Իտալիայի դեսպանն Ազգային ժողովում
Դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Հայաստանում Իտալիայի  Հանրապետության  դեսպան Մասիմո Լավեցո Կասինելիին:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորելով բարեկամ Իտալիայի հետ  միջխորհրդարանական հարաբերությունները,  նշեց, որ խորհրդարանների միջեւ կապերը զարգացման մեծ ներուժ ունեն: Պարոն Աբրահամյանը գործուն համագործակցության հաստատման նախադրյալները արձանագրելով` կարեւորեց երկու երկրների խորհրդարանների պատգամավորների փոխայցելությունները: Նա պաշտոնական այցով Հայաստան հրավիրեց Իտալիայի Հանրապետության խորհրդարանի երկու պալատների` Սենատի եւ Կամերայի նախագահներին` վստահություն հայտնելով, որ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը կնպաստի երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական ու գիտամշակութային կապերի ամրապնդմանը: Պարոն Աբրահամյանը նաեւ առաջարկեց քննարկել այցի ընթացքում միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագրի կամ հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը: Նշվեց, որ Ազգային ժողովում արդեն ստեղծվել է Իտալիայի հետ պատգամավորական բարեկամության խումբ, որը եւս կարող է նպաստել հարաբերությունների խորացմանը: Խորհրդարանի նախագահը կարեւոր համարեց միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանների պատվիրակությունների համագործակցությունը: Նշվեց նաեւ, որ իբրեւ Եվրամիություն անդամ երկիր` Իտալիան մեծապես կարող է աջակցել Հայաստանի եվրաինտեգրմանը: Անդրադառնալով իտալական «Ռենկո» կազմակերպության հաջող աշխատանքին Հայաստանում` պարոն Աբրահամյանը Հայաստանում իտալական այլ ձեռնարկությունների մուտքը կարեւոր համարելով` նշեց, որ Հայաստանի հարկային դաշտը նպաստավոր է ներդրումների եւ օտարերկրացիների բիզնեսի ծավալման համար:  ԱԺ նախագահը գտնում է, որ պարոն Կասինելին կարող է հայ-իտալական համագործակցության զարգացմանը մեծապես նպաստել` ունենալով նաեւ իր աջակցությունը:
Իտալիայի  Հանրապետության  դեսպան Մասիմո Լավեցո Կասինելին պատմական արմատներ ունեցող իտալահայկական բարեկամության զարգացման պատրաստակամություն հայտնելով` նշեց, որ իտալացիներին ու հայերին միավորում են ոչ միայն հոգեւոր-մշակութային ընդհանրությունները, այլեւ երկու ժողովուրդների  նմանությունը: Շնորհակալություն հայտնելով Սենատի եւ Կամերայի նախագահներին պաշտոնական այցով Հայաստան հրավիրելու համար, դեսպանը հանձն առավ փոխանցել հրավերն ու այցի ժամկետները ճշտել: Նա համաձայնեց, որ փոխայցելությունները նպաստում են հարաբերությունների զարգացմանը եւ նշեց, որ 2007-ին Հայաստանում էին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամները, իսկ 2009-ին նախատեսվում է արտաքին գործերի փոխնախարար, սենատոր Մանդինիի այցը: Պարոն Կասինելին կարեւորում է նաեւ պատգամավորական բարեկամության խմբերի համատեղ աշխատանքը միջխորհրդարանական կապերի զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձներ եղան ներքաղաքական եւ տարածաշրջանային խնդիրներին եւս. կողմերը կարեւորեցին Հարավկովկասյան տարածաշրջանում հակամարտությունները բանակցությունների միջոցով կարգավորելը, որը  կնպաստի խաղաղության ու բարեկեցության հաստատմանը:
03.12.2008
Ցավակցական հեռագիր Ասծատրյանների ընտանիքին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ցավակցական հեռագիր է ուղարկել պետական, հասարակական, տնտեսական ականավոր գործիչ Եղիշե Ասծատրյանի հարազատներին ու մերձավորներին` նրա մահվան կապակցությամբ: «Եղիշե Ասծատրյանի  անվան հետ է կապվում Հայաստանի ժողովրդական տնտեսության մի շարք ճյուղերի զարգացումը, նա լուրջ ...
Պատգամավորներին առաջարկում են վերանայել հակասահմանադրական դրույթները
Խորհրդարանը դեկտեմբերի 3-ին շարունակեց քառօրյա նիստի աշխատանքը` քվեարկություններ անցկացնելով:  Ընդունվեցին նախորդ օրը քննարկված համաձայնագրերը եւ օրենսդրական նախաձեռնությունները` այդ թվում եւ «Հանրաքվեի մասին»  օրենքում փոփոխության առաջարկը:Քառօրյայի երրորդ նիստում Ազգային ժողովը  քնն...

Посол Италии в Национальном Собрании
3 декабря Председатель НС РА О.Абраамян принял посла Итальянской Республики в Армении Массимо Лавеццо Касинелли.
Председатель НС, подчеркнув важность межпарламентских отношений с дружественной Италией, отметил, что связи между парламентами обладают большим потенциалом развития. Констатируя предпосылки становления действенного сотрудничества, г-н Абраамян выделил важность взаимных визитов депутатов обоих парламентов. Он пригласил с официальным визитом в Армению председателей обеих палат парламента Итальянской Республики – Сената и Камеры, выразив уверенность, что развитие межпарламентских отношений будет содействовать укреплению между двумя странами торгово-экономических и научно-культурных связей. Спикер НС предложил также обсудить возможности подписания в ходе визита соглашения или меморандума о сотрудничестве. Отмечено было, что в НС уже создана депутатская группа дружбы с Италией, которая также может способствовать углублению отношений. Председатель НС  считает важным сотрудничество делегаций  парламентов двух стран в международных структурах. Отмечено также, что Италия, как страна-член ЕС, может весьма содействовать евроинтеграции Армении. Обратившись к успешной работе в Армении итальянской организации “Ренко”, г-н Абраамян, считая важным приход в Армению и других итальянских предприятий, отметил, что налоговое поле Армении благоприятно для инвестиций и развертывания бизнеса иностранцев. Председатель НС находит, что г-н Касинелли может существенно содействовать развитию армяно-итальянского сотрудничества, внося и свой вклад.
Посол Итальянской Республики в Армении Массимо Лавеццо Касинелли, выразив готовность к развитию армяно-итальянской дружбы, имеющей исторические корни, отметил, что итальянцев и армян об’единяют не только духовно-культурные общности, но и схожесть двух народов. Поблагодарив за приглашение председателей Сената и Камеры посетить Армению с официальным визитом, посол взялся передать приглашение и уточнить сроки визита. Он согласился с тем, что взаимные визиты содействуют развитию отношений, и отметил, что в 2007 г. в Армении были члены Комиссии по внешним связям Сената, а в 2009 г. намечается визит замминистра иностранных дел, сенатора Мандини.    Г-н Касинелли придает также важность совместной работе депутатских групп дружбы в развитии межпарламентских связей.
В ходе встречи затронуты были также внутриполитические и региональные проблемы – стороны подчеркнули важность урегулирования конфликтов в Южнокавказском регионе путем переговоров, что будет способствовать установлению мира и благополучия.
Телеграмма соболезнования семье Асцатрянов
Председатель НС РА О.Абраамян направил телеграмму соболезнования родным и близким видного государственного, общественного и хозяйственного деятеля Егише Асцатряна - в связи с его кончиной.  “С именем Егише Асцатряна связывается развитие ряда отраслей народного хозяйства Армении, он внес весомый...
Депутатам предлагают пересмотреть антиконституционные положения
3 декабря парламент работу четырехдневных заседаний продолжил проведением голосований. Приняты были обсуждавшиеся в предыдущий день соглашения и законодательные инициативы, в том числе и предложения о поправках в закон “О Референдуме”.На втором заседании четырехдневки НС обсудило также пять междунар...