офиса налогоплательщика, зачастую при подаче в различные государственные органы или органы местного самоуправления требуют скрепления печатью или подписью налогового органа. Поскольку процесс трудоемкий, исполнительный орган предлагает новое решение – внедрение QR-кода на документы.
"При загрузке документа налогоплательщиком из своего личного офиса, он будет загружен с QR-кодом, распознаваемым органами, куда документ будет предъявлен", - пояснил докладчик.
По Манукяну, внедрение новой системы требует много времени и рекомендуется вступление в силу закона с 1 января 2026 г.
По повестке высказался также заместитель председателя Постоянной комиссии по экономическим вопросам Б.Тунян, подчеркнув важность принятия инициативы.
26 апреля инициатива обсуждалась в первом чтении на заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам и получила положительное заключение.