ԱԺ հանձնաժողովներում շարունակվում են 2006 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի եւ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի  մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին «Հայաստանի Հանրապետության 2006թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման եւ դատական մարմինների ֆինանսավորման հարցերը:
Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը նշեց, որ 2006 թվականի պետական բյուջեում օրենսդիր,  գործադիր եւ դատական մարմինների պահպանման ընթացիկ ծախսերի համար հատկացվել է 35417.0 մլն դրամ, որը 2004 թվականի բյուջետային տարվա փաստացի եւ 2005 թվականի բյուջետային տարվա համար հաստատված համապատասխան ցուցանիշների նկատմամբ կազմում է համապատասխանաբար 136.8 եւ 123.4 տոկոս: Օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության մարմինների ծախսերը 2006 թվականի համար ծրագրվել են 18959.9 մլն դրամի չափով, որը 2005 թվականի մակարդակը գերազանցում է 3035.6 մլն դրամով: Աճը պայմանավորված է պետական կառավարման համակարգի բարեփոխումների իրականացման հետեւանքով կառավարման նոր մարմինների ստեղծմամբ, քաղաքացիական ծառայողների եւ հարկադիր կատարողների աշխատավարձի ֆոնդի ավելացմամբ, քաղաքացիական աշխատանք կատարող վարձու աշխատողների եւ տեխնիկական սպասարկում իրականացնող անձանց աշխատավարձի 20 տոկոսի չափով բարձրացմա մբ եւ այլն: Պավել Սաֆարյանը տեղեկացրեց, որ 2006 թվականի պետբյուջեի առանձնահատկությունը կառավարման ապարատի ծախսերի ծրագրավորումն է. նորմավորվել են էլեկտրաէներգիայի եւ կապի ծախսերը, տրանսպորտի թվաքանակը: Նշվեց, որ կառուցվածքային փոփոխություններ կան կառավարության, գյուղատնտեսության ու աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, էներգետիկայի նախարարությունների համակարգերում: Փոխնախարարը հավելեց, որ նախորդ տարվա համեմատությամբ կառավարման համակարգի պահպանման ծախսերը ավելացել են 6.7 մլրդ դրամով, 2005 թվականի 14.525 աշխատողների թվաքանակը պլանավորվում է հասցնել 15.074-ի, քաղծառայողների միջին աշխատավարձը նախորդ տարվա 64.000 դրամի փոխարեն հասցվելու է  86.700 դրամի, օրենսդիր մարմնում քաղծառայողի միջին ամսական աշխատավարձը  ծրագրված է հասցնել 131.900 դրամի, գործադիր իշխանության մարմնում` 102.900 դրամի, դատական իշխանության մարմնում` 107.100 դր ամի: Տեղեկացվեց, որ տրանսպորտային ծախսերի ավելացումը կազմել է շուրջ 459 մլն դրամ, կառավարման ապարատում շուրջ 1մլրդ դրամ է հատկացվել սարքերի եւ սարքավորումների ձեռքբերման համար:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտաշես Թումանյանը նշեց, որ ապարատի պահպանման ծախսերի համար հատկացված հոդվածներում 2005 թ. համեմատ էական փոփոխություններ չկան` 2006 թ. առաջարկվում է 1,9 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատությամբ ունի 62 մլն-ի աճ: Փոփոխությունները պայմանավորված են ընդհանուր քաղաքականությամբ եւ բյուջետային մոտեցումներով: Արտաշես Թումանյանը հաղորդեց, որ կան խնայողություններ 2005 թ. համեմատությամբ, եղել ենավելացումներ գործուղումների, տրանսպորտային ծառայությունների, ներկայացուցչական ծախսերի ոլորտում:
ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Հայկ Քոթանյանն ընդգծեց, որ ապարատի պահպանման ծախսերի գծով նախատեսվում է 14,3 տոկոսով ա ճ, որի մեջ հիմնական մաս են կազմում պետական ծառայողների եւ տեխսպասարկման անձնակազմի աշխատավարձի բարձրացման համար նախատեսված գումարները: Ավելացումները կապված են`տարբեր ծառայությունների գծով նորմատիվների փոփոխման հետ: Որոշակի գումար է նախատեսվել նաեւ սարքավորումների ձեռքբերման հոդվածով:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Մանուկ Թոփուզյանն ասաց, որ 2006 թվականի պետական բյուջեի իրենց մասում էական փոփոխություններ չկան, ապարատի պահպանման ծախսերի գծով  նախատեսվում է 1.109.976.5 հազ. դրամ: Անդրադառնալով ավտոմեքենաների թվաքանակի խնդիրներին, նա վստահեցրեց, որ ավտոմեքենաների էական աճ չի եղել :
Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Առուշան Հակոբյանը նշեց, որ 2006 թվականի պետական բյուջեով ապարատի պահպանման ծախսերի համար նախատեսվում է235.010.1 հազ. դրամ: Դիմելով ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Վարդան Խաչատրյանին` Առուշան Հակոբյանը ընդգծեց, որ սահմանադրության փոփոխությունների ընդունմամբ կտրուկ փոխվում են սահմանադրական դատարանի լիազորությունները եւ ՍԴ դիմող սուբյեկտների շրջանակը, ուստի կլինեն փոփոխություններ, որոնք դեռ հայցով չեն ներկայացվել:
Արդարադատության փոխնախարար Աշոտ Աբովյանը տեղեկացրեց, որ նախարարության կողմից 2006 թվականին նախատեսվում է իրականացնել կենտրոնական ապարատի պահպանման, դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության պահպանման, փորձաքննությունների կատարման ծառայությունների ձեռքբերման գծով պետական պատվերներ եւ այլն: Ապարատի պահպանման ծախսերի գծով բյուջեով նախատեսվում է 6.466.407.2 հազ. դրամ:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը ընդգծեց, որ 2006 թվականի պետական բյուջեով ապարատի պահպանման ծախսերի համար դատախազությանը նախատեսվում է տրամադրել1.904.263.4 հազ. դրամ` կապիտալ նորոգման, տրանսպորտային ծառայությունների, ավտոմեքենաների ձեռքբերման համար:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանն իր տարակուսանքը հայտնեց, նշելով, որ իրենք ներկայացրել են 171 մլն դրամի հայտ, սակայն կառավարությունը հա տկացրել է 130 մլն դրամ: Ըստ նրա`հատկացումները բավարար չեն բնականոն գործունեության համար.միայն 20 մլն-ը տրամադրվ ում է հիմնարկի վարձակալմանը: Լարիսա Ալավերդյանը գտնում է, որ կառավարության ռազմավարական եւ ոլորտային գերակայությունների մասին հոդվածում անհրաժեշտ է ավելացնել մարդու իրավունքների պաշտպանի ոլորտը:Նրա տեսակետի հետ համաձայն չէր ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Վարդան Խաչատրյանը` գտնելով, որ ռազմավարական եւ ոլորտային գերակայությունների մասին հոդվածում մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը պետք չէ ավելացնել, քանի որ իրենց հաշվարկներով 130 միլիոնը լիովին բավարարում է նորմալ գործառնության համար: Տիկին Ալավերդյանի կարծիքով` պետք է մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը իր ներկայացուցիչն ունենա առնվազն չորս մարզերում` Շիրակում, Սյունիքում, Գեղարքունիքում, Տավուշում:
Հանրայ ին ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Ա. Շահնազարյանը, ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Մ. Բադալյանը նշեցին, որ 2006 թվականի պետական բյուջեի հատկացումները բավարար են ապարատների պահպանման ծախսերն իրականացնելու համար` ընդգծելով, որ աճի նման տեմպերը կնպաստեն նաեւ աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը:
Երեւանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը տեղեկացրեց, որ առարկություն չունեն հատկացված ֆինանսների առնչությամբ: 2006 թվականին քաղաքի պահպանման ծախսերի համար հատկացվել է 389.760.9 հազ. դրամ, 12 համայնքների դոտացիաների համար նախատեսվել է հատկացնել մոտավորապես 5 մլրդ դրամ: Նշվեց, որ նախատեսված ծախսերի ծրագիրը հնարավոր է իրականացնել նախատեսված ֆինանսավորման շրջանակներում:
2006 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է Արագածոտ նի մարզպետարանին հատկացնել 168.038.7 հազ. դրամ,Արարատի մարզպետարանին` 175,979.4 հազ. դրամ, Արմավիրի մարզպետարանին` 286,363.6 հազ. դրամ, Գեղարքունիքի մարզպետարանին` 266,369.1 հազ. դրամ, Լոռու մարզպետարանին` 218,836.6 հազ. դրամ, Կոտայքի մարզպետարանին` 215,271.5 հազ. դրամ, Շիրակի մարզպետարանին` 247,598.6 հազ. դրամ, Սյունիքի մարզպետարանին` 183,419.5 հազ. դրամ, Վայոց Ձորի մարզպետարանին` 133,832.7 հազ. դրամ,Տավուշի մարզպետարանին` 154,005.6 հազ. դրամ:
ԱԺ  արտաքին հարաբերությունների եւ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին ԱԳՆ ֆինանսավորման  եւ միջազգային կազմակերպություններին անդամակցելու վճարումների, ՀՀ արտաքին պետական պարտքի սպասարկման     հարցերը:
ՀՀ արտաքին պետական պարտքը ներկայացրեց ՀՀ գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը: Արտաքին աղբյուրներից 2005թ. պետական բյուջեի մասին օրենքով նախատեսված միջոցների ամբողջությամբ ստանալու դեպքում, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին պետական պարտքը(ՀՀ կառավարության եւ ՀՀ կենտ՟րո՟նա՟՟կան բանկի վար՟կային պարտավորություններ եւ տրամադրված արտաքին երաշ՟խիք՟ներ) 2005 թվա՟կանիվերջին կկազմի մոտ 1227մլն ԱՄՆ դոլար:
2005 թվականի ընթացքում արտաքին պարտա՟վորու՟թյուն՟նե՟րի գծով կստացվի մոտ 102.8 մլն ԱՄՆ դոլար: 2005 թվականի ընթացքում արտաքին պետական պարտքի գծով ընդհանուր սպասարկումը կկազ՟միմոտ 65.3 մլն ԱՄՆ դոլար: Միայն Հ Հ կառավարության գծով(ներառյալ երաշխիքների սպասարկումը) 2005 թվականին այն կկազմի մոտ 28.7 մլն ԱՄՆ դո՟լար, որից19.3 մլն ԱՄՆ դոլար՝ մարում եւ 9.4 մլն ԱՄՆ դոլար՝ տո՟կո՟սա՟վճար: ՀՀ կենտ՟րո՟՟՟նա՟կան բան՟կի պար՟տա՟վորությունների գծով սպասարկումը կկազմիմոտ 36.6 մլն ԱՄՆ դոլար, որից35.6 մլն ԱՄՆ դո՟լար՝ մարում եւ 1 մլն ԱՄՆ դոլար՝ տոկոսավճար:
2006 թվականի ընթացքում, ՀՀ ԱՊՊ գծով նախատեսվում է ստանալ մոտ 107.9 մլն ԱՄՆ դոլար:2006 թվականի ընթացքում ԱՊՊ գծով նախատեսվում է սպա՟սարկել (ներառյալ երաշխիքների սպասարկումը) մոտ 61.1 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 50.2 մլն ԱՄՆ դոլար հիմնական գումարի մարման գծով եւ մոտ 10.9 մ լն ԱՄՆ դո՟լար որպես տոկոսավճար, այդ թվում ՀՀ կառավարության պարտա՟վորություն՟ներիգծով մոտ 17.336 մլն ԱՄՆ դոլարի հիմնական գումարի մարում եւ 9.858 մլն ԱՄՆ դոլարի տոկոսավճար: Հաշվի առ՟նելով վերը նշվածը, 2006 թվա՟կա՟նի վերջին ՀՀ ԱՊՊ կկազմի մոտ 1285 մլն ԱՄՆ դոլար:
2006-2008թթ. արտաքին պետական պարտքը բնութագրողցուցանիշները կգտնվեննվազ եւ միջին պարտքի բեռունեցող երկրների ցուցանիշների սահմաններում:
Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը ներկայացնելով արտաքին քաղաքականության գործունեությունն ապահովող միջոցները, նշեց, որ     նախատեսված է տրամադրել 8.117.820.8 հազար դրամ: Արտաքին քաղաքական գերատեսչությանը կհատկացվի 820.368.6 հազար դրամ,որից ԱԳ նախարարության պահպանման ծախսերի համար կտրամադրվի 700.570.7 հազար դրամ,ՀՀ պետական արարողակարգի ծառայությանը ` 119.797 հազար դրամ, միջազգային կազմակերպություններին ՀՀ անդամակցության վճարները կկազմեն 1.053.545.3 հազար դրամ, ավելացվել են ՀՀ դեսպանությունների եւ ներկայացուցչությունների պահպանման ծախսերը եւ կկազմեն 4.164.784.7 հազար դրամ, դեսպանությունների շենքերի գնման համար կտրամադրվի 200.000.0 հազար դրամ: Նշվեց. որ ԱԳՆ դիվանագիտական ծառայողների աշխատավարձը կբարձրացվի 40 տոկոսի չափով:
Անդրադառնալով ոլորտին տրամադրված միջոցներին` արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը նշեց, որ նախարարությանը հատկացված գումարները բավարար են եւ թույլ կտան իրականացնել արդյունավետ արտաքին քաղաքականություն:

Debates of the Draft of the 2006 State Budget Continue in the NA Committees
On October 14, the debates of the draft of the 2006 state budget continued in the National Assembly.
At the joint sitting of the NA Standing Committees on State and Legal Affairs and on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs, the envisaged financing issues of the state, local self-government and judicial bodies of the power in the RA draft law “On RA 2006 State Budget” were debated.
Pavel Safaryan, Deputy Minister of Finance and Economy, noted that 35417.0mln AMD is allotted to the current expenses for the protection of legislative, executive, and judicial bodies in the 2006 state budget, which is correspondingly 136,8 and 123,4% towards the fixed relevant indexes for budget year of 2004 and for 2005 FY. The expenses of the bodies of legislative, executive and judicial authorities for 2006 are envisaged in amount of 18959,9mln AMD, which exceed the level of 2005 with 3035,6mln AMD. The growth is conditioned by the creation of the new management bodies in the result of the amendment implementation of the state government, by the increase of the fund salary of civil servants and forced executors, by the increase of the salary within 20% of the rent workers of implementing civic work, persons implementing technical services. It was noted that there are structural changes in the systems of the government, agricultural and labor and social affairs and ministries of energetic. The deputy minister added that the expenses of the government system protection are increased with 6.7bln AMD, the number of the 14,525 employees of 2005 is envisaged to be reached to 15.074, the average salary of the civil servants is to be reached to 86.700AMD in stead of the 64.000AMD of the previous year, it is envisaged to have the average monthly salary of the civil servant in the legislative body to be reached to 131.900AMD, in the executive power body – 102.900AMD, 107.100AMD in the judicial power body. It was noted that the increase of the transport expenses was nearly 459mln AMD, nearly 1bln AMD is allotted for the equipment in the management staff.
Artashes Tumanyan, Head of the staff of the RA President, noted that there aren’t essential amendments comparing with 2005, in the allotted articles for the expenses of the preservation of the staff, in 2006 it is envisaged 1,9AMD, which in comparison with the previous year has a growth of 62mln.
Hayk Kotanyan, Head of the NA Staff, stressed that a growth of 14,3% is envisaged in expenses for the protection of the staff, in which the envisaged sums for the increase of the salaries of the civil servants and technical service staff are the main part. The increases are connected with the normative changes in different services. A certain sum has also been envisaged by the article to get equipment.
Manuk Topuzyan, Head of the RA Government, said that there aren’t essential amendments in their part of 2006 state budget, it is envisaged 1.109.676.5 thousands of AMD in the expenses of the preservation of the staff.
Arushan Hakobyan, Head of the Staff of the Constitutional Court, noted that by the budget of 2006, it is envisaged to have 235.010 thousands of AMD for the expenses of the preservation of the staff. Aghvan Hovsepyan, the Procurator General, stressed that by the 2006 state budget, 1.904.263.4 thousands AMD is envisaged to allot the Procurator’s Office for the preservation of the staff, for capital restoration, for transport services and for getting automobiles.
The Ombudsperson Larisa Alaverdyan expressed her suspicions, noting that they presented an application of 171mln AMD, but the government allotted 130mln AMD. According to her, the allocation is not sufficient for the activity, only 20mln is allotted for renting the institute. As opined Mrs. Alaverdyan, the institute of the ombudsman should have its representative in at least four marzes- Shirak, Syunik, Gegharkunik, Tavush.
Robert Nazaryan, Chairman of the Public Services Regulatory Commission, A. Shahnazaryan, and Chairman of the State Committee on RA Economic Competitive Defense, M. Badalyan, Chairman of the Council of RA Civic Service noted that the allocations of 2006state budget are sufficient for the realization of the expenses for apparatus protection.
Kamo Areyan, Yerevan’s Deputy Mayor informed that they have no rejection concerning the allotted finances. In 2006, 389.760.9 thousands of AMD was allotted for the expenses for the protection of the city, 5mld AMD is envisaged to be allotted for the donation of the communities.
By the draft of the state budget of the 2006, 168.038.7 thousands of AMD is envisaged to be allotted to Aragatsotn municipality, 175.979.4 thousands of AMD to Ararat, 286.363.6 thousands of AMD to Armavir, 266.369.1 thousands of AMD to Gegharkunik, 218.836.6 thousands of AMD to Lori, 215.271.5 thousands of AMD to Kotayk, 247.598.6 thousands of AMD to Shirak, 183.419.5 thousands of AMD to Syunik, 133.832.7 thousands of AMD to Vayots Dzor and 154.005.6 thousands of AMD to Tavush marz. At the joint sitting of the NA Standing Committees on Foreign Relations and Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs, the issues of financing the Ministry of Foreign Affairs and the pay for becoming members to international institutions, RA foreign state debt service issues were debated.
Atom Janjughazyan, RA Chief Treasurer, presented the RA foreign state debt. In case fully receiving the means from foreign sources, envisaged by the law of 2005 on state budget, the foreign state debt of RA (credit responsibilities of the RA Government and the RA CB and allotted foreign guarantees) at the end of 2005 will be nearly 1227mln USD.
It’ll be nearly 102.8mln USD during 2005 on foreign responsibilities. In 2005 the general service will be nearly 65.3mln USD on foreign state debt. Only on RA Government (involving the guarantee service) in 2005 it’ll be nearly 28.7mln USD, 19.3mln USD is reduction and 9.4mln USD percentage pay (interest.) In the direction of the CB responsibilities the service will be 36.6mln USD, 35.6mlnUSD from which is to be covered and 1mlnUSD – the interest pay.
Pavel Safaryan, Deputy Minister of Finance and Economy, presenting the means of protecting the activity of foreign policy, noted, that it is envisaged to allot 8.117.820.8 thousands of AMD. The foreign political institution will be allotted 820.368.6 thousands of AMD, 700.570.7 thousands of AMD from which will be allotted for the expenses of the preservation of the Ministry of Foreign Affairs, 119.797 thousands of AMD - to RA state service, 1.053.543.3 thousands of AMD will be the membership pays for Armenia to international institutions, the expenses for the preservation of RA embassies and missions are increased and will be 4.164.784.7 thousands of AMD, 200.000.0 thousands of AMD will be allotted for the purchase of the buildings of the embassies. It was noted that the salary of the diplomatic employees of MFA will be increased by 40%.
Touching upon the allotted means to the sphere, Gegham Gharibjanyan, Deputy Minister of Foreign Affairs, noted that the sums allotted to the ministry were sufficient and will enable to pursue a productive foreign policy.