Փետրվարի 24-ին Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահներ Արման Եղոյանն ու Մարինա Կալյուրանդը մամուլի ասուլիսում ամփոփել են Երեւանում կայացած Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 2-րդ նիստի աշխատանքները:
Արման Եղոյանը տեղեկացրել է, որ քննարկվել են Հայաստանում բարեփոխումների, տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության վերաբերյալ հարցեր՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում:
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Մարինա Կալյուրանդին` տարածաշրջանի եւ Հայաստանի համար կարեւոր հարցերում հստակ ու անկողմնակալ դիրքորոշում հայտնելու համար: Նա տեղեկացրել է, որ կոմիտեի հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2023թ.: Հայկական կողմը կհյուրընկալվի Բրյուսելում կամ Ստրասբուրգում, իսկ մինչ այդ աշխատանքները կշարունակվեն այլ ձեւաչափերով:
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Մարինա Կալյուրանդը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ վերջին անգամ Հայաստան է այցելել մոտ 40 տարի առաջ:
Փետրվարի 24-ը խորհրդանշական է Մարինա Կալյուրանդի համար. Էստոնիան նշում է անկախության տոնը, եւ նա հպարտ է ազատ, անկախ Էստոնիայի քաղաքացի լինելու համար: Մարինա Կալյուրանդը ցավով է նշում, որ այս օրը նշանավորվեց Ուկրաինայի տարածքում ռազմական գործողությունների սկսմամբ:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը պատերազմական վիճակում եղել է, ուստի հայ ժողովուրդը շատ լավ հասկանում է, որ պատերազմը երբեք չի կարող լուծում լինել:
«Մենք խոսել ենք ԼՂ իրավիճակի մասին, եւ կարող եմ ասել, որ պատերազմը երբեք լուծում չէ: Հարցի լուծումը պետք է լինի բանակցությունների արդյունքում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո»,- ասել է նա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաեւ Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների, ինչպես նաեւ այնտեղ կալանավայրերում պահվող անձանց հայրենադարձման հարցը: Կալյուրանդը վստահեցրել է, որ իրենք պատրաստվում են բարձրացնել այդ հարցն այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանի վերջին քաղաքացին չի վերադարձել Հայաստան:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, հաղորդակցական ուղիների վերաբացմանը:
Մարինա Կալյուրանդը ժողովրդավարության ճանապարհին բարեփոխումների գործընթացում Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն է հայտնել:

24 февраля сопредседатели Комитета парламентского партнерства Армения - ЕС А.Егоян и М.Кальюранд подвели итоги работы прошедшего в Ереване второго заседания Комитета парламентского партнерства Армения - ЕС.
А.Егоян сообщил, что в контексте Нагорно-Карабахского конфликта обсуждались проблемы реформ в Армении, безопасности и стабильности в регионе.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции поблагодарил М.Кальюранд за выражение четкой и беспристрастной позиции по важным для региона и Армении вопросам. Он сообщил, что следующее заседание комитета состоится в 2023 г. Армянская сторона будет принята в Брюсселе или Страсбурге, а до тех пор работа продолжится в других форматах.
Сопредседатель комитета М.Кальюранд поблагодарила за теплый прием, заметив, что последний раз посещала Армению около 40 лет назад.
24 февраля символично для г-жи Кальюранд – Эстония празднует День независимости, и она гордится, что является гражданкой свободной и независимой страны. Депутат лишь сожалеет, что этот день ознаменовался началом боевых действий в Украине.
По ее словам, Армения была в состоянии войны, поэтому армянский народ прекрасно понимает, что война никогда не может быть решением.
“Мы говорили о ситуации в Нагорном Карабахе, и могу сказать, что война никогда не является решением. Вопрос должен решаться в итоге переговоров под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ”, - подчеркнула   М.Кальюранд.
В ходе встречи также обсуждался вопрос репатриации армянских военнопленных и лиц, содержащихся в азербайджанских тюрьмах. Г-жа Кальюранд заверила, что они будут непрестанно поднимать этот вопрос, пока в Армению не вернется последний гражданин РА.
Затронуты также проблемы сохранения культурного наследия Арцаха, армяно-турецких отношений, задействования коммуникаций.
М.Кальюранд выразила готовность содействовать Армении в процессе демократических реформ.
24 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам под председательством В.Акопяна обсужден во втором чтении представленный  правительством пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О государственной пошлине”, “О градостроительстве”, Налоговый кодекс РА.По...
24 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам под председательством В.Акопяна обсуждены в первом и втором чтениях законопроекты о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА.По повестке заседания аргументированно и обстоятельно по предлагаемым поправкам выступили...