Իտալիայի դեսպանն Ազգային ժողովում
Դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Իտալիայի  Հանրապետության  դեսպան Մասիմո Լավեցո Կասինելիին:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորելով բարեկամ Իտալիայի հետ  միջխորհրդարանական հարաբերությունները,  նշեց, որ խորհրդարանների միջեւ կապերը զարգացման մեծ ներուժ ունեն: Պարոն Աբրահամյանը գործուն համագործակցության հաստատման նախադրյալները արձանագրելով` կարեւորեց երկու երկրների խորհրդարանների պատգամավորների փոխայցելությունները: Նա պաշտոնական այցով Հայաստան հրավիրեց Իտալիայի Հանրապետության խորհրդարանի երկու պալատների` Սենատի եւ Կամերայի նախագահներին` վստահություն հայտնելով, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը կնպաստի երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական ու գիտամշակութային կապերի ամրապնդմանը: Պարոն Աբրահամյանը նաեւ առաջարկեց քննարկել այցի ընթացքում միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագրի կամ հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը: Նշվեց, որ Ազգային ժողովում արդեն ստեղծվել է Իտալիայի հետ պատգամավորական բարեկամության խումբ, որը եւս կարող է նպաստել հարաբերությունների խորացմանը: Խորհրդարանի նախագահը կարեւոր համարեց միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանների պատվիրակությունների համագործակցությունը: Նշվեց նաեւ, որ իբրեւ Եվրամիություն անդամ երկիր` Իտալիան մեծապես կարող է աջակցել Հայաստանի եվրաինտեգրմանը: Անդրադառնալով իտալական «Ռենկո» կազմակերպության հաջող աշխատանքին Հայաստանում` պարոն Աբրահամյանը Հայաստանում իտալական այլ ձեռնարկությունների մուտքը կարեւոր համարելով` նշեց, որ Հայաստանի հարկային դաշտը նպաստավոր է ներդրումների եւ օտարերկրացիների բիզնեսի ծավալման համար:  ԱԺ նախագահը գտնում է, որ պարոն Կասինելին կարող է հայ-իտալական համագործակցության զարգացմանը մեծապես նպաստել` ունենալով նաեւ իր աջակցությունը:
Իտալիայի  Հանրապետության  դեսպան Մասիմո Լավեցո Կասինելին պատմական արմատներ ունեցող իտալահայկական բարեկամության զարգացման պատրաստակամություն հայտնելով` նշեց, որ իտալացիներին ու հայերին միավորում են ոչ միայն հոգեւոր-մշակութային ընդհանրությունները, այլեւ երկու ժողովուրդների  նմանությունը: Շնորհակալություն հայտնելով Սենատի եւ Կամերայի նախագահներին պաշտոնական այցով Հայաստան հրավիրելու համար, դեսպանը հանձն առավ փոխանցել հրավերն ու այցի ժամկետները ճշտել: Նա համաձայնեց, որ փոխայցելությունները նպաստում են հարաբերությունների զարգացմանը եւ նշեց, որ 2007-ին Հայաստանում էին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամները, իսկ 2009-ին նախատեսվում է արտաքին գործերի փոխնախարար, սենատոր Մանդինիի այցը: Պարոն Կասինելին կարեւորում է նաեւ պատգամավորական բարեկամության խմբերի համատեղ աշխատանքը միջխորհրդարանական կապերի զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձներ եղան ներքաղաքական եւ տարածաշրջանային խնդիրներին եւս. կողմերը կարեւորեցին Հարավկովկասյան տարածաշրջանում հակամարտությունները բանակցությունների միջոցով կարգավորելը, որը  կնպաստի խաղաղության ու բարեկեցության հաստատմանը:
03.12.2008
Ցավակցական հեռագիր Ասծատրյանների ընտանիքին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական հեռագիր է ուղարկել պետական, հասարակական, տնտեսական ականավոր գործիչ Եղիշե Ասծատրյանի հարազատներին ու մերձավորներին` նրա մահվան կապակցությամբ: «Եղիշե Ասծատրյանի  անվան հետ է կապվում Հայաստանի ժողովրդական տնտեսության մի շարք ճյուղերի զարգացումը, նա լուրջ ...
Պատգամավորներին առաջարկում են վերանայել հակասահմանադրական դրույթները
Խորհրդարանը դեկտեմբերի 3-ին շարունակեց քառօրյա նիստի աշխատանքը` քվեարկություններ անցկացնելով:  Ընդունվեցին նախորդ օրը քննարկված համաձայնագրերը եւ օրենսդրական նախաձեռնությունները` այդ թվում եւ «Հանրաքվեի մասին»  օրենքում փոփոխության առաջարկը:Քառօրյայի երրորդ նիստում Ազգային ժողովը  քնն...

Ambassador of Italy in the National Assembly
On December 3 RA NA President Mr Hovik Abrahamyan received Ambassador of the Republic of Italy to Armenia Mr Massimo Lavezzo Cassinelli.
Highlighting the inter-parliamentary relations with Italy NA President Mr Hovik Abrahamyan noted that the development of the ties between the parliaments had big potential. Mr Abrahamyan noted the prerequisites of the establishment of active cooperation, stressed the mutual visits of the MPs of the parliaments of the two countries. He invited to Armenia on an official visit the Presidents of the two chambers of the parliament of the Republic of Italy, Senate and Camera, expressing confidence that the development of the inter-parliamentary relations would promote the strengthening of the trade-economic and scientific-cultural ties between the two countries. Mr Abrahamyan also proposed to discuss the possibility of signing the agreement on inter-parliamentary cooperation or memorandum during the visit. It was noted that in the National Assembly a parliamentary friendship group with Italy had already been set up, which can also promote the deepening of relations. The President of the Parliament considered important the cooperation of the delegations of the two countries in the international structures. It was also noted that as a member country of the European Union Italy could support Armenia’s Euro-integration. Touching upon the successful work of the Italian Renco organization in Armenia Mr Abrahamyan considered important the entry of the Italian other enterprises and noted that the tax field of Armenia was favourable for the contributions and the foreigners’ business. The NA President believes that Mr Cassinelli can greatly promote the development of the Armenian-Italian cooperation with his support.
Ambassador of the Republic of Italy to Armenia Mr Massimo Lavezzo Cassinelli expressed willingness to develop the Italian-Armenian friendship, which has historical roots and noted that the Italians and Armenians are united not only by spiritual-cultural similarities, but also the resemblance of the two peoples. Expressing gratitude for inviting to Armenia on an official visit the Presidents of Senate and Camera the Ambassador promised to pass the invitation and specify the dates of the visit. He agreed that the mutual visits promote the development of relations and noted that in 2007 the members of the Committee on Foreign Relations of the Senate were in Armenia and in 2009 the visit of the Deputy Foreign Minister Senator Mandini is envisaged. Mr Cassinelli highlights also the joint work of the parliamentary friendship groups with regards to the development of the inter-parliamentary relations.
At the meeting the sides touched upon the inner-political and regional problems too, highlighted the settlement of the conflicts in the South Caucasus region through negotiations, which would promote the establishment of peace and welfare.
Telegram of Condolences to Astsatryans’ Family
RA NA President Mr Hovik Abrahamyan sent condolences to the close relatives and friends of the state, public, economic prominent figure Yeghishe Astsatryan on his death. “The development of a number of branches of Armenia's national economy is connected with the name of Yeghishe Astsatryan...
MPs are Proposed to Review the Anti-Constitutional Provisions
On December 3, the parliament voted to continue the work of the four -day sittings. The MPs adopted the agreements and legislative initiatives, as well as the proposal to the law on Referendum, debated the previous day.During the third sitting of the National Assembly they also debated five internat...