Մայիսի 16-ին ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց Ուկրաինայի խորհրդարանի պատգամավոր Անդրեյ Շեւչենկոյի, ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ Ժողովրդավարական կառավարման եւ գենդերային հարցերի բաժնի փորձագետ Կատերինա Ռյաբիկոյի եւ Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Ջեմմա Հասրաթյանի հետ:
Ուկրաինայի խորհրդարանի պատգամավոր Անդրեյ Շեւչենկոն նշեց, որ արդեն հանդիպել են խորհրդարանական 4 խմբակցությունների անդամների հետ եւ քննարկել իրենց հետաքրքրող հարցերը: Նրա խնդրանքով Հերմինե Նաղդալյանը նույնպես ներկայացրեց ՀՀԿ-ում կանանց ներգրավվածությունը, գործունեությունը եւ մասնակցությունը կուսակցական խնդիրների լուծմանը: Տիկին Նաղդալյանը՝ որպես ՀՀԿ կանանց խորհրդի նախագահ, ներկայացրեց խորհրդի կայացման, զարգացման խնդիրները եւ ծրագրերը:
Հյուրերին հետաքրքրում էր հատկապես կանանց առաջխաղացումը կուսակցական հարթակներում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, կանանց ներկայացվածությունը կուսակցական ցուցակներում:
Տիկին Նաղդալյանն իր մտահոգությունը հայտնեց փորձի փոխանակման պակասի առումով եւ առաջարկեց կազմակերպել համաժողով, որտեղ տարբեր երկրների կանայք կներկայացնեն խորհրդարաններում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, քաղաքային եւ գյուղական համայնքներում իրենց ծավալած գործունեության փորձը, առաջխաղացման ուղիները:
Մայիսի 16-ին Ազգային ժողովը շարունակեց արտահերթ նիստի աշխատանքը: Պատգամավորները քվեարկությամբ ընդունեցին նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը եւ օրենսդրական փաթեթները: Քվեարկությունների ավարտից հետո խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ...
Մայիսի 16-ին նիստեր էին գումարել ԱԺ մշտական հանձնաժողովները: ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Էլինար Վարդանյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցումով քննարկեց ԱԺ պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանի, Հայկ Բաբուխանյանի, Մարգարիտ Եսայանի եւ Կարինե Աճեմյանի հեղինակած...

On May 16 the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with Andriy Shevchenko, the member of the Ukrainian Parliament, Kateryna Ryabiko, Officer at the OSCE/ODIHR Democratic Governance and Gender Issues Division and Jemma Hasratyan, Chair of the Association of Women with University Education.
Andriy Shevchenko noted that they had already met with the members of the four parliamentary factions and had discussed the issues concerning them. At his request Hermine Naghdalyan also presented the women’s involvement, activity and participation in the RPA while solving the problems of the party. Mrs Naghdalyan as Chairperson of the RPA Women’s Council  presented the shaping of the Council, the problems and programmes of its development.
The guests were especially interested in women’s advancement in the party platforms, in the local self-government bodies and the women’s representation in the lists of the party.
Mrs Naghdalyan expressed her concern with respect to the lack of the exchange of experience and proposed to organize a forum, where women from different countries would present the experience of their activities, the ways of advancement in parliaments, in local self-government bodies, in city and rural communities.
16.05.2014
On May 16 the RA NA working consultation presided over by the President of the National Assembly Galust Sahakyan was held. The draft decisions on amending the agenda of the fifth session of the National Assembly of the fifth convocation and the agenda of May 19-22 four-day sittings of the National A...
Continuity of the Effective Cooperation is Highlighted
On May 16 the RA NA Speaker Galust Sahakyan received Traian Hristea, Head of the EU Delegation to Armenia, Jean Michel Happi, the World Bank’s Country Manager for Armenia, Ms Nadia Lichtenberger, Deputy Head of Mission in the German Embassy to Armenia, Dagmar Bott, Head of the GIZ Armenian Office an...
On May 16 the National Assembly continued the work of the extraordinary sitting.The deputies by voting passed the bills and legislative packages debated on the previous day.After ending the voting the parliament in the second reading debated the bills “On Amending the RA Civil Code” and “On Ame...
On May 16 the NA Standing Committees convened sittings. The NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs moderated by Elinar Vardanyan debated the bill “On Amending the RA Law on Parties.”The key speaker Hayk Babukhanyan, the RA Minister of Justice and the Committee member ...