Հուշագրի ստորագրում ՀՀ Ազգային ժողովում
Հուլիսի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին, համալսարանին կից գործող «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանին, հետազոտողների:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի եւ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի համագործակցության հնարավորությունները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել «Ամբերդ»-ի եւ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխգործակցությունը՝ նշելով, որ խորհրդարանական կառավարման արդի փուլում ավելի է մեծացել Ազգային ժողովի պատասխանատվությունը մեր երկրի տնտեսական զարգացման հարցում:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը, կարեւորելով կողմերի միջեւ գործակցությունը, նշել է, որ հետայսու «Ամբերդ» կենտրոնի հետազոտողները կլինեն հանձնաժողովի փորձագետ-խորհրդատուները:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին ու ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանին՝ ՀՊՏՀ-ի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն արժեւորել է փոխադարձ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ այն իր նպաստը կբերի տնտեսական հարցերով օրենքների մշակման եւ ընդունման գործընթացում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, խոսելով իբրեւ տնտեսագետ եւ նույն համալսարանի դասախոս, հույս է հայտնել, որ համագործակցությունը լայն հնարավորություն է ընձեռելու առավել ընդգրկուն աշխատանքների իրականացման համար:
Ձեռք է բերվել համաձայնություն այն մասին, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը՝ ի դեմս «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի, դառնում է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի գիտական խորհրդատու-գործընկեր:

Подписание меморандума в НС
21 июля Председатель НС А.Баблоян принял ректора Государственного экономического университета Армении (ГЭУА) К.Атояна, директора исследовательского центра “Амберд” при ГЭУА А.Григоряна, исследователей.
Во встрече   участвовали вице-спикер НС М.Мелкумян, депутаты НС.
В ходе встречи обсуждены возможности сотрудничества Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, ГЭУА и исследовательского центра “Амберд”.
А.Баблоян высоко оценил взаимодействие Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам и исследовательского центра “Амберд”, отметив, что на нынешнем этапе парламентского управления еще более возросла ответственность законодательного органа   в вопросах экономического развития страны.
Председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Х.Арутюнян, подчеркнув важность сотрудничества сторон,   отметил, что отныне исследователи центра “Амберд” будут экспертами-консультантами комиссии.
Поблагодарив спикера парламента и председателя профильной комиссии, ректор ГЭУА К.Атоян высоко оценил взаимосотрудничество, подчеркнув, что оно, несомненно, внесет вклад в разработку и принятие экономических законов.
Вице-спикер НС М.Мелкумян, как экономист и преподаватель ГЭУА, выразил надежду, что сотрудничество даст широкие возможности для реализации более весомых работ.
Достигнута договоренность, что ГЭУА в лице исследовательского центра “Амберд” становится научным консультантом-партнером Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.