ՆԱՏՕ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը եւ պատվիրակության անդամներ Թեւան Պողոսյանն ու Էլինար Վարդանյանը հունիսի 9-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում մանրամասներ ներկայացրին մայիսի 30-ից հունիսի 1-ը Վիլնյուսում կայացած ՆԱՏՕ ԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքներից:
Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրեց, որ մայիսի 31-ին՝ լիագումար նիստի ընթացքում, ներկայացվել են մի շարք զեկույցներ, զեկույցով հանդես է եկել նաեւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը: Պարոն Նահապետյանը նշեց, որ պարոն Ռասմուսենի ելույթի առանցքը Ուկրաինայում տիրող իրադրությունը եւ հետագա զարգացումներն են եղել, անդրադարձ է կատարվել նաեւ Աֆղանստանի իրավիճակին, ՆԱՏՕ-ի քաղաքականությանը: Անդրադառնալով Հայաստան-ՆԱՏՕ երկկողմ հարաբերությունների մակարդակին եւ հետագա զարգացումներին՝ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը նշել է, որ այդ հարաբերությունները խորացնելու մեծ ներուժ կա: Պատվիրակության ղեկավարը վստահություն հայտնեց, որ առաջիկա տարիներին Հայաստան-ՆԱՏՕ երկկողմ հարաբերությունները կունենան որակական բարձր մակարդակ: Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրեց, որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակից պետությունների կողմից պաշտպանական ծախսերը էականորեն ավելացնելու խնդիր է դրվել: Նա իրազեկեց, որ լիագումար նիստի ընթացքում ընդունվել են 3 հռչակագրեր՝ «Տրանսատլանտյան հարաբերությունների մասին», «ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման մասին» եւ «Ուկրաինային աջակցելու մասին»:
Քննարկումներ են ծավալվել խորհրդարանական վեհաժողովի 5 հանձնաժողովներում, որոնց ակտիվ մասնակցել եւ հարցադրումներով ու մեկնաբանություններով հանդես են եկել հայկական պատվիրակության անդամները: Նրանք իրենց մտահոգությունն են հայտնել Քեսաբի դեպքերի առնչությամբ՝ նշելով, որ Թուրքիայի տարածքից այնտեղ ներթափանցել են իսլամական ծայրահեղական ուժեր, եւ ըստ տեղեկությունների՝ Թուրքայի կառավարությունը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում այդ ուժերին: Հայկական պատվիրակության անդամները հարց են բարձրացրել, թե ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել ՆԱՏՕ-ն, որպեսզի իր անդամ երկրի կողմից նման միջամտություններ չլինեն: Այս կապակցությամբ Թուրքիայի պատվիրակության կողմից եղել է առարկություն: Քննարկվել են «Եվրոպայի արեւելքում զարգացումները. Լիտվայի տեսանկյունը», «ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունը եւ դաշինքի բաց դռների քաղաքականությունը», «ՆԱՏՕ-ն 2014 թ. հետո», «ՆԱՏՕ-ի հարավ-արեւելյան սահմաններում անվտանգության դինամիկան», «Տրանսատլանտյան համագործակցության հետեւանքները» զեկույցները: Առանձին քննարկում է տեղի ունեցել ՆԱՏՕ-ում Իտալիայի, Բելգիայի Սլովակիայի դեսպանների մասնակցությամբ, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՆԱՏՕ-ի ուելսյան գագաթաժողովի օրակարգին: Քննարկումների ընթացքում հայկական կողմն անդրադարձել է նաեւ Աֆղանստանի թեմային:
Կորյուն Նահապետյանը տեղեկացրեց, որ ՆԱՏՕ ԽՎ-ի քաղաքական հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Լելոն հանձնաժողովի նիստի ընթացքում իր գոհունակությունն է հայտնել այս տարվա մարտի 26-27-ը Երեւան կատարած այցի կապակցությամբ: Պարոն Նահապետյանը կարեւորեց երկկողմ հանդիպումները ՆԱՏՕ ԽՎ-ի նախագահ Հյու Բեյլիի եւ վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Դեյվիդ Հոբսի հետ, որոնց ընթացքում ի թիվս մի շարք հարցերի քննարկվել է նաեւ առաջիկայում Բաքվում կայանալիք Ռոուզ-Ռոութ սեմինարին Հայաստանի պատվիրակների մասնակցության հարցը: Հայկական կողմը անվտանգության երաշխիքների ապահովման պարագայում հայտնել է մասնակցելու իր պատրաստակամությունը: Պատվիրակությունը 2015 թ. Ռոուզ-Ռոութ սեմինարը Երեւանում անցկացնելու պաշտոնական առաջարկ է ներկայացրել ՆԱՏՕ ԽՎ-ին: Պարոն Նահապետյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ իրենք ԽՎ-ի ղեկավարությանը առաջարկել են, որ Կոսովո եւ Աֆղանստան իրենց կողմից իրականացվող խաղաղապահ առաքելություններին ՀՀ ԱԺ պատգամավորները եւս ներգրավված լինեն:
Հանձնաժողովի անդամներ Թեւան Պողոսյանն ու Էլինար Վարդանյանը մանրամասներ ներկայացրին գիտության եւ տեխնոլոգիաների, տնտեսության եւ անվտանգության հարցերի, անվտանգության քաղաքացիական չափման, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովների աշխատանքների վերաբերյալ: Նրանք նշեցին, որ քննարկումների առանցքում եղել է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը եւ հետագա զարգացումները:
Հունիսի 9-ին Ազգային ժողովն սկսեց հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին հունիսի 8-ին վախճանված Գերագույն խորհրդի եւ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, ազատամարտիկ Սմբատ Այվազյանի հիշատակը: Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀԿ համամասն...

9 июня глава делегации НС РА в ПА НАТО К.Нагапетян и члены делегации Т.Погосян и Э.Варданян на созванной в НС пресс-конференции поделились подробностями работы состоявшейся в Вильнюсе с 30 мая по 1 июня весенней сессии ПА НАТО.
Руководитель делегации НС К.Нагапетян проинформировал, что 31 мая, в ходе пленарного заседания, было представлено несколько тем. С докладом выступил также Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен, стержнем речи которого были ситуация и дальнейшие развития в Украине, положение в Афганистане, политика НАТО. Коснувшись уровня и дальнейшего развития отношений Армения – НАТО, Андерс Фог Расмуссен в плане их углубления отметил наличие весомого потенциала. Глава делегации НС выразил уверенность в достижении в предстоящие годы качественно нового уровня двусторонних отношений Армения – НАТО. Он сообщил, что государствами-союзниками НАТО поставлена задача существенного роста оборонительных расходов. Г-н Нагапетян проинформировал, что на пленарном заседании принято 3 декларации – “О трансатлантических отношениях”, “О расширении НАТО” и “О помощи Украине”.
Дебаты развернулись в 5 комиссиях ПА, в которых приняли активное участие члены армянской делегации, выступив со своими вопросами и комментариями. Они, в частности, выразили озабоченность событиями в сирийском городе Кесаб и близлежащих селениях, отметив, что с турецкой территории туда проникли исламские экстремистские силы и, по имеющейся информации, финансовую поддержку этим силам оказывает именно Турция. Члены армянской делегации подняли вопрос, какие шаги может предпринять НАТО для исключения подобного вмешательства страны-члена их альянса, что вызвало недовольство турецкой делегации. Обсуждены были также доклады “Развития на востоке Европы. Точка зрения Литвы”, “Партнерство НАТО и политика открытых дверей альянса”, “НАТО после 2014 года”, “Динамика безопасности на юго-восточных границах НАТО”, “Последствия трансатлантического сотрудничества”. Состоялось отдельное обсуждение с участием послов Италии, Бельгии, Словакии в НАТО, в ходе которого рассмотрена была повестка дня уэльсского саммита НАТО. Армянская сторона коснулась также темы Афганистана.
К.Нагапетян также сообщил, что председатель политкомиссии ПА НАТО Жозе Лело на заседании выразил удовлетворение своим визитом в Ереван 26-27 марта сего года. Глава делегации НС подчеркнул важность двусторонних встреч с Председателем ПА НАТО Хью Бейли и Генеральным секретарем Ассамблеи Дэйвидом Гобсом, в ходе которых в числе прочих тем был обсужден вопрос участия делегации Армении в намеченном в Баку  семинаре “Роуз Роут”. Армянская сторона заявила о своей готовности участвовать – в   случае обеспечения гарантий ее безопасности. Делегация сделала официальное предложение ПА НАТО   о проведении семинара “Роуз Роут” в 2015 г. в Ереване.
Члены комиссии Т.Погосян и Э.Варданян сообщили подробности о работах комиссий по вопросам науки и техники, экономики и безопасности, гражданском измерении безопасности, обороны и безопасности. Они отметили, что в центре внимания дебатов были события и дальнейшие развития в Украине.
9 июня Национальное Собрание начало работу очередных четырехдневных заседаний.  Депутаты НС минутой молчания почтили память скончавшегося 8 июня бывшего депутата Верховного Совета и Национального Собрания РА, азатамартика С.Айвазяна. Председатель НС Г.Саакян сообщил, что по пропорциональному из...